Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски менаџер кој е најпознат со прекарот „Тксингури“. Нашата приказна за детството Ернесто Валверде плус нераскажаните факти за биографијата ви донесе целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата го опфаќа неговиот рано живеење, семејното потекло, животна приказна пред славата, да се појави на слава, врска и личен живот итн.

Да, секој знае за неговиот брз пораст како поранешен Атлетик Билбао менаџер. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Ернесто Валверде, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Раниот живот

Почнувајќи, неговите целосни имиња се Ернесто Валверде Тедедор. Ернесто Валверде е роден на 9th ден на февруари 1964 во Виандар де ла Вера, Шпанија.

Семејството на Ернесто Валверде потекнува од шпанската етничка група на Кастилја и Леон, каде што се наоѓа неговиот роден град Виандар де ла Вера. Тој, исто така, има баскиски семејни крв.

Семејно потекло на Ернесто Валверде. Кредитни јазици на светот.
Семејно потекло на Ернесто Валверде. Кредитни јазици на светот.

Кастилја и Леон претставуваат 5.69% од населението во Шпанија и неговата огромна територија опфаќа скоро една петтина од вкупната површина на земјата.

Малку се знае за родителите на Ернесто Валверде. Сепак, можно е неговите родители да се преселиле во Баскија кога тој бил дете. Постои фотографија од Ернесто и жена во 70-тите години од животот, кои веројатно можат да бидат неговата мајка или сопруга.

Ернесто Валверде и неговата мајка.
Ернесто Валверде и неговата мајка.

Ернесто Валверде израсна со страст за пишување, фотографија и фудбал. Тој сериозно го зел фудбалот кој платил дивиденди, што доведе до кариера.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Рано кариерен живот

Страста на Ернесто Валверде за фудбалот го виде запишувајќи се во списокот на ЦД Сан Игнасио, академија лоцирана во Баскија, Северна Шпанија.

На почетокот, Ернесто го има тоа челична решеност да ги оствари своите професионални соништа и неговите амбиции да се пресели на поголема академија не беа само минлива фенси.

Таквата решителност го пресели во Алавес, третиот најуспешен тим во Баскија по Атлетик Клубот на Билбао и Реал Сосиедад де Футбол.

Ернесто Валверде Ран живот во кариера. Кредит на Твитер.
Ернесто Валверде Ран живот во кариера. Кредит на Твитер.

Во Алавес, Ернесто Валверде продолжи да созрева како што самиот себе си се вклопи во животот на академијата. Тој направи спокоен напредок низ возрасните групи и се најде во сениорскиот тим на клубот.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Патот до славата

Валверде Journied својот пат во Sestao и Еспањол пред да бидат повикани од страна на Барселона, каде што стана нивниот број 1 напред и голгетер.

Денови на Ернесто Валверде ФК Барселона. Кредит на Скупенст.
Денови на Ернесто Валверде ФК Барселона. Кредит на Скупенст.

Ернесто Валверде имаше среќа да ужива во игра под легенди како Јохан Кројф, поранешниот тренер на Барса, кој беше одговорен за обликување на идентитетот на клубот во 1980-тите години на минатиот век. Дали знаеше?… Валверде придонесе во составот на Барселона кој го освои Купот на победници на УЕФА во 1989 година.

Ернесто Валверде Куп на победници на УЕФА во 1989 година. Заслуга за Твитер.
Ернесто Валверде Куп на победници на УЕФА во 1989 година. Заслуга за Твитер.

За време на неговите денови на играње во Барселона, тој продолжи да ги живее другите детски соништа. Тој се запишал како студент по фотографија на Институтот за фотографии од Каталуња.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Стани за слава

По Барселона, Ернесто продолжи да игра за другите клубови во Ла Лига, вклучувајќи го и Атлетико Билбао и Мајорка. Веднаш по пензионирањето, тој започна менаџерска кариера во одделот за млади во Атлетик Билбао, клуб кој ги постигна 44 цели за време на неговото време на игра. Познато е дека има менаџерска филозофија која лежи во организирањето на неговата одбрана и затегнување на неговите заднински линии.

Подоцна, Ернесто пресели во Олимпијакос каде што го освои грчката титула во 2009 со тим кој прими само 14 голови.

Денови на Ернесто Валверде Олимпијакос. Заслуга за разговорот.
Денови на Ернесто Валверде Олимпијакос. Заслуга за разговорот.

Назад кон Шпанија:

По успешната магија во Олимпијакос, Валверде се врати во Атлетик Билбао. Во клубот, тој постави клупски рекорд со тоа што ги водеше своите играчи на 4 место, Ла Лига. Подоцна, Валверде го предводеше Лавови на нивниот прв трофеј во 31 години по 5-1 агрегатен пораз на Барселона, за Суперкупот на Еспања слава.

Исто така, неговиот настап во Европа, исто така, го сметаше за најдобар тренер во Ла Лига од УЕФА.

На 29 година, малиот човек познат како „Тксингури“ (малку мравка во баскиски) доби вратен тикер на Барселона, клуб што го напуштил за 27 години. Остатокот, како што велат, е историја.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Животен однос

Зад успешниот менаџер, постои прекрасна жена по име Juncal Díez, дама на која шпанските медиуми сé уште не ја добиваат својата фотографија како во времето на пишување.

Која е сопругата на Ернесто Валверде?
Која е сопругата на Ернесто Валверде?

Непознатото лице на неговата сопруга, Juncal Diez и децата го прави неговото семејство вид на мистерија. Според FabWags, Двајцата двојки се во брак скоро 20 години, а неговите деца се бројни 3.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Личен живот

Запознавање со Ернесто Валверде Личниот живот ќе ви помогне да добиете целосна слика за него. Судејќи според информациите напишани за неговиот однос со животот, лесно може да се претпостави дека семејството Ернесто Валверде е како нивните простори и живее многу приватни животи.

Валверде е срамежлив човек кој го сака својот простор и ужива во моменти сам. Кога ќе пристигне дома, тој ќе се исклучи од фудбалот и ќе ја прифати фотографијата.

Дали знаеше?… Покрај менаџирањето со фудбалски клубови, тој е еден силен фотограф кој е шокиран камера срамежлива. Валверде е интелигентен, смирен човек кој гледа како фотографија како една од неговите омилени активности во неговото слободно време.

Покрај тоа што е фотограф, Ернесто Валверде исто така е автор и Медио Тимпо (Полувреме) е негова прва објава.

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- LifeStyle

Без да му кажат, Ернесто не е тип на фудбалски менаџер кој живее раскошен животен стил. Наместо да живее големи и да го покажува своето богатство, тој претпочита да се шета низ пејзажот на кој било град, правејќи фотографии со неговиот фотоапарат на дофат на раката.

 

Ернесто Валверде приказна за детството Плус Непромислена биографија Факти- Неостварени факти

Неговите работи со технологија:

Ернесто Валверде е огромен во користењето на технологијата во управувањето со фудбалот. Еднаш, претседателот на ФК Барселона, Џозеф Марија Бартомеу, го опиша како тежок работник и човек со огромно искуство во примената на технологијата во обуката и менаџирањето на натпревари. Ернесто користи апликација за паметни телефони за да ги следи перформансите, фитнес-статусот и да ги намали досадните административни дела.

Не е фан на третото полувреме:

Според Спорт-англиски, Ернесто не е голем обожавател на „трета половина”Што опфаќа голем дел од дискусиите во играта по првото полувреме или пред / за време на дополнителното време. Во соблекувалната, тој претпочита да слуша да зборува. Спортско-англиски извештај.

Слуша со гестови, а не со зборување:

Уште од неговите денови со Барселона, Ернесто е запаметен како класичен напаѓач кој сака да слуша со гестови, наместо да зборува.

Ернесто Валверде Нераскажани факти. Кредит на спортско-англиски јазик
Ернесто Валверде Неостварени факти. Кредит за Спорт-англиски

Управувањето со Барселона беше најголемиот предизвик за неговата кариера. Кога станува тешко, неговите баскиски вени се истакнуваат.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Ернесто Валверде плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари