Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски менаџер кој е најдобро познат по прекарот; 'Кум' Нашата приказна за детството Антонио Конте, плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Без сомнение, Антонио Конте е маестро со неконтролирана желба да освојува игри. Оние кои не го познаваат многу добро мислат дека е расположен, но тој е добро момче и примерен професионалец кој живее и дише фудбал.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Раниот детски живот

Антонио Конте е роден во Лече, јужна Италија на 31 јули 1969 година од неговиот татко Косимино Конте, фудбалски тренер и мајка Ада Бриамо, сопруга со полно работно време. Козимино и Ада ги воспитаа него и неговите браќа ianанлука и Даниеле со многу строги правила. Како што беше вообичаено во тоа време, Антонио го поминуваше своето слободно време играјќи на улица и побрза да дознае со кого треба да биде пријател и кого да избегнува. Дури и кога, на моменти, би биле неизбежни тупаници.

Во едно неодамнешно интервју, тој рече ова;

„Улицата некогаш беше наш терен за фудбал, а исто така и наше тениско игралиште ... Сè е! Секој сега и повторно, само за да направиме нешто поразлично, ние цртаме линија со бела креда на асфалтот, сето тоа во име на создавање на фудбалско игралиште за фудбал. '

 

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Мешање и фудбал и образование

И покрај тоа што бил фудбалски тренер, таткото на Антонио секогаш инсистирал дека студијата треба да биде на прво место за неговиот син. Тој ги создаде правилата и границите за него. Бидејќи бил опуштен родител и повеќе се однесувал како нивниот пријател, Козимино Конте јасно му поставил на својот син што се очекува од него и какви се казните за непочитување на неговите правила.

Антонио Конте и татко (Козимино Конте).
Антонио Конте и татко (Козимино Конте).

На училиште, неговите наставници честопати го држеа Антонио како добар пример за неговите соученици и покрај тоа што посветуваа многу време на фудбалот, Антонио сепак беше еден од најдобрите ученици на неговото одделение.

Според него,

„Имавме среќа да имаме вистински господари зад нас, татко ми беше добар во предавањето фудбал. Тој исто така имаше мудрост да ме води во образованието. Тој беше одговорен што ме претвори од момче во маж “.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Однос со родителите

Тоа беше Јувентина Лече, аматерскиот тим обучен и предводен од неговиот татко, што му дал на Антонио љубовта кон фудбалот. Неговиот силен однос со неговите родители бил изграден врз основа на обезбедување, негување и раководење на нивниот син со величина.

Односот на Антонио Конте со родителите.
Односот на Антонио Конте со родителите.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Рана фудбалска кариера

Конте ја започна својата кариера со младинскиот тим на неговиот роден град САД Лече и го направи неговиот Серија А дебитира со првиот тим на 6 април 1986, на возраст од 16, во 1-1 нерешено против Пиза. Под раководителот Карло Маззоне, тој стана фундаментален играч за тимот. Во 1987 ја скршил својата тибија, ризикувајќи повреда на кариерата.

По опоравувањето од сериозна повреда, загрозувајќи ја својата професионална кариера поради скршената тибија во левата нога, тој се врати на теренот со голема решеност во 1988-1989 сезона. Неговиот прва цел со Лече и со Серија А беше против Наполи. Конте го носеше црвено-жолтиот дрес за 7 години, Играње 89 натпревари и постигнувајќи 1 гол за Лече.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Игра за Јувентус

Антонио Конте беше купен од клубот со седиште во Торино Летото 1991 за 7 милијарди лири што е еквивалентно на денешните 3 милиони фунти. Тој покажа способност да се прилагоди набргу по пристигнувањето во клубот. Неговиот деби за Јуве дојде на 17-ти ноември за време на дербито со Торино, кога го замени Тото Шилачи. За време на магијата во двете сезони, тој стана поен за Јуве, играјќи различни улоги, постигнувајќи 7 гола за време на Првенство игри и 3 во Натпревари на Купот на УЕФА.
Неговиот тим го освои Купот на УЕФА во сезоната 1992-93. На 22nd Мај 1996, за време на Лига на шампионите финале против Ајакс, тој се повреди во судир со Едгар Стивен Давидс и мораше да биде заменет. Натпреварот заврши нерешено 1-1 по продолженијата, принудувајќи на пенали, што Јувентус го освои 4-2. Антонио Котне го истепа капитенот на Јувентус истата година (1996) откако Раванели и Виали го напуштија клубот.
Антонио Конте се повлече од професионалниот фудбал со Јувентус во 2004 година. Тој помина 13 години (1991 - 2004) во клубот, оствари 296 настапи и постигна 30 гола.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Играње за италијанскиот национален тим

Мајката на Антонио Конте беше таа што одговори на телефонскиот повик од Ариго Саки, тогашниот италијански селектор на националниот тим. Неговиот повик беше да го повика Антонио Конте за Светскиот куп ФИФА 1994 година што требаше да се одржи во САД. Иако неговото деби беше неколку месеци порано, на 27 мај 1994 година, за време на пријателскиот натпревар пред Купот во Парма против Финска.

Антонио Конте беше многу важен за Светското првенство во САД 1994 година. Иако неговиот тим Италија беше поразен од Бразил во финалето. Кризата со повреди на Конте сепак дојде да го лови на натпреварот. Неговиот сон да се претстави во конкуренција заврши во четвртфиналето, каде што се здоби со повреда на лигаментите на десниот скочен зглоб со тврда средба од Руманецот Хаги. Иако неговиот тим Италијанец беше поразен од Франција во финалето.

Конте исто така играше на Европското првенство во 2000 година во Белгија и Холандија, свикано од главниот тренер Дино Зоф. За време на првиот меч против Турција, тој го постигна она што многумина фудбалски стручњаци го нарекоа „Најдобра цел на европскиот турнир“. Ова беше гол за удар со велосипед. Неговата прослава беше бесценета.

Антонио Конте се повлече од италијанската репрезентација во годината 2000. Тој помина 6 години игра за својата земја. Тој направи вкупно 20 настапи и постигна 2 цели за неговата земја.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Однос на живот (Антонио Конте љубовна приказна) 

Кога Антонио се пресели во Торино за да игра за Јувентус, тој се состана Елизабета, прекрасната ќерка на својот сосед и пријател Џани. Тој продолжи да ја гледа, чекајќи совршено време и можност да разговара со неа.
На еден верен ден, септември 2004 година, точно, Елизабета се врати во барот во Корсо Винзаagо за да му каже здраво на својот татко и го запозна Антонио, кој ги коментираше најновите купувања на фудбалери преку кафе. Поглед беше се што беше потребно пред да се запали loveубовната приказна помеѓу Антонио и Елизабета. Ова беше време кога неодамна се вработи како фудбалски менаџер. Не им требаше време пред да добијат ќерка која ја нарекоа Виторија Конте. Родена е во 2007 година.

Семејството на Антонио Конте (Среќниот).
Семејството на Антонио Конте (Среќниот).

Антонио и Елизабета датираат за 9 години пред да го прослават нивниот брак кој дојде на 10th во јуни, 2013.

Ден на венчавката на Антонио Конте.
Ден на венчавката на Антонио Конте.

Антонио Конте е вистински семеен човек. Тој е некој што ги вклучува и сопругата и детето во замислувањето на иднината.

Антонио Конте - Семејниот човек.
Антонио Конте - Семејниот човек.
Тој знае како да се справи со расеаноста за да може да помине квалитетно време со својата сакана ќерка. Без сомнение, тој го презема водството во воспоставувањето на здрава семејна вредност.
Антонио Конте и ќерка (Виторија Конте).
Антонио Конте и ќерка (Виторија Конте).

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Носејќи го својот брат заедно

Ianанлука Конте е помладиот брат на Антонио Конте. Едно време, и двајцата браќа беа двајца млади играчи во нивниот матичен град Лече. Морезо, тие студираа заедно на Универзитетот во Фоџа.

Антонио Конте секогаш го земал својот брат заедно. Ianанлука работел како аналитичар со неговиот брат во Бари, Јувентус, репрезентацијата на Италија и ФК Челзи. Во моментот тој служи како помошник тренер на првиот тим на Челзи ФК, како за време на пишувањето.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Менаџерската кариера

Пред да дојде во Јувентус во 2011 година, Конте беше менаџер во Бари. Тој дојде во Бари кон крајот на 2007 година кога Матераци поднесе оставка. Добрите перформанси на Конте доведоа до промоција на тимот во Серија А Додека беше во Бари, Конте реши да ги комбинира и менаџерските должности и школувањето. Во Октомври 2008. Тој дипломира со полно со почести во Моторни науки. Тој специјализиран "Менаџерска психологија".
ЗАБЕЛЕШКА: 'Менаџерската психологија е поддисциплина на индустриска и организациска психологија, која се фокусира на ефикасноста на поединци, групи и организации во работното место. Нејзината цел е конкретно да помогне менаџери во добивање на подобро разбирање на психолошките обрасци вообичаени меѓу поединците и групите во рамките на која било организација. '
За време на студиите, Конте напишал теза за спортска психологија наречена (Личноста на тренерот), додека ги анализирал состојките што го прави фудбалски менаџер да стане идеален шеф на неговиот тим.
Тој имал краток интервал во Аталанта за сезоната 2010 / 2011. Ова беше проследено со неговиот потег Сиена кој штотуку беше префрлен во Серија Б. Конте импресионираше во раните менаџерски позиции во Сиена, добивајќи го тимот промовиран во Серија А за време на неговата магија.
Антонио Конте - Денови на рано тренирање.
Антонио Конте - Денови на рано тренирање.

Неговото одлично синхронизирање на тимот беше прикажано во нивната сезона во Сиера Б. Тоа му донесе работа во Јувентус.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -2011 до 2013 сезона со Јувентус

Антонио Конте помина три сезони со Јувентус. Овие три годишни времиња ја донесоа старата дама на натпреварот Сиера А. На тој верен датум, 31 Мај 2011, Конте одлучи да потпише двегодишен договор кои го врзаа во овој Торински клуб до 30 Јуни 2013. Неговото назначување се врати во официјален претставник bianconero улога Оваа улога обично им се дава на италијанските фудбалски менаџери кои играле за својот тим и ја носеле капитенската лента за својот тим.

Конте играше за Јувентус 13 години и ја носеше капитенската лента на клубот 5 години.

Како играч од старата школа, резултатите беа брзи за него. Неговата прва сезона ги виде всушност победи во титулата во Серија А.

Тоа беше негов Јувентус што некогаш остана без пораз на големите 38 последователни игри, кршејќи го претходниот рекорд од сезоната 1949 / 1950. Исто како Арсен Венгер, Антонио Конте некогаш ја има својата непобедливост.

Антонио Конте го фрлаат играчи на Јувентус.
Антонио Конте го фрлаат играчи на Јувентус.

Конте освои три титули на Серија А во последните три години. Тој, исто така, освои две титули во Суперкупот и беше прогласен за тренер на Серија А во годината во сите три сезони со Старата дама.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Животот како национален тим менаџер

Конте се врати во својата италијанска репрезентација како селектор по 14 години пензија од истата репрезентација. Бидејќи тој беше сакан од многумина, на Конте му беше доделена двојна улога од Италијанската фудбалска федерација.

Работел како менаџер на националниот тим и координатор на италијанскиот јуниорски тим. Неговото деби дојде со пријателски натпревар против Холандија. Овој марш се случи на 4 септември 2014 и заврши со 2-0 победа.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти - Луд стил на прослава на цел (како играч и менаџер)

Како играч, ние отидовме луд откако постигнаа голови.

Луди прослави на головите на Антонио Конте и како играч и како тренер.
Луди прослави на головите на Антонио Конте и како играч и како тренер.

Како менаџер, Антонио Конте едвај останува без да ја мавта својата прекрасна вратоврска околу техничката област. Како тренер, многумина го гледаат како крал на забавните забавни страни. Конте формираше навика да слави диво со својот технички персонал и поддржувачи. Некои го нарекуваат „Новиот Мајкл acksексон“. Сепак, многумина претпочитаат да го нарекуваат со прекарот „Бог-татко“. Ви претставуваме неколку од Лудости на прослави на Антотио Конте.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Проблем со Рафа Бенитез

Конте не се плаши да оди наопаку со колеги менаџери. Во ред со поранешниот привремен Челзи Рафа Бенитез, пар се вмеша во војна на зборови околу тоа дали Јувентус или Наполи трошеле повеќе на играчи.

Ова е она што Конте рече: „Инвестиравме 25 милиони евра во нашиот тим, тие потрошија повеќе од 100. Тие потрошија за една година она што го потрошивме за три, но тие заостануваат 17 бода зад нас и надвор од Европа. Луѓето треба да ги разберат своите факти и да не шират пораки во заблуда. Се надевам дека Бенитез ќе ги провери своите пресметки “.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Големиот тактичар (објаснување 3-4-3)

Неговите записи покажуваат дека тој е навистина волшебник. Конте некогаш играше 11 игри, имаше 11 победи, постигнаа 25 цели, постигнаа 2 цели и се преселија од 8th место и 8 укажува на темпото на 6 поени јасно на врвот на табелата. Ова е, се разбира, рекорд на Челзи откако Конте се промени во 3-4-3 формација. Еден од најпосакуваните напаѓачки методи на Конте е употребата на комбинации во широки области. Неговата татковска анализа на неговата 3-4-3 формација е објаснета подолу.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Популарност статистика

Ви благодариме за читањето на ова долго парче. Како и обично, ние се заокружи со нашата популарност статистика се почитуваат преку интензивно истражување.

 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари