Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

0
7122
Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот;"Мицки". Нашата Хенрих Мхитаријанска детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој знае за напредната игра на Хенрих Мхитаријан и способностите за способност, но малкумина го сметаат неговиот живот надвор од теренот, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, да почнеме.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Раниот живот

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Хенрих Мхитарин е роден на 21st од јануари 1989 во Ереван, главниот град на Ерменија, на родители - доцна поранешен фудбалер, Хамлет Мхитериан (татко) и Марина Ташјан (мајка).

Во 1989, кога имал само неколку месеци, неговото семејство се преселило во Франција поради некои конфликти кои се подготвувале во Ерменија. Неговиот татко играл пет години за Валенс во втората поделба на Франција.

Според Хенрих .."Кога бев 4, јас секогаш ќе плачам кога татко ми ќе замине за клубска обука. Секое утро би реков, "Тато, ме однесе со себе. Ве молам, ве молам ме однесете со себе! '

На таа возраст, сè уште не се грижев за фудбалот, сакав да бидам со татко ми. Но, тој не сакаше да биде расеан за време на тренингот, загрижувајќи се за тоа како бегам, па затоа излезе со умен план за да ме измамат. Едно утро, реков, "Татко, ме однесе на обука".

Тој рече: "Не, не. Денес нема обука, Хенрих. Одам во супермаркет. Ќе се вратам веднаш ". Бегал на обука, и чекав ... и чекав. По неколку часа се врати дома. Нема торби за намирници. Го изгубив. Почнав да плачам.

"Ми лажеше! Вие не отиде во супермаркет! Отидовте да играте фудбал! '

Неговиот татко направил за ова, земајќи малку Хенрих да ги гледа активностите за снег кои ги сакал како дете.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата
Хамлет Мхитаријан и син Хенрих

Исто така, од тој ден на одделенија, Хемлет почнал да го зема својот син на тренинг. Хенрих наскоро ја развил љубовта кон фудбалот и почнал да ги следи стапките на неговиот татко додека го гледал возот. Отсекогаш сакав да станам фудбалер и им се заблагодарувам на моите родители, кои многу ми помогнаа да го реализирам овој сон. "

Вие неговите родители сакаа фудбал за него, но исто така инсистираа образованието мора да биде задолжително за нивното дете. Мики научи како да го комбинира образованието и фудбалот на најдобар можен начин. Тој израснал да биде млад светло момче.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Рајзинг кон славните

Тој го научи фудбалот од неговиот татко Хамлет кој беше истакнат напаѓач за време на неговото време во 1908. За жал, раната смрт на татко му влијаела на него (Детали за неговата смрт се дискутира подоцна во статијата). Хенрих чувствува дека ако неговиот татко е сѐ уште жив, "Сè ќе биде поинаку". Според неговите зборови, "Година по смртта на татко ми почнав обука за фудбал. Тој беше диск за мене, тој беше мој идол. Реков, морам да трчам исто како него. Морам да пукам исто како него. "

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Ти, татко му му дал корисен совет од професионална гледна точка пред да умре. Тој може само да ужива во неговиот татко за 7 години. Неговиот татко умрел кога бил само 7. Луѓето што го гледале Мхитаријан и неговиот татко, велат дека нивните стилови многу личат еден на друг. Мики еднаш рекол: "Верувам дека ме гледа и се гордее со мене ..."

По враќањето во Ереван од Франција, Хенрих веќе знаеше каква кариера сака да продолжи. Мхитаријан се приклучи на најголемиот клуб Ереван ФК Пјуник во 1995. Потоа се виде како се развива во еден од најталентираните играчи во земјата.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Семеен живот

Целото негово семејство има основа во професионален фудбал. Додека тој и неговиот татко успеале на теренот, жените во неговото семејство го окупирале тоа. Сега зборуваме за нив;

Татко: Хамлет Мхитаријан, таткото на Хенрих, некогаш бил почитуван и истакнат напаѓач ФК Арарат Ереван за време на 1980s. Тој беше мал, но многу брз напаѓач. Советски војник магазинот еднаш го почести "Витез на нападот" награда во 1984.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Тој и неговото семејство некогаш живееле во Kentron област на Ереван, што е близу до стадионот Аранија во Развој. Оние што ги видоа играњето Хамлет и Хенрих велат дека нивните стилови многу личат еден на друг. За жал, Хамлет почина од мозочен тумор на возраст 33 кога Хенрих имаше седум години.

Ова е наратив од Хенрих за смртта на татко му.

"Моето време со татко ми би било многу значајно, но исто така многу кратко. Кога имав шест години, моите родители ми кажаа дека се враќаме дома во Ерменија. Јас навистина не разбирам што се случува. Татко ми престана да игра фудбал, и постојано беше дома. Не го знаев, но татко ми имаше тумор на мозокот. Сè се случи многу брзо. За една година, го нема. Бидејќи бев толку млада, не го разбрав целосно концептот на смртта. Се сеќавам кога видев дека мајка ми и постарата сестра секогаш плачат и ќе ги прашам, "Каде е мојот татко?" Никој не можеше да објасни што се случувало. Од ден на ден почнаа да ми кажуваат што се случило. Се сеќавам на мајка ми велејќи: "Хенрих, тој никогаш нема да биде со нас." И си помислив, Никогаш? Никогаш не е толку долго време кога имаш седум години.

Продолжи ...

I имаа многу видео записи за него во Франција, и многу често ќе ги гледав за да се сетам на него. Два, три пати неделно ќе ги следам неговите натпревари, и тоа ќе ми даде многу среќа, особено кога камерата му го покажа кога славеше гол или ги гушкаше своите соиграчи. На овие видеоснимки, татко ми живееше. рече Хенрих Мхитаријан

МАЈКА: Неговата мајка Марина Ташјан ја презеде улогата на татко и мајка откако Хенрих го изгуби таткото.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаСпоред него.."Тоа беше многу тешко, бидејќи мајка ми мораше да биде и мајка и татко за мене. Мајката е многу тешко да го стори тоа во општеството. Таа мораше да се држи за мене, а понекогаш и да е тешко со мене како татко ќе биде. Имав денови кога се враќав дома од обука велејќи: "Ах, тоа е толку тешко. Сакам да престанам. ". И мајка ми ќе рече: "Не се откажуваш. Мора да продолжите да работите, и утре ќе биде подобро." По смртта на татко ми, мојата мајка мораше да заземе работа за да го поддржи семејството. Затоа почна да работи за ерменската фудбалска федерација.

Марина Ташјан до денес е севкупниот шеф на одделот за национални тимови во ерменската фудбалска федерација. Хенрих Мхитариван еднаш ја сподели сликата на неговата мајка со својата мајка на Твитер за да го прослави роденденот на неговата мајка. Во пост, рече тој "Љубовта на мајката е како ништо на светот, среќен роденден, мајка". Повеќето нејзини следбеници не мислеа дека таа е негова мајка. Тоа е затоа што таа изгледаше толку млада.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

СЕСТЕР: Неговата сестра работи во седиштето на УЕФА. Сака да заработи за живот. Мики понекогаш ја помага својата финансиска активност, што таа најмногу ги нагласува. Во едно интервју,

тој ѝ рекол во неговите зборови ..."Не постои такво нешто како" твоето и моето ". Ние сме семејство, и сè што заработуваме е наше ".

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Мицки и Моника дели среќни спомени од детството заедно. И двајцата изгледаат многу симпатично како што се гледа на сликата подолу.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата
Младиот Хенрих (лево) и Моника (десно)

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Животен однос

Хенрих Мхитаријан е човекот што секоја девојка би сакала да се ожени ... Иако девојките не брзаат да се потпреме на него - Хенрих едноставно нема време за нив! Ниту сега ниту во блиска иднина. Мхитариан е фокусиран на неговата кариера и е единствен. И тој нема намера да се вљуби во никого додека не стигне до апсолутната максимална возраст на 30 што еднаш го рече. Ти беше забележан со бројни девојки. Се обложувам дека сте изненадени дека нема сопруга

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Шаховски мајстор

Кога се споредува со повеќето фудбалери на планетата, Мхитаријан се вели дека е карактеристичен. Тој има повеќе супериорни когнитивни способности. Неговиот интелигенција во теренот на игра е поврзан со него шах вештина. Со други зборови, љубовта на Хенрих Мхитаријан за вhess корелира со неговата мерка интелигенција. Не е ни чудо што некогаш ги докажал неговите навивачи со удар од скорпија.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Неговите идоли

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаНеза изненадувачки за напаѓачкиот играч од средниот ред кој израснал во Франција, фудбалскиот идол на Мхитаријан е поранешниот Реал Мадрид и францускиот светски првак Зинедин Зидан.

Според Мицки ..."До кога бев 10 години, целиот мој живот беше фудбал. Обука, читање, гледање, дури и играње фудбал на PlayStation. Бев целосно фокусиран на тоа. Јас особено ги сакав креативните играчи - маестровите. Отсекогаш сакав да играм како Зидан и Хамлет. Навистина го ценав стилот на игра на Зидан и што направил на теренот. Тој беше како волшебник за мене. Мојот стил на игра во средниот ред повеќе се поврзува со Зидан, додека нападот наменет пристап се поврзува повеќе со мојот починат татко. "

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Високо образование

Семејството Мхитаријан се врати во Ереван, главен град на Ерменија од Франција во 1995. Во истата година Мхитаријан се запиша во Институт за физичка култура во Ерменија. Дипломирал и дипломирал и студирал Економија во филијалата на Ереван Санкт Петербург Институт.

По дипломирањето, Мики, исто така, разви планови да продолжи со уште еден степен по право. За жал, ова не се случи, бидејќи требаше да земе професионален фудбал повеќе сериозно дојде повик. Овој период означува голем притисок во неговите соништа во кариерата. Го напуштил клубот Фудбалскиот клуб "Пјуник" (се наоѓа во Ерменија) и отпатува за Украина за да игра за фудбалскиот клуб Металург Донецк кој му даде профитабилна понуда што ја прифати.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Трошењето на ноќта на тренинг-теренот на клубот

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаМхитаријан беше познат по тоа што не секогаш живееше во својот стан, но трошеше некои од неговите ноќи во тренинг теренот во клубот. Тој го направил тоа за сите клубови за кои се играл.

Зборувајќи за ерменскиот весник panorama.am во февруари, 2017 рече: "Откако станав како идол и мнозина ме погледнаа, повеќе сакам да се концентрирам на мојот фудбал, за да можам да ги импресионирам. Дури и ти значи ноќевање на ноќевање во куќи за одмор. За сите клубови што ги играв, забележав дека моите соиграчи ме задеваат кога ќе го набљудуваат ова однесување од мене. Тие дури ме нарекуваат и претседател [на тренинг-теренот]. "

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Потекло на неговиот прекар

Мхитаријан е прекарен "Heno ' од неговите фанови во Ерменија. Тој го прифатил името што е кратка форма на неговото име "Хенрих". Сепак, тој е познат во Европа како Мицки. Мхитаријан откри во интервју дека прекарот Мики дојде од поранешниот менаџер на Борусија Дортмунд, Jürgen Klopp. Jurgen одлучи да му го даде тој прекар по набљудување на неговото презиме "Мхитаријан" беше премногу долго да се изговара. Mkhitaryan одговори дека е во ред да го користи тој прекар. Конечното одобрување на прекар дојде кога неговиот прекар бил забележан на неговата потврдена Instagram сметка чие корисничко име еs micki_taryan.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Нераменет Биографија Факти-Откако се играше за Сао Паоло

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаВо 2003, Мхитаријан, на возраст од 14, имаше судење со Сао Паоло во Бразил, кој беше успешен. Тој играше за јуниорскиот тим на клубот. Овој тим го сакаше Оскар дос Сантос Ембоаба и Ернанес. Тој играше заедно со нив. Неговиот престој во клубот бил краток лист. Хенрих Мхитариан се врати во Пјуник, неговиот локален Ерменски клуб во 2004. Тоа беше неговиот тогашшен менаџер Михаи Стоичица, кој инсистираше на негово враќање во Ерменија.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Полиглот

Мхитаријан е потврден полиглот, тој има способност да зборува на вкупно седум јазици. Овие јазици ги вклучуваат неговите локални ерменски, француски, португалски, руски, украински, англиски и германски. Мики му го припишува своето знаење на руски на својата мајка баба, која е на Руската етничка припадност.

Тој ги научил првите три јазици (ерменски, француски и португалски) во своето детство, додека последните четири го зеде играњето за Шахтјор Донецк во Украина, Борусија Дортмунд во Германија и Манчестер Јунајтед во Англија.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Награда и милосрдие

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаВо 2012, со одлуката на Градскиот совет во Ереван, а во врска со 2794-та годишнина на градот, Мхитаријан беше награден со "Почесен граѓанин на Ереван" титула, за неговиот голем успех во фудбалот и неговите брилијантни достигнувања во спортот. Забелешка: Ереван е главен град на Ерменија.

Mkhitaryan е исто така познат во својата татковина да биде добротворна личност. За време на фудбалски празници, тој наоѓа време да ги посети спорните територии на поранешната Солует Унија за донирање подароци на семејствата на паднатите војници. Неговата добротворна организација му додели награда "НКР медал".

НКР значи (Нагорно-Карабахска Република). Ова е национален медал што го даде премиерот на НКР. Таа е дадена на луѓе кои се сметаат за национални херои.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Водечкиот Ерменски национален тим

Mkhitaryan е најдобар стрелец во Ерменија, постигнувајќи го 22 цели во меfународните натпревари 64 од неговото деби во јануари 2007.

Mkhitaryan е избран Ерменскиот фудбалер на годината седум пати (секоја година од 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2016). Тој го водеше тимот низ поголемиот дел од овие години како капитен.

Во 2012, тој беше прогласен за најдобар шахтер играч на 2011-12 сезона од страна на навивачите. Истата година, тој беше именуван како фудбалер на годината во Премиер Лигата. Исто така во 2012, Mkhitaryan беше именуван во УЕФА Топ 100 играчите од страна на УЕФА Европскиот фудбалски годишник 2012-13. Повторно, тој беше изгласан за Комонвелт на независни држави Фудбалер на годината за 2012, што го направи првиот ерменски фудбалер да биде именуван за најдобар играч од постсоветските земји. Тој повторно ја доби наградата за 2013.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Неговите идни планови

Сепак, младиот, Мхитаријан сепак инсистира на тоа дека нема планови да продолжи со работа во фудбалот, откако ќе се повлече. "Не гледам себеси како тренер, тоа не е мојата чаша чај. Не сакам мојата коса да се претвора во сива боја толку брзо! " Наместо тоа, животот по фудбалот, најверојатно, ќе биде бизнис-ориентиран за Мхитаријан, кој има диплома од Институтот за физичка култура во Ерменија, а исто така и диплома по економија во Институтот "Санкт Петербург".

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Тој речиси се приклучи на Ливерпул во 2013

Во летото на 2013, тогашниот менаџер на Ливерпул, Брендан Роџерс еднаш го направи Mkhitaryan негов врвен трансфер цел.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијатаТогаш тој беше водечки гол стрелец во највисокиот лет на Украина претходната сезона, постигнувајќи го 25 цели во 29 лигашки натпревари за Шахтјор Донецк. Со договорот скоро направено и извештаи за него летање на Енфилд за медицински наслови, на несреќниот следи. Возбудени навивачи на Ливерпул беа прекинати. Договорот за потпишување на средниот ред, кој ќе го осветли Енфилд, беше изненаден од менаџерот на поранешниот менаџер на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп. Јерген направил понуда што не можел да го одбие и го избра Сигнал Идуна Парк како негов иден дом отколку Енфилд.

Ти Мхитарин инсистираше на тоа дека тоа не е пари, но брендот на фудбалот во Дортмунд играше што го натера да ја прифати понудата на Клоп.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Откако остана во хотел со Жозе Мурињо

Мхитаријан, по неговото пристигнување во Манчестер Јунајтед, остана во престижниот Хори Холтер една година. Неговиот престој таму беше мотивиран од Жозе Мурињо кој живееше таму со своето семејство во исто време. Во тоа време двете страни беа нови за живеење во градот. Идејата да останете во хотел пред да купите или изнајмите куќа во Манчестер е нормален избор за богатите луѓе кои доаѓаат во големиот град за работа. Според Мики, "Хозе рече дека навистина не знае многу за самиот град пред да дојде тука. Тој ме советуваше да останам во хотелот каде што поднел "

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Мурињо и Мхитаријан сега добиле постојан престој во северозападниот дел на Манчестер.

Хенрих Мхитаријан за детска приказна Плус Неизвалкано Биографија факти -Q и As

- Дали имате било какви чудни или забавни работи од вашиот потег кон Манчестер Јунајтед? Можеби некои невообичаени повици и работи?
- "Да, добивам многу разговори ... од странци".

- И што сакаат?
- Сите сакаат пари! "

- Што им кажуваш?
- Ги одбивам. Како можам да дадам пари на странци или да позајмуваат? Никогаш нема да го вратам.

- Дали сте фаталист, верувате во судбината?
- 'Да секако. Датумот на раѓање ја утврди мојата судбина. Исто како и другите, навистина. Животот е книга, а ние сме актери кои играат според она што е напишано. Исто така верувам во знаци на Хороскопски знаци. Јас сум Водолија "

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде