Андре Онана Детска приказна Плус Untold Биографија факти

Андре Онана Детска приказна Плус Untold Биографија факти

Нашата биографија на Андре Онана разгледува информации за неговата детска приказна, раниот живот, семејството, родителите, Loveубовниот живот (факти за девојката / сопругата), нето-вредноста и начинот на живот. Тоа е целосна анализа на личниот живот на Камерунец почнувајќи од неговите формативни години до кога стана многу популарен.

Lifeивотот и подемот на Андре Онана.
Lifeивотот и подемот на Андре Онана. Слики од Јтимиг и Твимг.

Да, ти и јас знаеме дека тој е еден од најдобрите стопери-стопери во Европа. Сепак, не многумина ја прочитаа биографијата за Андре Онана, која е доста едукативна. Сега, без понатамошно разочарување, да започнеме со фактите за неговите рани денови и домаќинството.

Приказна за детството на Андре Онана:

За почетниците по биографија, стоперот-шутер е прекарот „Онанс“. Андре Онана е роден на 2-ри ден во април 1996 година во селото Нкол Нгок лоциран во центарот на Камерун. Камерунскиот фудбалер е роден од неговата мајка, позната како Адел Онана и од неговиот татко по име Франсоа Онана.

Потекло на семејството на Андре Онана:

Стоперот е бонафиден граѓанин на Западна Африка. Резултатите од истражувањето извршено за да се утврди потеклото на семејството на Андре Онана, покажуваат дека тој е од етничка припадност Јаунде Фанг. Оваа етничка група доминира во централниот регион на Камерун.

Андре Онана е од етничка припадност Јаунде Фанг.
Андре Онана е од етничка припадност на Јаунде Фанг - Пинимг.

Години на растење на Андре Онана:

Дали знаевте дека идниот голман порасна во своето родно село во Нкол Нгок заедно со четворица браќа? Авторитативно можеме да идентификуваме двајца браќа Андре Онана како Варинер и Емануел. Судејќи од неговите слики на социјалните мрежи, сфативме дека Голманот има убави спомени од растењето во селото чии жители се среќни и мирни.

Потекло на семејството на Андре Онана:

Мирот и среќата не мора да подразбираат богатство затоа што Андре сака Рогоберт Сонг (неговиот постар селски човек), потекнува од сиромашно семејство. Тие немале електрична енергија во куќата, додека тогашното момче и неговите браќа и сестри се бањале во блиската река. Без оглед на тоа, родителите на Андре Онана (види подолу) беа вредни личности кои едноставно не можеа да стигнат до средната класа.

Запознајте ги родителите на Андре Онана.
Запознајте ги родителите на Андре Онана. 📷: Ајакснл.

Како започна кариерата во фудбалот за Андре Онана:

Како вредни родители, Адел и Франсоа сакаа младиот голман да се фокусира на академици. Сепак, тој беше многу заинтересиран да игра фудбал, особено голмани, играчка позиција за која беше посвоен од многу рана возраст.

Од Онана имал 11 години, тој играл на песочно поле кога го открил извидник од Академијата Самуел Ето. Така започнало неговото зголемување на кариерата во професионалниот фудбал.

Раните години на Андре Онана во кариера Фудбалски фудбал:

Токму на Академијата Самуел Ето, голманското чудо ги научи основите на неговата улога три години. Додека Онана беше на тоа, тој беше широко познат како најдобар голман во Камерун за неговата возрасна група. Со такво признание, се појавија интереси од Барселона која сакаше да го види развојот во нивната Ла Масија.

Патот до славата на биографијата на Андре Онана:

Кога младиот пристигнал во Ла Масија, тој имал само 13 години и не бил придружуван од ниту еден член на семејството. Не беше лесно да се остави сè на таа возраст. Ниту, не му било лесно учењето јазик.

И покрај тоа, тој беше среќен што играше фудбал на европско тло и го даде најдоброто од себе на спортот. Не е ни чудо што неговиот подем низ клупските редови беше без многу успеси, а кулминираше со неговото преселување во холандскиот клуб Ајакс во 2015 година.

Приказна за биографијата на Андре Онана за слава:

Дали знаевте дека „Онанс“ дебитираше за резервниот тим на Ајакс само неколку дена по пристигнувањето во клубот? Тој стави пенкало на хартија за подобрени договори во следните години. Како неговиот постар Самуел Ето, Онана еднаш беше забележана на церемонијата на Доделувањето на топката (во 2019 година) како еден од номинираните за наградата за најдобар голман.

Иако Алисон Бекер ја победи Онана за да ја освои толку посакуваната награда, можеби нема да помине многу време кога ќе го видиме овој како се натпреварува со другите за наградата. Веќе не е новост дека тој им се додворува на интересите од Челзи и дека играњето во Премиер лигата сигурно ќе го направи конкурентен кандидат за наградата.

Која е девојка на Андре Онана?

Движејќи се во врска со животот во врска со голманот, не многумина знаат дека голманот излегува со Мелани Камају. Не се знае многу кога bубовните птици се запознале и започнале да се забавуваат. Сепак, сигурно знаеме дека Мелани е мајка и претприемач.

Неколку години е романтично поврзана со Онана. Што повеќе? дуото има заедно син наречен Андре rуниор (роден 2019 година). Онана многу го сака детето и го опишува како „посебно дете за кое е горд што е татко“.

Семеен живот на Андре Онана:

Семејството несомнено доаѓа пред и по фудбалот за голмани и нашиот профил на интерес не е исклучок. Ви донесуваме факти за родителите, браќата и сестрите и роднините на Андре Онана.

За родителите на Андре Онана:

Адел и Франсоа се мама и тато на Онана. Тие се вредни родители на чија поддршка се потпираше Онана во текот на развојот на кариерата. Иако и двајцата родители претпочитаа академска прогресија на голманот, тие мораа да ја поддржат неговата фудбалска кариера кога се јави Барселона. Дали знаевте дека родителите на Андре Онана биле во Амстердам да го гледаат како игра? тоа е показател за тоа колку многу го сакаат и се горди на него.

Андре Онана со неговите родители кои ги поддржуваат.
Андре Онана со неговите родители кои ги поддржуваат. 📷: Ајакснл.

За браќата и браќата на Андре Онана:

Голманот порасна со околу четворица малку познати браќа меѓу кои се и Варинер и Емануел. Еден од четворицата браќа, наводно, починал кога имал само 32 години. Нема податоци за третиот брат, ниту пак се знае дека голманот има сестра.

Андре Онана со браќата Вирајнер (десно) и Емануел.
Андре Онана со браќата Вирајнер (десно) и Емануел. 📷: Имгур.

За роднините на Андре Онана:

Далеку од потесното семејство на голманот, не се познати деталите за неговото потекло, особено што се однесуваат на неговите баби и дедовци од мајка и татко. Покрај тоа, не се знае многу за чичковците, тетките, внуците и внуките на Онана. Но, знаеме дека тој има братучед кој се вика Фабрис Ондоа. Како и Онана, Фабрис беше во младинскиот систем во Барселона. Тој во моментов е голман на белгискиот клуб КВ Остенде и репрезентацијата на Камерун.

Братучедот на Андре Онана, Фабрис Ондоа е исто така голман.
Братучедот на Андре Онана, Фабрис Ондоа е исто така голман. 📷: Тмссл.

Личен живот на Андре Онана:

„Онанс“ има богат живот надвор од димензиите на фудбалските терени и има многу што може да се каже за неговата ретка мирна личност далеку од теренот на игра. Многумина потврдуваат на фактот дека тој е наметлив, енергичен, независен и отворен за откривање факти за неговиот личен и приватен живот. Освен тоа што добро време поминува со семејството и пријателите, Онана сака да гледа филмови, да патува, да игра видео игри меѓу другите интереси и хоби.

Начин на живот на Андре Онана:

Да преминеме на тоа како голманот ги прави и троши своите пари. Дали знаевте дека тој има нето вредност од 5 милиони евра (Извештај за WTFoot) за време на пишувањето на ова био? Онана најголем дел од тоа богатство го заработи од профитабилните плати и плати што доаѓаат со играње врвен фудбал.

Тој, исто така, има постојан прилив на приходи што произлегува од одобрувањата. Како такво, не е изненадувачки да забележите скап мерцедес бенц паркиран во гаражата на неговата куќа во Амстердам, како што се гледа на фотографијата подолу.

Факти на Андре Онана:

Да го завршиме биото на нашиот голман, еве малку познати или нераскажани факти за него.

Факт # 1 - Рејтинг на ФИФА 2020:

Онана има добар вкупен рејтинг на ФИФА од 85 поени од потенцијалните 89. Со таков рејтинг, тој е рангиран за 2 поени повисоко од Kępa и 4 поени отколку Јордан Пикфорд. Зарем Онана не е млада и пламнала?

Добра статистика, светла иднина
Со овие добри статистики, можете да се согласите дека Андре Онана доби светла иднина. 📷: СоФИФА.

Факт # 2 - Тривија:

Дали знаевте дека годината на раѓање на Онана е синоним за голем број технолошки и забавни настани? тоа беше годината кога ДВД-то започна во Јапонија, додека беше објавена првата верзија на програмскиот јазик Јава. Во 1996 година во киносалите се појавија класични филмови како Денот на независноста и „Време за убиство“.

Факт # 3 - Религија:

Андре Онана допрва ќе се здружува со одредена религија. Како такво, не може убедливо да се каже дали Африканецот е верник или не. Но, шансите се во голема мера во прилог на тоа тој да биде христијанин.

Факт # 4 - Дефект на платата на Андре Онана:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработка во фунти (£)Заработка во евра (€)Заработка во долари ($)
Годишно£ 903,029€ 1,000,000$ 1,193,481
Месечно£ 75,252€ 83,333$ 99,456
Неделно£ 17,365€ 19,230$ 22,951
Дневно£ 2,474€ 2,739$ 3,269
На час£ 103€ 114$ 136
На минута£ 1.72€ 1.90$ 2.27
Во секунда£ 0.02€ 0.03$ 0.04

Ова е она што

Андре Онана

заработи откако започна да ја гледате оваа страница.

€ 0

Според горенаведените статистички податоци, просечен Камерунец треба да работи барем за најмалку единаесет години и 10 месеци да заработи околу 65,743,410 западноафрикански CFA франк, што е сума што Онана ја носи дома за еден месец со Ајакс.

Вики:

Барања за биографијаПодатоци за Вики
Целосно имеАндре Онана
прекар„Онанс“
Дата на раѓање2-ри ден во април 1996 година
Место на раѓањеСело Нкол Нгок во Центарот на Камерун
Играње позицијаОдржување на целите
РодителитеАдел (мајка), Франсоа (татко).
СестриВаринер и Емануел (браќа)
девојкаМелани Камају
ДецаАндре rуниор
ХороскопскиОвен
хобијаГледање филмови, патувања и играње видео игри.
Нето вредност5 милиони евра
Висина1.9m

Заклучок:

Ви благодариме што издвоивте време да ја прочитате оваа привлечна статија за животното патување на Камерон. Без сомнение, приказната за детството на Андре Онана воодушевуваше и се надеваме дека ве инспирира да ја следите својата страст без оглед на цената. На Lifebogger се гордееме што испорачуваме биографии на африкански фудбалери со правичност и точност. Ако наидовте на нешто друго, ве молиме контактирајте не или оставете коментар подолу.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари