Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски бог најпознат по прекарот; "Космички змеј". Нашата Диего Марадона детска приказна плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Без понатаму adieu, овозможува да почне.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Рано детство

Диего Армандо Марадона е роден во октомври 30, 1960, во Вила Фиорито, провинција Буенос Аирес, Аргентина до родителите, Дон Диего (Татко) и Далма Салвадора Франко (Мајка).

Тој е роден како петти од осум деца во римо-католичко семејство. Името Марадона го има своето потекло на грчки и хебрејски. Тоа значи или додаток (да го заземе местото на друг) или учител. Неговото средно име е Армандо - тоа значи "Човек во армијата".

Марадона израснал во својата осиромашена, но тесно поврзана населба во Вила Фиорито. Неговото семејство беше меѓу најсиромашните во градот бидејќи тие имаат поголеми броеви. Неговиот татко, Дон Диего, бил ѕидар и работник во фабрика, кој се борел да обезбеди три момчиња со тешки моменти, пет девојки и сопругата Далма, која останала дома.

Сепак, сиромаштијата не беше пречка за успех. Првиот контакт со Марадона со фудбалот дојде кога му го дадоа својот прв фудбалски подарок од неговиот братучед Бето Зарате. Ова се случи на неговиот трет роденден. Младиот Диего спиел со топката во неговата кошула речиси 6 месеци за да избегне да биде украден. Оваа топка понекогаш беше запленета од неговата мајка која сакаше да се концентрира на студии во други за да биде професионален сметководител. Тоа не беше многу време пред таа конечно да сфати дека фудбалот бил негов повик.

Диего Марадона за детска приказна

Му се допадна на фудбалот на релативно млада возраст. До девет години, научил да игра фудбал. Неговиот прв контакт со целосна фудбалска игра дојде кога му било кажано да му се придружи на неговиот селски тим именуван "Малку кромид". Додека бил со Малиот кромид, тој го водеше својот тим да ги освои игрите на 140.

Одлична акција за дриблање, моќни асистенции, прецизни поминувања и импресивни фудбалери направи Диего Мардона да се подигне во редовите во краток период во детството.

Неговите вештини беа ценети од страна на публиката кои беа изненадени од тоа што гледаа како ова мало дете минува низ многу повисоки деца со најголема леснотија. Тоа не беше потребно многу пред фудбалски вести издание објави напис во кој рече, "Имаше дете со став и талент на ѕвезда", иако го погрешија неговото име "Карадона".

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Семеен живот

Татко: Диего Ср. Е роден во Есквина, Корриентес и со години заработил за живот пренесувачки патници со чамец, кој возел во аргентинските води.

Диего Марадона и Татко

Многумина го сметаа за човек кој ги фалеше соништата на Диего. Тој направил големи финансиски жртви на почетокот на кариерата на неговиот син. Работел бескрајни часови во фабрика за да го види својот син. Тој знаел дека значењето на неговиот син за аргентинскиот фудбал е од клучно значење. Затоа тој и неговата сопруга никогаш не пропуштиле ниту една игра на синот.

"Личноста која најмногу сакаше да победи беше мене. Ги осветлував чизмите и мислев дека може да го престигне Пеле или ако е подобро. Со текот на времето Пеле ми го остави умот " рече тој.

Таткото, исто така, беше присутен на најважниот ден од животот на Марадона, кога ги претвори двата гола во победата над 2-1 над Англија во четвртфиналето на Светскиот куп во 1986. "Никој не ја виде целта со својата рака, дури ни јас. Беше таков мал ракометар, кога кога повторно го повторија тоа, се чини дека ја извлече раката повеќе".

Тој, исто така, мораше да страда преку проблемите на неговиот син со зависности и проблеми со здравјето, но секогаш тврдеше дека Диего беше "Одличен, посебен син".

"Тој ми дава нераскинлива гордост, бидејќи детето што излезе од кал таму, за целиот свет да се сеќава на него, е бесценето".

Тој беше близок пријател на сите, вклучувајќи Лионел Меси.

Дон Диего, таткото на фудбалската легенда Диего Марадона, помина еден месец откако беше хоспитализиран. Извештаите укажаа дека тој се бореше против респираторни и срцеви проблеми. Бројката била 87 години кога умрел.

Тој бил оженет со Далма Салвадора Франко, и имал осум деца имено; Ана, Рита (Кити), Елза (Лили), Марија Роза (Марија), Раул (Лало), Хуго (Турко) и Клаудија (Кали), како и Диего Армандо, "Пелуса".

МАЈКА:

Вистина е да се каже; ниту еден друг поединец или настан немал поголем ефект од Далма Салвадора Франко, подобро познат како "Дона Тота", за кариерата и животот на нејзиниот син.

Ова почитување е одличен почит за жената која повеќе од било кој друг се бореше да го задржи синот на вистинскиот пат, иако понекогаш се чинеше дека е невозможна задача.

Тешко е да се преувеличува влијанието на мајката на "Ел Диего" за да му биде човекот што тој денес го има, иако во минатото 35 години Марадона честопати се обиде да ги објасни жртвите и напорите на неговата мајка за да го заштити него и неговите пет браќа и сестри во периферниот град Буенос Аирес, Вила Фиорито. Еве еден од неговите искрени зборови за неговата мајка.

"Во 13 години сфатив дека мајка ми никогаш не претрпела болки во стомакот" Диего ќе почне, се сеќавајќи на еден од неговите фаворизирани анегдоти за заштитните инстинкти на неговата мајка. "Таа никогаш немаше стомачна болка, таа само сакаше да јадеме. Секогаш кога ќе излезе храната, би рекле "мојот стомак боли". Која лага! Тоа беше затоа што немаше доволно да се оди наоколу. Затоа ја сакам мојата стара дама толку многу ".

Неговата мајка беше таму за него во секоја фаза од неговата кариера. Таа ќе остави останатите деца да останат со Диего. Додека престојувал со него, таа се борела со него поединечно во однос на контролата на начинот на живот на зависниците од дрога до минимум од 0. Таа беше причината зошто Марадона не се пензионирала рано поради дрогата. Марадона се справи со неговата навика за пушење додека со неа. Тој може само да управува со пареата на е-цигара.

Марадона толку многу ја сакаше неговата мајка што може да ја бакне и во блескавите очи на јавноста, во обид да ја почувствува нејзината мајчинска љубов. Ова, многу луѓе не беа задоволни.

Тој беше со неа дури и до нејзиниот кревет за умирање. Мајката на Марадона во својот премиер помина безброј пати во посета на болници поради проблеми со бубрезите.

Мајката на аргентинската легенда почина во саботата 19th ноември, 2011, неколку дена откако беше однесен во болница за откажување на бубрезите.

СИБЛИНГ:

Раул Марадона: Тој е најстариот помлад брат на Марадона. Тој играше во Аргентина за Бока Јуниорс, во Шпанија за Гренада, и во Перу за Општина Депортиво; тој исто така играше во Јапонија, Канада и Венецуела.

Хуго Хернан Марадона: Уште еден помлад брат роден на 9th мај 1969. Тој е исто така познат како Ел Турко. Тој е оној со впечатлива сличност со неговиот постар брат Диего.

Беше еднаш е Аргентина Здружение фудбалски тренер и поранешен играч. Тој играше како играч од средниот ред за клубови во Јужна Америка, Европа, Јапонија и Канада, и беше член на националниот тим на Аргентина U-16.

СЕСТРИ: Диего Марадона има вкупно 5 сестри како што можете да видите подолу.

Има три постари сестри и двајца помали браќа.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Животен однос

Диего Марадона стигнал до ходникот со неговата долгогодишна љубов Клаудија Вилафане на ноември 7, 1984.

И двајцата живееле заедно во љубов и хармонија. Таа остана со него и го виде во текот на неговите обилни години.

Двојката била благословена со две ќерки, Далма Нереа и Џанина Динора.

Далма Марадона е аргентинска актерка и пејачка. Таа е родена на 2 април, 1987 во Баррио Норте, Аргентина. Ја започна својата актерска кариера во училиштето за театарски уметности во Хуго Мејон. Таа продолжи да ја стекнува својата степен во настапи од Институтот Университарио де Арте. Таа е позната по животот на Софија во детската серија Цеболитас.

Неговата втора ќерка, Џанина Марадона е родена на 16th мај, 1989. Таа беше запознаена со Серхио Агуеро во 2008 од Диего Марадона, и двајцата се чинеше дека брзо се брзаат. Џанина се оженил Серхио Агуеро во 2008, и нивниот син Бенјамин е роден во 2009. Парот разведен во 2013.

Диего Марадона и неговата сопруга Клаудија Вилафане, се знае дека се венчале за 15 години и се развеле во 2004. За време на разводот, тој признал дека има нелегален син, Диего Синагра, кој игра фудбал во Италија (како во времето на пишување).

Тој исто така беше благословен со уште еден син, Диего Фернандо, во 2013 од неговата долгогодишна партнерка Вероника Оједа.

Од 1980 до 2004, тој остана зависник од дрога, што негативно влијаеше на неговото здравје и перформанси. Иако се пресели во Куба и се обиде да го следи планот за рехабилитација на дрога, работите не беа подобри, бидејќи претрпе голем миокарден инфаркт по предозирањето со кокаин во 2004.

Марадона има две деца - законски. Во малку амбивалентен став кон татковството тој еднаш рекол: "Моите легитимни деца се Далма и Џанина. Останатите се производ на моите пари и грешки. "

Ова го разгори гневот на неговиот нелегитимен син Диего Синагра за време на прес-конференција.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Кариера во резиме

Многумина се сменија по неговата игра со Малиот Кромид. На возраст од 12, тој беше избран да игра за Лос Cebollitas. Неговите вештини и понатаму беа ценети од публиката. На возраст од 15, тој доби шанса да го направи своето професионално деби со Аргентинос Хуниорс. Тој го предводеше Лобо Cebollitas на 136-непобедлива низа, прикажувајќи ја неговата неверојатна способност и талент.

Краток, но бестрашен играч од средниот ред беше познат по неговата способност да создаде големи шанси за себе и за другите. Марадона ги предводеше клупските тимови на многу првенства во Аргентина.

Марадона не ја напушти оваа прилика да го изведе своето семејство од сиромаштија. Ова беше неговиот сон и тој самиот го виде тоа.

Врвот на неговата кариера дојде како член на аргентинската репрезентација која го освои Светското првенство 1986. Диего беше доследна цел за валкани трикови во својата меѓународна кариера. За време на Светското првенство 1986 само во Мексико имаше противници 53. Неговата изведба таму вклучуваше два незаборавни цели во четврт-финалната победа над Англија: Првиот беше нелегално постигнат со левата рака, за што подоцна Марадона тврдеше дека е дело на "Раката на Бога".

неговото Втората цел не бараше никаква натприродна помош, освен способност да се пробие низ напад на бранителите за да го пронајде задниот дел од мрежата. Вкупно, Марадона играше на четири светски првенства и постигна импресивни цели 34 во интернационалните настапи на 91 за Аргентина.

По Светското првенство, Марадона беше префрлен на шпанската страна ФК Барселона за рекордни рекорди од $ 7.6. Во 1983, Марадона успеа да го задржи својот фокус и го водеше тимот да ја освои Копа дел Реј и шпанскиот Супер куп. Тој имаше многу успешни две години со бодувањето на 38 цели во вкупно 58 игрите. Но, проблемите со теренот со вработените и играчите го принудија да биде префрлен на италијанската страна Наполи за уште еден рекорд за рекордни рекорди од $ 10.5.

И покрај неговата неверојатна брилијантност на теренот, емотивната Марадона стана подеднакво добро позната како многу контроверзна фигура. Тој стана зависник од кокаин додека играше во Шпанија во 1980s и доби суспензија од 15-месец по тестирање позитивно за супстанцијата во 1991. Марадона претрпе уште една суспензија од висок профил три години подоцна, овојпат за тестирање позитивно за ефедрин за време на Светското првенство.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Пензионирање

Марадона го помина самракот на својата кариера во својата татковина, неговите физички вештини се намалија со зголемени повреди и години на тежок живот. Тој го најави своето пензионирање во пресрет на неговиот роденден во 1997.

Тој беше снимен како трет највисок стрелец во Аргентина, зад Габриел Батистута и Хернан Креспо.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Пост играње живот

Проблемите со кои се соочува Марадона за време на неговата кариера продолжи по неговото пензионирање. На јули, 1998, Марадона добива условна казна од две години и 10 месеци за снимање новинари со воздушна пушка во 1994.

Дозата на дрога е најлоша после неговото пензионирање. Марадона беше хоспитализиран поради проблеми со срцето во 2000 и 2004. Таа година 2004 кога беше хоспитализиран, тој мораше да користи респиратор за правилно да дише.

Примени на приватна клиника во Уругвај по срцев удар. Повикан е да закрепне на Куба од страна на Фидел Кастро и троши поголем дел од следните четири години во земјата.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Дебелината прашања

По пензионирањето, неговиот животен стил на дрога и алкохол стана неконтролиран. Ова однесување го доведе до тежината на килограми 267. Ова беше јасно проблем со дебелината. Многумина кои го видоа потоа се осврна на неговиот стомак како "Стомакот на Буда".

Со помош на хирурзи во Картагена, Колумбија, беше направена гастрична бајпас операција. Оваа операција му помага на порталната ѕвезда да фрли 50kg од неговата тековна тежина на 121kg. Ова се случи во 2005.

По операцијата, некои критики беа покренати меѓу медицинската заедница во врска со големиот ризик што тие го направија. Ризик не само за пациентот, туку и за престижот на болницата. Диего Марадона би можел да умре во процесот.

Покрај ризикот, некои ја одобрија операцијата и умреа на бунтовната природа на Диего, велејќи дека тој е пропуштен толку многу што тој умрел во процесот.

Импулсивната личност на Диего Армандо не помогнала да ја одржи својата исхрана и пост-хируршка нега, па затоа добил дел од изгубената тежина.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Играч и целта на наградата за векот

Дојде нов милениум, ФИФА во својата мудрост одлучи да му додели играч на титулата во текот век.

Анкетата спроведена од нив го вика Марадона, врвен играч на 20th век. Огромна контроверзност го следеше ова соопштение.

Според Марадона, "Луѓето гласаа за мене. Сега тие сакаат да ја споделам наградата со Пеле. Јас нема да ја споделам наградата со никого".

Тука почна неговото говедско месо со Пеле.

Уште повеќе, вториот гол на Марадона против Англија беше изгласан како "Цел на векот" во анкетата на 2002 спроведена од ФИФА. Тој ја доби топката во својата половина и дриблираше помина пет англиски играчи со допири од 11, покривајќи повеќе од половина од теренот за да постигне гол.

Како почит кон неговата вештина и брилијантност, властите на стадионот изградиле статуа од него, постигнувајќи го "Цел на векот" и го стави на влезот на стадионот.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Аргентинскиот тренер

Во 2008, Марадона беше ангажиран да ја тренира аргентинската репрезентација.

Иако аргентините се пофалиле со талентираниот тим под водство на Лионел Меси, можеби најдобриот светски првак, тие беа одбиени од Светското првенство во 2010 со 4-0 пробив од Германија во четвртфиналето, а договорот на Марадона не беше обновен.

И покрај разочарувањата на јавноста, Марадона останува сакана во Аргентина како роден син, кој се искачи од скромни почетоци за да стигне до врвот на статус на статус на ѕвездите на меѓународна сцена.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Tatoo

Диего Марадона моментално има пет тетоважи, вклучувајќи ги и имињата на двете свои ќерки "Џијанина и Далма" на секоја подлактица. Диего, исто така, има и тетовиран змеј на левата нога, како што се гледа на сликата подолу.

Диего Марадона исто така, има тетоважа од познатиот аргентински марксист револуционерен, Че Гевара, на горната десна рака. Диего е цитиран како вели "Го носам на раката и во моето срце. Ја научив неговата приказна, научив да го сакам. Мислам дека ја знам вистината за него ".

Уште повеќе, на левата нога е тетоважа со портрет на поранешниот премиер на Куба, Фидел Кастро. Диего рече "Средбата со него беше како да го допира небото со рацете. Она што тој го направи за мене е неописливо. Заедно со Бога, тој е причина зошто сум жив ".

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Прекари

Диего Марадона беше украсен со прекари за време на неговата славна кариера, но најоригинално е "Barrilete Cósmico" на англиски, "Космички змеј ". Името го добил легендарниот уругвајски радио-коментатор Виктор Хуго Моралес и за прв пат бил слушнат од аргентинската јавност во 1986, откако го постигнал тој гол против Англија. "Космички змеј. Од која планета сте? " тој извика. Години подоцна коментаторот изјави дека верувал дека дриблингот на Марадона е толку непредвидлив што противниците морале да бидат како да бркаат змеј на ветрот.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Љубов и омраза кон Наполи

Диего Марадона беше најпознат по своето време во Наполи. Тој дојде во Наполи, откако тој падна од корист со претседателот на клубот ФК Берзелона, Хозе П. Луис Нунез. Тој беше префрлен за рекордни $ 10.48 милиони. Марадона е единствениот фудбалер во историјата на фудбалот кој двапати го добива надоместокот за светски рекорд.

По неговото пристигнување, Марадона беше пречекан од страна на навивачите на 75,000 кога беше претставен на јули 5, 1984 како Наполи плеер. Неговото доаѓање покрена надеж на навивачите и тие веруваа дека спасител пристигнал.
Тој го издигна клубот на нова висина во својата ера и Наполи го освои својот прва италијанска титула во Серија А во 1986-87. Навивачите обожавале Марадона и прославата го носеле часовникот една недела.

Тој му помогна на Наполи да ја освои Копа Италија во 1987, Купот на УЕФА во 1989 и италијанскиот Суперкуп во 1990 за разлика од првенството во Серија А. Многу новороденчиња беа именувани "Марадона"во негова чест во Италија.

Неговите проблеми во Наполи почнаа кога почнаа да пропуштаат игри и да земаат дрога. Прво, тој беше казнет со парична казна од 70,000 од неговиот клуб за исчезнати игри и практики поради стрес. Неговата употреба на кокаин продолжи и беше поврзана со Камора, криминалната организација.

Тој служеше за 15 месец забрана за неуспехот на дрога тест за кокаин и беше ослободен од Наполи во 1992. Во неговата чест и за неговите постигнувања неговиот дрес бр. 10 беше пензиониран од Наполи.

Марадона во 1996: "Бев, јас сум и јас секогаш ќе бидам зависник од дрога. Лицето кое се вклучува во дрога мора да се бори секој ден. "

Тој го остави Наполи малку пари на италијанскиот даночен маж. Официјални лица во 2009 велат дека Марадона им должела милиони евра. Сепак, повеќе од половина од ова е камата на оригиналниот долг.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Неговите фудбалски идоли

Тој беше инспириран од Бразилецот Ривелино и Џорџ Бест од Северна Ирска додека растат.

Диего Марадона се восхитувал за нивната храброст, извонредни достигнувања и благородни квалитети.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Раководител на Бога

Али Бин Насер беше судија кој го пречекуваше натпреварот и ја разнесе здивот кога Марадона го постигна "Целта на Бога". Марадона по 29 години го посети Али Бин Насер.

Оваа интересна посета се случи на август 17, 2015. Марадона се упати до Туниса и му оддаде признание на својот судија херој и му подари потпишан Аргентински Џерси.

Тоа беше Али Бин Насер кој стоеше држи топката на сликата подолу.

Средба со него "вечен пријател" и да му даде потпишан аргентински кошула значеше многу за него.

Диего Марадона го бакна и го прегрна човекот по неговото срце.И двајцата се насмеаа по 29 години. Ова доведе до сериозни критики меѓу Англија фудбалски експерти и поддржувачи. Нивната омраза која се чинеше омекнување на двата пара одеднаш скокна.

Рака на Бога судија - Неизречена приказна за Али Бин Насер

Судијата на Тунис, Али Бин Насер, на прашањето зошто го сторил тоа, тврди дека неговата одлука за доделување на целта била под влијание на Дохев, линистот.

"Го чекав Дохев да ми даде навестување што точно се случило, но тој не сигнализираше за ракомет" Бин Насер рече. И покрај обидот да ја пренесат омразата кон него, двете страни го споделија тоа.

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Процесот на Бога Линејман

Прво, Линеман, бугарски кој не успеал да ја објави целта на Рача од Бога на Диего Марадона, почина. Починал на возраст од 80. Богдан Дочев поминал секој момент од својот живот во трезен, зашто сè уште не можеше да ја види раката на Богородица од Марадона на Светскиот куп 1986.

Богдан Дочев рече за инцидентот: "Иако веднаш почувствував дека има нешто неправилно, во тоа време ФИФА не им дозволи на асистентите да разговараат за одлуките со судијата. Ако ФИФА го стави судијата од Европа за таква важна игра, првиот гол на Марадона би бил оневозможен. "

Тој рече дека претходно: "Диего Марадона ми го уништи животот. Тој е брилијантен фудбалер, но мал и глупав човек. Тој е низок во висина и мудрост и како личност. Упатствата што ни ги даде ФИФА пред да ни бидат јасни - ако еден колега е во подобра позиција од мојата, треба да го почитувам неговиот став ".

Раката на Божјиот Линеман - Нераскажаната приказна за Богдан Дочев

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Поврзете се со Гадафи

Во 2003, Марадона беше назначен за технички консултант од Ал Саади, третиот син на Муамер Гадафи. Ал Саади во тоа време играше во Серија А за Перуџа Калчио.

Поврзаноста на Марадона со семејството Гадафи - нераскажаната приказна

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Црква Марадона

Во денешното општество ние гледаме спортисти како идоли и ги ставаме на пиедестал за целиот свет да го видиме. Но, дали го заслужуваат статусот на бог? Тие се дефинитивно во топ-ниво на она што го прават, но да им се поклониме? што е на сосема ново ниво.

Дали знаевте ?? .. Аргентинските фанови започнаа "Црква на Марадона" во Буенос Аирес во 1998.

Црквата на Марадона ја носи оваа поддршка на сосема ново ниво. Следбениците на оваа установа буквално му служат на овој човек "Побожно" лева нога што тој го прикажува кога зачекорува на теренот. Со над следбениците на 120,000, црквата Марадона го обожава Диего Марадона, пензионирана фудбалска легенда во Аргентина, како бог. Овие следбеници дури и ги создадоа своите Десет заповеди, Господовата молитва, па дури имаат свој верски текст.

Црква на Марадона Алтер

Следбениците исто така ја имаат и својата Господова молитва!
"Нашиот Диего, кој е на земјата, свети да биде твојата лева нога, дојде твојата магија, целите да бидат запаметени".

Црковните следбеници живеат преку својот Бог Диего. Неговиот живот е нивна. Мрачните времиња со кои се соочил со зависноста од дрога влијаеле врз целата група следбеници. Тие дури ја промениле тековната година за да се сретнат со раѓањето на нивната сакана Диего. На пример, годината 2016 во црквата Марадона ќе биде 56 AD (По Диего). Го слават роденденот на нивниот Бог Диего како форма на прослава на Божиќ.

Црква на спалната на членот на Марадона

Тие ги красат своите дрвја и спални со теми од Марадона и боите на боите на Аргентина. Црквата, исто така, има десет сет кодови кои секој член мора да ги следи за да го продолжи наследството на установата.

Подолу се прикажани Десетте заповеди на Марадона;

 1. Мора да имате црква во Марадона која ќе се смени во вашиот дом

  Црква на Марадона Алтер

 2. Љубов фудбал над сè друго
 3. Прогласете безусловна љубов кон Диего и убавината на фудбалот
 4. Да ја одбраниш кошулата во Аргентина
 5. Разширете ги вестите за чудата на Диего
 6. Почитувајте ги храмовите каде што свиреше и неговите свети кошули
 7. Не прогласувајте Диего како член на ниту еден тим
 8. Ги проповеда и ги шири принципите на црквата
 9. Направете Диего средното име
 10. Наведете го вашиот прв син Диего

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Војна на зборови против Пеле

Марадона Vs Пеле

Во тековната војна на зборови постоеја меѓу Марадона и Кожа уште од играчот на Марадона на векот. Подолу се наоѓаат воените зборови што постоеле меѓу нив.

Пеле за време на владеењето на Марадона како шеф на националниот тим: "Но, тоа не е вина на Марадона. Тоа е грешка на оној кој го поставил на чело. "..Аргентинецот потоа се врати, велејќи: "Пеле треба да се врати во музејот. И остани таму. "

Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за животот -Напаѓање на критичарите

 • По раскинувањето на камерата на фотографот дека е нападнато, Диего рече "Го направив тоа со раката на разумот".
 • Марадона жестоко го бранеше Лионел Меси кога секоја критика е израмнета против него. На јули 2, 2010, кога рече: "Секој што вели дека нема одличен Светски куп е идиот".
 • Светското првенство 2010- И покрај овој ужасен пораз, тимот успеа да стигне до турнирот. За неговите критичари Марадона возврати. o оние кои не веруваа: сега си ** к моја г ** к - Жал ми е дами за моите зборови - и продолжи да си го цица ** г. Јас сум или бела или црна. ФИФА не беше ужасно среќна за овој фаул избувна излив. Тие удираа за два месеци забрана за него.
 • ФИФА напад- Марадона доби своја вербална одмазда против ФИФА кога се пожали гласно за новата топка што ќе се користи на турнирот на Светското првенство во 2010 во Јужна Африка. Тој рече- "Ќе ги замолам сите директори на ФИФА да престанат да зборуваат за мене и да почнат да работат на правилен фудбал. Оваа топка е бескорисна. Невозможно е да се контролира. "
 • Светското првенство 1998- Назад во 1998 тој рече, за Светското првенство на таа година. "Играчите имаат сите квадратни стапки. Тие се како Robocops, тие имаат поголема потреба од лубрикант отколку масажа. Не верувам дека турнирот може да биде полошо ".

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде