Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

0
8063
Антонио Конте детска приказна

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски менаџер кој е најдобро познат по прекарот; "Кум'. Нашата приказна за детството Антонио Конте плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Без сомнение, Антонио Конте е маестро со неконтролирана желба да освои игри. Оние кои не го знаат многу добро мислат дека е мудро, но тој е добар човек и пример за кој живее и дише фудбал.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Раниот детски живот

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте Детството Живот

Антонио Конте е роден во Лече, јужна Италија, на 31st јули 1969 на неговиот татко Козимино Конте, фудбалски тренер и мајка Ада Бриамо, редовен сопруга. Козимино и Ада му донесоа него и неговите браќа Џанлука и Даниеле со многу строги правила. Како што било вообичаено во тоа време, Антонио го поминува слободното време на улицата и брзо се запознава со кого треба да биде пријател и кој треба да избегнува. Дури и ако, на моменти, неминовно беше неизбежна грешка.

Во едно неодамнешно интервју, тој рече ова;

"Улицата беше некогаш нашата фудбалска игра, а исто така и нашиот тениски терен ... Тоа е сè! Секој сега и повторно, само за да направиме нешто поинаку, извлекуваме бела кредитна линија на пистата, сите во име на создавање фудбалско игралиште за фудбал ".

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Мешање и фудбал и образование

И покрај тоа што бил фудбалски тренер, таткото на Антонио секогаш инсистираше на тоа дека прво треба да го проучат учењето за неговиот син. Тој ги создаде правилата и границите за него. Да се ​​биде релаксиран родител и повеќе да дејствува како нивниот пријател, Козимино Конте Јасно му кажа на својот син што се очекува од него и што се казнува за непочитување на неговите правила.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти
Антонио Конте и Татко (Косимино Конте)

На училиште, неговите професори често го држеа Антонио како добар пример за неговите соученици и и покрај посветувајќи многу време на фудбалот, Антониј беше уште еден од најдобрите ученички во неговата класа.

Според него,

"Имавме доволно среќа да имаме вистински господари зад нас, татко ми беше добар во наставата во фудбалот. Тој, исто така, имаше мудрост да ме води во образованието. Тој беше одговорен за тоа што ме претвори од момче на маж ".

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Однос со родителите

Тоа беше Јувентина Лече, аматерскиот тим обучен и предводен од неговиот татко, што му дал на Антонио љубовта кон фудбалот. Неговиот силен однос со неговите родители бил изграден врз основа на обезбедување, негување и раководење на нивниот син со величина.

Антонио Конте детска приказна
Врската на Антонио Конте со родителите

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Рана фудбалска кариера

Конте ја започна својата кариера со младинскиот тим на неговиот роден град САД Лече и го направи неговиот Серија А дебитира со првиот тим на 6 април 1986, на возраст од 16, во 1-1 нерешено против Пиза. Под раководителот Карло Маззоне, тој стана фундаментален играч за тимот. Во 1987 ја скршил својата тибија, ризикувајќи повреда на кариерата.

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти-Една фудбалска кариера

По опоравувањето од сериозна повреда, загрозувајќи ја својата професионална кариера поради скршената тибија во левата нога, тој се врати на теренот со голема решеност во 1988-1989 сезона. Неговиот прва цел со Лече и со Серија А беше против Наполи. Конте ја носеше црвената и жолтата маичка за 7 години, Играње 89 натпревари и постигнувајќи Целта на 1 за Лече.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Игра за Јувентус

Антонио Конте беше купен од клубот со седиште во Торино Летото 1991 за 7 милијарди лири што е еквивалентно на денешните 3 милиони фунти. Тој покажа способност да се прилагоди наскоро по неговото пристигнување во клубот. Неговиот деби за Јуве дојде на 17th на ноември за време на дербито со Торино, кога го замени Тото Шилачи. Во текот на сезоната на две сезони, тој станал маж за Јуве, играјќи различни улоги, постигнувајќи го цели 7 за време на Првенство игри и 3 во Натпревари на Купот на УЕФА.
Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти
Антонио Конте играше денови во Јувентус

Неговиот тим го освои Купот на УЕФА во сезоната 1992-93. На 22nd Мај 1996, за време на Лига на шампионите финале против Ајакс, тој беше повреден во судир со Едгар Стивен Дејвидс и мораше да биде заменет. Натпреварот заврши со 1-1 нерешено по дополнително време, принудувајќи пенали, што Јувентус го освои 4-2. Антонио Котне го истепа капитенот на Јувентус истата година (1996) откако Раванели и Виали го напуштија клубот.

Антонио Конте се повлече од професионалниот фудбал со Јувентус во годината 2004. Тој ги поминал 13 години (1991 - 2004) во клубот, правејќи 296 настапи и постигнувајќи го 30 цели.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Играње за италијанскиот национален тим

Тоа беше мајка на Антонио Конте која одговори на телефонскиот повик од Арриго Саки, тогашниот италијански национален тренер. Неговиот повик беше да го повика Антонио Конте за 1994 ФИФА Светското првенство кое требаше да се одржи во САД. Иако дебитираше неколку месеци порано, на 27 May 1994, за време на пријателскиот натпревар пред Купот во Парма против Финска.

Антонио Конте беше многу инструментално за Светското првенство во 1994 во САД. Иако неговиот тим Италија беше претепан од Бразил во финалето. Кризата за повреда на Конте сѐ уште се обиде да го лови на натпреварот. Неговиот сон на натпреварот заврши во четврт-финалето, каде што зеде право на повреда на лигаментите на глуждот, со тежок удар од Румански Хаги. И покрај тоа што неговата страна од Италијанците беше поразена од Франција во финалето.

Конте, исто така, играше на Европското првенство 2000 во Белгија и Холандија, свикано од главниот тренер Дино Зоф. За време на првиот круг-робин натпревар против Турција, тој го постигнал она што многу фудбалски експерти го нарекуваат "најдобрата цел на европскиот турнир". Ова беше гол за удар за велосипеди. Неговата прослава беше бесценета.

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте Целта на прославата во Италија

Антонио Конте се повлече од италијанската репрезентација во годината 2000. Тој помина 6 години игра за својата земја. Тој направи вкупно 20 настапи и постигна 2 цели за неговата земја.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Однос на живот (Антонио Конте љубовна приказна)

Кога Антонио се пресели во Торино за да игра за Јувентус, тој се состана Елизабета, прекрасната ќерка на својот сосед и пријател Џани. Тој продолжи да ја гледа, чекајќи совршено време и можност да разговара со неа.
На верен ден, септември 2004 прецизно, Елизабета падна во барот во Корсо Винзаљо за да му се обрати на својот татко и таа се сретна со Антонио, кој коментираше за најновите превземања на фудбалер над кафе. Поглед беше сè што беше потребно пред љубовна приказна меѓу Антонио и Елизабета запали. Ова беше време кога неодамна доби работа како фудбалски менаџер. Не беше потребно време пред да имаат ќерка кого го викаа Виторија Конте. Таа е родена во 2007.

Антонио Конте детска приказна
Семејството на Антонио Конте (Среќниот)

Антонио и Елизабета датираат за 9 години пред да го прослават нивниот брак кој дојде на 10th во јуни, 2013.

Антонио Конте детска приказна
Денот на свадбата на Антонио Конте

Антонио Конте е вистински семеен човек. Тој е некој кој ги вклучува и неговата сопруга и детето во замислувањето на иднината.

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте - Семејниот човек
Тој знае како да се справи со одвраќање, за да може да помине квалитетно време со својата сакана ќерка.
Без сомнение, тој презема водство во воспоставувањето на здрава семејна вредност.
Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте и Ќерка (Виторија Конте)

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Носејќи го својот брат заедно

Џанлука Конте е помлад брат на Антонио Конте. Едно време, двајцата браќа беа млади играчи во клубот на Лека. Повеќе, тие студирале заедно на Универзитетот во Фоџа. Антонио Конте отсекогаш го зел братот заедно. Џанлука работел како аналитичар со неговиот брат во Бари, Јувентус, Италија и ФК Челзи. Тој во моментов работи како тренер на првиот тренер на Челзи во времето на пишување.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Менаџерската кариера

Пред да дојде во Јувентус во 2011, Конте беше менаџер во Бари. Дошол во Бари кон крајот на 2007 кога Матераци поднесе оставка. Успешните резултати на Конте доведоа до промоција на тимот во Серија А. Додека во Бари, Конте одлучи да ги комбинира и менаџерските задачи и школувањето. Во Октомври 2008. Тој дипломира со полно со почести во Моторни науки. Тој специјализиран "Менаџерска психологија".
ЗАБЕЛЕШКА: "Менаџерската психологија е субдисциплина на индустриски и организациски психологија, која се фокусира на ефикасноста на поединци, групи и организации во работното место. Нејзината цел е конкретно да помогне менаџери во стекнувањето на подобро разбирање на психолошките модели што се вообичаени меѓу поединците и групите во секоја дадена организација ".
За време на студиите, Конте напишал теза за спортска психологија наречена (Личноста на тренерот), додека ги анализирал состојките што го прави фудбалски менаџер да стане идеален шеф на неговиот тим.
Тој имал краток интервал во Аталанта за сезоната 2010 / 2011. Ова беше проследено со неговиот потег Сиена кој штотуку беше префрлен во Серија Б. Конте импресионираше во раните менаџерски позиции во Сиена, добивајќи го тимот промовиран во Серија А за време на неговата магија.
Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте - Раните тренинг денови

Неговиот одличен синхронизација на тимот беше прикажан во сезоната Сиера Б. Тоа го заработи на Јувентус.

Антонио Конте детска приказна
Успехот на Антонио Конте со Сиера Б

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -2011 до 2013 сезона со Јувентус

Антонио Конте помина три сезони со Јувентус. Овие три годишни времиња ја донесоа старата дама на натпреварот Сиера А. На тој верен датум, 31 Мај 2011, Конте одлучи да потпише двегодишен договор кои го врзаа во овој Торински клуб до 30 Јуни 2013. Неговото назначување се врати во официјален претставник bianconero улога. Оваа улога обично им се дава на италијанските фудбалски менаџери, кои и двајцата играа за својот тим и ја носеа капитенската лента за својот тим.

Конте играше за Јувентус за 13 години и го носел капитенот на клубот за 5 години.

Како играч од старата школа, резултатите беа брзи за него. Неговата прва сезона ги виде всушност победи во титулата во Серија А.

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте слава дена во Јувентус

Тоа беше негов Јувентус што некогаш остана без пораз на големите 38 последователни игри, кршејќи го претходниот рекорд од сезоната 1949 / 1950. Исто како Арсен Венгер, Антонио Конте некогаш ја има својата непобедливост.

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте го фрлаат Јувентус играчи

Конте освои три титули на Серија А во последните три години. Тој, исто така, освои две титули во Суперкупот и беше прогласен за тренер на Серија А во годината во сите три сезони со Старата дама.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Животот како национален тим менаџер

Конте се врати во својата италијанска репрезентација како главен тренер по 14 години на пензија од истиот национален тим. Бидејќи тој бил сакан од многумина, Конте му била доделена двојна улога Италијанска фудбалска федерација.

Антонио Конте детска приказна
Приказна за Антонио Конте како италијански тренер

Работел како менаџер на националниот тим и координатор на италијанскиот јуниорски тим. Неговото деби дојде со пријателски натпревар против Холандија. Овој марш се случи на 4 септември 2014 и заврши со 2-0 победа.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти - Луд стил на прослава на цел (како играч и менаџер)

Антонио Конте има право да замине луд по постигнувајќи ретка појавацел во неделата на 2-2 нерешено со Астон Вила. Невил рече: "Јас

Од некоја необјаснива причина, фудбалерите повремено сакаат да направат многу чудно работи едни на други додека слави цели

Од некоја необјаснива причина, фудбалерите повремено сакаат да направат многу чудно работи едни на други додека слави цели

Антонио Конте детска приказна
Лудиот гол на Антонио Конте, како играч и тренер

Како менаџер, Антонио Конте едвај остане без мавтајќи со својата прекрасна вратоврска околу техничката област. Како тренер, многумина го сметаат за крал на дружељубиви забавувачи. Конте ја создаде навиката да се слави со својот технички персонал и поддржувачи. Некои го нарекуваат "Новиот Мајкл Џексон". Сепак, многумина претпочитаат да го нарекуваат по прекарот - 'The GodFather'. Ви ги претставуваме некои луди цели на Антоти Конте.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Проблем со Рафа Бенитез

Конте не се плаши да оди наопаку со колеги менаџери. Во ред со поранешниот привремен Челзи Рафа Бенитез, пар се вмеша во војна на зборови околу тоа дали Јувентус или Наполи трошеле повеќе на играчи.

Антонио Конте детска приказна
Фуд на Антонио Конте со Рафа Бенитез

Ова е она што Конте рече: "Ние инвестиравме 25 милиони евра во нашиот тим, тие поминаа повеќе од 100. Тие поминаа за една година она што го потрошивме во три, но тие се 17 поени зад нас и надвор од Европа. Луѓето треба да ги добијат нивните факти и да не шират погрешни пораки. Се надевам дека Бенитез ќе ги провери неговите пресметки. "

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Големиот тактичар (објаснување 3-4-3)

Неговите записи покажуваат дека тој е навистина волшебник. Конте некогаш играше 11 игри, имаше 11 победи, постигнаа 25 цели, постигнаа 2 цели и се преселија од 8th место и 8 укажува на темпото на 6 поени јасно на врвот на табелата. Ова е, се разбира, рекорд на Челзи откако Конте се промени во 3-4-3 формација. Еден од најпосакуваните напаѓачки методи на Конте е употребата на комбинации во широки области. Неговата татковска анализа на неговата 3-4-3 формација е објаснета подолу.

Антонио Конте Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Популарност статистика

Ви благодариме за читањето на ова долго парче. Како и обично, ние се заокружи со нашата популарност статистика се почитуваат преку интензивно истражување.

Погледнете го тоа на Антонио Конте Подолу;

Антонио Конте детска приказна
Антонио Конте Популарност статистика

Се вчитува ...

Оставете Одговор

Зачленете се
Известување за