Џанлуиџи Буфон Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Џанлуиџи Буфон Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски стопер, најпозната по прекарите; „Igиџи, Супермен“. Нашите Storyанлуиџи Буфон, детски приказни и факти за биографијата, ви донесуваат целосна сметка на значајни настани од неговото детство, до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и „надвор од теренот“

Да, секој знае за неговите способности, но само малкумина ја сметаат биографијата на Буфон за ЛБ, што е доста интересно. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Aоао Cancelo Приказна за детството Плус Untold Биографија факти

Ianанлуиџи Буфон - Почеток на животот и семејството:

Ianанлуиџи „igиџи“ Буфон е роден на 28-ми ден јануари 1978 година во Карара, Италија од Марија Стела Буфон (мајка) и Адријано Буфон (татко).

Италијанскиот легендарен стопер е роден во богато семејство на италијански спортисти. Неговата мајка, Марија Стела, беше фрлач на дискови, а неговиот татко, Адријано, познат италијански кревач на тегови.

Како бебе на куќата, igиџи уживаше во прекрасна врска со неговите родители, особено неговата мајка која природно имаше меко место за своето последно дете.

Подолу е фотографија од детството Буфон кој го разгалува неговата мајка на неговиот роденден.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Блејз Матуиди Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Буфон ги прикажал своите супериорни спортски гени како дете, благодарение на неговите атлетски родители.

И покрај раната конфузија во фокусот на спортот, неговото срце оди со фудбал.

На само шест години, родителите на Буфон го запишаа во фудбалската школа „Каналето ди Ла Специја“ каде тој започна непречено во кариерата како играч за врска.

Факти за биографијата на ianанлуиџи Буфон - Резиме на кариера:

Вистина е да се каже. Гиги започна како играч од средниот ред и никогаш како голман. Ова е истото Дејвид Де Геа. Подолу е фотографијата на младиот Буфон кога тој беше играч за врска.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Првиот натпревар го одигра на Сан Сиро на 10 години на турнир за најдобри младински играчи од Венето.

Две години подоцна, Буфон го откри својот идол, чувар на Камерун Томас Н'Коне, кој играше на Светското првенство 1990.

Томас беше одговорен за смената на Буфон од играч од средниот ред во голман. Цела Италија му должи до денес.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Кевин Гоироро Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Буфон дебитираше за гол-гол откако и двајцата првотимски голмани заработија повреди.

По само две недели импресионирање на навивачите, тој стана постојан стартер и расели не само еден, туку двајца постари голмани во неговиот тим. Во тоа време тој имал 16 години.

Најголемиот успех на младиот италијански чувар на мрежата во Парма се случи во неговата четврта сезона во клубот, кога тој помогна да ги освои Купот на Италија и Купот на УЕФА.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Гонзало Игуаин Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Оваа сезона дојде во време кога составот на Парма се пофали со Хуан Себастијан Верон, Хернан Креспо, Лилијан Турам и Фабио Канаваро.

По уште две импресивни сезони во жолто-сините, Буфон беше префрлен во Јувентус за неверојатни 50 милиони евра (рекорд за голман во тоа време). Останатото, како што велат, сега е историја.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џорџо Киелини за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Семеен живот на ianанлуиџи Буфон:

Италијанските атлетичари се добро платени со текот на годините. Да се ​​има мама и тато кои се слават во атлетика буквално значи да се доаѓа од богато семејно потекло.

Ова е случајот со ianанлуиџи Буфон. Еве, ви даваме увид во родителите на igиџи.

Татко: Таткото на Буфон, Адријано Буфон беше кревач на тегови. Роден е на 15 септември 1945 година во Латисана, Италија од Масоко Giorgорџо (татко) и Паолини Тереза ​​(мајка). Подолу е фотографијата на младиот Адријано.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Карло Анчелоти Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Таткото на ianанлуиџи Буфон - Адријано Буфон.
Таткото на ianанлуиџи Буфон - Адријано Буфон.

По неговото атлетско пензионирање, Адриано работел како професор по П.Е.

МАЈКА: Мајката на igиџи, Марија Стела Буфон беше фрлач на диск, која исто така ја претставуваше Италија на национално ниво. Таа се придружила на својот сопруг за да работи како наставник по П.Е. по нејзиното пензионирање. 

Мајката на ianанлуиџи Буфон - Стела Марија Буфон.
Мајката на ianанлуиџи Буфон - Стела Марија Буфон.

Подолу е неодамнешната фотографија од атлетските родители на igиџи, г-дин и г-ѓа Адријано Буфон. И неговата мајка и тато старееат грациозно.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џеј-Џеј Окоча за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

СЕСТРИТЕ НА ЖЕНИТЕ: Igиџи е единствениот син на неговото семејство. Гендалина Буфон е најголемата сестра на иџи. Родена е во 1973 година. Подолу е фотографија од нејзиниот и нејзиниот брат дете и италијанскиот национален херој „igиџи“.

Гендалина Буфон и нејзиниот брат „igиџи“.
Гендалина Буфон и нејзиниот брат „igиџи“.

Подолу е фотографија на сестрата Буфон, Вероника Буфон. Таа е родена во 1975. Вероника Буфон играше одбојка за италијанскиот национален одбојкарски тим.

Непосредната постара сестра на igиџи - Вероника Буфон.
Непосредната постара сестра на igиџи - Вероника Буфон.

UNCLE: Igиџи Буфон има чичко наречен Данте Масоко. Тој беше кошаркар во Серија А1, кој ја претставуваше и италијанската репрезентација.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Нуно Мендес Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Вујкото на igиџи Буфон, Данте Масоко.
Вујкото на igиџи Буфон, Данте Масоко.

СОУСИН: Поранешната легенда на голманот Интер и Италија, Лоренцо Буфон е братучед на дедото на ianанлуиџи Буфон.

Братучед на igиџи, Буфон - Лоренцо Буфон.
Братучед на igиџи, Буфон - Лоренцо Буфон.

Алена Середова:

Гиги е богат и многу убав. Ова со импликација значи дека има обврски да има компликации во односите во текот на неговиот живот. Ви ги претставуваме, детали за неговиот однос живот.

'Sубовната приказна на igиџи Буфон датира од 2005 година кога ја запозна и се зауби во Алена Середова. Алена беше прва вицешампионка на Мис на Чешка во 1998 година и претставник на нејзината земја на Мис на светот 1998 година.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти
Igиџи Буфон и Алена Середова.
Igиџи Буфон и Алена Середова.

Иџи се омажи за Алена Середова на 16 јуни 2011 година во Прага. Тие имаат две деца, Луис Томас (роден 2007 година) и Дејвид Ли (роден 2009 година).

Igиџи и неговите деца, Томас (десно) и Дејвид (лево).
Igиџи и неговите деца, Томас (десно) и Дејвид (лево).

Неговото прво дете „Томас“ го доби името по идолот на igиџи Буфон, Томас Н’Коно. Тој одвојува време да си игра со двата сина. Ова главно се случува додека тој е на пауза.

Во мај 2014 година, Буфон објави дека ќе се разведе од сопругата. Тие разделени по три години брак.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Гонзало Игуаин Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Наскоро тој беше романтично поврзан со италијанскиот спортски експерт, новинарот и телевизиски водител Илариа Д'Амико.

Според едно списание во Италија, Буфон и Д'Амико се „Како зајаци“ и соседите почнаа да се жалат на вревата на нивната љубов.

Во 2015, Буфон најави дека двојката очекувала дете заедно. На 6 јануари 2016, двојката го објави раѓањето на нивниот син Леополдо Матија на Твитер претходно таа вечер.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Нуно Мендес Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Во летото на 2017, пар стана ангажиран. Пред врската и бракот со Чередова, Буфон претходно беше свршен и со спринтер од атлетската репрезентација на Италија, Винченца Кал.

Факти за биографијата на ianанлуиџи Буфон - Сезона 2003/2004:

Во 2013 година, Буфон откри дека претрпел напади на депресија во текот на сезоната 2003-04, по поразот на Јувентус во пеналот во финалето на Лигата на шампионите во 2003 година, и поради негативниот учинок на Јувентус таа сезона.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Кевин Гоироро Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Буфон редовно го посетувал психологот, но одбил да зема лекови и ја надминал неговата депресија пред Евро ХНУМКС

Бизнис со вино ianанлуиџи Буфон:

Исто како и Андреа Пирло Андрес Иниеста, Buffon, исто така, шминка чаша сопствено вино како што се гледа на сликата подолу.

Од Џиги Бафон до Весли Снајдер, до Иван Заморано: се повеќе и повеќе шампиони на фудбалот денес ги виделе нивните имиња заоблени во шише за вино како етикети.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Aоао Cancelo Приказна за детството Плус Untold Биографија факти

Неодамна, во 2017 година, Буфон лансираше свој бренд на вино под името „Буфон # 1“.

Религија на ianанлуиџи Буфон:

Буфон е католик по вера. Тој е добар пријател на папата Френсис. Двата пара се сретнаа во 2013 под чадорот на фудбалот и религијата.

Биографија на ianанлуиџи Буфон - Стил на игра и прием:

Од неговото појавување како предвремен талент во својата младост, Буфон е познат по своите постојани настапи во текот на целата своја кариера.

Легендата доби пофалби од менаџерите, играчите, како и од сегашните и од поранешните колеги на голманот. Ова е за неговата концентрација и смирена присебност под притисок, како и за неговата стапка на работа и долговечноста.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џорџо Киелини за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тој често се смета за архетип на современиот голман и беше цитиран од многу други наредни голмани како главен модел на влијание и улога.

Факти за биографијата на ianанлуиџи Буфон - Број на кошули:

Додека беше во Парма, одлуката на Буфон да го носи дресот со број 88, наместо претходната кошула број 1, за 2000-01 сезона предизвика контроверзии во Италија.

Буфон, сепак, тврди дека не бил свесен за неонацистичката конотација на бројот, наведувајќи дека 88 претставува „четири топки“, кои се симболи на карактерот и атрибутите на некоја личност. 

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Блејз Матуиди Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тој изјави дека тие требале да ја означат неговата потреба за овие атрибути по неговата повреда пред Евро 2000 и дека тие исто така го претставуваат неговото „повторно раѓање“.

Тој потоа понудил да ги промени броевите, избор на одредот број 77.

Ризикува затворска казна:

Во 2000 година, Буфон ризикуваше четиригодишна затворска казна за фалсификување на сметка за завршено средно училиште со цел да се запише на диплома по право на Универзитетот во Парма.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џеј-Џеј Окоча за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тој плати 3,500 евра парична казна во 2001. Подоцна тој го опиша инцидентот како негово најголемо жалење.

Нелегално обложување:

На 12 Мај 2006, за време на висината на Калчиополи скандал, Буфон беше обвинет за незаконско обложување на натпревари во Серија А, што првично го доведе во ризик неговото место во репрезентацијата на Италија за СП 2006 година.

Буфон беше формално испрашуван и призна дека пласирал облози на спортски натпревари. Тоа беше поради тоа што на фудбалерите им било забрането да се обложуваат од октомври 2005. Буфон беше ослободен од сите обвиненија во декември 2006.

Ianанлуиџи Буфон Био - Фудбалска политика:

На 7 мај 2012 година, Буфон беше избран за потпретседател на Здружението на италијански фудбалери (АИЦ). Ова беше првпат активен фудбалер да ја заземе оваа позиција.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Блејз Матуиди Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Истата година, Буфон се приклучи на „Почитувај ја различноста“ Програма, преку УЕФА, чија цел беше борба против расизмот, дискриминацијата и нетолеранцијата во фудбалот.

Факти за ianанлуиџи Буфон Донарума:

Ianанлуиџи Буфон предвиде светла иднина пред сонародникот ianанлуиџи Донарума, кој носи слично име и нема семејни врски меѓу нив. 

„Голманот на Милан, Донарума може да биде мојот син“ - вели ianанлуиџи Буфон на прашањето дали е во врска со голманот.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Maurizio Sarri Childhood Story Plus Нераспространети факти за биографијата

Стана популарна интернет-пребарување за тоа дали голманот на Милан е поврзан со Буфон.

Според голманот на Милан „Имам одличен однос со igиџи. Тој секогаш ми дава совети и се однесува кон мене како кон неговиот брат, иако ние го делиме истото име и не сме роднини.

Имам се обиде да го гледам секој потег што го прави на тренинг и му благодарам што беше херој за мене. Сите велат дека сум наследник на igиџи, негов син или брат.

Во моментов сум фокусиран само на Милан и добро се снаоѓам таму, како што е тоа тим Ја поддржував бидејќи бев дете. Јас сум веќе во врвен клуб. "

Проверка на факти

Ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба, контактирајте не!

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари