Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

ЛБ претставува целосна приказна за фудбалска легенда и сметководител популарно познат по прекарот "Тито"Нашата диџеј Дрогба детска приказна Плус Непромислена биографија Факти подразбира целосна сметка за значајни настани од детството до датумот. Анализа вклучува Профил, Живот приказна пред слава, семеен живот и многу надвор и на теренот малку познати факти.

Дидие Дрогба навистина е воодушевен од милиони fansубители на фудбалот низ целиот свет. Многу тврдокорни навивачи гледаат на Дидие Дрогба како единствена фудбалска легенда со неспоредлива желба, една посилна од талентот на Лионел Меси и Ц.Роналдо. Да започнеме со главната тема на овој напис.

Дидие Дидиер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата-Раниот живот

За почетниците на биографијата, неговиот прекар е „Тито“ што значи „Gин“. Дидие Дрогба е роден со целосно име Дидие Ив Дрогба Тебили на 11 март 1978 година. Неговиот роден е во Абиџан, Брегот на Слоновата Коска. Неговото доаѓање на овој свет го овозможија двајца помлади банкари од Брегот на Слоновата Коска, кои се в loveубија во средината на 1970-тите.

ПРОЧИТАЈ
Доминик Соланке Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба во младешките денови израснал во родно село каде што постоела тешка животна состојба. Неговиот ран живот видел многу глад што го опустошило себеси и семејството. Оваа економска состојба ги натера илјадници Брегот на Слоновата Коска да ја напуштат својата земја заради позеленото пасиште во Франција. Франција во тоа време се сметаше за дестинација за бегалци за мигрантите од Брегот на Слоновата Коска.

ПРОЧИТАЈ
Педро Родригез детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Дидие Дрогба за време на неговото детство беше овенат со неухранетост што го ограничуваше физичкиот и менталниот раст. Неговите родители (Алберт и Клотилд Дрогба) се бореа со нивните локални банкарски работи што не можеа да стават многу храна на масата. За нив единствената надеж беше да чекаат пари што ги вети француски роднина и фудбалер (Мишел Гоба). Мишел Гоба беше меѓу првите рани мигранти кои побегнаа во Франција поради тешкотиите во родниот Брег на Слоновата Коска. Парите што се очекуваа од него требаше да му помогнат на патувањето на Дидие кон Франција, кое беше планирано дури и на нежна возраст од 5 години.

ПРОЧИТАЈ
Мохамед Салах за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Познато е дека чичкото на Дидие Дрогба, Мишел Гоба, доби можност во Франција откако избега од својата земја. Се смести како фудбалер во клуб од нисколигашот 'Стад Брестои 29 ′. Во тоа време, Франција апсорбираше многу црни бегалци фудбалери.

Микеал Гоба (чичко на Дидие Дрогба).
Микеал Гоба (чичко на Дидие Дрогба).

Освен испраќањето пари, имаше и надеж дека Мишел Гоба (чичкото на Дрогба) ќе дојде на брегот на Слоновата Коска, ќе го посети Дидие, а потоа ќе го однесе заедно со себе во Франција. Ти, оваа надеж беше прекината бидејќи Франција му одобри на Мишел Гоба виза за посета на Брегот на Слоновата Коска.

Ова го остави со единствена опција за испраќање пари што можеа да си дозволат обработка на визи за едно лице. По многу дебата од страна на семејството, беше одлучено дека малку Дидие мора да патува сам во Франција.

ПРОЧИТАЈ
Михаел Есиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Патувањето сам се плашеше од Дидие. Беше чудно патување за сиромашното мало момче кое цел живот не видел ниту влегол во авион. На аеродромот за време на неговото заминување, родителите на Дидие ставија голема етикета на неговиот врат со изрека; „ДИДИЕР ДРОГБА ДА СЕ СРЕДИ МИШЕЛ ГОБА ВО Париз“ Идеално, оваа ознака ги натера сите на Аеродромот да гледаат чудно во него, со што се прашуваа колку очајни неговите родители го вознемируваат од земјата.

Дидие Дрогба при неговото пристигнување во Франција безбедно го пречека својот чичко кој патентно го чекаше на аеродромот Шарл де Гол.

ПРОЧИТАЈ
Диего Коста Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти
Прво пристигнување на Дидие Дрогба во Франција на 5-годишна возраст.
Прво пристигнување на Дидие Дрогба во Франција на 5-годишна возраст.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Difficult Започнете со живот во Франција.

Неколку месеци откако Дидие Дрогба стигна во Франција, неговите родители на Брегот на Слоновата Коска донесоа резолуција. Тие беа на став дека нивниот син треба да се фокусира целосно на академците и да не стане фудбалер како што правеше неговиот чичко. Сепак, ставовите на Гоба беа различни. Тој сакаше Дидие да стане професионален фудбалер како него. Мишел Гоба го олесни потпишувањето на младиот Дидие во фудбалска академија во Франција.

Дидие Дрогба на Фудбалската академија (возраст 6).
Дидие Дрогба на Фудбалската академија (возраст 6).

Во неколку наврати, и родителите на Гоба и Дидие не се согласија околу утврдувањето на иднината на младото момче. Сепак, беше донесена резолуција на крајот. Договорено е Дидие Дрогба да ги меша и фудбалот и академиците. Дидие Дрогба мораше да се повлече од фудбалската академија и стана официјално регистриран во јуниорскиот фудбалски тим на неговото училиште.

ПРОЧИТАЈ
Самуел Ето за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Во оваа фаза имаше можност да се мешаат и академците и да се игра мал фудбал. После малку магија во Франција, Дидие Дрогба одеднаш стана нерасчистен за живеење со неговиот чичко. Идеално, тој поминал во копнеж не толку долго по неговото пристигнување во Франција.

Кога неодамна беше интервјуиран неодамна за ова, Дидие Дрогба го рече ова;

„Се сеќавам на мојот ран живот во Франција. Плачев секој ден. Не затоа што бев во Франција - можев да бидам каде било - туку затоа што бев далеку, далеку од моите родители. Ми недостигаа толку многу ’.

Дидие Дрогба издржа само три години пред да се откаже од Франција уште на рана возраст. Тој смело му кажуваше на својот чичко за неговата желба да се врати на Брегот на Слоновата Коска за да биде со неговите родители. Откако забележал дека повеќе не се бори со тоа, чичкото на Дидие луто му ја исполнил оваа желба. Изнесе мони и му резервираше лет. Ова го виде Дидие Дрогба како се враќа дома за да биде со неговите родители во Абиџан.

ПРОЧИТАЈ
Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Оставајќи ја Франција за Африка

За жал, враќањето на Дидие Дрогба во својата родна земја на 8-годишна возраст не помина добро. Брегот на Слоновата Коска сè уште беше на врвот на економскиот колапс како во времето на неговото враќање. Ситуацијата дојде до момент кога неговите родители не можеа да си дозволат да му плаќаат школски трошоци. Ова резултираше со тоа што Дидие го запре своето образование. Во одреден момент, Дидие Дрогба започна да игра фудбал на локално ниво. Тој започна да оди на блиските фудбалски терени за да се обучи со пријателите. Ова го правеше три години до неговата 11 година.

ПРОЧИТАЈ
Фернандо Торес детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

На 11-годишна возраст, родителите на Дидие Дрогба останаа без работа. Овој пат, жештината на економскиот застој на Брегот на Слоновата Коска веќе не можеше да биде брада.

Родителите на Дидие Дрогба, полн со жалење што му дозволија на синот да ја напушти Франција, уште еднаш побараа помош од Мишел Гоба. Дидие Дрогба во одреден момент лично ја призна грешката што ја напушти Франција. За негова среќа, чичко Мишел Гоба одговори и испрати пари за Дидие Дрогба да направи второ доаѓање во Франција.

ПРОЧИТАЈ
Недостатокот на биографијата на Дани

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Второто доаѓање во Франција

Второто доаѓање во Франција, чичко Мишел Гоба сепак ја почитуваше желбата на неговиот родител да го продолжи со студиите. Гоба реши да го стави Дидие Дрогба на училиште. Исто така, тој ги научи на потребните лудории во фудбалот. Поради академските активности, Дидие го одржуваше фудбалот на младинско ниво каде играше како десен бек. Неговиот чичко Мишел Гоба го поврза со младински фудбалски клуб „Левалоис СП“ во 1993 година. Тој беше клучен во работата на фудбалската хартија на Дидие Дрогба, како што се гледа подолу.

ПРОЧИТАЈ
Ромелу Лукаку за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Работата на Фудбал хартија на Дидие Дрогба (возраст 14) беше проследена со неговиот младински фудбал во Ле Ман.

Дидие Дрогба во тоа време се концентрираше на фудбал со скратено работно време додека студирал во средно училиште. По завршувањето на средното образование, тој отиде понатаму да стекнува диплома во Аccounting на Универзитетот во Мејн. Во исто време, тој го комбинираше своето образование со фудбалот во Ле Ман.

ПРОЧИТАЈ
Недостатокот на биографијата на Дани

Дидие Дрогба беше повеќе заинтересиран да го заврши својот степен на сметководител пред да го земе фудбалот со полно работно време.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Овластен овластен сметководител

Дидие Дрогба никогаш не сакаше да биде професионален фудбалер додека не заврши со своето образование. Идеално, Дидие Дрогба доби диплома за сметководство на 21 година. Денес е регистриран овластен сметководител.

На 21-годишна возраст по завршувањето на сметководствената диплома, Дидие реши да се фокусира целосно на фудбалот. Прво работеше на можноста да игра напаѓачки улоги. Ова го виде како се претвора во напаѓач наместо во десен бек. Во тоа време, имаше многу играчи поталентирани од него. Тие имаа чист талент. Ти, желбата на Дидие Дрогба беше посилна од нивниот талент.

ПРОЧИТАЈ
Педро Родригез детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Неговата напорна работа му донесе трансфер во Гингамп во 2002 година, каде му помогна на клубот да избегне испаѓање во втората лига. Ова признание исто така го натера да биде префрлен во Марсеј за сезоната 2003-04, каде постигна 19 гола на 35 натпревари за да ја освои француската Лига 1 играч на годината. Откако го достигна својот атлетски врв, 26-годишниот фудбалер беше мета на многу врвни европски клубови, а Челзи плати трансфер од околу 36 милиони долари за неговите услуги во 2004 година. Останатото е историја!

Дидие Дрогба е сакан од цела Африка уште откако го направи својот прв меѓународен настап за тимот на Брегот на Слоновата Коска во 2002 година. За многумина фудбалски стручњаци, Дидие Дрогба е најубавиот африкански фудбалер досега. „Благодарност до ФК Челзи“. Двапати беше избран за африкански фудбалер на годината (2006 и 2009 година).
Тој беше одговорен за катапултирање на неговата репрезентација, со прекар „Слоновите“ во конкуренција на Светскиот куп за прв пат во 2006 година, и повторно во 2010 година. Иако „Слоновите“ не успеаја да се пласираат во групната фаза и двапати. Нивниот настап на најголемиот фудбалски турнир ги воодушеви нивните посветени навивачи од Африка.

ПРОЧИТАЈ
Диего Коста Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Запирање на граѓанска војна

Дидие Дрогба често го нарекуваат 'Шампион на мирот ' од врсници и навивачи. Неговата способност да ги убеди луѓето од својата земја да запрат како што се нарекуваше ЦИВИЛНА војна, несомнено го натера да биде именуван меѓу „100-те највлијателни луѓе во светот“ од магазинот Тајм. Како неизмерно популарна личност во неговата татковина, тој ја искористи својата позиција за добри цели кога неговата земја беше на работ на граѓанска војна.

ПРОЧИТАЈ
Мохамед Салах за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тоа е она што всушност се случило;

Како Брегот на Слоновата Коска опустошена од граѓанска војна во 2006, Дидие Дрогба ги предводеше Слоновите во молитви за мир по квалификациската игра на Светското првенство. Тој понатаму организираше тимска изјава повикувајќи на крај на војната. Овој напор беше заслужен за помагање на прекин на огнот меѓу вооружените групи во земјата.

ПРОЧИТАЈ
Самуел Ето за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Овој потег донел непосреден мир за сите оштетени културни лидери во неговата земја. На крајот, пост-граѓанска војна која ќе ги преземе животите на илјадници, беше избегната.

https://www.youtube.com/watch?v=KAW7DF1Ufek

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Пеење на африканскиот пат

И покрај тоа што живее најголем дел од својот живот во европските земји, никогаш не отстапува од африканската култура. Ова вклучува пеење на неговата најдобра кантри-музика како задолжителна песна кога е кажано да пее при доаѓањето во нов клуб.

ПРОЧИТАЈ
Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Привлекување на женскиот новинар во Челзи

За Дидие Дрогба, забавата е уживање во задоволството. Размислувањето околу новинарката на овој конкретен Челзи не беше ново за фановите. Ти, таа никогаш не престанува да му прави добра забелешка.

ПРОЧИТАЈ
Фернандо Торес детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

https://www.youtube.com/watch?v=Yyoc_kVc7nE

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Вклученост со магичен систем 

Пред нивниот прв Светски куп, тимот на Брегот на слоновата коска направи снимка со локалниот бенд на Магичниот систем. Еве, Дидие Дрогба му докажа на светот дека може да пее и да игра фудбал.

https://www.youtube.com/watch?v=puPi1vptWW8

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Национален тимски водач

Соиграчите на Дидие Дрогба навистина знаат што е заедништво. Нивната природа е единствена и не може да се спореди со другите репрезентации на Африка. Тие расудуваат заедно и се однесуваат како вистински браќа. Дидие Дрогба, кој природно се смета за крал, секогаш е во центарот на сите работи.

ПРОЧИТАЈ
Доминик Соланке Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Интервју со Тјери Хенри

Слушајте што Дидие Дрогба има да каже за растот на фудбалот и неговите искуства во Африка. Погледнете подолу;

https://www.youtube.com/watch?v=u8RZfJASh3s

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Предизвик со ледена кофа

Дидие Дрогба обожава предизвик со кофа со мраз. Тој тоа го прави за да промовира донации за истражување и свесност за болеста „амиотрофична латерална склероза“. Гледајте подолу;

ПРОЧИТАЈ
Михаел Есиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

https://www.youtube.com/watch?v=zqDyoc1mML0

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Супер Мама готвачи за националниот тим

Мајката на Дидие Дрогба сепак изгледа многу „Млади и супер“. Мајка на меѓународниот брег на Брегот на Слоновата Коска води тим од жени кои готват за националниот тим и нивните поддржувачи.

Клотилде Дрогба го сака традиционалното домашно готвење на грав, супа од пиперки, бел ориз и чорба. Според неа,  „Обожавам да придонесувам за мојата нација хранејќи ги и поддржувачите на репрезентацијата и играчите бесплатно. Мојата храна им дава сила на симпатизерите да го бодрат нашиот тим до победа '.

Секој ден на натпреварот, стотици приврзаници на слоновите чекаат ред со празни чинии за да соберат храна без надоместок од мајката на највлијателните играчи од Ivorian, пред да се упати кон штандовите да пеат и да треперат.

ПРОЧИТАЈ
Ромелу Лукаку за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Вкус на гнев

И покрај тоа што е дипломатски, Дидие Дрогба исто така може да оди луд. Видеото подолу открива момент што го изгубил. Како што вели Дидие Дрогба, „Ова може да се случи само кога имате чувство дека ме измамиле мене или мојот тим“.

Тој еднаш го впери прстот кон судијата Том Хенинг Овребо по дуелот со Барселона во Лигата на шампионите. Овој излив како што е претставен подолу, покажува дека Дидие Дрогба навистина полудува.

ПРОЧИТАЈ
Фернандо Торес детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

https://www.youtube.com/watch?v=toTx8wet820

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Решавање семеен проблем за пријател

Тој еднаш го советувал и му помагал на својот проблематичен тогоански пријател „Емануел Адебајор“ да го реши семејното прашање.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Учење на гитара.

Крис Коен го учи Дидие како да ја користи Гитарата и ја свири песната што фановите ја пеат за време на натпреварите, а потоа пее заедно со него во шума. Види подолу;

https://www.youtube.com/watch?v=SgeHJmsBstc

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Љубовен живот

Да, оди под очекувањата на луѓето, Дидие Дрогба се реши за една дама од родниот Брег на Слоновата Коска. Тој во моментов е оженет со Диаките Лала, Малијанка, која ја запозна во Париз, а парот има три деца заедно.

ПРОЧИТАЈ
Мохамед Салах за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Подолу е фотографијата од традиционалната венчавка на Дидие Дрогба што беше направена во Абиџан.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-на Деца

Подолу се Исак Дрогба (првиот син на Дидие) и Иман Дрогба (Првата и единствена ќерка на Дидие). Исак Дрогба има играно за Челси до 14 години. Неговиот најстар син, Исак, е роден во Франција во 1999 година, но израснал во Англија и има играно во академскиот систем на Челси.

Дидие Дрогба, исто така, има последен син, наречен Киран Дрогба. Роден е во 2010.

ПРОЧИТАЈ
Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Однос со Исак Дрогба

Дидие навистина обожава да го слави својот син. Исак (на сликата погоре) во моментов има 17 години, како за време на пишувањето на овој напис. Синот на Дидие Дрогба, Исак, сака да ги следи стапките на таткото во Челси, но планира да ја претставува Англија, а не Брегот на Слоновата Коска. Тој дури и ја снабди Франција.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Трошење време со семејството

Дидие Дрогба сака да ги носи сопругата и децата на празнични патувања со својата луксузна јахта. Славниот фудбалер е виден на спортска маица со слика на Мајк Тајсон преку предната страна додека уживаше на еден ден надвор во Сент Тропе со неговиот семејството.

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Запознајте со гласините со Ријана

Дидие Дрогба еднаш беше забележан како се дружи и се забавува заедно со Ријана. Ова беше по победата на Челзи во Лигата на шампионите.

ПРОЧИТАЈ
Михаел Есиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Умерениот фудбалер.

Навистина, Дидие Дрогба беше подготвен да живее, да се бори и да умре за ФК Челзи. Тој е вистинска легенда на Челзи, дојди дожд, ајде сонце. Ви претставуваме една од неговите 'Умри'момент.

ПРОЧИТАЈ
Диего Коста Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

https://www.youtube.com/watch?v=Ts-nYnmuRV8

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Однос со Френк Лампард

Дидие Дрогба секогаш ја изразил својата љубов кон Френк Лампард. Во редовни прилики, главно за време на прославите, тој ја формира вообичаената навика да пее „Супер Франк“ песна до навивачите на Челси. Ова се случи на денот кога нивниот трофеј во Лигата на шампионите беше донесен дома. Двајцата пријатели навистина се трошат. Гледајте подолу;

https://www.youtube.com/watch?v=_EbzHr7Zq-U

Дидие Дрогба Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата-Врска со Роман Абрамович

Дидие Дрога навистина има силни врски со Роман Абрахимовиќ (сопственик на Челзи ФК).

Нашиот индекс на популарност на Дидие Дрогба.

Без сомнение, дали неговото време во Челси го виде својот крај, спомените за него ќе траат вечно.

Зачленете се
Известување за
2 коментари
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
Недела Икизе Аја
пред 10 месеци

Неверојатна Дрогба! Но, зошто да ги изоставиме сите трофеи што ги освои? Се споменува само лига на шампиони.

Fonkem primus Antepioh
пред 4 години

фантастично, јас сум навистина импресиониран. Јас отсекогаш го сакав човекот и ќе продолжам да го правам тоа, особено во врска со неговиот придонес во елиминирањето на граѓанската војна која би ги уништила душите. Да продолжи Бог да го води.