Адебајо Акинфенва за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "Ѕверот". Нашата приказна за детството Адебајо Акинфенва плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговата физичка сила и тешки изгради тело, но малкумина ја сметаат нашата биографија на Adebayor Akinfenwa, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Раниот живот

Сахид Адебајо Акинфенва е роден на 10th ден од мај 1982 во Ислингтон, Велика Британија. Роден е на татко муслиман и христијанка.

Мускулната фигура на Акинфенва, дури и кога детето го заработил прекарот 'Ѕверот'. Тогаш како дете, тој беше голем обожавател на Ливерпул. Неговиот омилен играч беше Џон Барнс. Тој еднаш рекол ... "Тогаш јас секогаш сакав кошула на Стивен Џерард. Јас еднаш му кажав на мојот пријател дека ако некој добие кошула пред мене, ќе имаме проблем. " Изненадувачки, тој ја доби кошулата.

Меѓутоа, неговата рамка не секогаш беше благослов, и честопати се покажа како товар во своето детство. Голема од рана возраст, како резултат на нигериското јорупско наследство и детството од скробна храна, Акинфенва се бореше да ги натера луѓето да ја видат минатото од неговата големина.

Како тинејџер, тој се приклучи на литванскиот клуб ФК Атлантас по совет на неговиот агент, чиј брат на литванската сопруга знаеше како член на тренерскиот персонал таму. Тој добива расна злоупотреба од навивачите. Според неговите зборови ...

"Во мојата прва игра пред сезона слушнав" Зигга, Зигга, Зига, убиј го ***** ******* ***** ". Јас бев 18 и не заборавајте да се прашувате во што сум се нашол ", вели тој. "Друг пат, една девојка 11 ми се допадна и ми рече:" Хитлер истури црн прав на мојот ЛИЦЕ ". Го повикав мојот постар брат Јеми и рече: "Ќе се вратам дома. но тој рече: "Можете да се вратите дома и да им дозволите да победат или да останат и да им покажат на што сте. Откако влегов во таа година, мислев дека нема ништо што не можам да го надминам во фудбалот ".

Расипната злоупотреба ги поттикнала Akinfenwas да се врати во Велика Британија рано во 2003. На "Ѕверот" потоа стана патувач. Тој се приклучил на Велс во Премиер Лигата, шампионот Бери Таун, помагајќи им да освојат велшкиот куп и велшкиот фудбал на Премиер Лигата за време на неговото време во Парк Јеннер. Сепак, само раката на натпреварите во неговата пречка, клубот претрпе финансиска криза и го објави својот професионален играчки персонал. Тој ги помина клубовите 10 за осум години, вклучувајќи четири во една година. Кариера во кариера.

Оттогаш, Адебајор Акинфенва играше за клубовите 12, постигнувајќи го 204 цели во настапи на 631. Остатокот, како што велат, е сега историја.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Животен однос

Со папараци кои секогаш се во депресија и бројни начини да се поврзете со социјалните медиуми, може да биде тешко да го задржите својот живот подалеку од очите на јавноста. Ова е случај на Адебајо Акинфенва, кој никогаш не му дозволува на неговата сопруга да го придружува на социјални настани и да присуствува на high-end забави. Не постојат записи за минати односи (девојка и сопруга) на интернет. И покрај тоа, Адебајо Акинфенва ги користи своите деца за да му каже на светот дека е прекрасен татко. Ова беше виден како некогаш објави фотографија за него облечена како татко Божиќ за своите ќерки.

Адебајо Акинфенва, исто така, е познат како татко кој троши квалитетно време, обликувајќи го својот син по своја слика и сличност. Неговиот син, за кој е познато дека ја укинува мини-тежината, е прекарот на навивачите на неговиот татко "мини ѕвер".

Објавување заедно со сликата напишана "татко и син", Akinfenwa напиша: "Никогаш не можам да почнам да (рано) рано претпоставувам. Зедов мy Лил човек во мојата канцеларија 2nd #MiniBeastInTraining. '

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Семеен живот

Акинфенва е роден на татко муслиман и христијанка.

"Кога Рамадан беше натаму, тато нè направи брзо, а потоа, работите се менуваа како што почнав да ја читам Библијата секој ден и да одам во црква. Тоа беше верата на мајка ми дека ме привлече. Јас секојдневно ја читам Библијата и секоја недела присуствувам на црква ". Вели Акинфенва.

Денес, тој практикува христијанин кој дневно ја чита Библијата и секоја недела ја посетува црквата, напаѓачот вели дека верува дека ќе успее, без оглед на тоа што произлегува од Бога и примерот на неговите родители. Тој има браќа име; Деле Акинц и Јеми. Подолу е фотографија на Деле кој е музичар.

Тој го напишал горното сликарско мислење; "I & @delemusic штотуку завршена во салата и очигледно може да видите кој еден од нас дојде до wоркестар и кој, дојде да претставува. Тој не доби капка пот на #GymBuddy. "

Бројни рагби клубови и американски универзитети ги запознале членовите на неговото семејство за да го убедат Акинфенва да го префрли спортот поради неговата големина и моќ. Ова, сепак, падна на глуви уши.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Предупредува Диего Коста

Тој му рече на Диего Коста .."Ако има еден човек што не сакаш да се лутиш, тоа е" Ѕверот ". Ќе морам да го задржам. Ако дојде до тоа, би требало да го одложувам Диего Коста. Го сакам како играч, но има само еден победник, ако тој дојде против мене."

Адебајо Акинфенва, кој беше еднократен аспирант за претседател на фудбалскиот клуб Стивен Џерард, Адебајо Акинфенва, предупреди дека напаѓачот Диего Коста над неговите идни средби со капитенот на Ливерпул. Во неговата Instagram пост; ...

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Најсилниот човек во фудбалот

Akinfenwa стана познат по тоа што е рангиран како најсилен фудбалер во светот во разни изданија на серијата видео игри ФИФА. Во септември 2014 беше поканет да присуствува на промоцијата ФИФА 15 заедно со разни познати личности и играчи од Премиер Лигата, како што се Рио Фердинанд, Џорџ Гровс и смртоносниот Бизл.

Акинфенва, наводно, тежи околу камен на 16 (101 kg) и може да ја притисне 200 kg, речиси двојно повеќе од сопствената телесна тежина. Тој го носи името на облеката Вклучен е ѕверот кој игра на неговата репутација на моќниот.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Ги инспирираше твитањата на 39,000

За време на одреден натпревар од ФА Купот во понеделникот, имаше неверојатни твитови 39,000 поврзани со Акинфенва. #BeastMode беше трет најпопуларен хаштаг, додека Твитер отиде луд за култниот херој на Вимблдон.

"Звучниот режим е состојба на умот", објасни тој. "Звучниот режим е за примена на себеси и пркосење на ограничувањата што луѓето ги ставаат на вас".

Кога тој не го тероризира Лигата на двајца, Акинфенва, исто така, наоѓа време да се кандидира за облека со лого 'Звучен режим' име.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -ФИФА рангирање

АДЕБАЈО АКИНФЕНВА беше оставен лут откако му беше кажано неговиот рејтинг на ФИФА ХНУМКС. Тој доби рејтинг на 18 од 98, што предизвика некаков бес. Акинфенва рече: "Значи имаш подобра сезона и ти оди надолу - чекај, навистина. 18 цели минатата сезона и 50-непарни игри - каде е почит? " Акинфенва ја победи конкуренцијата од Кристофер Самба, која беше втора, Огучи Онеју (трета) и Кендал Вотсон (четврта) како најсилен играч. Потоа објави видео на Твитер, подигајќи ги тежините за да ја докаже својата поента.

Тој го означи ЕА Спорт во твит и напиша: "Yo @EASPORTSFIFA што треба да стори брат да добие 99сила #BMO #Fifa18 #ComingForFifa19."

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Тој тежи 16 камен

Akinfenwa е 5ft 11, но тој тежи во силен камен 16 или 102kg. Тоа е БМИ од 31.3 или околу иста телесна тежина како Англија рагби кука Том Јангс. Неговата бурна и заоблена фигура го прави далеку од издлабената, модел-структура на некој како Кристијано Роналдо.

Тој вели дека отсекогаш бил "Природно голем човек", па дури и се бореше да ги земе фудбалските екипи за да го сфати сериозно. "Луѓето рекоа дека сум премногу голем за да играм фудбал" рече тој. "Сто гола, јас не сум. Нема ограничувања на она што сакате да го направите. "

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Тој може да го притисне копчето 180kg

Тој има страст за укинување на тешки тежини и признава дека претходните менаџери мораа да "Го зауздам" за да го спречи трошење премногу долго во салата.

Силата на Акинфенва е препознаена од серијата видео-игри на ФИФА, кои го сметаат за најсилен фудбалер во светот, со силен рејтинг на 97 од 100.

Адебајо Акинфенва детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Тој се заблудува за играчите на НФЛ

Акинфенва често се препознава како фудбалер. Само не секогаш како вистински фудбалер. Штрајкувачот признава дека некогаш бил повлечен од полицаец кој го погрешил за играч во Американскиот НФЛ.

Akinfenwa беше среќен да го постави празничниот бакар директно, кажувајќи му: "Играм соодветен фудбал".

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Адебајор Акинфенва детска приказна плус нераскажаните биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или Контактирајте не!.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде