Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

0
6687
Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "El Turco'. Нашата Arda Turan детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Без понатаму adieu, овозможува да почне.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Рани години

Arda Turan роден на 30 јануари 1987 во Истанбул, Турција на Аднан Туран (татко) и Јуксел Туран (мајка). Тој израснал без никаков профил и никакво знаење за тоа што требало да стане или што ќе следи во животот.

Академскиот запис на Арда беше далеку од примерен. Во раните тинејџерски години тој се бореше во училиште и често се најде на погрешен крај на посетите на директорот на училиштето. Тоа беа овие дисциплински прашања што го натераа да одлучи да одат на училиште не е негов повик. Во овој момент, фудбалот стана единственото нешто што можеше да го замисли.

Одлуката на Арда да оди во фудбал беше прифатена од неговите родители. Брзо реагираа на неговата одлука, брзо регистрирајќи го во локална фудбалска академија во Истанбул.

Неговите родители знаеја дека разбирањето на нивното дете е една од најважните работи што треба да ги научат како добри родители.

Тие беа корисни и ефикасни за раководење и негување на Арда додека растеше. Арда со текот на времето разви уникатна карактеристика на личноста која го означува фудбалот и остана доследна во неговиот живот до датум.

Како што се развивал неговиот талент, неговите родители станале повеќе поддржувачи. Најдобар начин да го направиме среќен беше да го земеме за шопинг. Тие ќе му купат што сака. Го штитеа од се што може да ги попречи своите соништа. Идеално, го гледаат како спијат, јадат и играат прекрасната игра.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Семеен живот

Таткото: Г-дин Аднан Туран е мирен човек кој е многу пријатен за неговиот локален бизнис во областа Бајрампаша во Истанбул.

Секогаш се сеќава на поддршката што му ја дал на својот син во кариерата. За разлика од неговата сопруга Јуксел, тој не се меша во активностите на неговиот син.

Мајка: Јуксел е мајка на Арда. Таа е многу отворена, која е позната најдобро за заштита на нејзиниот син во средината на контроверзии.

Таа брзо го заштитила својот син за време на инцидентот во авионот на националниот тим, каде што нејзиниот син Арда го нападнал сонародникот Билал Меше.

Според Јуксел Туранзајд, "Започна кампања за синџир за мојот син".

Мајката на Арда Туран, Јуксел Туран, рече: "Арда е многу добра личност и нормално некој кој не сака да го скрши никого, го постигнал успехот кој ниту фудбалер не може да го добие во оваа земја, сега ја плаќа цената ... Тие се обидуваат да го завршат мојот син со колективна линчка кампања ! За мојот син пишував толку неосновано што е тешко да се реагира на нив. " Наводно дава место за изрази.

Брат: Постариот брат на Окан Туран, Арда.

Окан ја доби својата диплома за додипломски студии од Техничкиот универзитет во Истанбул, Факултетот за аеронаутички и астронаутички инженеринг во 1989 и магистрирал од Истанбулскиот технички универзитет, Факултет за менаџмент, Инженерство за управување во 1992. Окан ја започна својата професионална кариера во областа на пазарите на капитал како финансиски аналитичар во Data Securities Co. во 1992 и досега служеше како главен финансиски аналитичар.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Животен однос

Миранда Шелија и Arda Turan се датираат од Dec 2016. Грузискиот модел е неодамнешната девојка како во времето на пишување.

Аслиан Доган (забележан подолу) беше поранешната девојка на Арда Туран. Таа е родена на 4th декември, 1985 и зборува англиски и турски јазик. Аслиан и Арда започнале во 2014 и завршиле во декември 2016. И двете першови беа многу блиску еден до друг.

Покрај Аслиан, Арда Туран имал 5 други односи во текот на годините. Животот поврзан со Arda Turan во резиме вклучува имиња на 6. (1), Xilinx (2007), Xilin Oztunc (2008), Синем Кобал (2 - 2012) (2013), Селин Имер (3), Идил Фират (2012) (4), Аслихан Доган (Датиран во 2013) (5) Миранда Шелија (2014).

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Тој мисли дека е поп-ѕвезда

За време на зимската пауза во Ла Лига, Туран одлучи да се обиде да ја направи како поп-ѕвезда. Тој отиде дома во Турција за да пее на "Гласот". Изведе песна наречена "Сари Чизмени Мехмет Ага" - класична турска рок-песна и, да речеме, треба да се држи до фудбалот. Судиите сè уште ги претворија своите столчиња само за да видат кој е веројатно специјалниот гостин.

Арда Туран Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Ја обожаваше Мајкл Џордан и Роџер Федерер

Брадестиот играч од средниот ред се смета за икона од многумина особено во Турција. Но, Арда Туран има икони кои припаѓаат на други спортови. Тенис легендата Роџер Федерер и кошарка Икона Мајкл Џордан се спортисти тој изгледа до.

Во едно интервју, тој изјавил, "Секогаш се трудам да се подобрувам, најдобриот спортист и жена секогаш се трудат да бидат подобри. Затоа Мајкл Џордан и Федерер се мои икони ".

И двете овие легенди се познати не само за нивните вештини и способности на теренот туку и за нивната благодат и човечка природа. Соиграчи од Туран често го опишаа како љубезен и убав човек кој е емотивен за работите во кои верува.

Арда Туран Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Љубов за автомобили

Според турскиот печат, Туран претходно го поседувал Aston Martin DB9 и Mercedes SLS AMG.

Тој има страст за автомобили и во моментов вози Audi RS6. Во јануари 2009, тој беше вмешан во паѓање на автомобилот Истанбул. За среќа, Туран немаше сериозни повреди и продолжи со тренинзи со само кратења и модринки.

Арда Туран Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Повреда прашања

На 16 ноември 2008, Туран се распадна за време на натпреварот против Истанбул ББ.

Откако бил пренесен во болница, му била дијагностицирана срцева аритмија. Еден ден по инцидентот, лекарите објавија дека Туран бил во добра здравствена состојба и дека екстремната исцрпеност предизвикала аритмија. Во ноември 2009, тој доживеа мали доза на свински грип, но се поврати во рок од неколку дена за да продолжи со обуката.

Дури и неодамна, Турчин бил запознаен со повредите. Овие денови, или коленото или мочурицата. Всушност, откако се повредил во игра против неговите сегашни работодавци, тој ги напуштил терените со солзи во очите.

И покрај неговите телесни повреди, тој е познат како борец. Често се смета во игра на играчи со никогаш не се каже став за умирање. Одлика што не е лесно да се дојде, но е непроценлива за фудбалерите.

Арда Туран Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Стигнување на сличност со Леонидас

Несреќната поврзаност меѓу популарниот актер, Џерард Батлер АКА Леонидас од 300 и Арда Туран некогаш го поставија интернетот на невреме. Она што сите го добија, беше достапноста на сликата на Арда за колапс на поле, што добро се поврза со онаа на Леонидас.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Сонуван за играње за Ливерпул

Честопати играчите знаат да ја искажат својата љубов кон одреден клуб. Некои имаат добра среќа да играат за своите сакани страни, додека некои не.

Арда Туран спаѓа во втората категорија. Назад во Евро 2008, Андреј Аршавин ја прогласи својата љубов кон ФК Барселона. За жал, овој потег никогаш не се случил. Во 2011, Туран, а потоа игра за Галатасарај, исто така, изрази љубов кон англиските гиганти Ливерпул. Тој рече: "Како што секогаш споменувам, Ливерпул ме привлекува поради нивната традиција.

"Во Европа, јас сум поддржувач на Ливерпул, па ако одам да играм во Европа, би сакал да играм за нив".

Тој изјави дека тоа е неговиот сон да игра за Црвените од Мерсисајд. Сепак, Ливерпул никогаш не се јавил. Атлетико Мадрид направил и по неговите експлоатирања со Диего Симеоне на чело што ги однел во титулата Ла Лига и финалето на Лигата на шампионите, тој сега се преселил во Камп Ноу. Се чини дека загубата на Ливерпул е сигурна добивка на Барселона.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Еднаш фрли подигање на судијата

И покрај тоа што е добар пример со неговите командни изведби на теренот, Туран во последно време значително го изгубил својот темперамент, фрлајќи го своето подигање на линискиот репрезентативец во поразот на Копа дел Реј во Барселона минатата сезона.

Сепак, тој не би бил последниот топ играч кој ќе ја изгуби главата.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Човек со Златно срце

Знаеме дека Арда има златно срце. Неодамна учествувал на добротворниот натпревар во Египет за да собере средства за сиропиталишта во арапскиот свет. Минатата година, тој одигра добротворна игра во неговиот поранешен дом (Стадион Измир Ататурк) за да се соберат средства за семејствата на жртвите на рудниците Сома.

Тој е особено познат по помагање на болните деца. Во мај, 2014, тој беше назначен за амбасадор на добра волја за масакрот во Хоџалај, кој се однесува на убиствата на етнички азербејџански цивили 161. Неговите активности вклучуваат подигнување на свеста и промовирање на светскиот мир.

Тој е, исто така, семеен човек. Со својата прва плата, купи куќа за своите родители и неодамна купи автомобил за својот брат, а не само некој автомобил, Порше.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -А социјалист

Арда Туран еднаш ја отвори својата куќа во Мадрид на луѓе низ политичкиот спектар на градот. Местото се користи за дебати и дискусии. Самиот Туран е социјалист и е познат да ги третира сите во домаќинството на ист начин, без оглед на богатството и професијата.

Тој израснал во работна класа во Истанбул и ги поминал првите години на улиците. Тешките времиња за време на неговото детство и проблемите со кои се соочуваат работничката класа имаат влијание врз неговиот живот. Во едно интервју изјавил, "Отсекогаш ги поддржував правата на работниците, правата на обичните луѓе".

Определен политички став беше наследен од страна на Туран низ генерации. Неговиот татко ги напуштил идеализмите, неговиот дедо беше поддржувач на десничарската политика.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Фудбалска кариера

Туран почна да игра фудбал во Бајрампаша. Кога беше само 12, тој се приклучи на Галатасарај во 2000 каде што стоеше надвор. Тој го направи своето професионално деби со Галатасарај во 2006 по пет сезони, играјќи во младинските редови на тимот. Тоа не беше секогаш ова розова. Минутативната младост се бореше да се справи со строгоста на секојдневниот фудбал, а не само брзината и силата потребни за играта. Arda беше најкратката играчка во 1987 годината за раѓање, а тоа се покажа и во неговите рани изведби. Поголемите, поискусните играчи во лигата беа несоодветни кон играч кој ги имаше сите трикови, но немаше ефект.

Тој го имаше своето деби за турскиот национален тим во август 2006. Туран за првпат играше за Турција против Луксембург на пријателски натпревар што Турција го освои на 1-0.

Во сезоната 2006 / 07, Туран стана еден од најсуштинските играчи на Галатасарај. Тој ја освои својата прва титула во Супер лига во 2008. Шпанскиот клуб Атлетико Мадрид го искористи за 12 милиони евра во август 2011. Во својата прва сезона во Атлетико Мадрид, Туран ја освои Лига Европа и Суперкупот на УЕФА. Бројот на Атлетико 10 одигра важна улога во победата на титулата на неговиот тим во сезоната 2013 / 14. Истата сезона, Атлетико Мадрид се квалификуваше за финалето на Лигата на шампионите за прв пат во 40 години. Турската ѕвезда Туран постигна цели 22 и 32 им помогна на натпреварите на 177 во својата четиригодишна магија во Атлетико Мадрид. Со надомест за трансфер од 34 милиони евра, новото потпишување на Барселона станува највреден турски играч во историјата.

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Задушувајќи новинар

Пензионирањето на Арда Туран од турската репрезентација дојде откако, наводно, губи новинар во тимскиот лет.

Тој, наводно, имал вербална и физичка конфронтација со новинар на лет по пријателски натпревар против Македонија поради пријавување што било направено, што го обвинил Туран за создавање раздор меѓу тимот над бонусните пари.

Според Ројтерс, Туран призна дека "прави грешка" и ја напуштил својата репрезентација.

"Јас направив грешка додека носев униформа на националниот тим. Тоа беше нешто што не требаше да се случи на авионот на националниот тим " рече тој.

Според англискиот весник Независната, инцидентот се случи во тимскиот авион до Италија кога Туран, наводно, му се обраќал на Билал Меше од турската публикација Милијет. Тука е она што Индепендент ја известуваше за размена:

"Кажи ми Билал Меше, дали си таму?", Почна тој. "Дали си со нас кога пишуваше за проблемот со бонусите? Од кого побарав пари? Кој ме праша за бонуси од? Зборувај. Ајде. Кој те натерал да ги напишете тие извештаи? ", Наводно, извикал Туран во Меше, новинар ветеран кој го обвинил капетанот Туран за поголемиот дел од дисхармонијата на тимот.

Се вели дека проповедањето на Туран се случило пред извештајот да се забележи дека тој морал да биде воздржан од соиграчите додека го фатил Меше за грлото. Арда Туран изјави дека не чувствува каење и дека повеќе нема да игра за Турција. Вреди да се тврди дека и двајцата биле некогаш добри пријатели како што се гледа на сликата подолу.

Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Арда Туран детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти -LifeBogger Биографија рангови

Најчесто е познат по контролата на топката, способностите за дриблање и визијата. Ние ги презентираме неговите рангирања на биографијата подолу.

Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде