Аднан Јанузај за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Аднан Јанузај за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец кој е најдобро познат по името; "Adnando". Нашата приказна за детството Аднан Јанузај плус нераскажаните биографија Ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врска, и многу други факти (малку познати) за него.

Да, секој знае за неговото рано достигнување на слава во фудбалот. Сепак, само неколку го сметаат Био на Аднан Јанузај, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семејни корени

Започнувајќи, Јанузај има косовско-албанско семејно потекло. Неговиот татко е од албанска националност, додека неговата мајка Ганимете Садикај е од Косово. Ова подразбира дека Јанузај има турски и српски корени. Навлегувајќи подлабоко во семејното потекло, неговиот дедо е Турчин, додека неговата баба е Србинка.

Вовед на неговиот Татко: Таткото на Јанузај, воен офицер во 1992 година избега од балканската криза за да избегне сиромаштија и прогонства претрпени од другите членови на неговото семејство.

Asides poverty, Adnan Januzaj’s dad Abedin, fled to Belgium so he would avoid being conscripted by the Yugoslav People’s Army for the war in Bosnia. While Abedin fled Kosovo, other members of his close-knit family as pictured below took up arms in the country’s war of independence against the Serbs.

Набрзина кон средината на 1990-тите години, Аднан Јанузај е роден од неговите родители кои се запознале и се заубиле во Белгија.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Аднан Јанузај е роден на 5 февруари 1995 година, од неговата мајка Ганимете Садикај (деловна жена милионер) и татко Абедин Јанузај (поранешен воен офицер) во Брисел, Белгија.

Таткото на Јанузај, Абедин, се вели дека е неговото најголемо влијание во откривањето и развојот на фудбалскиот талент на неговиот син, кој подоцна имал метеорски подем.

Страста на Аднан Јанузај кон фудбалот го виде да се запише во списокот на неговиот локален младински тим, кој му даде сцена да ги покаже своите таленти. Не требаше време пред Јанузај (на сликата подолу) да напредува во академијата Андерлехт на 10-годишна возраст.

Тогаш, ако Аднан одигра лош натпревар, неговиот татко ќе му дозволи да знае за тоа. Понекогаш тој може да биде многу тежок, а понекогаш и Аднан ќе има солзи во очите. Но, тој имал идеја дека татко му знаел што прави. Тој го подучуваше својот син да ги удира и тоа беше добро за неговиот развој.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Рајзинг кон славните

Додека Аднан играше на академијата, тој исто така отиде на училиште и двете фудбалски кариера и академици беа разгледани како опции од неговите родители. Сепак, тој судбоносен ден конечно дојде, еден ден кога извидници од Манчестер Јунајтед ја посети Белгија во потрага по талентирани детски фудбалери. Сите пострадаа сериозно да гледаат на секое дете што играше фудбал.

Овие извидници го забележаа талентираниот Јанузај откако тој направи трикови во училиште за вештини. Она што ги заинтересираше овие извидници е директен стил и подготвеност на Јанузај да дрибла покрај неговите пријатели како да е тоа најприродната работа на светот. Таму веќе знаеше дека е од академијата Андерлехт.

Скаутите на Манчестер Јунајтед дополнително го следеа неговиот напредок до неговата 16-та година. На 16-годишна возраст, академијата на Андерлехт сакаше да го стави под договор за да спречи англискиот клуб да им ја земе старлетата, но актот беше забранет за 16-годишен играч За жал, академијата го загуби на таа возраст од Манчестер Јунајтед кој го купи Јанузај за 300,000 евра.

Тогаш, имаше шпекулативни извештаи дека Јунајтед плати уште еден € 200,000 на семејството Јанаџај и им обезбеди дом во затворен станбен блок во еден од попаметните делови на Манчестер, каде што живеел Аднан со неговата мајка и тато. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Бидејќи е убав и стои на висина од 6 стапки 1, Аднан Јанузај е, без сомнение, шармантен фраер на списокот на желби на која било дама. Зборувајќи за неговиот личен живот, се знае дека Јанузај е во врска со Тулиса Контоставлос од 2013 година.

Тулиса е музичар и пејачка и се појави како судија на Х Фактор. Таа е 6 години постара од Јанузај и претходно се забавуваше со дефанзивецот на Квинс Парк Ренџерс, Дени Симпсон. На сликата подолу е Тулиса и нејзината поранешна loveубов (Симпсон).

Датум на слепо: Јанузај еднаш имал состанок со слепи очи со Мелиса Мекензи во 2014 година. Тој ја одвел на првиот состанок во Аднандо и потрошил само 18 фунти на зачинет оброк од пилешко. Мелиса го напушти подоцна откако во медиумите се објави неговиот бизарен оброк од 18 фунти, стана вирален.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Одбивањето

Мал fanубител на фудбалот, Jamesејмс Колинс еднаш одби да го облече својот нов комплет Манчестер Јунајтед, откако неговиот омилен играч кој случајно е Јанузај го смени бројот на составот.

Jamesејмс, кој во тоа време имаше осум години, се плашеше дека ќе го задеваат после Аднан Јанузај го промени својот број од 44 до 11.

Немаше начин тој да може да го купи новиот комплет откако ќе се открие дека ќе биде надвор по еден месец. Тој конечно чекаше и ги спаси неговите родендени пари за тоа.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семејни факти

Таткото: Таткото на Аднан Јанузај беше најстариот од шест деца родени во претходната генерација на семејството Јанузај.

Од Абедин се очекуваше да го обезбеди семејството откако неговиот татко Идриз (дедото на Аднан Јанузај), работник во текстилна фабрика, се разболе од рак. Поради тешкотии и потрага да преживее, на Абедин не му остана друг избор освен да се приклучи на југословенската армија, доминирана од србите, да се бори во Босна.

Абедин сепак се пребегнал и побегнал во Белгија во 1992 година каде подоцна ја запознал својата сопруга (мајката на Аднан Јанузај) чија приказна се гледа подолу.

За неговите односи (Храбар чизми): Во тоа време на војната, чичковците на Јанузај, Јануз и Шемседин и тетка Лави беа бонафидни членови на Ослободителната војска на Косово кои ги жртвуваа своите животи борејќи се за независност за време на војната во Косово. Едно нешто беше забележливо кај семејството Јанузај. Покрај храбриот човек, тие имале и храбри жени. Подолу е фотографијата на Шемседин Јанузај и неговата сопруга Лави (лево одзади) за време на нивното борба со ОВК.

Од друга страна, чичко Јануз претходно беше затворен во траење од 15 години за учество на протест со барање албански права во делот на Југославија, сега Косово.

Според неговите зборови ...

„Бев борец со ОВК, а исто така и сопругата. Се боревме заедно во истата бригада. Еден од моите најдобри пријатели беше убиен - тој згазна на мина “.

Мајка: Жената на Абедин и мајката на Аднан, Ганимети Садикај, исто така, биле жртви на репресија. Таа е родена во една од најбогатите семејства во Истог, град и општина лоцирана во источно Косово. Нејзината фамилија; Садикајците се сметаа за закана од југословенскиот режим доминиран од Србите по Втората светска војна. Тие беа принудени да го напуштат Косово што доведе до нивна миграција во Турција.

Поранешниот сосед, Ариф Хаскај, еднаш рече за семејството на мајката Аднан. Според нејзините зборови; ..

"Семејството Садикај имаше многу Земјиште и фарма. Тие беа меѓу најбогатите луѓе во селото. Но, тие мораа да избегаат во Турција, бидејќи српските власти ја одзедоа својата земја и нивниот имот во времето на комунизмот, по Втората светска војна ".

Во Брисел, семејството на мајката на Аднан подоцна се пресели во Белгија каде неговиот дедо Алија се занимава со деловна активност во земјата. Токму во Белгија Дестини ја натера да го запознае Абедин со нејзиниот сопруг.

Аднан Јанузај Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Лични факти

  • На J во негово име "Јанузај" е тивок. Меѓутоа, неговото име се вели дека има различни варијации во изговорот. Со текот на годините, се изговара како што следува; Janussaj, Јанусиг, Јаноосај Јан-Ти-Возди. Последниот е многу забележлив од Скај Спорт " Џеф Шреев.
  • Семејството Јанузај е толку важно во Косово што постои селце непосредно пред градот Истог, наречено „Селцето на Јанузај"

  • Семејството на Аднан Јанузај потекнува од Косово. Сепак, Косово не е признато од ФИФА. Преку наследството, родителите на Аднан Јанузај се етнички Албанци.
  • Абдел ichаичи, учител по спорт на старата школа на Јанузај го опиша како „плашливо“ „несебичен“. Адбел на сликата подолу го поучуваше Јанузај од 12 години, додека не се пресели во Манчестер на 16 години. Тој го познаваше како плашливо момче кое даде пример за другите ученици со својата работна етика.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата Детска приказна Аднан Јанузај, плус нераскажаните факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или контактирајте не !.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари