Филип Кутињо Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "О магично". Нашата Филип Кутињо детска приказна Плус Неразделени биографија Факти ви доведува до целосна сметка за значајни настани од неговото детство до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Без сомнение, тоа е неговиот не-глупости и прагматичен пристап кон играта што го прави приватниот живот на Coutinho и смирените почетоци енигма на навивачите. Сега да почнеме;

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Раниот живот

Филип Кутињо Корреа е роден на 12th од јуни, 1992 во Рио де Жанеиро, Бразил до Зе Карлос Кутињо (татко) и Дона Есмералда Кутињо (мајка). Тој израснал во семејство кое работело со низок буџет и со низок животен стандард. Беше срамежлив како дете. Тој би сакал да остане заедно и да плаче цел ден кога се наметнува да направи нешто што претходно го избрка.

Неговото патување кон величието започнало во римските чаршии, во Рио де Жанеиро. Infact, неговиот дом беше блиску до иконите стадион Maracanã кој беше изграден во shanty области на Рио. Му се допадна играта како мало дете, но никогаш не учествуваше. Тој само можеше да ги гледа луѓето да играат фудбал блиску до конкретен терен во неговиот дом. На истиот конкретен терен тој гледал дека неговите двајца постари браќа Кристијано и Леандро ги предизвикуваат своите пријатели. Токму тој теренот, исто така, ја зближил неговата магија.

Филип Кутињо детска приказна
Кутињо им се восхитувал на другите деца, дури и на своите постари браќа на своите вештини додека гледал како ги покажуваат своите таленти. Според него, "Тие секогаш беа со топка како и повеќето деца во земјата, и, се разбира, сакав да бидам како нив" Кутињо вели. Ти никогаш не знаеше нешто. Coutinho никогаш не знаеше дека ќе биде подобро. Тој никогаш не знаеше дека ќе биде многу подобар од сите што некогаш дојдоа да играат во тој конкретен терен. Навистина, од шестгодишна возраст, квадратите на малиот камен во бетонскиот терен станаа негова рајска земја. Солидната површина се претвори во неговото игралиште.

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Како влегол во Фудбал

На малата возраст од шест години, вештините на coutinho еволуирале до изненадување на многумина кои не верувале дека срамежливото момче може да биде исто толку добро како што станало. Во одреден момент неговото полно семејство ќе го напушти домот само за да биде сведок на неговата експертиза. Тоа беше баба на пријателка која го повикала својот татко, Хозе Карлос брзо да го запише својот син во некој близок локален тим, наместо да види дека сиот талент се потрошил.

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -На патувањето

Немаше двоумење од таткото на Кутињо, а надареното младо момче се придружи на локален момчичен тим кој се концентрираше на турнирите на локалните детски играчи. Овој пат, тој не беше срамежлив да игра фудбал со своите пријатели, бидејќи ги знаеше од детството. Кутињо одлично изнел многу повеќе од неговите парови во детските турнири. Малку не знаеше дека неговата експертиза била забележана од извидници.
Неколку месеци подоцна, тренерите на Васко му пристапија на архитект на турнир, а Кутињо беше најдобриот и го охрабри да го натера Кутенхо да присуствува на судењето со својот клуб.
Филип Coutinho детство спомени

"Плачев и не сакав да играм затоа што бев срамежлив" Кутињо се сеќава. Тој сè уште ги изложил своите срамежливи тенденции и се плаши од срамни страсти. Кога првпат му се обратил на академијата, тој се држел за својот татко на трибините додека ги гледал другите деца загревани. "Бев нова во групата, сите се познаваа, па се чувствував малку срамежлив и непријатен. Тој рече.

"По кратко време и некоја мотивација, бев во ред. Кога всушност почнав да играм, сето тоа беше нормално и природно. Не бев многу срамежлив, уживав во тоа. "
Беше на возраст од 13 што му се случи на Кутињо дека може само да заработи за живот од фудбал. Како што вели,
"Прво мислев на себе:" Океј, всушност можеш да бидеш професионалец "ова беше кога бев повикан на тимот на Бразил под-14" открива Кутињо.
"Бев избран од толку многу талентирани фудбалери, па тоа беше начин да ми се покаже дека ова би можело да биде кариера - дека би можел да успеам, дека сум добар во тоа. Во тој момент сфатив дека морам да почнам да размислувам за играта посериозно ".
Неговите родители, постарите браќа и подоцна Ајн (неговата сопруга) ќе го следат насекаде, гледајќи секоја игра. Нивната поддршка ја поттикна способноста на Кутињо. На возраст од 16, неговиот голем пробив пристигна. Италијанските гиганти Интер му платиле милиони долари за да ги обезбедат услугите на тинејџерот, кој ќе продолжи да се развива во Васко и да им се придружи две години подоцна.

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -прекар

Назад како дете, Кутињо го прифатил прекарот "Малиот волшебник" од навивачите кои сакаат да го опишат како најмладиот специјалист за мртва топка во неговиот роден град. Ова е прекар што го чувал до датумот. Прекар што го обликуваше многу брзо. Неговиот потенцијал за фудбалски раст беше голем. Infact, тоа не траело долго пред Courtinho да стане еден од првите Бразил пејачи додека сеуште е многу млад. Тој можеше да игра на крило, зад напаѓачот или како самиот осамен човек. Неговата свест, способноста за помирување и талент за топката го направија уникатен од другите фудбалери.

Според Кутињо, "Да се ​​биде уникатен не е лесно. Многу е тешко да се издвоите од останатите кога има милиони кои се обидуваат да го сторат истото. Тоа е заедничко чувство кај момчињата во Бразил, бидејќи фудбалот е како фабрика " објасни тој. "Треба да дадете сè, бидејќи има бесконечна понуда на таленти и фабриката е секогаш полна. Постојано е во задниот дел од твојот ум дека има милиони деца кои се обидуваат да го прават истото. Но, она што го знаев е дека не е само вештина или техника, мора да бидете навистина силни ментално и да бидете многу решени да го направите тоа. Повеќето од младите кои пораснав со играње сега немаат кариера во играта. Понекогаш луѓето мислат дека е лесно да се биде фудбалер. За мене, тоа е тешка работа што никогаш не престанува ".

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Семеен живот

Филип Градењо дојде од боречка средна класа и среќно бразилско семејство кое некогаш живеело во економски несигурна ситуација. Иако тие не беа официјално сиромашни, но неговото семејство доживеа ограничена економска можност за нивниот последен роден син. Еден голем неуспех беше нискиот приход што во одреден момент речиси ги истера во сиромаштија.

Тоа беше фудбал кој им помогна да се подобрат нивните животински стандард благодарение на своето златно последно дете "Кутињо". Неговото рано познавање во Бразил довело до многу пари што му помогнало на неговото семејство.

Филип Кутињо детска приказна; Како го спасил своето семејство од сиромаштија

Infact, веднаш штом Coutinho почна да прави пари, веќе немаше проблеми со храна и економска несигурност во неговото домаќинство. Битно е да се забележи дека неговиот татко, г-дин Зе Карлос Кутињо (на левата страна на сликата погоре) е анти-Барселона навивач. Тој е единствената причина за падот на неговиот син на шпанскиот гигант и покрај тоа Нејмар обидувајќи се да го убеди играчот од средниот ред да се приклучи на Барселона.

МАЈКА:

Филип Кутињо и Мајка

Дона Есмералда Кутињо е мајка на Филип Кутињо. Бразилскиот напаѓач еднаш покажа дека Ливерпуловата игра на 2016 / 2017 беше инспирирана од неговата мајка. Кутињо вели дека менаџерот Брендан Роџерс постигнал невообичаена мотивациска тактика на читање писма од мајки, бидејќи неговата страна некогаш била обвинета за слава на Премиер лигата во Барклајс во текот на таа сезона.

Ливерпул на крајот падна само кратко, загуби во Манчестер Сити со два бода, но Кутињо зборуваше за тоа како пораките имале големо влијание во соблекувалната. Пораката од сопствената мајка на Кутињо беше прочитана непосредно пред нападот на Ливерпул на Манчестер Сити на Енфилд во април, 2017. Тоа беше игра во која самиот Бразилец продолжи да постигнува врвен победник.

На 22-годишниот изјави Ен-Ен Спорт"Бев толку загрижен за тоа да ми биде ред, за менаџерот да го прочита писмото од мајка ми.

"Чекав и го чекав. Менаџерот разговараше со мајките на секој играч во тимот, читаше пораки пред секоја игра со месеци и конечно ми дојде ред. Отпрвин не знаев дека менаџерот ќе чита писмо од неа, потоа го спомна нејзиното име и навистина бев преоптоварен. Таа рече дека ме сака, е горда на мене, секогаш е со мене и ми недостасува ".

БРАЌА: Кутињо има двајца постари браќа Леандро Кутињо и Кристајн Кутињо. И двајцата постари браќа паднале фудбал од своето рано детство. За разлика од нивниот брат, тие не се издвојуваа од толпата. Тие се префрлиле во фокусот на играта и подоцна станале професионални адвокати.

Браќа Филипе Кутињо

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Животен однос

Филип Кутињо љубовна приказна

Дел од причината зошто името на Coutinho не е малтерисано низ насловните страници за ангажирање во било какви фасцинирани off-field инциденти е поради тоа што неговото семејство го одамна го врзуваат. Еве ја неговата љубовна приказна на Филип Кутињо.

Coutinho и Aine беа детски љубители кои се претворија во живот партнери и едни од други најдобри пријатели. Ајн беше само 17 кога остави сѐ што знаеше зад себе (вклучувајќи го и нејзиното семејство) за да го следи Кутињо на нов континент каде што живееше нов живот.

Кога бил стар на 20 години, поранешниот играч од средниот ред на Интер во врска со неговата сопруга Ајн и тие сé уште се среќни за време на пишувањето.

Ајн е оската на Кутињо; неговиот прв повик кога нешто ќе тргне наопаку или десно. На натпревар ден, тоа е нејзиниот глас што го охрабрува и инспирира него. Секој втор ден, таа е негова утеха и бегство.
"Ајн игра голема улога во сè што правам" Кутињо вели. "Ние не учевме заедно, се среќаваме на забава. Бев толку срамежлива и ме праша дали можам да бидам нејзиното момче. Ова го прифатив ".
Продолжи ..."Немаше момент кога бевме како," во ред сега сме заедно ".
"Ние сме од истото соседство и по партијата, ние само што почнавме да гледаме се повеќе и повеќе од едни со други, одејќи места заедно. Ова беше кога нашата љубов станавме подлабоко и посилно ".
Ајн оди до секој домашен натпревар, и колку што е можно повеќе денови. Кога тој постигнува, дел од неговата прослава е секогаш да ја признае. Тој е љубител на дува бакнежи во нејзината насока. Тоа е симбол на неговата благодарност за сите жртви и непоколебливата поддршка што ја дава.
Тоа е љубовта од Ајн, која ги совладала раните стравови на Кутињо. Притаенувањето кон него беше важно прашање. Да биде длабоко засака од неа му дава сила и храброст. Ова го зема на полето на игра. Всушност, овие две љубовни птици делат тажни и среќни моменти заедно.
Кутињо некогаш ја покажал бебето на жена му за навивачите да го видат. На сликата подолу се прикажува бразилскиот плејмејкер и неговиот партнер изгледа прилично возбуден додека го очекуваат раѓањето на своето прво дете заедно. За да го прослават својот иден член на семејството, Ајн Кутињо имаше "бар за полнење од 70%" на нејзиниот стомак.
Филип Кутињо љубовна приказна - нераскажано
Moreso, двете го прославија раѓањето на нивното прво дете заедно. Бразилскиот плејмејкер Кутињо се појавил во добра атмосфера по одредена игра, додека се залагал за слика со неговата сопруга Ајн и младо бебе за да го прослави Денот на мајката во Велика Британија. Кутињо ја сподели сликата подолу на неговата лична сметка на Instagram и напиша: "Среќен мајки ден мојата љубов."
Филип Кутињо Среќно семејство

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Љубов за Фустал

Courtinho беше во одреден момент опседнат со "Futsal" - верзија на спортот играше на помала терепа, со помали тимови и потешка топка. Фусталниот фудбал на рана возраст го направил Кутињо да ја развие брилијантната контрола на топката за која е познат. ГЛЕДАЈТЕ НЕКОГАШ;

[arve url = "https://youtu.be/oBfQoyZ0mtQ" /]

(Видео Подарок: Филипе Coutinho YouTube канал)

Како дете, неговата мала рамка му даде низок центар на гравитација, што го прави повеќе пргав, агилен и ефикасен со топката. Како што се случува со повеќето Бразилци, тој прераснал во посебна магија во нозете веднаш од возраста 6. Настрана од магијата што ја доби, тој, исто така, има извонредна работа.

Желбата да се стави во смените го видел триумфот на 22-годишник во ситуации кога другите можеби се распаднале.
Неговиот потег кон Италија, "Сон за секое младо дете, бидејќи кога растат, ги гледаме сите наши идоли во Европа и тоа е местото каде што сакаме да бидеме". Ова стана реалност.
Имаше повреди и имаше моменти кога 90-минута исцрпувањата изгледаа како фантазија на неговата имагинација.
"Сè што ми се случи во Италија ми помогна да се обликувам" Кутињо инсистира. "Имав некои повреди, ограничено време за играта и нешта не ми одеа, но ова беше многу, многу важен период за мене. Тоа беше најтешка точка во мојата кариера, бидејќи тоа беше првпат да бев подалеку од дома и морам да почнам да се докажувам од нула ".
Првата магија на Coutinho во Европа
До ерата на 20, напаѓачот се собирал во четири различни земји на два континента, доживувајќи најразлични култури и стилови на игра.
"Поради тешкотиите во Италија, ми беше полесно да се адаптирам во Шпанија за време на мојот заем во Еспањол" објаснува тој.
"Со Англија, темпото и физичката природа се најголемите фактори со кои треба да се соочите. Отсекогаш сум бил брз мислител, но во Премиер лигата, исто така, мора да реагирате побрзо.
"Нема време и нема место само за вас. Се обидувам да научам нешто на секое место, во секоја ситуација, па нема никакво сомневање дека сите овие различни искуства помогнаа да ме направите играч ".
Деновите во Интер сега се далечна меморија за Кутињо.

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Сакам од LiverPool навивачи

"Тешко е да се дефинира што значи тоа за мене" тој вели. "Тоа е многу уникатно и посебно чувство. Неверојатно е кога слушам фановите да го пеат моето име. Отпрвин, бев шокиран да видам како се поврзани со мене на Енфилд. Имав гужва за прв пат кога го видов знамето со моето лице на него, бидејќи јас навистина не го очекував тоа. Беше кул изненадување, и сакам да им се заблагодарам на навивачите за напорот дури и да напишете "О Магико" [Магичарот] на португалски јазик. "
Љубовта за Филип Кутињо од навивачите на Ливерпул
Оваа година 2017 го смета за пет години откако Кутињо ја напушти својата земја, Бразил. Времето во Ливерпул е доста задоволително за него. За многумина, тој конечно најде друго место на кое му припаѓа.

Филип Кутињо Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Присуство на социјални медиуми

Coutinho има значително присуство на интернет и на социјалните медиуми. Поранешниот Васко де Гама има своја официјална веб-страница. Тој, исто така, има повеќе од 150,000 следбеници на неговата сметка на Твитер, индивидуален профил на YouTube и 4.6 милиони следбеници на неговата инстанграма.

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -А близок пријател со Нејмар

Додека Роберто Фирмино е несомнено близок сонародник на Кутињо, со оглед на тоа што двојката се состанува заедно за истиот клуб и земја, се верува дека најголемата инспирација на Филип е фронтменот на Барселона, Нејмар.

Филип Кутињо Нерасчистено пријателство со Нејмар

Во неодамнешното интервју FourFourTwo, Талисманичниот напаѓач на Ливерпул дошол до тој степен што укажувал дека го засновал целиот свој натпревар околу Нејмар, "Тој е нашиот главен идол во бразилскиот фудбал и гледаат некои мали деца". Континуирано, изјави Кутињо, "Тој е мој близок пријател и одлично е да имам тимски колега на иста возраст како мене што му се восхитувам". Од пријатели од детството како што е прикажано подолу, двете страни се зголемија на возрасни и сеуште го одржуваа тоа пријателство.

Најстариот пријател на Филип Кутињо

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Хемија со Роберто Фирмино

Иако хемијата низ целата екипа е важна, фудбалерите секогаш ќе имаат одредени поединци со кои се поврзуваат подобро од другите. Во случајот на Филипе Кутињо, тоа е Роберто Фирмино кој тој го изложил како негов 'најдобар другар' во клубот.

"Имаме добро разбирање", Објаснува Кутињо, "Навистина уживам да играм со Роберто и ние сме блиски пријатели. Обајцата зборуваме португалски. Ние двајца, плус Лукас и Алберто (Морено), поминуваат време заедно подалеку од фудбалот ".

Филип Кутињо Најдобар пријател, Роберто Фирмино

Филип Coutinho Детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Предаден христијанин

Сите фудбалери привлекуваат инспирација од некаде; опсесија со фитнес, поранешни фудбалски идоли или, во случајот на Кутињо, религија. И покрај тоа што се врати на својата желба да не има тетоважи, играчот од средниот ред уште тврди дека е "Не е ноќен клуб" не пие алкохол и над сè, го сака Исус.

Филип Кутињо Љубовта кон Бога - Нераскажаната приказна

Кутињо тврди дека во моментот на потпишување за црвените, "Јас не пијам алкохол ... Продолжувам со среќа преку други патишта. Да разговараме за тоа колку е одлично да имаме Бог во нас? ". Без разлика дали сте сами религиозни или не, освежително е да видите фудбалер толку задоволен со едноставни задоволства во животот. Јирген Клоп, секако, нема да мора да се грижи за какви било неравенки од Бразил.

Се вчитува ...

1 КОМЕНТАР

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде