Муса Дембеле во врска со детската приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Муса Дембеле во врска со детската приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Муса Дембеле ви раскажува факти за неговата детска приказна, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата што треба да бидат, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Накратко, испорачајте ја историјата на францускиот фудбалски генијалец со прекар „Ханскелпер„ Спасувачот започнува од неговите рани денови, до кога се прослави. За да ви дадам вкус на привлечната природа на Био на Муса Дембеле, еве едно сликовно резиме на неговиот живот.

Lifeивотот и подемот на Французинот Муса Дембеле. Кредит за слика - SportsMole, Orange, Instagram и Leparisien
Lifeивотот и подемот на Французинот Муса Дембеле.

Да, секој го знае е врвно талентиран, ловокрадец со добар напаѓачки инстинкт, чувство за позиционирање и око за гол. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Муса Дембеле, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Муса Дембеле Приказна за детството - Почеток на животот и семејството:

Муса Дембеле е родена на 12th јули 1996 како второ дете на неговите родители во Понтоиз, општина во северозападниот предградија на Париз, Франција. Неговите родители некогаш биле мигранти со семејно потекло проследени во западноафриканската земја Мали.

Муса Дембеле ти роден во Франција, потекнува од семејството од Мали
Муса Дембеле ти роден во Франција, потекнува од семејството од Мали

Двајцата родители, откако ја живееја својата земја во раните 1990, се состанаа во Франција и се венчаа во малото село Понтоис, северно од Париз. Понтоиз е предградие на Париз, кој честопати се смета како центар за населување и центар за повторно обединување на семејството за малезиските мигранти кои ја напуштаат родната земја за Франција. Дали знаеше?… Популарни малезиски мигранти во оваа населба вклучуваат семејства на Муса Сисоко N'Golo Kanté.

Муса Дембеле не беше израснат во богато семејство. Исто како Канте, неговиот татко и мама беа како повеќето луѓе кои вршеа тешка работа, но немаа најдобро финансиско образование, многупати се бореа со пари. Муса Дембеле порасна во едно мало село северно од Париз заедно со неговата сестра која го носи името на Инстаграм Дембиз Бала и постариот брат за кои многу малку се знае.

Муса Дембеле порасна заедно со неговата сестра Син. Кредит за слика- Инстаграм
Муса Дембеле порасна заедно со неговата сестра Син.
Како мало момче, Муса Дембеле беше многу воздржана, оној што честопати беше изоставен од социјално ниво. Тој не е во толку многу активности како другите деца во неговата населба Понтоиз. Наместо да се нурнувам да си играме со пријателите, Дембеле би сакал да застане и да го гледа своето дете заедно со неговата голема сестра и брат. Како резултат на ваквото однесување, тој честопати не се поканува во домовите на пријателите.

Муса Дембеле Детска приказна - Образование и градење кариера:

Исто како и N'Golo Kanté, неговиот колега Малијан со срамежлива личност, играјќи фудбал стана извор на зајакнување на самодовербата и бегството на самиот Дембеле далеку од реалноста на неговиот живот.
За среќа, пред постарите фудбалери и оние на негова возраст, Дембеле научи како да биде заминување, смел и самоуверен бидејќи покажа одлични квалитети со топката. Дури и додека присуствувал на училиште, тој ќе оди на фудбал за време на одмори и спортски часови. Уште повеќе, за време на празниците, Дембеле требаше да игра фудбал скоро сите часови наутро и навечер.
Не беше потребно многу време пред Дембеле да знае дека има талент да го направи како професионалец. Станувајќи се мотивирани од успехот на црните мигранти во светскиот куп во Франција 1998, тој започна да сонува да користи фудбал како средство за борба против тешкотиите и засилување на семејниот статус. Дембеле разговараше за неговите амбиции со наставниците во училиштата кои дополнително го охрабруваа велејќи - неговата посветеност на спортот беше инвестиција која преку напорна работа и решеност ќе му помогне да заврши да стане професионален фудбалер.
На верен ден по училишните часови, Муса Дембеле отиде на локалните полиња во Понтоазе каде беше поканет на турнир во соседството. После турнирот кој го изведе одлично, вестите за него стигнаа до неговиот локален клуб. Радоста на целото негово семејство немаше граници бидејќи беше повикан да присуствува на испитувања од неговиот локален клуб, американскиот Серги Клос.

Муса Дембеле Приказна за детството - Ран живот во кариера:

Добивање тест со локалниот клуб САД Свештеници Клос - што не беше толку едноставно како што звучи. Потребен беше напор на братот на Муса Дембеле да интервенира пред да му понудат судења. Според неговите зборови, според FourFourTwo;

„Кога брат ми се обиде да се придружи, тие рекоа дека не го сакаат. Дека тие веќе имаа премногу играчи за да се грижат. Но, мојот брат инсистираше на тоа: 'Само дајте му еден тренинг и тоа е тоа' ... Така направија и никогаш не жалеа “.

Муса Дембеле стана дел од американската фудбалска академија „Церри Клос“ на возраст од 6, откако имаше успешно судење со нив во годината 2002. По влегувањето во клубот, тој беше распореден да ја игра позицијата напред и веднаш, почна да блесне на теренот.

На крајот од секој натпревар, Дембеле беше вид на дете кое некогаш ќе изгубеше од своите погодоци. Тој беше природен голгетер кој секогаш беше на вистинското место во вистинско време. Неговата популарност не остана незабележана од ПСG откако постигна многу голови за американскиот Серги Клос. По фудбалската сезона 2003/2004, деминутивниот напаѓач ги направи следните чекори во својата млада кариера до продолжувајќи го својот фудбалски процес на созревање со младинската академија на ФК Пари Сен Germермен

Муса Дембеле Факти за биографијата - Пат до славната приказна:

Муса Дембеле продолжи да оди на училиште дури и додека беше повикан од ПСG. Го завршил основното училиште пред да се запише Ле Мулен на Вент Колеџ, сместена во Цернер, комуна во северозападниот предградија на Париз.

Во ПСG, Муса Дембеле започна во страната на U15 во сезоната 2010-2011. Неговите одлични квалитети на брзина и завршување го наметнаа како постигнувајќи 40 голови во 30 игри, извонреден број што ги остави своите воспитувачи многу импресионирани. Во 2012, Дембеле заедно со неговите соиграчи; Кингсли Коман, Пренел Кимпембе Adrien Rabiot (сите прикажани подолу) беа избрани да учествуваат на Купот Ал Кас во Доха.

Ретка фотографија од победниците на ПСG до 17 години на Купот Ал Кас во 2012 година. Муса Дембеле беше со Рабиот, Коман, Онгенда, Кимпембе, Маињан и Дембеле. Кредит за слика - Лепаризиен
Ретка фотографија од победниците на ПСG до 17 години на Купот Ал Кас во 2012 година. Муса Дембеле беше со Рабиот, Коман, Онгенда, Кимпембе, Маињан и Дембеле.

На турнирот, францускиот напаѓач се истакна многу пати постигнувајќи неколку одлучувачки голови, вклучувајќи го и голот против Барселона. Голгетерската моќ на Дембеле му помогна на неговиот тим во освојувањето на голот Куп на Ал Кас во Доха откако во финалето го собори Јувентус.

Кога се случува тешко: Околу раниот 2012, се појавија гласини за преземање на ПСG и обновени од нови сопственици на милијардер (Спортски инвестиции во Катар) Оваа гласина ја претвори реалноста околу март истата година. За жал, Муса Дембеле беше меѓу оние кои и покрај тоа што беа високо оценети, не им беше понудено место во првиот тим по дипломирањето на академијата. ПСG беше заинтересиран само за купување големи пиштоли - како на пример Златан Ибрахимовиќ, Хавиер Пасторе, Кевин Изиро итн

САМО, Дембеле, и покрај тоа што му помогна на клубот да го освои престижниот Куп на Ал Кас НИКОГАШ не успеа да го донесе на првиот тим на ПСG. Фрустрираниот напаѓач одлучи да го живее својот роден град клуб, откако го почувствува неговиот кариерен пат веќе блокиран под новоформираната сопственост богата со пари на Катар Спорт Инвестиции.

Муса Дембеле Био - Подигни се до слава приказна:

Муса Дембеле презеде ризична траекторија за да започне толку млада во странство. На возраст од 16, тој се приклучи на англиската поделба 2 страна, Фулам, каде што се изложи нова култура, методи на обука и навики. Како редовен во тимот на Фулам до 18 години, перформансите на Дембеле го освоија признанието за Премиерлигата во првата сезона со клубот.

Муса Дембеле става свој белег со Фулам како освојувач на наградата Млад играч на Фудбалската лига. Кредит за слика- BBC
Муса Дембеле става свој белег со Фулам како освојувач на наградата за млад играч во фудбалската лига

Метеорскиот подем на Дембеле од Кревен Колиџ на Фулам се одрази на француската репрезентација до 21 година и тоа повторно доведе до него да ја освои наградата за играч на годината во Франција до 21 година. Понудите за трансфер следеа во ниеден момент по добивањето на честа. Меѓу сите понуди, таа за Селтик преовладуваше бидејќи Дембеле стана Брендан Роџерс прв потпиша со клубот.

Патувањето кон Северниот пол во друга ризична траекторија за Дембеле, ја продолжи својата фудбалска трговија во шкотската Премиер лига, лига релативно непозната за повеќето footballубители на фудбалот. Муса Дембеле одигра клучна улога за Селтик за време на Лигата на шампионите, вклучувајќи го и резултатот против Манчестер Сити (конечен резултат 3-3) во групните фази.

Муса Дембеле претрпе огромен подем постигнувајќи гол на Ман Сити во Лигата на шампионите. Кредитен имиџ - поздрав медија
Муса Дембеле претрпе огромен подем со голот на Ман Сити во Лигата на шампионите. 

Првично започнувајќи ја сезоната зад неговиот соиграч Ли Грифитс, Французинот се утврди како убиец број еден на Брендан Роџерс, постигнувајќи 19 гола - од кои пет беа против Ренџерс (најголемиот ривал на Селтик). Головите на Дембеле (Цели на 32 во 49 игри, вклучително и хет-трикови за враќање назад) го водеше тимот во победата на нивната позната сезона на победници во Трибл 2018 / 2019. Оваа победа ги виде навивачите го означуваат како херој.

За само 1 сезона со Селтик, Муса Дембеле 3 трофеи и постигна 32 погодоци. Кредит за слика- Твитер
За само 1 сезона со Селтик, Муса Дембеле 3 трофеи и постигна 32 погодоци.

Победникот на Требл го виде Дембеле како на голем начин се најавува себеси за врвни европски клубови. На 31st на август 2018, напаѓачот на 6 нозете одлучи своето време да се врати во својата земја, овој пат потпишувајќи за клубот Лига 1 Лион.

РЕВИЗИЈА СВЕТНО: Муса Дембеле чекаше да се одмазди во ПСG и тој момент конечно се случи помалку од 6 месеци за пристапување во Лион. За некои навивачи на ПСG, гледањето резултат на играч на ривал против нив е дел и од паркетот на играта. Но, гледајќи Муса Дембеле (кој порано играше со нив) постигнувајќи ДЕФЛАТИВЕН и навивачите и играчите. Муса Дембеле славеше против својот стар клуб кој некогаш покажа недостиг на верба во него.

Муса Дембеле имаше созревање во ПСG, заспивајќи го голманот и замолчувајќи ги сите големи инвестиции во парите на клубовите. Кредит за слика FourFourTwo
Муса Дембеле имаше созревање во ПСG, заспивајќи го голманот и замолчувајќи ги сите големи инвестиции во парите на клубовите.

Theртвата сигурно се исплати за Дембеле од времето на Лион. Бидејќи откако се повлече против ПСG, тој го продолжи своето метеорски подем, подвиг што го натера да стане еден од најжешките млади својства во европскиот фудбал. Подемот на Дембеле во Лион може да се спореди само со оној од Карим Бензема Александра Лаказет кои се негови француски сениори во Лион.

Муса Дембеле се искачи на славните кредитни слики на приказната: Експрес, 360nobs и Twitter
Муса Дембеле Се искачи на приказната за славата.
Остатокот, како што секогаш велиме, сега е историја.

Која е девојката на Муса Дембеле?

Со сите успеси постигнати низ годините, сигурно е дека фудбалските фанови мора да размислуваат која може да биде девојка на Муса Дембеле. Не може да се негира фактот дека неговиот симпатичен / убав изглед заедно со неговиот стил на игра не би го ставил на врвот на списокот со желби за момчиња на секоја дама.

Фановите направија прашања за тоа која би била девојката Муса Дембеле. Кредит за слика- Инстаграм
Фановите направија прашања за тоа која би била девојката Муса Дембеле.

После многу истражувања на Интернет, Се чини дека во времето на пишувањето, Муса Дембеле направи свесен напор да не открие кој е неговата девојка или сопруга (тоа е ако тој е веќе оженет) Или може да биде дека тој е сингл, што подразбира непостоење на ВАГ.

Знаеме дека понекогаш фудбалот може да биде простен, особено кога станува збор за мешање со работите од врската. Поради оваа причина, може да биде тоа што Муса Дембеле е само претпочитана да се фокусира на неговата кариера, наместо да бара обична девојка или оној кој би бил сопствен материјал.

Муса Дембеле личен живот:

Да се ​​запознаете со Муса Дембеле Фактите за личен живот ќе ви помогнат да добиете целосна слика за неговата личност.

Како што беше кажано претходно, Муса Дембеле е родена срамежлива и тивка, но подоцна најде причини да ја промени својата перспектива во животот бидејќи порасна станува храбар и енергичен. Неговата успешна приказна не дојде без жртвување. Со текот на годините, Дембеле им докажа на fansубителите на фудбалот дека лесно може да се прилагоди на енергијата што ги опкружува, како што е забележано од неговите патувања низ Англија до Скотланд. Муса Дембеле е способна да ја согледа иднината и точно знае што сака, каде би бил и што би правел пет или десет години од времето на пишувањето.

На друга страница од неговиот личен живот, Муса Дембеле ги мрази расипаните ветувања бидејќи некогаш беше жртва на тоа додека беше на академијата на ПСG. Поради тоа, тој сега има клучен збор што следува на следниов начин;

Човекот без негов збор не е ништо (нема човек).

Запознавање со Муса Дембеле, личен живот далеку од фудбалот. Кредит за слика на Твитер
Запознавање со Муса Дембеле, личен живот далеку од фудбалот.

Муса Дембеле Начин на живот:

Во времето на пишувањето, Муса заработува 48,000 € неделно. Ова се толку многу пари, доволно за тој да живее егзотичен животен стил. Сепак, судејќи според постовите на неговите сметки на социјалните мрежи, Муса Дембеле е паметен во управувањето со финансиите и гживеењето помеѓу практичност и задоволство во моментов не е тежок избор за него. Нема никакви знаци на светкави автомобили, куќи, гаќи, дами итн.

Муса Дембеле животински стил - Тој во времето на пишувањето не живее егзотично. Кредити: Gym4you
Муса Дембеле Начин на живот - Тој за време на пишувањето не живее егзотично.
Исто така, на неговиот начин на живот, Муса Дембеле е некој кој често се наоѓа во друштво на многу различни луѓе. Едно време срамежливо и тивко момче сега се гледа како сака да биде првото во сè - од работа до социјални собири.
Муса Дембеле Начин на живот - Тој е социјален и сега научи да биде околу пријатели. Кредит за слика: Инстаграм
Муса Дембеле Начин на живот - Тој е социјален и сега научи да биде околу пријатели.

Семеен живот на Муса Дембеле:

Семејниот успех на Муса Дембеле е врзан за него (носителот на домаќинството) затоа што го постигнал тоа во фудбалот. За време на пишувањето, членовите на семејството Дембеле користеа стратегии за да се справат со славата што доаѓа со успехот на еден од нивните семејства.

Во времето на пишувањето, сите членовите на семејството (мама, тато, брат, сестра и сл.) управуваат со успехот на Муса живеејќи приватен и низок клучен живот во Франција, и покрај папараците кои секогаш биле на страв и бројните начини за поврзување со социјалните медиуми. Додека родителите и братот на Муса Дембеле ја немаат својата страница на социјалните мрежи, таа на неговата постара сестра е достапна, но ја постави приватна (во времето на пишувањето), така што само одобрените следбеници можат да видат што таа споделува.

Муса Дембеле Сестра има своја сметка на Инстаграм приватна, така што само одобрените следбеници можат да видат што споделува
Муса Дембеле Сестра има своја сметка на Инстаграм приватна, така што само одобрените следбеници можат да видат што споделува

Муса Дембеле Нераскажани факти:

Најдобрите 10 ДЕМБЕЛИ (2019): Веќе не е новост дека има мал број фудбалери со презиме 'Дембеле' Името 'Демек„е популарен меѓу фудбалерите со потекло од западноафриканско семејство, претежно од земјата Мали. Во оваа сесија, ги рангиравме 10 најдобрите Дембеле во играта.

LifeBogger Рангирање на 10-те најдобри Дембеле од стотици светски фудбал што треба да ги понуди. Кредити: Баркаблаугранес, Спортсмол, Меркато365, Гол, 90Мин, Гримсби и Твитер
LifeBogger Рангирање на 10-те најдобри Дембеле од стотици светски фудбал што треба да ги понуди.

Тие вклучуваат 1: 1 - Ousmane Dembele, 2 - нашата сопствена Муса Дембеле, 3 - Муса Дембеле, 4 - Карамоко Дембеле, 5 - Мана Дембеле, 6 - Сирики Дембеле, 7 - Малали Дембеле, 8 - Бира Дембеле, 9 - Махамаду Дембеле и 10 - Алиу Дембеле.

Изрази на очното јаболко: За Муса Дембеле, одржувањето на окото на окото нормално за време на напнатите моменти на фудбалските натпревари е скоро неизбежно. Ова е доста поврзано со Фил onesонс израз на лицето во слични моменти.

Колекција на изрази на очите Муса Дембеле. Кредити за слика: Сонце, Спорт Мол, Меркато365, Скајспорт и Твитер
Колекција на изрази на очите Муса Дембеле.

Биолошкото објаснување за очите на Муса Дембеле: Искачувањето на очните јаболки е како резултат на неволна акција која вклучува многу нервна комуникација и мускулна контракција. Ова се случува само за време на напнати моменти на фудбалски натпревари.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Муса Дембеле Плус Недолгарни факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари