Дивок Ориги детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј кој е најпознат како "Origi". Нашата Divock Origi детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата вклучува неговото семејно потекло, животна приказна пред славата, да доведе до слава, врска и личен живот.

Да, секој знае за неговата молска брзина и флексибилност како напаѓач. Сепак, само неколкумина сметаат дека биографијата на Divock Origi е доста интересна. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Почетокот на животот и семејството

Поаѓање Divock Okoth Origi е роден на 18th ден на април 1995 во Остенде во Белгија. Тој беше втор од тројцата деца родени на неговата мајка, Линда Адџиамбо и неговиот татко, Мајк Ориги.

Origi родителите се спортски љубовен државјани на Кенија кој го воведе во светот во време кога неговиот татко играше професионален фудбал за КВ Остенде во белгиската про лига. Затоа Ориги се подигна во блиската белгиска општина Хуттален-Ост, каде што израснал заедно со неговата постара сестра Наташа и помладата сестра Дениен.

Додека растеше во Houthalen-Oost, белгискиот и кенискиот државјанин од црна етничка припадност со кенијско-луо корените, се покажа како јаболко кое не паѓаше далеку од дрвото, изложувајќи го ставот на младиот фудбалер.

"Фудбалите веќе беа во куќата штом почна да пешачи. Вообичаено ги истерал во куќата и во градината. "

Се сеќава на Мајк за раниот интерес на неговиот син во фудбалот.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Кариера Buildup

Тоа не беше долго пред фрлањето на фудбалот да се запише во младинскиот систем на белгиската провинциска лига, KFC De Zwaluw Wiemesmeer кога бил на возраст од 5.

"... и Од шестгодишна возраст, тој веќе имал талент и бил повисок и посилен од другите деца".

Забележува Мајк на постојан пораст на младиот Ориги.

Последователните младински фудбалски бодови забележаа дека Ориги се преселил во белгиските тимови, КРЦ Харелбеке, а подоцна и во Генк, каде што неговиот татко бил професионален. На младинските системи на КРС Генк, Origi забележа огромен пораст во фудбалот, заедно со академици во основното училиште Park Houthalen и колеџот Sint-Jan Berchmans.

"И кога неговите школски извештаи ќе дојдат, ќе ги видам коментарите на наставниците дека тој е добар со топката и дека тој е најдобар меѓу неговите соиграчи".

Откриени Мајк.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Патот до слава

Вреди да се забележи дека Ориги ја имал најголем дел од својата младинска кариера во Генк, каде што се обучувал за 9 години пред да се пресели во Лил во соседна Франција, на возраст од 15. Додека во Лил, Ориги стави импресивни перформанси кои му се обратиле на вниманието на извидувачите од Ливерпул.

На англиската страна не им беше потребно поголемо уверување дека Ориги ќе им даде добар резултат за своите пари, откако ќе го гледаат како го испрати белгискиот национален тим до нокаут фазите на Светското првенство 2014, постигнувајќи ја својата прва меѓународна цел во 87th минута 1-0 победа над Русија.

На крајот му понудил шестгодишен договор од страна на англиската страна на 29th од јули 2014 за надомест од 10 милион фунти и веднаш му се позајмил назад во Лил за повеќе искуство со првиот тим.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Стани за слава

Ориги го доби потребното искуство за Лил за време на неговиот заем во 2014-2015 сезона. Тој конечно се приклучи на Ливерпул во следната сезона, откако направи 44 капи и постигна вкупно 9 цели за Лил.

Ориги го направи своето деби за Ливерпул како замена за време на неговата страна со Манчестер Јунајтед. Неодамна, тој ги постигна своите први натпреварувачки голови за Ливерпул со повлекување на Хет-трик во Ливерпул 6-1 победа над Саутемптон.

Остатокот, како што велат, е историја.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Животен однос

Не постојат записи за минатоста на Ориги или историјата на историјата. Ниту, пак, постојат линкови кон неговата моментална врска. Ова се сведува на фактот дека напред е повеќе загрижен за преземање на неговата кариера на поголеми височини.

И покрај тоа, Ориги го има она што е потребно за да импресионира дечко или сопруг со оглед на особините на дисциплината и да се концентрира на тоа што тој го носи на фудбалот.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Семеен живот

Divock Origi е роден во фамилија за спортување. Ние ви даваме фактички детали за неговото непосредно и пошироко семејство.

За таткото на Ориги: Мајк Окот Ориги е татко на напред. Тој е роден на 16th од ноември 1967 во Најроби во Кенија. За разлика од неговиот син, Мајк започна како голман, кој го претвори Штрајкер на Шабана во Кенискиот Супер лига. Подоцна обезбедил потег во белгискиот клуб, К.В. Остенде во 1992 и 3 години подоцна, го поздравил раѓањето на своето прво момче и второто дете Дивок.

Широко верува дека е првиот кениски фудбалер што ќе игра во Европа, Мајк е татко и ментор на неговиот син кој му се восхитувал на неговата вистинска посветеност на фудбалот.

"Кога бев Кид, можев да видам дека татко ми има многу дисциплина и во фудбалот кога ќе му дадете се на играта, играта секогаш ќе му даде нешто назад".

Рече Divock од влијателниот лого на неговиот татко.

Млади Дивок со неговиот татко Мајк

Таткото и синот одржуваат многу блиски односи со Мајк и даваат поддршка на настапи на повеќето Divock игри за да го развеселат.

За мајката на Ориги: Линда Адџимбо е мајка на Ориги. Како и нејзиниот сопруг, Линда е близу до нејзиниот единствен син, чија хероика и добри дела ја направија издвоите меѓу мајките во Кенија и Белгија.

За браќата на Ориги: Браќата на Ориги вклучуваат Наташа и Денен. Наташа е најстарата од браќата и сестрите. Таа израснала со Ориги кои ги споделиле своите фудбалски аспирации со неа. Таа, исто така, има ќерка - Малија, која е внука на Ориги. Од друга страна, Денеен е помладата сестра на Ориги и еден од неговите најголеми обожаватели.

Лево-десно: таткото на Divock Мајк, помлада сестра - Deneen, постара сестра-Natasha со ќерка Maliya, мајка Divok Линда и Divock.

За односи со Ориги: Далеку од непосредните односи на Ориги се неговите чичковци Остин, Џералд и Ентони кои играат професионален фудбал во различни лиги. Дивок, исто така, има братучед Арнолд Ориги кој игра професионален фудбал како голман за Лилестром и националниот тим на Кенија.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Нераскажани факти за кариера

Дали знаеш?

  • Divock е првиот играч на кенискиот потег што го постигнал на Светското првенство.
  • Белиот делфин беше крстен "Ориги" во чаршијата Бодевијн во Бриж. Развојот дојде по осамениот 88-минутен гол на Divock, кој го испрати белгискиот национален тим во нокаут-фазата на Светското првенство 2014, во победата над 1-0 над Русија. За жал, Делфин не живеел долго, бидејќи наводно починал неколку дена подоцна.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Факти за личен живот

Divock Origi е сакан од двата државјани на Кенија и Белгија, и покрај тоа што не ги претставува поранешните на меѓународни настани. Без оглед на тоа, тој се залага за Кенијците со тоа што зборува течно свахили на нивното задоволство.

Тој, исто така, зборува фламански, јазик што го научил додека растел во Остенд и добро владеел со Холанѓаните. Дивок го сака семејството, фудбалот и има интереси во психологијата, особено работната динамика на човечкиот мозок и како таа се однесува на различни типови на личност.

Divock Origi Детска приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Начин на живот

Дивок, наводно, има куќа во вредност од $ 1 милион во Белгија. Неговата колекција на автомобили ги рефлектира брендовите како Ауди, Форд, како и Мини Купер, кој тој вози на обука.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Divock Origi детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде