Матеус Куња Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Матеус Куња Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Матеус Куња ви раскажува факти за неговата приказна за детството, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Тоа е концизна презентација на животната приказна на Матеус Куња од неговите рани денови, до кога се прослави. За да ви дадам вкус на привлечната природа на био, еве едно сликовно резиме на неговиот напредок во животот и кариерата.

Lifeивотна приказна на Матеус Куња.
Lifeивотна приказна на Матеус Куња.

Да, секој знае дека тој е најповолниот играч на Херта. Сепак, малкумина ја прочитале неговата биографија, што е привлечно. Без понатамошно разочарување, да започнеме.

Матеус Куња Детска приказна:

За био почетниците, неговиот прекар е Матео. Матеус Сантос Карнеиро да Куња е роден на 27-ми ден во мај 1999 година во ãоао Песоа во Бразил. Роден е кај неговата мајка Лузиана Куња и од неговиот татко Кармело Куња.

Запознајте ги родителите на Матеус Куња
Запознајте ги родителите на Матеус Куња.

Потекло на семејството Матеус Куња:

Синот на Лузиана и Кармело е полнокрвен Бразилец. Всушност, тој има семејни корени основани во јужноамериканската земја, која е најпозната по својот иконски карневалски фестивал и талентирани фудбалски starsвезди како Пеле Роналдо Де Лима.

Години на растење на Матеус Куња:

Домородниот ãоао Песоа пораснал во неговото идоло родно место Роналдињо и Подолски. Интересно, тој гледаше доволно игри за цел живот како дете и имаше нешто за играње футсал.

Тој е роден во ãоао Песоа.
Тој е роден во ãоао Песоа.

Потекло на семејството Матеус Куња:

Родителите на Матео беа задоволни од неговиот ран фудбалски ангажман. Сепак, тие осигураа дека тоа не го попречува неговиот развој во другите аспекти на животот. Начинот на кој тоа го сфати семејството на Куња, одличното образование за Матео и неговата сестра Мараја беа исто толку важни колку и развојот во фудбалот.

Фотографија од детството на Матеус Куња со неговата сестра Мараја.
Фотографија од детството на Матеус Куња со неговата сестра Мараја.

Покрај тоа, семејството од средната класа живеело удобно добро и се грижело за најдобриот интерес на Матеус Куња и неговата сестра. Навистина, напаѓачот не лажеше кога забележа дека:

„Бев дете кое пораснав со сè што ми требаше, ништо не ми недостасуваше“.

Како започна фудбалот во кариера за Матеус Куња:

Наспроти широко распространетата дезинформација, патувањето на напаѓачот не започна во Коритиба. Всушност, тој започна со локалниот клуб Кабо Бранко. Интересно, тоа беше клуб за кој играше и неговиот татко! Потоа, Куња отиде во клубот со седиште во Ресифе - КТ Баршо.

Тој имаше поддршка од сите за време на неговите рани денови во кариерата.
Тој имаше поддршка од сите за време на неговите рани денови во кариерата.

Матеус Куња рани години во фудбалски кариери:

Дури кога напаѓачот наполни 14 години се приклучи на Коритиба. Потсетувајќи како пристигна во клубот, Куња забележува дека:

„На еден бизнисмен му се допадна мојот фудбал и заедно со татко ми, ме одведоа во Коритиба“.

Додека беше во клубот со седиште во Парана, Куња помина четири години растејќи низ редовите и врзајќи ги чизмите за подготовка на кариера што ќе го однесе подалеку од бреговите на Бразил.

Погледнете го тогашниот тинејџер како прави она што знае како да го направи најдобро.
Погледнете го тогашниот тинејџер како прави она што знае како да го направи најдобро.

Биографија на Матеус Куња - Приказна за патот до славата:

Навистина, подготовките се исплатеа кога претставниците на швајцарскиот клуб, Сион ги забележа талентите на напаѓачот и оствари контакти за неговиот трансфер.

„Кога мојот менаџер зборуваше за предлогот и можноста да ја започнам мојата кариера во Европа, не размислував двапати. всушност, имав голема желба да играм во европскиот фудбал “.

Првично, населувањето на нов континент беше тешко за тогашниот 17-годишник. Сепак, тој брзо се прилагоди и започна да бара поостра конкуренција. Всушност, Куња помина само една година со Сион пред да се приклучи на Рб Лајпциг во 2018 година.

ПРОЧИТАЈ  Ривалдо приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата
Едвај чекаше да доживее посилна конкуренција во Ред Бул Лајпциг.
Едвај чекаше да доживее посилна конкуренција во Ред Бул Лајпциг.

Биографија на Матеус Куња - Приказна за воздигнување на слава:

За среќа, Рб Лајпциг има филозофија да обложува многу на младите, а Матео не беше исклучок. Тие му дадоа платформа да се докаже и одлично поминаа со убави погодоци. Всушност, неговиот фантастичен финиш против Баер Леверкузен во 2019 година беше гол во Бундеслигата за 2020 година. Исто така, тој беше меѓу номинациите за наградата на ФИФА Пускас.

За време на пишувањето на ова дело за приказната и биографијата за детството на Матеус Кунха, напаѓачот е со Херта БСЦ каде го продолжува својот добар облик. На меѓународната сцена, тој успева за Бразил каде што не успеаја напаѓачите Фирмино и Хесус. Се подразбира дека тој е предност за клубот и земјата и ќе продолжи да прави чуда. На кој начин работите ќе се навалат за него, остатокот, како што велат, ќе биде историја.

Која е девојка / сопруга на Матеус Куња? 

Напаѓачот е еден од ретките генијалци кои победуваат и на терен и надвор од теренот. Тој има многу убава девојка свртена свршеница. Нејзиното име е Габриела Ногеира. Таа е родена во Рио де Janeанеиро и работи како адвокат. Габриела била со Куња колку што се сеќаваме. Всушност, таа беше една од оние кои му помогнаа да се смири кога пристигна во Европа.

Нема прашања за реалноста на нивната убов. Тие одат насекаде и прават буквално сè заедно. Тие имаат син - Леви роден во 2020 година. Погодете кој добил А. предлог за брак за Божиќ? Габриела секако. Неверојатно е што напаѓачот планира да ја направи сопруга.

Матеус Куња со вереникот Габриела и синот Леви.
Матеус Куња со вереникот Габриела и синот Леви.

Семеен живот на Матеус Куња:

Синот на Лузиана и Кармело без сомнение е омилен затоа што е неверојатен фудбалер. Сепак, има само неколку лица кои го сакаат над она што го прави. Тие се неговото семејство. Ви донесуваме факти за семејството Матеус Куња. Исто така, тука ќе ги направиме достапни фактите за неговите браќа и сестри и роднини.

За таткото Матеус Куња:

Кармело Куња е името на неверојатно поддржувачкиот татко. Тој потекнува од Параиба. Како што беше претходно наведено, тој порано беше фудбалер. Тој исто така има историја работејќи како наставник. Куња го заслужува неверојатниот татко што секогаш го мотивирал и охрабрувал. Тој е идеален модел на татко.

ПРОЧИТАЈ  Фред Детството Приказна Плус Неразделени Биографија факти
Фотографија од детството на Матеус Куња со неговиот татко.
Фотографија од детството на Матеус Куња со неговиот татко.

За мајката Матеус Куња:

Лузиана Куња е името на мамата на впечатливиот маестро. Таа потекнува од Пернамбуко во Бразил. Во 2019 година, таа беше привилегирана да гледа како нејзиниот син се појавува за националниот тим во Бразил. Како и секој друг член на семејството на Куња, таа беше среќна да забележи дека нејзиниот син имал подобра стапка кај репрезентативците. Куња многу ја сака и заедно имаат прекрасни спомени.

Фотографија од детството на Матеус Куња со неговата мајка.
Фотографија од детството на Матеус Куња со неговата мајка.

За браќата и сестрите Матеус Куња:

Напаѓачот има само една сестра. Таа е единствениот брат и сестра, а се вика Мараја. Сигурно сте ја виделе нејзината фотографија од детството со напаѓачот горе. Тие се многу блиски и имаат меѓусебни најдобри интереси.

ЛР: Кармело, Мараја, Лузиана, Матео и баба.
ЛР: Кармело, Мараја, Лузиана, Матео и баба.

За роднините на Матеус Куња:

Далеку од потесното семејство на Матео, не се знае многу за неговиот поширок семеен живот. Сигурно сте забележале фотографија од неговата баба и сигурно сте curубопитни да знаете дали таа е неговата баба по татко или од мајка. Така сме и ние. Покрај тоа, ќе сакаме да ни кажува за неговите дедовци, чичковци, тетки, братучеди, внуци и внуки.

Личен живот на Матеус Куња:

Кој е Матеус Куња далеку од теренот? Дали неговиот живот се врти само околу играњето на рамото на последниот дефанзивец? Седнете додека ви донесеме факти за напред за да ви овозможиме да имате целосна слика за него.

Да започнеме со тоа, Матеус Куња е весел среќен среќен со правилен став. Тој има позитивен поглед на секоја животна работа и зрачи со добри вибрации. Исто така, напред не е таинствен. Тој е отворен за откривање факти за неговиот личен и приватен живот. Како еден тон генијалци за кои пишувавме, Матеус обожава пливање. Тој поминува квалитетно време на плажа, а патувањето го направи свое хоби.

Погледнете како напред се занимава со едно од неговите омилени хобија.
Погледнете како напред се занимава со едно од неговите омилени хобија.

Начин на живот на Матеус Куња:

Која е куповната моќ на 58,349 евра неделна плата? Како би се чувствувало да имате нето вредност од 7.5 милиони евра? Мора да имате ментална слика за тоа што може да се добие со ваквите плаќања. Тоа оди подалеку од тоа да се имаат автомобили и куќи во Германија и Бразил.

Цуња ги има сите гореспоменати и мора да загуби што да прави со сите пари што ги поседува. Како и да е, тој разбира дека животот треба да се ужива и не си ги негира задоволствата да биде жив.

Не можеме да не им се восхитуваме на фотографиите на кои тој седи во приватни авиони со сопругата и детето додека им го покажува светот. Тој очигледно живее живот на граѓани од повисока класа, и ние сведочиме за сето тоа.

Никогаш никој што може да си дозволи возење со приватен авион како тој.
Не секој може да си дозволи возење со приватен авион како тој.

Факти за Матеус Куња:

За да го заокружите овој напис за приказната и биографијата за детството на Матео, еве малку познати или нераскажани факти за него.

ПРОЧИТАЈ  Ричарлисон Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Факт # 1 - Плата и заработка во секунда:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗАРАБОТУВАЕ ВО ЕВРА (€)
Годишно:€ 3,034,148.
Месечно:€ 252,846.
Неделно :€ 58,349.
Дневно:€ 8,336.
На час:€ 347.
На минута:€ 5.78
Во секунда:€ 0.09

Бидејќи започнавте да ја гледате оној на Матеус Куња Био, ова е она што го заработи.

€ 0

Факт #2 - Религија:

Напред е христијанин. Поточно, католик што практикува. На прашањето дали има суеверие, Куња одговори дека:

„Кога и да стапнев на теренот, ја допирав тревата и го давав знакот на крстот. Исто така, ја бакнувам тетоважата на Марија, мајката на Исус. Сите тие се траги на мојата култура и религија “.

Факт # 3 - Рангирање на ФИФА 2020:

Куња има вкупен рејтинг од 80 поени со потенцијал 87. Иако може да веруваме дека тоа е нефер рејтинг, вреди да се напомене дека Роберто Фирмино е 86/86. На спасител на вода, советуваме дека не треба да има споредби помеѓу млади и суперarsвезди. Сепак, не можеме да не се восхитуваме на фактот дека Куња е на само неколку поени од израмнување на неговиот сонародник.

Не е лошо, но ветувачки.
Не е лошо, но ветувачки.

Факт #4 - Врска со Нејмар:

Сигурно забележавте дека преносот скоро споделува сличност со Нејмар Јуниор во множества за фигури и вештини. Така и ние. Тие се блиски пријатели и сметаме дека нивната врска ќе зајакнува со годините. Кога Куња го доби првиот повик во сениорската репрезентација, тој беше додаден во групата WhatsApp каде објави „Среќен сум што сум тука“. Нејмар веднаш одговори 'Добредојдовте!' Тој секогаш ќе се чувствува добредојден да игра покрај суперarвездата на ПСG.

Заклучок:

Ви благодариме што го прочитавте ова информативно парче за детската приказна и биографијата на Матеус Куња. Се надеваме дека ве инспирирало да верувате дека соништата и визиите се остварливи кога се поткрепени со акција. Исто како што Куња сонуваше да игра во Европа и помина неколку милји за да го оствари сонот.

Нам ни останува сега да ги пофалиме родителите на напаѓачот за поддршката на неговата кариера со зборови и дела. На спасувачот, ние се гордееме што испорачуваме приказни од детството и факти за биографијата со точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба, добро е да контактирате со нас или да оставите порака подолу.

БИОГРАФСКИ ИСТРАУВААОдговори на Вики
Комплетни имиња:Матеус Сантос Карнеиро да Куња.
прекар:Матео.
Години:Стари 21 години и 10 месеци.
Датум на раѓање:27-ми мај 1999 година.
Место на раѓање:Ãоао Песоа во Бразил.
Родители:Лузиана (мајка) и Кармело (татко).
Браќа:Мараја (сестра).
Висина во нозете:6 стапала.
Висина во см:184 см.
Позиција за играње:Напред / напаѓач.
Девојка / жена да биде:Габриела.
Деца:Леви (син).
Нето вредност:7.5 милиони евра
Хороскопски:Близнаци

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари