Рафиња Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Рафиња Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Рафиња - Рафаел Дијас Белоли - ви раскажува факти за неговата приказна за детството. Исто така, вистини за неговиот ран живот, семејни родители, девојка / жена да бидат, начин на живот и не вреди.

Накратко, овој напис ја прикажува историјата на Рафаел Диас Белоли. Спасувачот започнува од раните денови во Бразил, до кога се прослави со Лидс Јунајтед. За да ви дадам вкус на привлечната природа на ова Био, еве едно сликовно резиме на неговата животна траекторија.

Биографија на Рафиња - Фудбалер на Лидс Јунајтед.
Биографија на Рафиња - Фудбалер на Лидс Јунајтед.

Да, јас и ти знаеме дека тој е многу Оној на Марсело Биелса воин. Да се ​​биде еден од Лидс Трансфер направи зделки од 2020 година, Рафиња е волшебник за фудбал. Бразилецот наликува Ангел ди Марија во техниката. Ние го знаеме Рафиња за неговото темпо, финта, одличен прв допир, око за центаршут и можност да ги победиме дефанзивците еден на еден.

И покрај признанието, сфаќаме дека само малкумина обожаватели ја знаат животната приказна на Рафиња. Ние го подготвивме за ваше задоволство од читање. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Приказна за детството на Рафиња:

За почетниците во Биографијата, тој ги носи вистинските имиња; Рафаел Дијас Белоли. Рафиња е само прекар. Роден е на 14-ти ден во декември 1996 година од неговите родители, г-дин и г-ѓа Манињо Белоли. Родното место на фудбалерот е градот Порто Алегре, јужен Бразил.

Родителите на Рафиња го имаа на многу мала возраст и се чини дека неговиот татко е од различна националност. Таткото со млад изглед (Манињо) е Италијанец, додека неговата мајка е Бразилка. Како што е забележано, фудбалерот го следел генот на неговата мајка - што се чини најсилен во неговото семејство.

Запознајте ги родителите на Рафиња. Дали сте изненадени дека неговиот татко е бел?
Запознајте ги родителите на Рафиња. Дали сте изненадени дека неговиот татко е бел?

Години на растење:

Рафаел Дијас Белоли АКА Рафиња детските денови ги помина во Рестинга. Ова е скромно маало во Порто Алегре. Тоа е една од оние бразилски заедници во сиромаштија кои имаат граѓани кои победиле во животот преку спортот. Фудбалерот на Лидс Јунајтед не се разликува. Тој беше меѓу оние деца кои имаа корист од ваквите фудбалски шеми.

Семејно потекло на Рафиња:

Во Рестига, домаќинствата во Белоли се познати по производство на фудбалски таленти. Нашата сопствена сопствена Рафиња го носи тоа славно презиме. Белолис управува со семејство од средна класа, а тие својата професија ја насочуваат околу фудбалот. Во тоа спортско домаќинство, Рафиња е најсреќен во неговата генерација. Бразилскиот фудбалер најмногу забележа успех во убавата игра.

Вистината е дека во Биографијата на Рафиња нема никакви партали до богатство, освен фактот дека страдаше многу за да стане фудбалер. Оттука, неговото домаќинство живеело и живеело како просечни бразилски граѓани.

Семејно потекло на Рафиња:

Фудбалерот потекнува од најголемата суб-урбана населба на бразилскиот Порто Алегре. Дали се сеќавате на овој град?… Тој е дом на фудбалската легенда - Роналдињо.

Оттука потекнува семејството на Рафиња.
Оттука потекнува семејството на Рафиња.

Рафиња ги има своите семејни корени од Рестинга, дом на 27 различни домови. Областа има популарна област на сиромашен кварт наречена Илхота. И покрај тоа што доаѓаше од тоа маало, фудбалерот не беше толку сиромашен, бидејќи неговиот вреден татко никогаш не го оствари тоа. Истражувањата велат дека г. Манињо Белоли, заедно со членовите на неговото семејство (вклучувајќи ја и Рафиња), имаат италијанско државјанство.

Образование и градење кариера:

Рафиња, како и повеќето аспирантни фудбалски деца, никогаш не помина низ нормалниот систем на школување. Младото момче доби фудбалско образование од Монте Кастело. Ова е една од главните екипи за плавини на полињата Рестинга.

Многу млади луѓе кои поминаа низ оваа фудбалска школа станаа професионалци. Иако Рафиња е најуспешна од нив. Благодарение на фудбалските семејни корени, секој веќе го знаеше квалитетот што го поседува. Дури и како момче, Рафиња играше со возрасни на игри со поплави. Тогаш тој ги омаловажуваше големите момчиња со чинот на дриблинг и постигнување голови.

Рафиња Нераскажана фудбалска приказна:

Како што младиот растеше, тој продолжи со својата трговија помагајќи му на неговиот тим да освои скоро сè. Тогаш, стилот на игра на Рафиња привлече големо внимание од фудбалските елити. Тие обично ги ценат претстојните фудбалски starsвезди од неговиот роден град. Меѓу таквите имало и легенди како Роналдињо.

Како прво, слабиот млад човек се исплаши да се сретне со фудбалската легенда. Првата средба со Роналдињо беше како да гледаш суперхерој од стрип. Бидејќи Рафиња сметаше дека сè се одвива добро, малку знаеше дека му претстојат тешки времиња.

Денот кога го запозна својот Идол. Младиот човек почувствува дека чита стрип.
Денот кога го запозна својот Идол. Младиот човек почувствува дека чита стрип.

Приказната за одбивање:

Како момче, сонот на Рафиња беше да игра со Спорт Клуб Интернационал. Ова е еден од најпопуларните фудбалски клубови во Порто Алегре. За жал, таквите желби никогаш не се остварија. Големиот клуб ја одби Рафиња (три пати) затоа што беше премногу слаб.

Молби до клубот за можна причина за неговото повторно вклучување паднаа во глувите уши. Дури и агентот на Рафиња Intern рече на Интернасионал да ги види причините; дека најдобрите играчи во светот се кратки, видувачки Лионел Меси како студија на случај. Сепак, фудбалската куќа не прифати да ја прифати сиромашната Рафиња.

Манињо Белоли, неговиот татко и другите членови на семејството го охрабруваа да не се предава. За кратко време, Рафиња сумираше храброст и тргна на друго патување. Тој патувал 7 часа (Порто Алегре до Санта Катарина) во потрага по зелени пасишта. Со свои зборови;

По одбивањето, го напуштив Рестинга во Порто Алегре што е можно порано. Се соочував со часови во автобусот, не јадејќи практично ништо.

Биографија на Рафиња - Приказна за патот до славата:

На крајот од тунелот дојде надежта. Аваи Футебол Клубе, бразилска фудбалска репрезентација во Санта Катарина, му отвори врати. Нивниот тренер се грижеше за слабото момче. Таму, Рафиња започна непречена професионална кариера.

Рафиња конечно се смести во академија што се однесуваше кон него како кон семејството.
Рафиња конечно се смести во академија што се однесуваше кон него како кон семејството.

Во февруари 2016 година, Аваи започна да има проблеми со исплата на платите на своите вработени. Ова ги натера да донесат тешка одлука да го продадат својот скапоцен скапоцен камен (Рафиња) на Европа.

Шокантно, Деко - поранешната starвезда на Челси и ФК Барса и помогна на Рафиња во Европа. Тој стана агент зад неговиот трансфер во португалскиот тим Виторија Гуимареш.

Деко играше важна улога во кариерата на Рафиња.
Деко играше важна улога во кариерата на Рафиња.

Рафиња Био - Успешна приказна:

Оставањето на семејството зад себе и справувањето со новата култура беше исклучително искуство во учењето. Бразилецот можеше да се прилагоди додека претрпе метеорски подем во Португалија. Во својата прва сезона, Рафиња ја освои наградата „Најдобар играч на годината“ за Vitória Guimarães за 2017 година.

Околу мај 2018 година, клубот го префрли во Спортинг ЦП, домот на На Кристијано Роналдо младешки денови. Во своето ново живеалиште, Рафиња одеше од сила до сила. Ова беше јасно додека тој заедно Бруно Фернандес им помогна на зелено-белите да ги освојат и Таса де Португалија и Таса да Лига.

Навистина имаше неколку славни денови во Спортинг.
Навистина имаше неколку славни денови во Спортинг.

Поради потребата да се има вкус на француската култура, Рафиња обезбеди уште еден потег од соништата. Овој пат, да Рен - клуб на кој му помогна да се пласира на третото место во Лига 1 и квалификациите во Лигата на шампионите.

Наместо да ги собира плодовите од неговиот труд, следната сезона со Рен, Рафиња продолжи понатаму. Тој го следеше своето срце - овој пат, од почит. Рафиња го почести повикот на Лидс Јунајтед од Марсело Биелса. Не заборавајте, тој е еден од најголемите менаџери на Фудбалот.

Во времето на пишувањето на неговата биографија, отпорноста на Рафиња останува неспоредлива. Тој е голем играч на Лидс Јунајтед - еден од најтрадиционалните англиски тимови. Партнерство на Бразилецот со постигнување гол Патрик Бамфорд е одличен Неговото напредно комби со крилен напаѓач - Jackек Харисон - произведе многу брилијантни моменти. Без сомнение, Рафиња забележа успех каде и да го доведе фудбалот. Останатото, како што велиме, е историја.

Која е девојка на Рафиња? … Дали тој има жена или дете?

Откако стана славен, нормално е навивачите да очекуваат да ја прогласи за жена на неговиот живот. Во зората на 2021 година, сфаќаме дека крилниот напаѓач е сè уште слободен, но се чини подготвен да се меша приватно. Ова подразбира дека Рафиња може да има девојка која ја смета за сопруга и мајка на неговите деца.

Лични факти за животот:

На кој било фудбалер не е лесно да се пренесува практично четири пати во интервал од две години. Но, зошто е толку лесно за Рафиња брзо да се прилагоди во странска земја? Во овој дел, ќе ви кажеме повеќе за неговата личност надвор од теренот.

Најважно, еднократното одбиено момче влече сила во неговата скромна историја од Рестига до Премиер лигата. Рафиња се прилагодува затоа што му ветил на своето семејство дека ќе ги натера да ги живеат своите соништа преку него. Никогаш не прифаќа неуспех за опција. Според зборовите на Рафиња;

Секој ден си велам дека не станува збор само за мојот сон. Тоа е на моите родители, браќа и сестри и роднини.

Тоа се оние кои знаеја низ што поминав и биле со мене од самиот почеток. Јас секогаш го земам името - Рестинта - каде и да одам. Многу луѓе го знаат моето име, но НЕ и мојата историја.

Факти за животниот стил на Рафиња:

За Јужноамериканецот, среќата доаѓа во бранови. Наместо да трепка егзотични автомобили, Рафиња претпочита да ги објавува своите експлоатации на море.

Вака ги троши своите пари за фудбал.
Вака ги троши своите пари за фудбал.

Со над пет години професионално искуство (почнувајќи од 2015 година), фер е да се каже дека тој е супер богат. Ние проценуваме дека нето-вредноста на Рафиња е околу 3 милиони фунти.

Семеен живот на Рафиња:

Во домаќинството на Манињо Белоли, loveубовта тече силно и длабоко. Понекогаш им дава носталгично чувство за тоа како поминале долг пат. Овде, Рафиња ги зема своите татко, мајка и брат да уживаат во сценографијата и сонцето на Каталуња - во Барселона.

Семејните времиња се среќни периоди за Бразилецот.
Семејните времиња се среќни периоди за Бразилецот.

Во овој дел, ќе ви кажеме повеќе факти за неговите родители и членовите на семејството. Без понатамошно разбирање, ајде да пукаме.

За таткото на Рафиња:

Кога ја видоа фотографијата на неговиот млад татко, многу фанови прашаа… Дали Рафиња е посвоена? Направивме истражување, а одговорот е Не! За време на пишувањето на Био, таткото на Рафиња треба да има 40-ти години.

Некои од роднините на Манињо се Италијанци. Тој е супер горд на користењето на фудбалот од Рафиња за да го благослови своето домаќинство. Гледајќи како таткото и синот се вклопуваат, треба некој посебен да биде млад татко како Манињо.

Чувството дека сте уште млади и имате син кој е многу успешен.
Чувството дека сте уште млади и имате син кој е многу успешен.

За мајката на Рафиња:

Фудбалерот на Лидс Јунајтед најмногу би ја сакал својата сопруга, татко му најдобро и мајка му најдолго. Таа ја извршува работата за да го научи како да се подготвува и да се соочува со предизвиците кога ќе се случат. Мајката на Рафиња по потекло е Бразилка.

Запознајте ја мајката на Рафиња. Тие изгледаат многу компатибилни.
Запознајте ја мајката на Рафиња. Тие изгледаат многу компатибилни.

За братот на Рафиња:

Според GloboeSporteGlobo, фудбалерот има брат кој живее во Бразил. Тој може да го гледа само претежно за време на празниците. Се чини дека неговиот постар брат не го земал фудбалот како окупација.

За роднините на Рафиња:

Да почнеме со неговите баби и дедовци. Дедото на Рафиња е Осмар, попознат како Италијано. Својот фудбал го играше во 1960-тите години на минатиот век. Неговиот чичко Сеу Осмар играше во бразилскиот Монте Кастело. Тој исто така настапи со Кобал, друг традиционален тим од соседството на семејството.

Поинтересно, уште еден чичко на Рафиња, Дуду, играше за Интер од Милано. Овој роднина е многу близок со неговиот татко, Манињо. И двајцата играа фудбал заедно во детските денови во поплавената рестингна.

Рафиња нераскажани факти:

Факт # 1- Агонијата на Монте Кастело, неговиот клуб од детството:

Ова е приказна за фрустрирана академија каде Рафиња научи фудбал. Нивната агонија е дека кога другите фудбалски тела споменуваат клубови вклучени во кариерата на Рафиња, тие го игнорираат Монте Кастело. Според неговиот портпарол;

ФИФА никогаш не нè препозна дека го формиравме фудбалерот. Тогаш, отидовме во неговото семејство дома раните часови, земајќи ја Рафиња за рака и го ставивме во комбе за да одиме на тренинг. Како дете, добивавме униформа, чевли и топки за да ја направиме можна неговата прогресија.

Ние сме тие што го воспитавме Рафиња, а не другите што го фатија веќе полиран. Ние сме мал тим за обука на кој ни требаат дел од неговите средства за трансфер.

Факт # 2- Споредување на неговата плата со просечен бразилски граѓанин:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИРаспределба на платите во фунти (£)Распределба на платата во бразилска реалност (R $)
Годишно:£ 3,124,800£ 22,448,322
Месечно:£ 260,400£ 1,870,693
Неделно:£ 60,000£ 431,035
Дневно:£ 8,571£ 61,576
На час:£ 357£ 2,565
На минута:£ 5.9£ 43
Во секунда:£ 0.09£ 0.7

Бидејќи започнавте да ја гледате РафињаБио, ова е она што го заработи.

£ 0

Обично, едно лице што работи во Бразил заработува приближно 8,560 BRL месечно. Таквиот граѓанин треба да работи 18 години и два месеци за да ја заработи месечната плата на Рафиња.

Факт # 3- Тетоважа факти:

Тетоважите Рафиња раскажуваат многу за неговата историја.
Тетоважите Рафиња раскажуваат многу за неговата историја.

Да се ​​каже дека има само неколку мастила е масовно потценување. Фудбалската starвезда има плетеница на внимателно изработени тетоважи. Ги има скоро насекаде на неговата рака, нозе и грб - секој раскажува единствена приказна за неговата историја.

Факт # 4- Враќајќи се во неговото соседство:

Додека го правеше тоа, крилото на Лидс Јунајтед ги повика децата никогаш да не се откажат од своите соништа и да трчаат по она што е нивно. Ова е затоа што единствената личност што може да го оствари својот сон се тие самите и никој друг.

Факт # 5- Статистики на ФИФА:

Рафиња е еден од оние фудбалери кои уживаат во засилување на брзината во видео играта со симулација на фудбал. Остриот крилен напаѓач споделува слични вкупни оценки со Ричарлисон но помал потенцијал. Благодарение на неговото темпо и агилност, Рафиња е дефинитивно сигурна набавка за loversубителите на режимот на ФИФА.

Заклучок:

Биографијата за Рафиња - фудбалерот на Лидс Јунајтед - нè учи една работа. Дека е потребна многу храброст да се протуркаат тешките времиња. Како што е забележано во написот, Бразилецот никогаш не ги напуштил своите соништа откако се соочил со одбивање.

Денес, тој заедно Карлос Винисиус (колега брат) забележа успех во нивната дебитантска сезона во Англија. Прв гол во Премиер лигата за Рафиња (против Евертон) дојде рано. Потврдува факт дека тој може да се прилагоди на најтешката лига во светот.

Наше е да го пофалиме семејството на Рафиња што му дадоа разбирање дека не може да го промени она што веќе му се случило. Ова му даде моќ да продолжи понатаму, да се пушти и да го преболи. Денес, неговите родители, маката и другите што застанаа покрај него сега учествуваат во неговиот фудбалски сјај.

Почитувани читатели, благодарам за времето што го посветивте на овие мемоари. Letубезно споделете ги во делот за коментари, вашите размислувања за фудбалерот на Лидс или какво било набудување што не изгледа добро во нашето пишување. За да добиете брзо резиме на Био на Рафиња, користете го нашето резиме на табелата.

ПРАШАА ЗА ВИКИ:БИОГРАФИЈА ОДГОВОРИ
Комплетни имиња:Рафаел Дијас Белоли.
прекар:Рафиња.
Датум на раѓање:14-ти ден од декември 1996 година.
Градот на раѓање:Порто Алегре, Бразил.
Години:Стари 24 години и 2 месеци.
Родители:Манињо Белоли (Татко). Мајка е непозната.
Семејно потекло:Рестига, Бразил.
Идол:Роналдињо
Религија:Христијанството.
Висина во метри:1.76 m
Висина во нозете: 5 стапки 9 инчи.
Играчка позиција:Крилен напаѓач.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари