Iago Aspas Детството Приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Iago Aspas Детството Приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за еден фудбалски генијалец кој е најпознат по прекарот „El Turco„ Нашата приказна за детството Јаго Аспас плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство од денес до денес. Анализата вклучува неговото семејно потекло, животна приказна пред слава, приказна за слава, врска и личен живот. Покрај тоа, други факти надвор од теренот малку познати за него.

Да, секој знае за неговите способности за гол. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Јаго Аспас, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Раниот и семејниот живот

Почнувајќи, неговото целосно име е Јаго Аспас Jункал. Јаго Аспас е роден на 1-ви ден во август 1987 година од неговата мајка, Марија Јункал Гонзалес и таткото Урбе Аспас Мартинез. Роден е во општината Моана, Шпанија, која е позната по убавото крајбрежје и плажите.

За неговото потекло: Судејќи според неговиот изглед на лицето, јасно се гледа дека Јаго има пропорционална мешавина од шпански и арапски изглед на лицето. Од шпанска перспектива, тој многу личи на Андрес Иниеста.

 

Според веродостоен извештај, семејството Иаго Аспас е од арапско потекло од либанско потекло. Ова ја објаснува причината зошто навивачите на фудбалот обично го нарекуваат "El Turco".

Таткото на Јаго Аспас, Урбе Мартинез, заедно со неговите родители дојде како мало момче во Шпанија. Денес стана секој член на неговото домаќинство, вклучувајќи го и Јаго чисти домородци на Моања во Шпанија.

Родителите на Иаго Аспас, Мартинез и Марија се горди на своите четири деца, особено на Јаго, кои заедно со неговите браќа се согласија да се соочат со фудбалот уште од раните години.

Говорејќи за тоа, Јаго Аспас порасна со своите тројца браќа, имено од левата страна; Jonонатан, самиот Пабло и Урбе, кој е најстариот од браќата. Сите браќа ги започнаа своите фудбалски патувања од детството со нивниот роден клуб ЦД Моаша.

Atонатан заврши со својот фудбал во Кипарската лига. Урбе стана голман на Алондрас, фудбалски тим со седиште во Кангас во автономната заедница на Галиција, Шпанија. Урбе е во пензија и сега работи како лабораториски техничар и клинички асистент. Пабло, кој е најмладиот, се обиде да се фокусира на фудбалот, но не можеше да го натера да стане професионалец.

Јаго порасна и со неговиот братучед, Аитор, кој претставуваше помали тимови во нивниот роден регион. Дури и неговиот чичко Кристобал Јункал играше во пониските категории на Селта. И покрај сите нив, оној што имаше најмногу карактер беше нашиот сопствен Јаго Аспас.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Кариера се изгради

„Малото момче на Моаша“ како што тој беше со право наречен за време на неговите младешки денови со академијата Моана доби можност да присуствува на испитувања на академијата Селта, најголемиот шпански фудбалски клуб со седиште во Виго, Галиција.

Јаго мораше да помине петнаесетина километри од неговиот дом до Виго за да присуствува на судскиот процес. Ова беше период кога академијата на Селта де Виго беше многу фокусирана на фаќање деца од неговата возрасна група.

Iago Aspas по пристигнувањето во Виго се сретнал со големо разочарување бидејќи тој заедно со неговите родители и чичко кој го придружувал му било кажано дека фудбалскиот тест бил само за деца родени во годината 1986.

Според неговите зборови;

„Не можев да престанам да плачам. Бев убеден дека морам да одам дома празен. Сепак, чичко ми, Кристобал Јункал ме убеди да ги лажам велејќи им ..: „Само кажете им дека имате 86 години и тоа е тоа“. Така ги лажам и тие го купија “.

Техничарот на академијата Селта де Виго можеше само да го погледне лицето на Јаго и се увери дека ги има сите докази потребни за да се овозможи малото момче да оди на судење. Јаго Аспас изгледаше една година постаро, можеби поради неговиот тврд фигур. Исто така, неговата способност за лева нога не помина незабележано.

Конечно, Iago Aspas се соочи со тежок тест, но резултатите не беа дадени веднаш. Доаѓаат неподготвени, тоа беше прв пат тој да игра фудбал во синтетички или вештачки поле. Наместо да доаѓаат со преферирани чизми, Iago Aspas носеше мазни чизми кои постојано постојано паѓаа на земја. Тој се врати дома, не убеден дека ќе го помине судењето.

Изненадувачки, по половина час откако пристигна дома со родителите и чичкото, за ranвони телефонот. Тоа беше канцеларијата на академијата на Селта, која им се јавуваше и им кажуваше на неговите родители дека нивниот син бил регрутиран во младинскиот тим. Ова го остави семејството Јаго Аспас исполнето со радост и среќа.

Сепак, тие никогаш не размислувале за едно нешто. Фактот дека тие ќе треба да покажат хартија доказ за неговата возраст, кога го земаат за формални регистрации. Ова беше почеток на новиот страв што семејството Аспас мораше да се соочи.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Возраст стравови и триумф

Родителите на Јаго Аспас, Мартинез и Марија сè уште имаа страв кога нивниот син се подготвуваше да го напушти домот за академијата. Овој страв настанал од моментот кога чичко Аспас Кристобар го мотивирал нивниот син да лаже за неговата возраст за време на судењето на Селта. Сепак, беше донесена одлука. Сите тие се согласија да ја признаат возраста на нивниот син и да се изјаснат до техничарот на академијата да не го отфрлаат нивното мало момче.

Изненадувачки, техничарот од Академијата во Селта не се грижеше за лагата која Iago Aspas мораше да ја постави рано. Ова беше затоа што тој се увери дека открил малку гениј во Јаго. Според резултатите од испитувањето, Аспас се истакнал меѓу другите деца кои се натпреварувале за истото место со вистинито време

Јаго Аспас се приклучил на Академијата Селта Виго во 1995 кога имал само осум години. На академијата, неговиот живот беше обележан со фудбалска топка, која го придружуваше насекаде каде што оди.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Успех за Аспас

Приказната за Селта на Јаго предизвика мала фудбалска револуција во неговиот дом. Секој член на домаќинството на Аспас се интересираше да направи пробен тест и да се пресели да му се придружи на Јаго во Селта. Меѓу сите браќа, само atонатан ги исполнил условите што го гледале на обиди. За среќа, и Селта го прифати и двете момчиња станаа богати членови на академијата на Селта.

Бидејќи родителите на Аспас немаа автомобил, мораше да се направи друга алтернатива за да се соберат него и неговиот брат на обуки. Тие мораа да ги споделат трошоците за гориво со следење на колегиот тимски колега чиј татко имаше автомобил.

На академијата, двајцата браќа беа загрижени од страна на Бог испрати академијата техничар кого Аспас еднаш лажеше за неговата возраст.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Стани Про

Јаго Аспас можеше да се пробие низ пониските категории на Селта. Својата промоција ја заработи преку неколку возрасни групи во академијата. Неговата игра, гестови, импровизација и леснотија на дриблинг го прават Аспас цврсто ветување за иднината.

Во сезоната 2004-2005, Celta мораше да го испрати на позајмица на Рапидо Бузас, каде што се зрели како напаѓач кој беше подготвен да биде професионалец.

Iago конечно го направи своето деби за резервниот тим Celta B во 2006. Тој се пресели на високиот тим на Селта по две сезони, каде што остана до 2013 пред да се јави Ливерпул.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Ливерпул

Аспас дојде во Англија со надеж дека може да се прилагоди на промената на животната средина. Првиот проблем што го имаше беше тешкотијата да научи англиски јазик. Второ беше фактот дека тој беше игран со втора свирка до Филип Кутињо, Стерлинг, Стариџ и Луис Суарез. Аспас исто така се соочи со комплекс на инфериорност од страна на неговиот соиграч и капитен Стивен Gerерард.

Стивен Gerерард еднаш во својата автобиографија напиша дека е скептичен во однос на Аспас и неговата соодветност во Премиер лигата. Оваа мисла се појави кога тој првпат го виде во соблекувалната на Ливерпул. Gerерард ја спореди својата фигура со онаа на „мало момче„ Не знаеше дека и тој и Аспас ќе бидат вклучени во нивната круна во Премиер лигата изгубена од рацете на Манчестер Сити преку Челси.

Iago Aspas направи четиринаесет настапи за Ливерпул, постигнувајќи нула цели. Болно, тој беше запаметен по својот безнадежен агол против Челзи, што доведе до Вилијан да трча по другата страна да постигне гол.

Неговата грешка ги уништи соништата за титулата во Ливерпул. Оваа грешка го натера Јаго Аспас да биде именуван меѓу најлошите играчи што го претставувале Ливерпул за време на ерата на Премиер лигата.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Проблеми во Севиља

Севиља му понудил заем за враќање назад во Шпанија, но враќањето во неговата татковина не се покажало посреќно на теренот за Шпанецот.

На 12 Јуни 2015, Севиља го потпиша Аспас од Ливерпул, како дел од договорот помеѓу двата клуба, а потоа го продаде директно до Селта истиот ден со амортизирана такса.

Iago Aspas Севилја отфрлање и продажба на Celta дојде откако тој беше фатен на камерата има горчлив вербална расправии со Unai Emery во копот во една од нивните игри.

Веднаш по таа точка, еднаш нешто беше сигурно за Iago. Тој мораше да се врати во своите корени Celta Vigo каде започна неговото фудбалско патување.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Враќање дома

Јаго дојде дома, се враќа во својата родна Галиција и неговата сакана Селта, каде што тој беше пречекан од навивачите на Celta на неговата презентација. Ако некогаш сакаше работите да бидат исправни, тоа не беше друго време, туку сега.

Пред неговиот прв натпревар, Јаго се молел на боговите на фудбалот, кои му одговорија на своите молитви, правејќи го доцна побожен.

Уште од тој момент, тој стана пригода и стана шпански најсмртоносен фронтмен.

Iago Aspas стана цел пијан и цел луд што ќе продолжи да слави со ништо, дури и скриена медиумска камера не беше оставена зад себе. Тој беше осуден на успех.

Iago продолжи да го освои играчот на Ла Лига од месец октомври 2016 од многу внимателни очи на Лионел Меси Кристијано Роналдо кои беа светски најдобро. Ова достигнување покажа дека е повикан од шпанскиот национален тим.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Исфрлање на лузните на Ливерпул

Иго го означи своето деби за Шпанија со сензационален изедначувач против Англија на Вембли. Гледајте видео подолу;

Според извештаите, тој го сторил тоа за да докаже дека тој немал лузни од неговата несреќна година во Ливерпул.

Неговиот еквилајзер против Англија гледа фудбалски извидници да кружат околу него како ајкули и да бараат неговите услуги на друго место. И покрај ова внимание, Аспас изјави дека нема намера да ја направи истата грешка, оставајќи го Селта повторно. Ова дојде во време кога беше многу прифатен од страна на фановите на Селтан и на Шпанија.

Според неговите зборови;

„Јас сум многу среќен тука, со мојот народ. Тука во Селта, јас сум со мојот син, сопругата, родителите и тоа е нешто што парите не можат да го купат. Отсекогаш сонував да играм за Селта, и токму таму сакам да се повлечам “.

Од овој момент, Iago Aspas се смета за фудбалски херој.

Остатокот, како што велат, сега е историја.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Животен однос

Без сомнение, Јаго Аспас е легенда на Селта Виго. Неговата способност за играње, како и неговиот животен стил надвор од теренот, ќе ви помогнат да создадете комплетна слика за него. Веднаш пред неговата агонија во Ливерпул и Севилја, Аспас беше со неговата убава девојка и модел ennенифер Руеда.

Како начин да се каже „Ви благодарам”За тоа што остана со него низ неговите бурни години, Јаго во 2017 година ја запроси својата убава девојка. Свршувачката е објавена преку страницата на Jенифер на Инстаграм. Веднаш потоа започнаа нивните венчални планови.

Пред нивната венчавка, ennенифер Руеда веќе беше бремена за нивниот син. Церемонијата мораше да почека до породувањето на нивниот син кого го нарекоа Тиаго. Тоа беше приватна свадбена церемонија што се одржа во Моаша, родниот град на Јаго.

Јаго и ennенифер моментално уживаат исполнет живот бидејќи ги доживуваат радостите на родителството. Да се ​​има Тијаго и да се очекува друго дете е суштински извор на среќа и гордост за парот.

Отец и Син Однос: Ако татковците не се пример за нивните синови, кој е ?. Освен што се грижи за моралниот и етичкиот развој на неговиот син, Јаго сака неговиот син да стане поуспешен фудбалер отколку што е тој.

Секој маж може да биде татко. Потребно е некој посебен како Јаго Аспас да биде татко кој би го поминал голем дел од своето приватно време вадејќи го својот син надвор. Тијаго има и рака и грб на татко му.

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Факти за личен живот

Јаго еднаш рекол „Животот може да биде прекрасен“ додека на својот профил на социјалните мрежи ги покажа своите порше и Ламборџини. Тој е сопственик на едно од најскапите возења во сопственост на некои од најголемите имиња во светскиот фудбал.

Јаго ја гледа плажата Моаша како негово игралиште. Овој поморски роден град на Шпанија навистина му донесе среќа.

храна: Говорејќи за храна, Јаго ја сакаше Пица токму од неговите денови во Ливерпул.

Тој, исто така, го сака театарот, се одмора, се восхитува и се забавува со пријателите

Iago Aspas детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти- Видео резиме

Ве молиме видете подолу, резиме на видео на YouTube за овој профил. Ве молиме посетете и ПРЕТПЛАТЕТЕ на нашите YouTube канал за повеќе видеа.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата детска приказна од Iago Aspas плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари