Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

0
1373
Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата. Кредит за Твитер.

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски менаџер кој е најдобро познат со прекарот "Тксингурри". Нашата приказна за детството Ернесто Валверде плус нераскажаните факти за биографијата ви донесе целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата го опфаќа неговиот рано живеење, семејното потекло, животна приказна пред славата, да се појави на слава, врска и личен живот итн.

Да, секој знае за неговиот брз пораст како поранешен Атлетик Билбао менаџер. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Ернесто Валверде, која е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, да почнеме.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Раниот живот

Почнувајќи, неговите целосни имиња се Ернесто Валверде Тедедор. Ернесто Валверде е роден на 9th ден на февруари 1964 во Виандар де ла Вера, Шпанија.

Семејството на Ернесто Валверде има свои корени шпанската етничка група на Кастилја и Леон, каде што се наоѓа неговиот роден град Виандар де ла Вера. Тој, исто така, има баскиски семејни крв.

Ернесто Валверде семејни позадина
Ернесто Валверде семејни позадина. Кредитни јазици на светот

Кастилја и Леон претставуваат 5.69% од населението во Шпанија, а огромната територија покрива речиси една петтина од вкупната површина на земјата.

Малку е познато за родителите на Ернесто Валверде. Сепак, можно е неговите родители да се преселат во Баскија кога тој бил дете. Постои фотографија на Ернесто и една жена во нејзината 70 која можеби е неговата мајка или жена.

Ернесто Валверде и неговата мајка
Ернесто Валверде и неговата мајка. Кредит на FabWag

Ернесто Валверде израсна со страст за пишување, фотографија и фудбал. Тој сериозно го зел фудбалот кој платил дивиденди, што доведе до кариера.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Рано кариерен живот

Страста на Ернесто Валверде за фудбал го виде како се запишува во списокот на ЦД Сан Игнасио, академија која се наоѓа во Баскија, Северна Шпанија.

На почетокот, Ернесто го има тоа цврста определба да се остварат неговите професионални соништа и неговите амбиции да се преселат во една поголема академија не е само минато фантазија.

Таквата решителност го пресели во Алавес, третиот најуспешен тим во Баскија по Атлетик Клубот на Билбао и Реал Сосиедад де Футбол.

Ернесто Валверде Рано кариер живот
Ернесто Валверде Рано кариер живот. Кредит за Твитер

Во Алавес, Ернесто Валверде продолжи да созрева како што самиот себе си се вклопи во животот на академијата. Тој направи безмилосен напредок преку возрасните групи и го најде својот пат во сениорскиот тим на клубот.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Патот до славата

Валверде Journied својот пат во Sestao и Еспањол пред да бидат повикани од страна на Барселона, каде што стана нивниот број 1 напред и голгетер.

Ернесто Валверде ФК Барселона дена
Ернесто Валверде ФК Барселона дена. Кредит за Scoopnest

Ернесто Валверде имал среќа да ужива во играњето според легендите како Јохан Кројф, поранешен тренер на Барса кој бил одговорен за обликување на идентитетот на клубот во 1980. Дали знаеше?… Валверде придонесоа за тимот на Барселона кој го освои Купот на победниците на УЕФА во 1989.

Ернесто Валверде Купот на победниците на УЕФА во 1989
Ернесто Валверде Купот на победниците на УЕФА во 1989. Кредит за Твитер

За време на неговите денови за играње во Барселона, продолжил да живее со другите соништа од детството. Тој се запишал како студент на фотографија во Институтот за уметност на Каталонија.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Стани за слава

По Барселона, Ернесто продолжи да игра за другите клубови во Ла Лига, вклучувајќи го и Атлетико Билбао и Мајорка. Веднаш по пензионирањето, тој започна менаџерска кариера во одделот за млади во Атлетик Билбао, клуб кој ги постигна 44 цели за време на неговото време на игра. Познато е дека има менаџерска филозофија која лежи во организирањето на неговата одбрана и затегнување на неговите заднински линии.

Подоцна, Ернесто пресели во Олимпијакос каде што го освои грчката титула во 2009 со тим кој прими само 14 голови.

Ернесто Валверде денови на Олимпијакос
Ернесто Валверде денови на Олимпијакос. Кредит за Разговор

Назад кон Шпанија:

По успешната магија во Олимпијакос, Валверде се врати во Атлетик Билбао. Во клубот, тој постави клупски рекорд со тоа што ги водеше своите играчи на 4 место, Ла Лига. Подоцна, Валверде го предводеше Лавови на нивниот прв трофеј во 31 години по 5-1 агрегатен пораз на Барселона, за Суперкупот на Еспања слава.

Кредит за beIN SPORTS

Исто така, неговиот настап во Европа, исто така, го сметаше за најдобар тренер во Ла Лига од УЕФА.

На 29 Мај 2017, малиот човек познат како "Txingurri" (малку мравка во баскиски) доби вратен тикер на Барселона, клуб што го напуштил за 27 години. Остатокот, како што велат, е историја.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Животен однос

Зад успешниот менаџер, постои прекрасна жена по име Juncal Díez, дама на која шпанските медиуми сé уште не ја добиваат својата фотографија како во времето на пишување.

Ернесто Валверде Односниот живот
Ернесто Валверде Односниот живот. Кредит за Pinterest и TICип

Непознатото лице на неговата сопруга, Juncal Diez и децата го прави неговото семејство вид на мистерија. Според FabWags, Двајцата двојки се во брак скоро 20 години, а неговите деца се бројни 3.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Личен живот

Запознавање со Ернесто Валверде Личниот живот ќе ви помогне да добиете целосна слика за него. Судејќи според информациите напишани за неговиот однос со животот, лесно може да се претпостави дека семејството Ернесто Валверде е како нивните простори и живее многу приватни животи.

Валверде е срамежлив човек кој го сака својот простор и ужива во моменти сам. Кога ќе пристигне дома, тој ќе се исклучи од фудбалот и ќе ја прифати фотографијата.

Дали знаеше?… Покрај менаџирањето со фудбалски клубови, тој е еден силен фотограф кој е шокиран камера срамежлива. Валверде е интелигентен, смирен човек кој гледа како фотографија како една од неговите омилени активности во неговото слободно време.

Ернесто Валверде Личен живот
Ернесто Валверде Личен живот. Кредит за Марка

Покрај тоа што е фотограф, Ернесто Валверде исто така е автор и Медио Тимпо (Полувреме) е негова прва објава.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- LifeStyle

Без да биде кажано, Ернесто не е тип на фудбалски менаџер кој живее во Lavish Lifestyle. Наместо да живее голем и да го покаже своето богатство, тој претпочита да поминува низ пејзажот на кој било град кој ги слика со камерата на дофат на раката.

Поврзана слика

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Неостварени факти

Неговите работи со технологија:

Ернесто Валверде е огромен во користењето на технологијата во управувањето со фудбалот. Еднаш, претседателот на ФК Барселона, Џозеф Марија Бартомеу, го опиша како тежок работник и човек со огромно искуство во примената на технологијата во обуката и менаџирањето на натпревари. Ернесто користи апликација за паметни телефони за да ги следи перформансите, фитнес-статусот и да ги намали досадните административни дела.

Не е фан на третото полувреме:

Според Спорт-англиски, Ернесто не е голем обожавател на "трета половина"Кој опфаќа голем дел од дискусиите во играта по првата половина или пред / за време на дополнително време. Во соблекувалната тој преферира да слуша. Спортско-англиски извештај.

Слуша со гестови, а не со зборување:

Уште од неговите денови со Барселона, Ернесто е запаметен како класичен напаѓач кој сака да слуша со гестови, наместо да зборува.

Ернесто Валверде Неостварени факти
Ернесто Валверде Неостварени факти. Кредит за Спорт-англиски

Управувањето со Барселона беше најголемиот предизвик за неговата кариера. Кога станува тешко, неговите баскиски вени се истакнуваат.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Ернесто Валверде плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде