Диего Коста Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Нашите факти за биографија на Диего Коста претставуваат целосна покриеност на неговата приказна за детството, раниот живот, родители, семејство, сопруга, деца, личен живот и начин на живот. Ние ви нудиме целосна анализа на животната приказна на гувернерот, почнувајќи од неговите рани денови до кога станал познат.

Да, секој знае за неговите способности, но само мал број на фанови сметаат дека ја читаат Биографијата на Диего Коста што е интересно. Сега без понатамошно ајде, ајде да започнеме.

Приказна за детството на Диего Коста:

Диего Коста е роден Лагарто, Бразил. Тој израснал таму во Лагарто, далечен град во североисточната држава Сергипе, со Јаир и сестрата Талита, која сега е успешен адвокат (види подолу)

Диего Коста Биографија факти
Дома на семејството Диего Коста во Лагарто, Бразил.

Подолу е сестрата на Диего Коста Талита. Таа е агресивна во судницата, исто како што Диего Коста се бори во фудбалското игралиште.

Диего Коста Биографија факти
Диего Коста со мама, Жоселеид (лево) и сестра, адвокат Талита (десно)

Диего Коста раниот живот - скоро смртно искуство:

Иако животот на Диего Коста беше речиси скратен додека тој спиел во колиба кога тој беше само неколку месеци бебе. Ова се случи кога смртоносната змија се лизна во собата.

Deigo Costa Биографија факти
Смртоносна змија реплика која беше пронајдена во Бебе Диего Коста Cot

Тоа беше само благодарение на активностите на неговата брза размислување мама, Joseleide, што го спаси од змија залак што може да доведе до смрт.

Според Џоселејд (мајка на Диего Коста)

"Би отишол да ја измив линијата и да заминам Диего за спиење во нашата спална соба. Додека влегов да го проверам, видов нешто во неговата колиба што изгледаше како парче бирократија. Тогаш до мојот ужас видов како се движи и сфати дека е една од најодравствените змии живи. Ако ми го смали бебето, тој ќе крвареше до смрт за неколку минути. Змијата требаше да се лизне надолу во постелнината. Се борев од глава до пети со страв, но знаев дека морам брзо да дејствувам. Диего лежеше на грб со рацете над главата. Со еден брз чекор ги зграпчив двете раце и го извлекував од креветот и трчав со моето момче ".

Приказната за детството на Диего Коста - неговата средба со судбината

Од неговите рани денови, младиот човек имал предност да игра фудбал. Неговите родители го знаеле тоа, бидејќи се спротивставија на сите шанси да го именуваат по аргентинската легенда „Диего Марадона“. Уште тогаш, тоа беше кривично дело со именување на вашето дете Диего или Марадона поради интензивно ривалство на обете земји (Бразил и Аргентина). Таткото на Диего Коста, Папи Хозе Исус Силва (ЈП), никогаш не се придржувал до законот на својата земја и покрај тоа што бил Бразилец. Таткото на Диего Коста, исто така, се побунил против владата на земјата со именување на уште едно свое дете Јаирзињо (по бразилската фудбалска легенда), кое исто така не беше прифатено како име во тоа време во Бразил.

За таткото на Диего Коста:

Неговиот татко Хозе Исилја (ЈП) (на сликата подолу) е пензиониран земјоделец кој се бореше за заби и нокти со тоа што направил Диего Коста, кој е денес. Дел од неговата борба вклучува продажба на неговите имоти во обид да се сретнат со фудбалски соништа на Диего Коста. На крајот, неговите соништа за Диего Коста се исполнија. Тоа е; гледајќи го неговиот син Диего да игра на највисоко ниво исто како Диего Марадона.

Диего Коста Биографија факти
Тато на Диего Коста, Папи Хозе Исилва (ЈП)

Приказна за детството на Диего Коста - Зошто неговите родители го слават:

Како дете, тој добро се грижеше од неговите родители што му даваа речиси секоја потреба. Да се ​​слави, значи да го печеме најдоброто торта на неговиот роденден кој доаѓа на секој 7th октомври. Без сомнение, сите деца во соседството завидуваат како посебни негови родители го зеле.

Диего Коста Биографија факти
Диего Коста како дете, што ги фрла свеќите на неговиот роденден.

За братот на Диего Коста:

Јаир Коста, братот на Диего (Сликата лево) неодамна беше интервјуиран од новинарот во врска со детската биографија на неговиот брат Диего. Прочитајте Целосни детали подолу;

Диего Коста Биографија факти
Јаир Коста (лево), Диего Коста (десно)

Тоа е она што Хаир го откри;

"Тешко е за Диего да ја промени навиката за живот. Тој секогаш го губи својот темперамент лесно и завршува во тепачки кога игра како фудбал како дете. Дури и во кикаби со неговите другари, Коста имаше знак што му е познато на она што го гледате денес во фудбалот. Идеално, секој негов тимски колега стравува од него. "

Ретка фотографија од детските денови со неговиот фудбалски тим
Ретка фотографија од детските денови со неговиот фудбалски тим

Јаир продолжува ..."Како браќа, секогаш сме биле блиски, но секогаш се боревме против фудбалот, бидејќи бевме толку страсни за обидот да бидеме подобри од другите. Диего никогаш не сака да биде претепан и како дете ако неговиот тим загуби или не се согласи со фаул, тој ќе лета во бес завршува во белешки со својот противник. Тој е тиранин дури и кога тој забавуваше со нас, особено ако беше на губење. Ако неговиот тим бил претепан, тој би инсистирал повторно да игра на теренот додека не победил. И на репликите тој ќе бегаше како лудак, обидувајќи се уште потешко отколку порано, решен да победи. "

Јаир Коста продолжува ...

"Диего Коста за време на детските денови беше секогаш изгласан за најнизок играч во Бразил од страна на 85% Љубители на фудбалот. - Ова се однесува на неговата затворен енергија, гнев и фрустрација што понекогаш се подобрува од него. Многупати, тој сè уште го губи, особено кога е провоциран. Понекогаш, честопати бевме удирајќи меѓусебно и тркалање во нечистотија. Ниту еден од нас не сакаше да изгуби. И работите брзо ќе излезат од контрола. Се сеќавам дека дојдовме да дуваме низ мала фудбалска игра. Имавме импровизирана цел и верувам дека мојот тим победи на натпреварот. Но Диего експлодира и отиде луд. Го изгубив мојот темперамент и имавме најголема борба некогаш. Сега не се бориме. Ние остануваме во контакт главно преку WhatsApp. Сè уште го нарекувам БОГАТ Божиќ Диего Коста Бурега. "

Биографија на Диего Коста - Потеклото на неговата агресија:

Коста прв го покажа својот талент во локалното фудбалско училиште Лагарто во Бразил. Тој започна со тим кој е премногу силен за неговата 9 година. Ти, тој беше ставен во 11 на 12-годишниот тим од тренерот Флавио Мачадо. На еден натпревар од првенството, бранителот намерно се урна во Коста, му ја скрши усната и сериозно ја повреди ногата. Ова го направи Deigo Costa да одбие да биде заменет.

Според Јаир Коста, "Диего крвареше, но тој инсистираше на тоа да остане на одмазда и да се обиде да ја освои играта за негова страна. Но, по некое време, неговиот гнев го натерал да го булдотира својот пат низ противникот кој го повредил, учејќи му на момчето незаборавната лекција дека тој не е некој со кого да се збрка. "

Јаир додаде ...: "Диего беше фантастичен, вреден играч, но морав да го задржам, бидејќи неговиот темперамент беше толку непредвидлив.

Додека Диего Коста ги надмина своите локални фудбалски врсници на теренот, неговите родители го испратија старецот 16 да живее со неговиот вујко во Сао Паоло. Ова го оддалечи од мешање со банди во неговата локална област.

Според тато Хозе, 65, пензиониран земјоделец "Тоа беше тешка одлука. Но, сега се покажа дека е вистинскиот.

Во Сао Пауло, Коста играше за Барселона Ибиуна, под будното око на тренерот Пауло Мура. Но тинејџерскиот фудбалер речиси се откажа од шансите да го направи тоа како играч од светска класа. Диего Коста во одреден момент имал толку малку пари што не можел да си дозволи автобуска карта да влезе во градот за обука. Многумина се потсмеваа на своите ниски плати, ти успеваше да забие некои. Ова исмејување го направи Диего Коста да го напушти фудбалот во одреден момент. Тој одлучи да заработи повеќе со тоа што стана продавач.

Според неговиот Татко, Хозе;

"Диего беше толку очаен да заработи пари, за кои сметаше дека ќе го направат подобро, исто како и неговите роднини, кои исто така ќе го продаваат накитот во продавница за вујко.

Неговата мајка Јозелеид, 48, исто така, се присетува:

"Тој смета дека продажбата на работа беше неговиот одговор на живот. Тој се бореше толку тешко за да стане фудбалер и тој веруваше дека е пропуштен, бидејќи другите околу него заработуваат повеќе. Тој сакаше да купи обучувачи и облека, исто како и другите тинејџери. "

Тоа беше тренер Пауло кој го убеди да се врати во фудбалот, често собирајќи го од дома или во продавницата каде што работел да се фрли од фудбалот.

Биографија на Диего Коста - рана години во кариерата

Во 2006, 18-годишниот добиваше удар во големото време. Тој го постигна победникот во голем натпревар - но одигра само откако ќе има суспензија за прекршок во последната минута.

По таа игра, Диего беше поуспешен од португалскиот клуб СК Брага. Но, неговите соништа беа речиси скрозени кога неговите родители одбија да му дозволат да го преземе договорот со Португалија, барајќи од него да потпише за Сао Каетано во Сао Паоло, кои беа подготвени да одговорат на понудата.

Тато Хозе вели: "Имавме жестока расправија. Тој рече дека ќе даде збор и никогаш нема да се врати на тоа. Тој се закани дека никогаш нема да разговара со мене или со неговата мајка, и предупреди дека ќе оди во секој случај, без потреба од нашата дозвола. Немав избор. Најпосле го однесов во Португалија за да му помогнам да се смири. Но, штом ќе заминам, Диего секој ден го викаше плачејќи, велејќи дека сака да го даде сето тоа. Тој живот имаше тежок почеток на фудбалот. Благодарение на помошта на Брага и неговите братучеди, кои летаа повеќе за да останат со него со месеци во повеќе наврати ".

Неговите таленти доведоа до потези во Шпанија, а потоа и на £ 32million префрлување во Челзи.

Факти за личен живот на Диего Коста:

Дали знаевте?… Шпанскиот интернационалец во моментов им помага на стотици фудбалери во неговиот роден град. Тој има фудбалски комплекс на своето име. Диего Коста инвестираше 500,000 фунти во неговиот фудбалски клуб Диего Коста, кој веќе има повеќе од 300 деца, на возраст меѓу 7 и 18 години.

Ова е според неговиот отец Хозе;

"Мојот син, Диего плаќа за сè. Ние само му дадовме сметка и тој ни ги испраќа парите. Ова е начинот на Диего да се врати. Навистина сме горди на она што го постигна и знаеме дека со негова помош многу други млади ќе можат полесно да успеат, за разлика од него. "

Кој е девојка на Диего Коста?

Да, тој е Големиот лош човек познат по својата ароганција, нафрлање и мажен пристап кон играње фудбал. Ова, исто така, го надминува неговиот емотивен живот. Диего Коста често се нарекува "Момче на љубовникот" од блиски врсници. Сликата го докажува тој факт.

Диего Коста Биографија факти
Диего Коста со GirlFriend и поранешниот модел Мишел

Запознајте членови на семејството Диего Коста:

Како што потврди неговиот татко, Диего Коста има силна семејна врска од почетокот. Повремено го прима семејството кое понекогаш го посетува од Бразил.

Запознајте го семејството на Диего Коста

Причина зад „Прекарот на гувернерот“

Прекарот „Гувернерот“ потекнува од неговата вера дека е посилен од сите на теренот за игра. Ова име дојде поради неговата способност да остави незаборавен белег на списокот на играчи со кои се бори на теренот.

Најдобри борби во Диего Коста:

За многу фанови, неговото сериско насилство делува на теренот, а фудбалот изгледа како акционен филм, каде што е актер, режисер и продуцент. Кога Ерик Кантона го напуштил фудбалот, сите мислеле дека раскошот во фудбалот е завршен. Пристигнувањето на Диего Коста ги доведува во умовите на навивачите на фудбалот, обновената ера или промена на парадигмата во расизмот во фудбалот. Еве листа на познати грди моменти на Диего Коста.

Диего Коста и Пабло Забалета

  • И покрај освојувањето на Пабло Забалета од Ман Сити околу грлото, Коста успева да остане на теренот. Играчот на Сити е испратен за решавањето на Коста што го предизвика.
Фаќање на грлото. КРЕДИТ: Независен
Фаќање на грлото. КРЕДИТ: Независен

Диего Коста против Џон О'Шеа

  • Друга контроверзност против Сандерленд, кога тој се појавува на лактот Вес Браун во лицето пред навидум цел кон удар на лицето на Џон О'Шиа подоцна.

Диего Коста против Мартин Скртел

  • Мартин Скртел го виде гневот на Диего Коста, кој се обидел да му го облече окото.
Земајќи го Мартин Шкртел од око. Кредит: Локердом
Земајќи го Мартин Шкртел од око. Кредит: Локердом

Диего Коста Vs Emre Can

  • Deigo Коста печат Emre Може дури и додека надолу надвор од полето на игра.
Печат Емре Кан надвор од полето на игра
Печат Емре Кан надвор од полето на игра

Деиго Коста против Дејвид Луиз

  • Диего, кој има жестока средба со Дејвид Луиз во Париз Сен Жермен за време на последниот натпревар на 16 во Лигата на Шампионите. Ова дојде откако Коста се зграпчи на долгите кадрици на Луиз.
Диего Коста Биографија факти
Раководител на Диего Коста на Дејвид Луиз
Диего Коста Биографија факти
Последица од задникот на главата. Кредит: Огледало

Диего Коста и Лорен Косцели

  • Топла фракса со Лорен Косцели од Арсенал го следеа со забрана од три натпревари.
Слепилото Лоран Косиелни. Кредит: Телеграф
Слепилото Лоран Косиелни. Кредит: Телеграф
Диего Коста Биографија факти
Последиците од средбата со Лоран Коселли. Кредит: SkySports
  • Диего Коста против Габриел Паулиста.

И покрај тоа што се бореше со Лорен Коселли, Диего уште се обидуваше да го изложи својот партнер, Габриел Паулиста.

Диего Коста Биографија факти
Борба со Габриел со Косцели одвојување.
  • Диего Коста Vs судии

Неговата "физичка и тепачка на теренот" можеби е најважното нешто што сака секој да знае за него. Ова го опишува неговиот интензивен физички напор на терен против малите судии.

Биографија на Диего Коста- Рајачката Рајан Шокрос:

За време на натпревар со Стоук градот, Коста достигна нови нивоа на детство кога тој беше фатен на камерата, покажувајќи кон пазувите, правејќи едно смешно лице - и јасно укажувајќи на тоа дека Шокрос има нешто од проблем со телото на мирот. Многу разумно, човекот Стоук едноставно се насмевна и отстапи. Погледнете го видеото подолу;

Всушност, му била оставена на неговата сопруга Кет да направи "официјален" одговор на бизарните обвинувања на Коста, брилијантно извртувајќи ја сликата подолу; "Сигурен сум @Ryanshawy го стави својот дезодоранс на оваа вечер ".

Рајан Шокрос со дезодоранси откако Диего Коста мириса на обвинувањата
Рајан Шокрос со дезодоранси откако Диего Коста мириса на обвинувањата

Диего Коста против Адебајо Акинфенва:

Неговото име е Адебајо Акинфенва на АФЦ Вимблдон. Тој е поголем и посилен од Лукаку, Роналдо и Пол Pogba. Тој во моментов е најсилниот фудбалер на светот со непобедлива круна на ФИФА на своето име. Напаѓачот кој го носи омилениот дрес бр: 10 за својот клуб постојано ја освојуваше и ја задржа наградата за најсилниот играч на ФИФА како што се гледа во ФИФА 16. Во случај да не знаете, 34-годишниот Нигериец е застрашувачка сила во денешниот фудбал. Настрана Диего Коста, тој е единствениот човек што го зел името „astверот“ во фудбалот.

Еден човек кој може да го победи Диего Коста. Кредит: Телеграф
Диего Коста Биографија факти
Акинфенва на полето на игра. Кредит: ПОСЛЕ

Во пресрет на последниот натпревар на Диего Коста против Габриел на Арсенал, Акинфенва призна дека ќе победи ако некогаш дојде до удари со Коста. Говорејќи на лансирањето на ФИФА 16, тој рече:

"Можам да го победам Диего Коста во борба. Тоа е нешто што ќе мора да го задржам со него. Ако дојде до борба, знам дека можам да го одложувам Диего Коста во мојот џеб. Го сакам како играч, но ќе има само еден победник кога станува збор за мене и за него во борба. "

Диего Коста Био: Курт Зума Феуд:

Челзи бранителот Курт Zouma навистина се чувствува жал за тоа на неговиот тимски колега, Диего Коста. На прес-конференција, тој погрешно рече "Секој знае Диего, овој човек сака да измамник многу". Зума, ХНУМКС, го направи своето мислење по победата на Челзи над Арсенал, на кој Диего Коста се судри со напаѓачот Габриел. Гледајте видео подолу;

Приказна за животот на Диего Коста - Зошто е напуштен Бразил:

Диего одби да ја признае или одржува каква било врска со родната Бразил. Тој е меѓу многу малку фудбалери на кои им недостасуваше стравот да ја негираат детската националност. И покрај напуштањето, Диего Коста сепак имаше храброст да игра пред бесните Бразилци на настанот на Светскиот куп во земјата.

Диего Коста Хитман Стрип факти:

  • Од неговото пристигнување во Премиер лигата, одредени стрип организации направија анимација стрипови за Гангста за него благодарение на неговиот привлечен пристап како хитмен во фудбалот.
Шпанскиот фудбал има стрип
Шпанскиот фудбал има стрип

Приказна за односот на Диего Коста и распадот:

Диего Коста Биографија факти
Диего Коста Екс-девојка Микел Зуан

Како што е прикажано погоре, Екс-Девојка на Диего Коста го обвини напаѓачот дека е измамник со својата сестра и најдобриот пријател. Тој беше фрлен од неговата поранешна девојка, откако го прогласи за виновен со докази. Идеално, бразилската Микеле Zuanne беше опустошена кога дозна дека нејзиниот £ 32million напаѓач направи напредок на нејзиниот брат и сестра Naiana на забава.

Контроверзија на книгата Диего Коста:

Диего Коста во моментов има книга за неговото име и личност. Неговата книга трае толку ниско $ 8.94 на Амазон.

Заклучок:

Ние го цениме времето потребно за читање на детската приказна и биографија на Диего Коста. Ве молиме, најдете ги подолу нашите рангови на LifeBogger за суперerstвездата.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде