Приказна за детството на Федерико Валверде Плус Недолгарни факти за биографија

Приказна за детството на Федерико Валверде Плус Недолгарни факти за биографија

Нашата биографија за Федерико Валверде ви раскажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Накратко, ние ја прикажуваме историјата на еден фудбалски генијалец, најпознат со прекарот „Феде“. Започнува од неговите рани денови, до кога тој се прославил во играта. За да ви дадам вкус на привлечната природа на Био на Федерико Валверде, еве едно сликовно резиме на неговиот живот.

Theивотот и подемот на Федерико Валверде. Кредити за слика: Елобсервер и Дејли Меил
Theивотот и подемот на Федерико Валверде.

Анализата вклучува негово рано живеење / семејно потекло, образование / градење кариера, ран живот во кариерата, пат до слава, покачување на славата приказна, живот во врска, личен живот, фамилијарни факти, начин на живот и други малку познати факти за него.

Да, секој знае дека е врвно талентиран играч од средниот ред, протагонист кој не само што ги освои срцата на навивачите на Реал Мадрид. Сепак, само неколку навивачи ја сметаат нашата верзија за биографијата на Федерико Валверде, која е доста интересна. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Федерико Валверде Приказна за детството - семејно потекло и ран живот:

Федерико Сантијаго Валверде Дипета роден на 22nd ден јули 1998 на неговиот татко, Julулио Валверде и мајка Дорис Валверде во големиот град Монтевидео, Уругвај. Феде, како што честопати се нарекува, се роди како второ дете на неговите прекрасни родители на сликата подолу.

Запознајте ги родителите на Федерико Валверде - неговиот татко, Julулио и мама, Дорис. Кредит за слика: ovaciondigital
Запознајте ги родителите на Федерико Валверде - неговиот татко, Julулио и мама, Дорис.

Федерико потекнува од семејно потекло од средна класа и по религија го воспитувале христијански родители кои се побожни римокатолици. Исто како Диего Форлан, фудбалерот има семејно потекло од уругвајскиот главен град Монтевидео. Поради фактот дека главниот град Уругвај (Монтевидео) некогаш беше поранешна Шпанска империја (1724-1807), можеме да претпоставиме дека Федерико може да има корени од Шпанско семејство.

Федерико Валверде има семејно потекло од градот Монтевидео. Кредити: theculturetrip и elobservador
Федерико Валверде има семејно потекло од градот Монтевидео.

Федерико Валверде не порасна сам сам покрај неговите родители, но исто така и покрај неговиот постар брат кој го носи името Диего. Тоа беше домаќинство кое првично не знаеше ништо за фудбалот, без вклучени членови на семејството или роднини. Играта започна со нашиот сопствен Федерико Валверде додека тој сè уште носеше пелени.

Како и повеќето последнородени деца, Фредерико беше вид на дете кое бараше што било и гледаше како се завршува со прстите на прстите. Тогаш, тој никогаш не бараше играчки, туку само фудбал. Како дете (на возраст од 2), Федерико го натера својот татко да закова гол-пост во дневната соба на неговото семејство. Ден за ден надвор, тој ја шутираше топката во мрежата со часови, постигнувајќи домашни голови. Зарем не знаеше на почетокот дека тоа е знак за неговата судбина.

Создавање образование и кариера на Федерико Валверде:

На возраст од 3, Феде имаше во него горлива желба да се приклучи на фудбалски тим во потрагата по спортско образование. Додека тој сè уште носеше пелени, неговите родители го привлекоа успешно Бебиња на студенти од Унијата, мала академија во градот Монтевидео. Иако не му беше дозволено да игра официјални игри затоа што немаше до 6 години.

На тригодишна возраст, во неофицијален натпревар, Феде го постигна својот прв гол во неофицијален натпревар против друга академија по име Дунав. Дали знаеше?… На прославата, малиот фудбалер ги соблече пелените на воодушевување на навивачите. Како компензација за недостаток на официјални игри, малиот Федерико понекогаш беше распоредуван како маскота во поголемите тимови.

Малиот Федерико Валверде беше користен како маскота за време на неговите рани денови. Кредит на слика: Инстаграм
Малиот Федерико Валверде бил користен како Маскота за време на неговите рани денови. 

Малку по малку, Федерико порасна и во моментот кога беше на возраст од 5, академијата во нивна великодушност одлучи да му дадат можност да игра во академијата, наменета за стари лица 6 и погоре.

Федерико Валверде Приказна за детството - Ран живот во кариера:

Разбирањето на желбата на нивното момче да стане фудбалер ги виде родителите на Федерико Валверде како прават се за да ги поддржат неговите аспирации. Во времето кога се придружи, немаше фудбалски чевли толку мали за неговите ситни нозе. Мајката на Федерико Валверде мораше да обиколи многу продавници, на крајот, наоѓајќи ги користените на саемот.

За среќа, напорите започнаа да се исплаќаат за малку поглавар во првите неколку месеци од играњето фудбал (пред неговиот 6th роденден). Дали знаеше?… Федерико Валверде му помогна на својот тим во освојувањето на неговиот прв шампионски трофеј во годината 2003 додека сè уште беше на возраст од 5.

Федерико Валверде Рани години во фудбал - неговиот прв трофеј. Кредит за слика: Елобсервер
Федерико Валверде Рани години во фудбал - неговиот прв трофеј.

Развиена против играчи постари од него и оди на победа неговиот прв шампионат на тендерска возраст од 5 ја зголеми можноста да се дојде до поголеми академии.

Федерико Валверде Факти за биографијата - Пат до славната приказна:

Во годината 2008, радоста на семејството Валверде не знаеше граници кога малиот Федерико беше повикан да присуствува на судења со Пенарол, друг уругвајски спортски клуб од Монтевидео. Тој се придружувал од неговата мајка за судења.

Откако се приближи на сесијата за собирање деца, срамежливото момче се потпре на дрво и не се помрдна. Еден од стручниот штаб задолжен за избор на играчи кои ќе бидат тестирани по име Нестор Гонсалвес му пристапи на Федерико велејќи; „Еј момче! зошто не доаѓаш да играш? Играј!„ Федерико (девет години) веднаш реагираше на авторитетниот глас. Тој брзо истрча да им се придружи на другите деца за да се тестира.

Дорис, неговата мајка го следеше тренингот и можеше да го слушне тренерот како нејзиниот син е ретко дете кое дефинитивно ќе биде прифатено. Слушајќи го тоа, гордата мајка се приближи до Нестор Гонсалвес, велејќи; 'Феде за кого разговаравте е син ми' Веднаш, тренерот му се заблагодари на Дорин што добро го одгледа. По успешното судење, Федерико на сликата подолу се запиша Печарол.

Слика на Федерико Валверде по успешното судење со Пењарол. Кредит за слика: Елобсервер
Слика на Федерико Валверде по успешното судење со Пењарол. 

Придружување Пејарол му помогнал да напредува побрзо, му давал национално признание во своите тинејџерски години. Во две години им се придружуваше, растечката starвезда доби повик во репрезентацијата на млади во Уругвајската U15 репрезентација.

Во сезоната 2015-2016 додека беше сè уште во академијата во Печарол, Феде се запозна со неговиот херој Диего Форлан кој се приклучи на сениорскиот тим на клубот на 10-ти јули 2015 година. Уругвајската легенда, која беше пред пензија, му служеше како татко.

Запознајте го идолот на Федерико Валверде - Диего Форлан. Тука, се чини дека тие само што завршија менторска сесија. Кредит за слика: Марка
Запознајте го идолот на Федерико Валверде - Диего Форлан. Тука, се чини дека тие само што завршија менторска сесија.

Диего Форлан го советувал Феде најмногу во својата млада кариера, велејќи му да работи напорно и да има понизност. Наскоро, Федерико во пораст дипломирал на академијата и му се придружил на неговиот идол во сениорскиот тим на клубот. Менторството не му донесе успех само на Федерико Валверде. Успехот беше извлечен од него додека тој, заедно со неговиот идол (Диего Форлан) обележан и му помогна на Пењарол да го обезбеди трофејот во Примера Дивисион 2015–16.

Федерико Валверде заедно со неговиот учител и идол го водеа Пењарол до титулата во Примера Дивизион во периодот 2015–16. Кредит за слика: Инстаграм, Болавип.
Федерико Валверде заедно со неговиот учител и идол го водеа Пењарол до титулата во Примера Дивизион во периодот 2015–16.
Во времето кога Федерико беше 17, неговиот идол (Форлан) го остави во друг клуб, развој што го натера да се чувствува трезен. Како и да е, победата во поединецот Премиер дивизија го виде да биде набудуван од низа европски клубови. Токму Реал Мадрид успешно го обезбеди својот потпис. Клубот му дозволи да игра во својата младинска екипа (Реал Мадрид Б) каде се бореше за место во својата конкурентна сениорска екипа.

Федерико Валверде Био - Подигнете се до славата:

Додека беше во Реал Мадрид Б, Федерико беше повикан да ја претставува својата земја на Светскиот куп на ФИФА У-20. Патувањето на Уругвај на турнирот беше добро дефинирано со цврста одбрана и зачуден среден ред кој го водеше никој друг освен Федерико Валверде.

По завршувањето на турнирот, Валверде ја освои Сребрената топка на натпреварот. На сликата подолу, тој е заедно Доминик Соланке и Јангел Херера - победници на Златната и сребрена топка Адидас, соодветно.

Федерико Валверде ја освои сребрената топка на Адидас на Светскиот куп ФИФА У-20 2017. Кредит за слика: ФИФА
Федерико Валверде ја освои сребрената топка на Адидас на Светскиот куп ФИФА У-20 2017 година.

Наместо да се распаѓа по завршувањето на турнирот, играчот од средниот ред отиде од сила во сила, со што се проби во тимот за сениорски Реал Мадрид. Со цел да стане вистински претендент за улогата во средниот ред на Реал Мадрид, тој одлучи да добие искуство на друго место, земајќи ја опцијата за позајмица во Депортиво Ла Коруња, клуб што го направи зрел.

На еден од натпреварите на Депортиво против Барселона, Феде одигра толку добро, подвиг што го доби Luis Suarez слегувајќи во соблекувалната Ла Коруња за да го поздрават и да ја носат кошулата.

Враќање од заем: По враќањето од заемот, Валверде започна да го импресионира неговиот тогашен шеф enулен Лопетегуи за време на предсезоната 2018 / 2019. Неговиот настап го натера да се позиционира во прволигашот Реал Мадрид. По Лопетеги, следниот менаџер Сантијаго Солари исто така се импресионираше од зголемената важност и прилагодливоста на Валверде кон тимот. Брзо напред кон времето на пишување, Федерико се прилагоди толку добро на Реал Мадрид, подобрувајќи се со скокови и граници во текот на сезоната 2019-2020.

Федерико Валверде сега стана висок и моќен во својата улога во средниот ред со Мадрид. Кредит: 90 мин
Федерико Валверде сега стана висок и моќен во својата улога во средниот ред со Мадрид.

Да !, ние fansубителите на фудбалот сме на работ да гледаме како растечката starвезда како цвета во најдобриот играч од средниот ред на светот пред нас пред очите. Федерико Валверде е навистина една, меѓу бескрајната линија на производство на неверојатни играчи од средниот ред во светскиот фудбал. Тој не е само подготвен да ги трие рамената со Лука Модриќ Toni Kroos но огромен предизвик за соборување на кој било од овие велики. Остатокот, како што велат, е историја.

Федерико Валверде Loveубовни факти - Девојка и сопруга да бидат:

Зад секој успешен фудбалер, секогаш постои потенцијален ВАГ кој ќе ги тркала очите и би посакал да го зацементира своето место како девојка. Во овој случај на Феде, навистина имаше гламурозна дама која оди по името; Мина Бонино. таа (На сликата подолу) стана негова девојка откако Федерико ја напушти својата поранешна девојка по име ietулиет.

Запознајте ја девојката на Федерико Валверде - Мина Бонино. Кредит за слика: Инстаграм
Запознајте ја девојката на Федерико Валверде - Мина Бонино.

Комбинацијата на убавина и мозок е многу честа кај девојките на скромни фудбалери. Тоа на Федерико не е исклучок бидејќи неговата девојка е успешен ТВ-презентер и новинар. Мина Бонино е родена на 14-ти ден во октомври 1993 година, што значи дека е 5 години постара од нејзиното славно момче. Кому всушност му е гајле !!… На крајот на краиштата, возраста, како што велат, е само бројка.

Мина Бонино ужива огромна фанбаза на Инстаграм со повеќе од следбеници на 250k на нејзината страница на Инстаграм (за време на пишувањето). На убавата бринета ја обои довербата заедно со нејзиниот маж во секоја нивна слика. Како што е забележано подолу, обајцата уживаат во здрав однос што се гради само врз пријателство.

Федерико Валверде и неговата девојка уживаат во цврста врска изградена врз пријателството. Кредит на слика: Инстаграм
Федерико Валверде и неговата девојка уживаат во солидна врска изградена врз пријателство.

Настрана разликата во нивната возраст, и двајцата loversубовници се гледаат себеси само како партнери или loversубовници - но најдобри пријатели. Тие имаат длабока грижа едни за други и секако, се jeубоморни loversубовници. Оваа alубомора некогаш може да предизвика светлосни војни меѓу овие двајца. Доста зборува !!... .. Сега да ти ја дадеме суштината!

Според Сонцето, Валверде еднаш започна со светлосна војна со зборови со својата девојка, откако ја забележа дека постави нахален селфи што откри многу од нејзините чувствителни делови од телото на Инстаграм. Неговите коментари на објавата предизвикаа стотици лајкови од јавноста за само неколку минути.

Фотографијата што предизвика лесна војна помеѓу Федерико и неговата девојка - Мина Бонино. Кредит за слика: TheSun
Фотографијата што предизвика лесна војна помеѓу Федерико и неговата девојка - Мина Бонино.

Дали знаеше?… Тогашниот 20-годишник се пошегуваше за својата девојка да не го соблекува врвот дури и откако спиеше преку ноќ, имплицирајќи дека таа го носи цел ден. Мина Бонино ја доби својата дивјачка одмазда во моментот кога се отпушти тврдејќи дека нејзиното момче од Уругвај не прави редовно измијте ја долна облека. Според нејзините зборови;

„Да, претпочитам да ја имам истата маица, но не сакам да носам исти панталони една недела како тебе“.

Двајцата loversубовници ги загрижија фановите за состојбата во нивната врска по нивната леснотија размена на зборови. За среќа, неколку дена подоцна, девојката на Феде, Бонино, им докажа на обожавателите дека не се чувствуваат силни меѓу себе. Ова беше забележано кога таа објави еден ситник со сладок натпис за нивната длабока loveубов еден кон друг.

Личен живот на Федерико Валверде:

Да се ​​запознаете со Federico Valverde Personal Life надвор од теренот ќе ви помогне да добиете целосна слика за неговата личност далеку од теренот.

Започнувајќи, тој е некој кој поседува внатрешна состојба на независност што овозможува значителен напредок и во неговиот личен и во професионалниот живот. Федерико понекогаш поседува длабока потреба да поминува време сам и далеку од сè. Тој претпочита да остане претежно на море со цел да се врати од стресот во кариерата.

Разбирање на личниот живот на Федерико Валверде далеку од фудбалски активности. Кредит: ИГ
Разбирање на личниот живот на Федерико Валверде далеку од фудбалски активности.

Исто така, од неговиот личен живот, Феде е некој со нежно срце, оној што надвор од теренот прави се што е потребно за да избегне конфликт. Што се однесува до прашањата на неговото нежно срце, оправдан е изборот на Феде да има девојка постара од него 5 години. Тој е некој кој не сака ронливи или несигурни партнери и сака да биде со зрела дама која ја разбира неговата тешка дневна рутина како фудбалер.

Федерико Валверде семеен живот:

Целта пост поставена во неговиот дом сега е историска. Феде, кој сега е маж, го чуваше како сувенир за да се сети на неговото рано животно искуство со играта. Денес се работи за собирање на неговите индивидуални и клупски почести во семејната куќа.

Федерико Валверде на сликата заедно со неговите индивидуални и клупски часови архивирани во неговата семејна куќа. Кредит: Марка
Федерико Валверде на сликата заедно со неговите индивидуални и клупски часови архивирани во неговата семејна куќа.

Повеќе за таткото на Федерико Валверде: Тогаш, неговиот татко Хулио беше секогаш на работа, додека неговата сопруга се грижеше за кариерата на нивниот син. Денес, супер тато е горд што неговиот син стана маж и повеќе не е млад, кој честопати беше креван на обука. Според неговите зборови; „Малата птица стана голема птица, оној кој кога противниците го удираат, лесно станува и продолжува" Иако не е толку влијателен во неговата кариера како неговата сопруга, Julулио (на сликата подолу) е фудбалски dadубител на тато кој сака да разговара за фудбалските работи со својот син.

Валверде е среќен со своите родители - неговиот татко, Julулио и мама, Дорис. Кредит: ovaciondigital
Валверде е среќен со своите родители - неговиот татко, Julулио и мама, Дорис.

Повеќе за мајката на Федерико Валверде: Во моментот кога Федерико патувал во Европа, неговата мајка ја активирала нејзината мајка улога со тоа што и таа и нејзиниот сопруг Julулио го следеле во Мадрид. Сите живееле во Мадрид и таа ens овозможила на Феде да продолжи да ужива во нејзините прекрасни јадења.

Дорис имаше прекрасно искуство додека живеел во Мадрид. Таа едвај оди во Бернабау, наместо тоа да претпочита да го гледа својот син од дома преку телевизија. Беше поинакво искуство кога таа оди во супермаркет или трговски центар. Дорис додека била на пазарот ќе слушнала како луѓето коментираат за нејзиниот син. Штом таа изговори зборови, луѓето би сакале да знаат од каде потекнува затоа што нејзиниот тон беше поинаков. Веднаш таа одговори дека е Уругваец, следното прашање би било;

Дали сте мајка на Феде Валверде?.

Тековната состојба на нештата: Подоцна, кога Федерико стана целосно созреан, неговите родители предложија враќање во Монтевидео. Тие му дозволија на нивниот син да продолжи со своето искуство во Мадрид заедно со неговиот брат Диего. По враќањето во татковината, Феде доби двокреветна двокреветна соба за своите родители. Неговиот татко и мама за време на пишувањето се наоѓаат во Уругвај и доаѓаат да го посетуваат нивниот син на секои шест месеци.

Повеќе за братот на Федерико Валверде: Многу малку се знае за братот на Федерико кој го носи името Деиго. Додека избегнуваше внимание од јавноста, може да биде дека Диего не прави ништо друго освен да се грижи за кариерата на неговиот мал брат.

Федерико Валверде Начин на живот:

Запознавањето со начинот на живот на Федерико Валверде ќе ви помогне да го разберете неговиот животен стандард. Кога станува збор за парите, Федерико има талент да одржува рамнотежа помеѓу трошењето и штедењето. Неговата неделна плата е доволно за да може да ја користи во грижата за своето семејство додека вози пристоен автомобил. Фотографијата подолу го сумира неговиот скромен начин на живот.

Федерико Валверде Кар- Тој е прикажан со некој кој изгледа како Диего, неговиот постар брат. Кредити: Tumblr и Twitter
Федерико Валверде Кар- Тој е сликан со некој кој личи на Диего, неговиот постар брат.

Федерико Валверде нераскажани факти:

Тој еднаш страдаше од проблеми со гласот и дишењето: До 2016, Федерико Валверде имаше совршена кариера, сè додека не започна да има проблеми со дишењето. Ова беше проследено со ненадејна промена на неговиот глас со предизвика непријатност и скоро се закани на неговата кариера.

Федерико Валверде некогаш имаше проблем со своите „бели дробови“ и „Глас“. Кредит: clevelandclinic, Wkipedia и Aidsmap

Федерико ги помина тие предизвикувачки моменти со доктор за фонијатрика (специјалист кај кој студира и третира органи, главно устата, грлото, гласните жици и белите дробови). После одредено време, среќниот фудбалер организираше чудесен кам-бек за да ја продолжи кариерата со Реал Мадрид.

Неговиот клуб Бебе доби 11,300 $ за неговиот трансфер во Мадрид: на Студенти на Унијата клуб, каде што Федерико започна во кариерата за бебиња, добија 11,300 $ како договор за неговото издигнување во Реал Мадрид. Дали знаеше?… тоа беа најскапите пари за трансфери што клубот ги добил во својата историја. Парите беа користени за да се поправи покривот што протече во клубот, дренажни цевки, додатоци за маснотии, меѓу другото.
Неговата единствена контроверзија: Федерико досега има добиено само една контроверзија во својата кариера (во времето на пишувањето) Во 2017 FIFA U-20 Светско првенство натпревар од четвртфиналето против Португалија, Уругваецот прикажа израз на лицето, додека ги употребува прстите за да ги скине очите откако постигна пенал. Неговата акција се сметаше за расистичка. Тоа се критикуваше од десетици илјади footballубители на фудбалот ширум светот. Федерико, запрашан за неговата постапка, објасни дека прославата е за неговиот пријател и агент кој го носи името „ел Кино" Салдавија.
Некогаш се чувствуваше болно како Диего Марадона:  Попладнето на мај 19, 1978 ја има својата историја. Таа година замина Аргентинскиот поранешен тренер Цезар Луис Меноти Диего Армандо Марадона (на возраст од 17) од неговиот избор на Светски куп. Многу вознемирениот Диего плачеше многу и тоа разочарување го трансформираше.
Дали знаеше?… Федерико ја доживеа истата судбина како што беше исфрлен на Светскиот куп 2018 од неговиот тренер Маестро Табарез. Ти беше тој само две години постара од тогашната аргентинска starвезда (1978). Тој научил од искуството во Марадона, кое исто така го засилило. Во моментот на пишувањето, Феде во целост е дел од репрезентативниот тим со лево 3 светски куп. За среќа, тој има добра неделна плата, пристојна годишна плата и огромна клаузула за ослободување од 750 милиони евра.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Федерико Валверде Плус Ненајавена факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари