Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец најпознат под прекарот; 'малку грав". Нашата приказна за детството во Хуан Мата плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговите способности, но малкумина сметаат дека нашата Хуан Мата Биографија е доста интересна. Сега без понатамошно adieu, овозможува да започне.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Раниот живот

Хуан Мануел Мата Гарсија е роден на 28-ми април 1988 година во Вилафранка Монтес де Ока, Шпанија од Хуан Мануел Мата Постариот (татко) и Марта Гарсија (мајка).

Хуан го наследи своето име од неговиот татко, Хуан Мануел Мата Родригез, кој сакаше неговиот син да ги реплицира неговиот животен стил и кариера како фудбалер. Таткото на Мата во исто време беше и мал фудбалер на висок раст. Неговото семејство никогаш немало фигура на фудбалер. Тие насилно се пробија и имаа долга историја на замолчување и докажување дека критичарите не се во право. Ова беше причината зошто Хуан Мануел Мата Родригез сакаше неговиот син Хуан Мата да го следи примерот.

Хуан пораснал во градот Окн де Вилафранка, Бургос, кој во одреден момент никогаш не се чувствувал пријатно за неговиот татко поради недостаток на фудбалски можности за младинците. На 5-годишна возраст, неговиот татко го мигрирал од градот, наречен Овиедо (Северозападна Шпанија), каде што добил фудбалски можности. Мата брзо се смири и започна да игра фудбал таму. Тој беше скромно и вредно дете кое ги почитува своите родители и ги следеше нивните планови за него. Mубовта на Мата кон фудбалот интензивно растеше во Овиедо. Неговите родители се чувствуваа среќни за својот син и ќе му дозволеа да го однесе својот фудбал дури и во неговиот кревет.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Рајзинг кон славните

Како што вели Мата, „Остатокот од моето детство го поминав во Астуриас, во Овиедо, забавувајќи се и чувствувајќи се повеќе и повеќе привлечени од овој спорт, кој на крајот ќе ми стане животна страст“.

Кнежеството Астуриас, регион на северозападна Шпанија, е познато по својот заштитен брег, планини, верски објекти и средновековна архитектура. Тоа беше место за игра за фудбалери и пред се, дом за фудбалски извидници ширум Шпанија.

Реал Овиедо беше првиот клуб на Хуан Мата, каде што научи да игра професионално. Мата го доби прекарот „Мало гравче“ за да биде најмалиот и најсмртоносниот во неговиот тим. Тој со едногласно го предводеше својот тим за освојување на голем шампионат како дете. Не му требаше време пред Хуан да стане возрасен изглед на лицето што го знаеме денес.

Како што тој го става на својата веб-страница Биографија, JuanMata8; „Реал Мадрид тропна на мојата врата кога имав 15 години во 2006 година. Играв четири сезони за академијата на клубот. Дебитирав како професионален играч со Кастилја во Втората лига, наскоро откако наполнив 18 години “. „Малиот грав“ беше обележан како главен човек во Младинска академија на Реал Мадрид, Ла Фабрика. Неговиот најдобар момент дојде кога тој самостојно го предводеше својот тим на титулата во Шпанскиот Куп на ювенили. 

Победата за Хуан Мата доведе до тоа шпанскиот клуб да кружи околу него како ајкули. За него тоа значеше и притисок во однос на притискањето кон сениорскиот тим на Реал Мадрид. Сепак, тој не доби шанса да игра за сениорскиот тим на Реал Мадрид заради нивните одлични Галатикос кои беа незаменливи во тоа време. Како Зинедин Зидан, Дејвид Бекам и други фудбалски великани не го отворија патот за Хуан Мата да влезе во сениорскиот тим.

Откако ја набљудуваше неговата фустрација за да влезе во тимот на Реал Мадрид, неговиот татко го направи последниот потег да го извлече од клубот, предадејќи го во рацете на бројни извидници да се натпреваруваат за неговиот потпис. Валенсија CF, кој конечно доби можност да го потпише.

Мата направи 174 настапи и ги заокружи целите на 46 за Валенсија. Во летото 2011 Арсенал направи добра понуда за Валенсија во однос на Хуан Мата, но тоа беше Челзи, кој успеа да го потпише Шпанецот во август 2011. Хуан стана лидер на лондонскиот клуб и беше избран за најдобар играч на тимот во 2012 и 2013. Сепак, Мата падна со новиот менаџер Жозе Мурињо и бараше нов клуб во сезоната 2013 / 2014. Манчестер Јунајтед има потреба од креативност во средниот ред и го потпиша Шпанецот за 44 милиони евра во јануари 2014. Остатокот, како што велат, е сега историја.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Семеен живот

Семејството Хуан Мата ја има својата историја од Бургос Шпанија. Тој е роден во едно фудбалско семејство, кое има долга историја на докажување на погрешни луѓе. Луѓето кои ја критикуваат нивната големина и неможноста да покажат физичка природа во физичките спортови. Тие пораснаа во помагање еден на друг, вклучувајќи ги и нивните потомци да станат релевантни во фудбалот.

Таткото на Мата му помогна во достигнувањето во кариерата. Тој беше уште помал раст и понизок од неговиот син. Тој беше професионален напаѓач на Бургос ЦФ во 80-тите и 90-тите години.

Хуан Мата секогаш му го одобрува својот сакан татко за неговиот успешен живот и секогаш ги споделува своите среќни моменти со него и со остатокот од неговото семејство.

Хуан Мануел Мата Родригез во моментов дејствува како агент на Мата, станува ФИФА регистриран во процесот.

Таткото и агентот на Хуан Мата.
Таткото и агентот на Хуан Мата.

МАЈКА: Мајката на Хуан Мата, Марта Гарсија се криеше од медиумите за приватни причини. Се шпекулира дека е таа на сликата подолу.

Хуан Мата мама (шпекулира)
Хуан Мата мама (шпекулира)

Таа е доста постара од неговиот татко. Мајката на Хуан Мата е сопруга со полно работно време цел живот. Една која едвај се дружи, обезбедувајќи поддршка од куќата за нејзиниот сопруг и децата.

Возљубени сестра: Хуан има сакана сестра и најдобра пријателка од детството, именувана како Пола Мата. Пола Мата е без сомнение неговиот најголем поддржувач кој никогаш не престанува да се моли за својот сакан брат брат да се истакне во кариерата. Тие се најдобри пријатели уште од детството.

Сестрата на Хуан Мата - Пола Мата.
Сестрата на Хуан Мата - Пола Мата.

Дури и во нивните возрасни, и двете се уште наоѓаат време да го споделат времето заедно и никогаш да не забораваат и да го напуштат своето детство пријателство.

Хуан Мата и Пола (сестра) одлично се забавуваат заедно.
Хуан Мата и Пола (сестра) одлично се забавуваат заедно.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Животен однос

Дали Хуан Мата е оженет?… Одговорот е Не. Тој во моментов не е оженет, но ужива во својата врска со неговата сакана девојка Евелина Камф.

Девојката на Хуан Мата - Евелина Камф.
Девојката на Хуан Мата - Евелина Камф.

Неговата девојка, Евелина е добро позната позната личност на социјалните мрежи која има огромна листа на обожаватели. И Мата и неговата девојка во моментов не се расположени да стапат во брак како за време на пишувањето. Relationshipивотот на врската на Хуан Мата е синоним за оној на Маркус Рашфорд, Алекс Окслејд Чемберлен Davide Zappacosta. Многу различно и спротивно на Карим Бензема   Раим Стерлинг.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Љубени од Холивудски личности

Хуан Мата бил воодушевен кога ја забележал неговата кроткост и нежност е многу сакан дури и од славните Холивуд. Меѓу многумина, токму холивудската starвезда iaулија Робертс не се спротивстави на тоа да има слика со мајсторот од средниот ред.

Хуан Мата и iaулија Робертс.
Хуан Мата и iaулија Робертс.

Робертс, кој е најпознат по својата улога во глума, стана храбар обожавател на шпанската ѕвезда. Таа никогаш не успева да добие шанса да го следи во акција.

Холивудската А-листарка го посети Олд Трафорд со нејзиниот сопруг и трите деца за да го гледа Хуан Мата како игра против Вест Хем. Нејзините деца, исто така, имаа кик-аут со децата на Вејн Руни на теренот по натпреварот.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Фудбалер и научник

Мата не е само добар на терен, тој исто така е академски гениј. Хуан Мата има два степени. Еден во маркетинг, а друг во спортската наука.

Тој почнал да го проучува Маркетинг на Универзитетот Камило Хозе Цела додека играл за Валенсија. Подоцна продолжи со студиите преку онлајн програма во сопственост на Техничкиот универзитет во Мадрид. Ова го заработи со диплома по спортски науки. По неговата обука и натпревари Хуан Мата сака да чита и да направи приватни академски истражувања.

Хуан Мата е брз ученик. Тој студирал англиски и го научил за една година откако знаел дека неговата кариера ќе го доведе да игра за англиски клуб. Кога се приклучил на Челзи, тој никогаш немал потешкотии да разговара со своите англиски пријатели, за разлика од тимот што го направиле шпанските соиграчи. Особено како Диего Коста.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: хобија 

Ако го следите Мата на која било од неговите мрежи на социјални медиуми, ќе забележите дека тој навистина сака да патува и да гледа.

Шпанецот признава дека неговата љубов кон патувањето започнала кога бил млад, кога во слободното време го користел ранецот околу Шпанија.

Без сомнение, Мата е опседнат со патувања. Пронајде и нова loveубов во фотографијата. Ова го прави секогаш кога патува на места.

Хуан Мата детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Тениска ѕвезда

Мата е љубител на тенискиот тенис и смета дека тениската ѕвезда Рафаел Надал е најголема шпанска атлетичарка. И двајцата се спортски великани и одлични пријатели.

Хуан Мата и Рафа Надал.
Хуан Мата и Рафа Надал.
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари