Калиду Кулибали Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Калиду Кулибали Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за еден фудбалски генијалец кој е најпознат по прекарот „K2„ Нашата приказна за детството Калиду Кулибали, плус Неоптоварени факти за биографијата, ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес. Анализата вклучува неговото семејно потекло, животна приказна пред слава, приказна за слава, врска и личен живот.

ПРОЧИТАЈ
Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Да, секој знае за неговата воздушна моќ и одбранбената разноврсност. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Калиду Кулибали, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Почетокот на животот и семејството

Калиду Кулибали е родена на 20-ти јуни во 1991 година во Сент-Ди-де-Восгес, Франција. Фудбалскиот генијалец е роден од родители за кои малку се знае. Неговата мајка работела како чистачка додека татко му бил вработен во пилана.

ПРОЧИТАЈ
Марек Хамсик Детска приказна Плус Нераменет Биографија факти

Двајца родители се Африканци кои мигрирале од нивните предци во западноафриканската земја Сенегал во Франција во потрага по подобри услови за живот, клучен потег што фудбалскиот гениј би ги пофалил со децении подоцна.

„Моите родители беа мигранти и јас од прва рака ги искусив предизвиците што тие мораа да ги надминат. Ако тие не одлучеа да побараат подобар живот на друго место, никогаш не би можел да се стремам да станам личноста што сум сега “.

Забележан Куулибали од неговите родители.

ПРОЧИТАЈ
Дриве Мертенс Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Кулибали пораснал со својот помлад брат Сеуду во неговото родно место и родниот град во Сен-Ди-дес-Вогез, Франција. Тоа беше во општината во одделот Вогез во североисточна Франција, каде што Koulibly го доби своето основно образование во основното училиште Винсент Ауриол и почна да игра за неговиот роден град СР Сен-Ди кога беше само на возраст 8.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Аркадиуш Милик Плус Недолгарни факти за биографија

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Образование и градење кариера

Додека бил во основното училиште „Винсент Ауриол“, Кулибали бил интелигентен ученик и убител на фудбалот, кој сонувал да стане професионалец. Филипе Писо, наставник кој предавал на Кулибали во тоа време, забележува дека:

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Дуван Запата Плус Untold Biography факти

„Калиду беше добар студент кој беше вреден, практичен и пријатен. Неговиот успех не ме изненадува, бидејќи тој секогаш зборуваше за тоа да стане професионален играч и работеше на тоа да го постигне додека беше на училиште “..

Точно со зборовите на Филипе, Кулибали беше еден од ретките ученици во училиштето кои одлично ги помешаа академиците со страст за спортски интереси.

ПРОЧИТАЈ
Гонзало Игуаин Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

„Кога и да дојдам дома, брзам да ги завршам моите задачи и да продолжам да играм фудбал пред нашата куќа. Сеуште се сеќавам како мајка ми ќе го извикуваше моето име од прозорецот затоа што играв фудбал доцна навечер и имав училиште да го посетувам следниот ден {се смее} “.

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Патот до слава

Кулибали играл за СР Сен-Ди со години помеѓу 1999-2003, пред да продолжи да игра за ФК Мец помеѓу 2003-2006. Меѓутоа, тој не успеа да импресионира во клубот, развојот кој го видел неговото враќање во СР Сен-Ди, каде што стави дополнителна работа во развојот на самиот себе помеѓу 2006-2009.

ПРОЧИТАЈ
Единсон Кавани детството Приказна Плус Неукажувани биографија факти

Фудбалскиот гениј кој се врати во ФК Мец во 2010 му стави крај на младите фудбалски напори додека го потпиша својот прв професионален договор со клубот, доби промоција за постариот тим и го направи своето деби на 20th на август 2010 во лигашки натпревар против Ван .

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Виктор Осимен плус Недолгарни факти за биографија

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Стани за слава

2012 беше годината кога Кулибали се приклучи на Генк-ин Генк и се етаблира како дефанзивец, снимајќи го 3 цели во настапи на 64 и освојување на белгискиот куп пред неговите услуги да ги обезбеди SSC Наполи во 2014.

ПРОЧИТАЈ
Недостаток на биографијата на Џорџињо

 

Набрзина до денес, Сенегалскиот Интернационалец го освои италијанскиот супер куп со Наполи и се смета за еден од најдобрите светски дефанзивци.

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Животен однос

Кулибали е оженет со француска сопруга позната како Шарлин. Паровите беа интересно родени истиот ден и во истата болница.

ПРОЧИТАЈ
Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Освен што е wifeубовна сопруга и мајка, Шарлин му помага на Кулибали да ја надмине неодлучноста, меѓу кои беше и помошта на бранителот со неговата одлука да избере да игра за Сенегал (земја на потекло), откако тој играше во младинските селекции на Франција. Двојките имаат симпатичен син по име Мон Гарс.

ПРОЧИТАЈ
Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Расистичка злоупотреба

Кулибали некогаш беше расистички малтретиран за време на судирот на Серија А помеѓу Наполи и Лацио во 2016, кога противниците се бореа секојпат кога ја допре топката.

Пеењето станало толку распространето што судијата морал да го суспендира натпреварот за три минути за да разговара за грдиот развој со службеници на натпревари и тренери. Кратко време по натпреварот, Кулибали до социјалните медиуми им се заблагодари на судијата и на неколку други кои го поддржуваа додека траеше тешкото искушение.

ПРОЧИТАЈ
Дриве Мертенс Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

„Сакам да им се заблагодарам на играчите на Лацио, но особено на судијата [Масимилијано] Ирати за неговата храброст. Им благодарам на соиграчите, јавноста и нашите навивачи, кои беа голема поддршка против овие грди скандирања. Сакам да им се заблагодарам на сите за пораките за солидарност што ги добив “.

Неколку дена подоцна навивачите на Наполи се собраа околу централниот бек држејќи ги сликите на неговото лице за време на домашниот натпревар на Лацио против Карпи.

ПРОЧИТАЈ
Единсон Кавани детството Приказна Плус Неукажувани биографија факти

Лацио не остана неказнет бидејќи клубот беше казнет покрај забраната на стадионот и за грдите постапки на неговите приврзаници.

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Причина зад прекарот

Многумина лесно би помислиле дека прекарот на Калиду Кулибали „К2“ потекнува од К на почетокот на неговите имиња и презимиња, но тоа не е близу до вистината. Кулибали всушност беше наречен „К2“ по планината во Азија наречена К2.

ПРОЧИТАЈ
Недостаток на биографијата на Џорџињо

Планината позната и како планина Годвин-Остин или Чогори е втора по височина планина во светот по планината Еверест. K2, според тоа, е одраз на висината на Кулибали. Стои висок 6’5 ”, Кулибали е робустен и физички импозантен централен дефанзивец, кој победи на бројни дуели со глава како резултат на неговата висина.

ПРОЧИТАЈ
Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Kalidou Koulibaly приказна за детството Плус Неоптоварена биографија Факти- Факти за личен живот

Кулибали е мирен и задржан смирен играч кој верува во еднаквост за сите и промовира расна интеграција. Тој никогаш не престанува да се восхитува и сочувствува со оние што го познаваат во неговиот роден град, бидејќи честопати ги посетува и се дружи како оној што никогаш не се појавил во слава.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Виктор Осимен плус Недолгарни факти за биографија

Уште повеќе, тој одбива премногу внимание како што е очигледно во неговата одлука да го избере Сенегал пред Франција на меѓународните репрезентации, како и да остане долго во Наполи каде што е среќен. Во однос на неговото религиозно расположение, Кулибали е муслиман и посветен на тоа.

ПРОЧИТАЈ
Марек Хамсик Детска приказна Плус Нераменет Биографија факти

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Калиду Кулибали плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Дуван Запата Плус Untold Biography факти
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари