Франческо Тоти детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Франческо Тоти детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за легендата на Ромите, најпозната по прекарот; „Гладијатор„ Нашата приказна за детството Франческо Тоти Плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосен приказ на значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врска и многу други факти (малку познати) за него.

Да, сите знаат дека тој беше еднокласен човек кој играше за Рома цела кариера. Сепак, само неколкумина го сметаат Био на Франческо Тоти што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Раниот живот

Отворање, Франческо Тоти е роден на 27th ден во септември 1976, во Рим, главниот град на Италија.

 

Франческо е роден во неговата мајка, Фиорела Тоти (строга домаќинка) и отец Лоренцо Тоти (поранешен службеник во банка). Родителите на Тоти, на сликата подолу со малиот него, се Италијанци и со римокатоличка вера.

Тоти пораснал со својот постар брат Рикардо Тоти. И двајцата беа подигнати во населбата Порта Метронија во градот Рим.

Големиот дар: Тоти додека растеше, за жал, не го запозна својот дедо затоа што почина кога беше само мало момче. Сепак, неговото баба остави одличен подарок зад себе. Тој подарок беше „Масивен навивач на Ромите„ Ianанлука Тоти ја пренесе passedубовта на својот татко кој потоа му ја пренесе на Рикардо, а потоа и на него. Уште од неговото детство, Рома е во крвта и душите на малиот Франческо Тоти и неговото домаќинство.

Додека бил дете, Тоти не гледал многу натпревари на Ромите на телевизија. Ова се должи на фактот дека тие не беа прикажани во 80-тите. Најсреќниот момент на Семејството на Тоти беше сведок кога ромските билети ги купи неговиот татко. Ова им дава можност на сите да го посетат Стадио Олимпико.

Како што вели Тоти;

Ние не успеавме да гледаме премногу натпревари на телевизија, бидејќи дури и во Рим тие не беа секогаш прикажани во "80s". Но, кога имав седум години, татко ми добија билети. Можам да ги затворам очите и да се сетам на чувството. Боите, песните, чадните бомби се одвиваат. Бев како жив дете и само што сум на стадионот околу сите други фанови на Рома осветлени нешто во мене.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Кариера Buildup

Дури и како младо момче, фудбалот за Тоти беше повеќе од aубов кон фудбалот. Во wallидот од неговата спална соба, Тоти имаше постери и исечоци од весници на ianани, поранешниот капитен на Рома и ментор. Исто како и со повеќето фудбалски чуда, интересот на Тоти за фудбал го виде како игра уличен фудбал со други постари деца.

Тоа беше во неговиот семеен станбен блок, неговите фудбалски вештини се усовршија. Тоти понатаму ги усоврши своите фудбалски вештини по Виа Ветулонија, улица јужно од колосеите и базиликите во Рим.

Средбата: Еден ден, семејството на Тоти беше на одмор во крајбрежниот град Торвајаница, околу половина час од центарот на Рим. Лоренцо, неговиот татко, видел група на мали осумгодишни момци кои играле фудбал. Тој продолжи да ги прашува дали неговиот син може да се вклучи во играта.

"Тој е премногу мал"

тие рекоа, инсистирајќи на тоа дека малку Тоти кој имал четири години може да се повреди.

По многу убедување од Лоренцо, момчињата се согласија дека Тоти игра со нив. Малку Тоти по носењето на црвени шорцеви и бела кошула со бр: 4 на грбот, ги остави сите играчи на теренот шокирани по неговите блескави прикази. Со малку или без отпор од неговите родители, тој продолжил да ги усовршува своите вештини во спортот.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Краток преглед на кариера

Како момче кое имаше огромен интерес за фудбал, Франческо Тоти, на осумгодишна возраст, ги натера родителите да го запишат во списокот на локалниот младински клуб Фортитудо Лудитор, лоциран во Рим. Откако играа таму една година, родителите на Тоти во 1984 година иницираа трансфер за нивниот син во Смит Трастевере каде што играше уште две сезони.

Издигнувајќи се над младинските редови на клубот, Тоти стана забележителен од големите, дури и неговиот херој од детството, ,анини. Ерменегилдо ianанини, таткото на големиот useузепе ianанини во тоа време беше одговорен за младинскиот сектор во Рим. Тој веќе слушнал за одредено русокосно, слабо и многу вешто момче, па решил да го посети својот тим и да го гледа како игра.

На крајот од натпреварот што го гледаше, Ерменегилдо ianанини му пријде на Тоти и му рече:

„Ме потсетуваш на мојот син, ќе бидеш шампион како него“. 

По совет од Ermenegildo, Тоти одлучи да се пресели во Lodigiani, уште еден младински клуб во Рим во 1986. Неговите способности и талент, како и неговата способност да се справат со ситуациите, го привлече вниманието на извидниците од врвните клубови низ цела Италија.

Големото одбивање: Во 1989 година, кога Тоти имал 13 години, тропнал на вратата од неговиот семеен стан во Рим. Мајката на Тоти, Фиорела, отиде да одговори. Лицата од другата страна на вратата требаше да ја дефинираат неговата фудбалска кариера. Кога Фиорела ја отвори вратата, група мажи облечени во црвено-црно (кои го претставуваа Милан) се претставија како фудбалски директори. Тие сакаа Тоти да дојде по секоја цена да игра за нивниот тим. Според Тоти;

Мајка ми ги крена рацете откако ги слушна тие мажи. Што мислите, што им рече на господата? Кога сте дете во Рим, постојат само два можни избори: Или сте црвена или сина. КАКО Рома или Лацио. Но, во нашето семејство, имаше само еден можен избор во крвта и душата. Тоа се Роми.

Сепак, дојде друга дилема кога младинскиот клуб каде што играше Тоти првично се согласи да го продаде на младинскиот тим на Лацио, кој сè уште се наоѓа во Рим. За среќа, Рома се јави во исто време. Тоти ја прифати Рома, конечно стана претходник на useузепе nанини и остана во клубот во следните 24 години. Останатото, како што велат, сега е историја.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Животен однос

Кратката љубовна приказнаИлари не му даваше многу шанса на Тоти да ја запознае и најде начин да го привлече вниманието на девојчето.

Тоти се погрижил да постигне гол во дербито на Рома против Лацио. По постигнувањето, тој трчаше до работ на теренот за да ја покаже кошулата "6 уникатен!" која Илари, исто така, ја имаше на неа. Со импликација, тоа значи "Ти си единствен".

Ова го направи убавото Ллари да се заљуби и конечно прифати да го датира.

Тоти денес среќно се оженил со својата сопруга, Лари Бласи, која е поранешен домаќин на ТВ-шоу. Илари Бласи е поранешна шоу-девојка, која е ко-домаќин на хит-шоуто на Италија 1 Ле Јен од 2007. Двојката разменуваше брачни завети на 19th од јуни, 2005 во базиликата Санта Марија во Араколи.

Нивната свадба беше емитувана на телевизија, а приходите беа донирани во добротворни цели. Како и за време на пишувањето, нивниот сојуз е благословен со три деца. Првото дете на Тоти, Кристијан, се роди на 6-тиth од ноември 2005 година. Кристијан е причина за прославата на цицањето прст на Тоти, што се случи малку по неговото раѓање.

Двајцата љубовници ја имаат својата прва ќерка Шанел, родена на 13th од мај, 2007. Нивното трето дете, Изабел е родено на 10th од март, 2016.

Дали знаеше??… Ако сакате да ги најдете Тоти и семејството на одмор, тогаш треба да одите во Сабаудија, лоцирана во провинцијата Латина, на 100 км од Рим. Вообичаено е да го најдете како плива или само фаќа малку поток на плажа.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Претходен животен однос

До откривањето на жената од неговиот живот, Франческо беше со неколку модели. Во 1992, на возраст 15, Тоти ја имаше својата прва љубов. Тој почна да се запознава со Марциа Силвестри, одбојка.

Во едно интервју со Кориере дела сера во 1996, Тоти еднаш рече;

„Јас и Марција ќе се венчаме во 98 година, на крајот на мојот договор со Рома. Ние сме заедно 4 години и свадбата ќе биде можност да ја напуштиме куќата. Во моментов, не сакам да го напуштам семејството. Моите пријатели ги менуваат своите девојки затоа што имаат повеќе шанси да запознаат нови луѓе. За мене е поинаку, а потоа сум за loveубен, зошто да се сменам? Со неа сакам да изградам семејство “. 

Горенаведениот цитат беше само ситница бидејќи нивната врска заврши во јуни следната година. До пронаоѓањето на Лери Блази во 2002 година, жената на неговиот живот, Франческо се забавуваше со следниве прекрасни модели, имено; Мануела Аркури (2001), Марија Маца (2000 - 2003) и Флавија Венто (2005).

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Да се ​​биде лојален на Рим

Тоти ја задржа лојалноста кон Рома и покрај тоа што доби напредок од големите клубови, вклучувајќи го и Реал Мадрид, да дојде да игра за нив.

Зборувајќи за целиот свој живот во Рим, тој еднаш рече;

„Луѓето ме прашуваат, зошто да го поминете целиот свој живот во Рим?

Рим е моето семејство, моите пријатели, луѓето што ги сакам. Рим е море, планини, споменици. Рим, се разбира, се Римјаните. Рим е жолто и црвено. Рим, за мене, е светот. Овој клуб, овој град, беше мојот живот “.

За љубовта на Тоти за Рим, како и за Ромите, тој видел дека создава врска која е повеќе од фудбал и како таква се слави како национален херој со уметнички дела и плоштади посветени на него. Тој е веројатно најљубениот италијански и ромски играч меѓу навивачите поради неговото наследство како "еден клуб човек".

На неговото пензионирање, светот реши да им оддаде почит на нивниот дрес 10 и капитенот Романиста. Ви го претставуваме целосниот емотивен говорен због на Тоти. Гледајте подолу;

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Прекарите

Тоти го освои најголем дел од своите прекари од навивачите кои го обожаваа неговиот стил на игра, како и неговата способност за фудбал.

 • Прекарот На Гладијатор (Гладијатор) дојде поради неговата издржливост и борбен дух. Ова се гледа во неговата тетоважа на сликата подолу.

Да се ​​има Гладијаторот на раката е првата тетоважа на Франческо. Оваа тетоважа дојде како резултат на обложување што го имаше со неговиот пријател Клаудио Амендола. Двајцата се согласија дека кога Рим ќе го освои Скудетото, ќе истетовираат гладијатор на десната рака. Ден по победата, двајцата отидоа во студиото на Габриеле Донини, најпознатиот градски уметник за тетоважи. Подолу е фотографијата на која Тоти ја поправа својата прва Тетоважа.

 • Тоти се смета за "неоспорен крал на Рим". Ова е прикажано на сликата подолу.

 • Друг прекар Ер Бимбо де Оро (Златен момче) му беше доделен бидејќи е најзначаен спортист во Рим.
 • Тоти го доби прекарот "Er Pupone" (во слободен превод значи Бебезао). Ова име дојде од неговите денови на малолетникот кога Тоти беше многу помал од соиграчите. Името на англиски значи "Big Baby"

 • Конечно, на прекари, Тоти беше наречен- Il Capitano (капетанот) од неговите навивачи со години како лидер на клубот.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Семеен живот

Повеќе за семејството на Тоти: Тој обично ја нарекува својата мајка „мајко мила". При опишување на неговата мајка, Тоти еднаш рече; 

My Mamma беше шеф. Таа се уште е шеф. И таа беше прилично поврзана со нејзините момчиња, да речеме. Како и секоја италијанска мајка, таа беше малку заштитена. Таа не сакаше да заминам дома поради страв дека нешто може да се случи.

Мајката Тоти поучувала на својот син нешто. Дека неговиот дом е најважната работа во животот. Тогаш, Фиорела Тоти беше таа што го возеше нејзиниот син на вежба. Надвор од теренот, таа ќе го чекаше. Можеше да чека два, три, понекогаш четири часа додека Тоти ќе се обучи. Фиорела чекаше на дожд, на студ, не беше важно.

Брат: Дали знаевте ?? .. Акцентот беше ставен еднаш на Рикардо кога зборуваше за фудбалот во семејството Тоти. Рикардо, најстариот син и големиот брат на Тоти некогаш играле како чорап.

Нивниот татко, Енцо, никогаш не посветувал многу внимание на Малиот Франческо кој е шест години помлад од својот брат. Рикардо дојде да игра во основните категории на Рим, но беше засенет од неговиот помал брат, Франческо. Денес, тој моментално претседава со фудбалското училиште АСД Тоти во сопственост на неговиот помал брат Франческо.

Франческо Тоти Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти-Лични / Кариера факти

 • Кога Тоти го освои својот прв фудбалски подарокВо Рим, за време на раните години на Тоти. Секогаш постоела посебна традиција на 5 и 6 јануари.

Една стара дама по име Бефана (прилагодена верзија на Дедо Мраз) поминува низ сите куќи и остава бонбони и други подароци за децата кои се однесувале добро или парчиња јаглен за оние кои се однесувале лошо. На 3 години, малиот Тоти го освои својот прв подарок за Бефана: фудбалска топка. Тој спиеше со неа секоја вечер.

 • За повеќето деца, ова е како да се чувствува како гледање и држење на Тоти за прв пат.

 • Страста на Тоти за слатки и сладолед и посебна loveубов кон кученцата од лабрадор. Тој има 6 кучиња како за време на пишувањето. Франческо еднаш реши да донира две свои кучиња во спасувачко училиште за да бидат обучени за тоа како да им помагаат на луѓето на тешкотии на море.

Неговото куче Ариел еднаш спаси две лица, жена од 60 години и девојче од 8 години, на плажата Сант Агостино.

 • Фудбалерот на Рома, во моментов, го одликува Фудбалер Франческо Тоти со МАСИВНА тетоважа. Види подолу!!

  За Тоти: Тој момент кога ќе сфатите дека ќе бидете на телото на ова момче засекогаш !!

 • Тимот од соништата на Франческо Тоти е следен: Буфон, Маикон, Кандела, Самуил, де Роси, Чави, Иниеста, Тоти, Кристијано Роналдо, Меси Ибрахимовиќ. Интересно, Тоти не избра тренер за затворање на списокот. Тоти го смета ianанлуиџи Буфон за еден од ретките вистински пријатели што ги играл во фудбалот. Двајцата се сретнаа за време на нивните под 15 години.

Другите другари со кои постојано контактираат се Алесандро Неста, Винсент Кандела, Кристијан Панучи, Винченцо Монтела, Џенаро Гатузо и Алесандро Дел Пјеро кого ја разменува пораката со редовност и покрај нивното старо ривалство на теренот.

 • Во 2004, Тоти беше именуван во ФИФА 100, листа на најголеми играчи во светот, избрани од Пеле, како дел од 100-годишнината на ФИФА.
 • Тоти, во моментот на пишување, го држи рекордот како најстар стрелец во историјата на Лигата на шампионите, на возраст од 38 години и 59 денови.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Франческо Тоти и нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или контактирајте не!

Зачленете се
Известување за
1 коментар
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
пред 2 години

Неспорен рим на Рим