Детска приказна Булеј Диа Плус Неоптоварени факти за биографијата

Детска приказна Булеј Диа Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија за Boulaye Dia ви раскажува факти за неговата детска приказна, раниот живот, родителите, семејството (+ браќа), девојката / сопругата, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Накратко, ова е целосната историја на еднократен електричар кој подоцна започна да ја електрифицира Лига 1 со голови. Започнуваме од детските денови до кога тој се прослави. За да го разгорите апетитот за автобиографија, најдете овде резиме на неговата животна траекторија - јасно резиме Био на Буле Диа.

Комплетната биографија на Буле Дија.
Комплетната биографија на Буле Дија.

Да, повеќето fansубители на фудбалот го запознаа само во 2020/2021 година - токму во тоа време неговото име стана популарно како машина за постигнување гол. Сепак, само неколку навивачи ја знаат животната приказна зад напред. Имаме време да го подготвиме - за theубовта кон фудбалот. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Приказна за детството Буле Диа:

Булае Дија е родена на 16-ти ноември 1996 година во Ојонакс, втора по население општина во регионот Оверн-Рона-Алпи во источна Франција. Фудбалерот роден во Франција е последното родено дете на неговото семејство. Тој е најмладиот син (сите момчиња) роден во заедницата меѓу неговите родители.

Растење:

Напаѓачот на Ремс порасна во индустриската долина Ојонакс заедно со неговите големи браќа. Од лево надесно, тие вклучуваат; Харуна, Буле (нашиот фокус), Абу и Диак. Врската меѓу браќата нема нови граници. Од самиот почеток, сите момчиња се познаваа напамет. Тие се обединети од денот на нивното раѓање.

Еве ги браќата; Харуна (крајно лево), Буле (нашиот човек), Абу (десно) и Диак (крајно десно)
Еве ги браќата; Харуна (крајно лево), Буле (нашиот човек), Абу (десно) и Диак (крајно десно)

Потекло на семејството Буле Диа:

Фудбалерот потекнува од сиромашно семејство. Истражувањата велат дека таткото на Булеј Диа играл како аматерски фудбалер во Сенегал. Ова беше пред тој да ја напушти земјата во Франција - да бара подобар живот. Според најстариот брат на Буле, Харуна, нивниот татко никогаш не сакал да стане професионалец.

За време на детството на неговиот Буле Диа, членовите на неговото семејство делеле мал стан во кој издлабиле простории за дневна соба. Фактот дека сите четворица браќа имале единствена мала спална соба, значи дека неговиот татко и мама не биле толку богати.

Потекло на семејството Буле Диа:

Иако се родени во Франција, многу обожаватели се свесни дека Диа има сенегалско потекло. Сепак, она што е помалку познато е Ојонакс, град што го имала неговата мајка.

Како што се гледа од картата погоре, комуната е оддалечена од Geneенева, Швајцарија, на само 1 час и 10 мин. Исто така, францускиот град Лион е најблизу до Ојонакс - 88.0 час 1 мин возење (16 км). Ојонакс е индустриски град на исток од Франција.

Образованието:

Истражувањата велат дека како дете, постоела идеја неговите татко и мајка да не сакаат да гледаат како Диа го компромитира основното образование за неважни работи како што се спортот. Од оваа причина, фудбалот стана секундарен. Нема записи за одење на Диа на училиште, но знаеме дека тој имал некакво техничко образование.

Нераскажаната фудбалска приказна на Буле Диа:

Од самиот почеток, немаше такви работи како што е потрагата да се стане професионалец во фудбалот. Дури и како дете, само неговите големи браќа се занимаваат со фудбал. Стравот од гледање на нивниот татко да има неуспешна фудбалска кариера ги предупреди момците за ризиците.

Како и да е, судбината да се стане професионалец во фудбалот се случи на божествен начин. Еднаш, многу одамна, среќата падна во семејството на Буле Диа, кога тие беа избрани да играат натпревар со 5 играчи. Ние се однесуваме на тоа како соседски турнир во Ојонакс.

Додека секој член на семејството разговараше, таткото на Булеј одби. Според Харуна, неговиот најстар брат;

„Нашиот татко не сакаше да учествува. го принудивме малку. Додека бил на пат, размислувал за тоа и ја отфрлил идејата. тој се вознемири и се сврте “.

Откако многу разговараа со него, таткото на Буле и неговите четворица браќа се пријавија. Нив ги привлече пријател, кој остана на стативата. На радост на неговите сите, семејството на Булеј Диа го освои турнирот откако се соочи и освои бројни противници.

Раниот живот во кариерата:

По завршувањето на турнирот, водачот на Пластика Вале ФК, водечки клуб на градот, се искачи да преговара со родителите на Булеј Диа од последниот свиреж. По успешните разговори, неговите големи браќа (Харуна и Абу) го потпишаа првиот договор за млади. Нашата сопствена Буле го следеше примерот некаде подоцна. На сликата подолу, тој одвои време пред да се запише за Пластика Валеи ФК.

На крајот на денот, откако момчињата ќе се вратеа од тренинг, секој разговараше за своите подвизи. Додека сите зборуваа слатки работи за нивниот настап, на Буле не му беше дозволено да зборува. Тоа беше затоа што неговите браќа се чувствуваа и знаеја дека тој не се претставил добро. Додека секогаш го молчеше, Булае еднаш им рече на своите браќа;

Willе видите сите некогаш. Ако има некој што ќе успее во Фудбал, тоа ќе бидам јас.

Навистина, момчето никогаш не лажело. Никој не знаеше дека тој (со години) ќе им се придружи на таквите Калиду Кулибали, Едуард Менди и мноштво други во станување лице на Сенегал репрезентација.

Преку фудбалот, Буле стана единствениот носител на семејството. За жал, сите негови големи браќа (Харуна, Абу и Диак) никогаш не стигнаа до професионалниот свет. Фудбалот беше губење време за нив, но голем извор на мотивација за Буле. Howе ви кажеме како Сенегалецот постигна успех во следниот дел од неговата hisивотна приказна.

Биографија на Буле Диа - Приказна за патот до славата:

Семејниот хранител израснал во наб anудувач на неговите големи браќа. Се разбира, тој ги смета Харуна, Абу и Диак за свои примери. Меѓу сè што направија, тој ги извлече само најдобрите. Буле беше паметно дете кое гледаше грешки што ги убија кариерите на неговите браќа и научи да избегнува такви. Тој ја задржа својата амбиција на задниот дел од умот.

Фабрички комбинации и аматерски фудбал:

Пред да експлодира во Ремс, Булеј Диа беше доволно мудар да бара алтернатива, доколку фудбалот не успее. За време на тинејџерските години, тој станал електричар. Уште како тинејџер, мудро момче го користеше концептот на управување со времето. Ова се виде во неговата рутина да работи во електрична фабрика и да игра аматерски фудбал.

Неуспешни испитувања и мисла за откажување од фудбалот:

На 12 години, тој се обиде својата рака во Сент Етјен, не успеа. Следуваа неубедливи тестови во Олимпик Лион. Со одобрение од неговото семејство, тој патуваше на 752 км пат до Велс - за судење во Африка во Рексам, за жал, тоа се претвори во уште еден неуспех. Откако виде дека не може да се движи покрај аматерскиот фудбал, Буле размислуваше да се откаже од играта.

Токму во времето кога напаѓачот беше на работ да ги обеси чизмите, близок пријател на неговите родители (по име; Гај Хербајн) разговараше со него со груб тон. Според неговите зборови;

„Ова е единствениот пат кога видов како некој многу лошо ми зборува. Тој ми рече дека ме гледа како будала, која само ќе продолжува да глупира, да не застанува, ако ги обесам чизмите.

Дека моите браќа веќе го потрошија својот потенцијал… и ќе дојде мојот ред ако се откажам “

Boulaye Dia Bio - Успешна приказна:

Откако го слушна последниот член на неговото семејство да се откаже, интервенираше помошникот тренер на ФК Пластика Валее. Тој му понуди договор на определено време на Булаје, со што повторно се врати во фудбалот.

Уште во отсуство на про-клуб, му беше дозволено подоцна да се приклучи на центарот за надеж на Јура Суд, 20 км од неговата семејна куќа. По три сезони, Диа веќе стана деби за сениорскиот тим на клубот. Тој започна со скромна нота во Шампионатот Национал 2 (четврто ниво на системот на Француската лига). Во сезоната 2017/2018, Диа постигна 15 погодоци на 21 натпревар.

Преместувајќи се на поголема висина, starвездата во подем потпиша професионален договор со Stade de Reims на 16 јули 2018 година - по успешната дебитантска сезона со Јура Суд Фут. Тој одигра само шест натпревари пред да испрати да стане прв избор напаѓач за сениорскиот тим.

Од сезоната 2019-2020, машината за постигнување голови никогаш не погледна наназад. Ловокрадецот покажа фантастичен скок и решителен став. Како и за време на пишувањето на Био на Буле Диа, тој го рангира највисокиот голгетер во француската Лига 1 - со само Kylian Mbappe постигнувајќи повеќе. Овој подвиг ги натера големите клубови низ цела Европа да молат за неговиот потпис.

Според веб-страницата на Butfootballclub, „Стад де Ремс“ нема да има нож под грло за да го продаде Буле Диа - цел на ОМ и домаќин на клубови од прволигашот. На кој начин и да излезат работите, обожавателите веруваат дека тој е на висина на задачата што претстои. За семејството, тоа е завршена мисија, инсталирана репутација и конечно испорачана судбина. Останатото, како што велат, е историја.

Дали Буле Дија имате девојка или жена?

Дали сте тука за да добиете информации за в loveубениот сенегалски напаѓач? Дали имате жестока желба да откриете која е девојка на Булеј Диа? Така сме и ние. Со неговата растечка популарност и добар изглед, сигурно е дека напаѓачот ќе ги привлече обожавателите кои се сметаат себеси за сопружни материјали.

Спасувачот може конечно да каже дека Буле Диа не е оженет (како на почетокот на 2021 година). Исто така, тој може да има девојка одобрена од неговите родители како идна мајка на неговите деца. Но, имајќи предвид дека тој е доцен бумер, тој навистина треба да ги искористи сјајните списанија. Напаѓачот (од јануари 2021 година) ги прифати сите средства за да ги направи неговите односи приватни.

Буле Дија Личен живот:

Во овој дел, ќе ви помогнеме да ја запознаете личноста на напаѓачот - далеку од фудбалот. Почнувајќи, тој е некој кој никогаш не заборава од каде потекнува и имаме доказ за тоа.

Еднаш, многу одамна, Булаје Диа отиде да ги посети своите поранешни пријатели во ГМЦ. Ова е фабрика за производство и трговија со пластика каде што работел пред да стане фудбалска суперarвезда.

Откако стигна таму, тој најпрво отиде директно да ги поздрави своите поранешни колеги, наместо да дојде директно да го види шефот на компанијата. Не е затоа што имале кавга. Тоа е само нешто во врска со неговата понизност.

Тогаш во фабриката, Буле беше вработен модел и вистински вреден работник. Луѓето што го познаваат би рекле дека тој е многу точен, не ги смета неговите часови и е способен да се прилагоди на сите судија. После работа, тој ги зема своите златни нозе на тренинг сесии каде што се подготвува за професионалниот свет.

Начин на живот на Boulaye Dia:

Да изгледате едноставно и паметно е нешто кон кое многу fansубители на фудбалот тежнеат. Самиот Дија на Сенегал останува доследен на себеси преку неговата одлична колекција на едноставни носења, соодветни на кул патики. Надвор од фудбалот, тој живее едноставен начин на живот и НЕ кој лесно се забележува од скапи автомобили, големи куќи, зуи, девојки, забави итн.

На 24-годишна возраст, Буле има хоби на модерната генерација. Како и повеќето starsвезди, тој обожава да игра видео игри и фантазии да гледа НБА.

Булеј Диа нето вреди:

Имајќи предвид дека неговата постара кариера започна само на 22 години, прилично е лесно да се измери вредноста на неговите нефинансиски и финансиски средства - особено што ја знаеме неговата плата на „Стад де Ремс“. На почетокот на 2021 година, нето-вредноста на Буле Диа се проценува на 750,000 евра. Оваа бројка е поставена да се зголемува како што ги чуваме табулаторите за брзорастечките шпекулации за трансфери околу него.

Семеен живот на Буле Диа:

До сега, сите сме свесни дека машинското постигнување гол не е син на богат човек и, исто така, никогаш не пораснал имајќи работи на повик и повик. Буле потекнува од ултра обединето сенегалско семејство. Во овој дел, ќе ви кажеме што знаеме за неговото домаќинство.

За родителите на Буле Диа:

Од самиот почеток, тие имаа став дека нивните синови држат барем нешто (не фудбал) дури и вие со мала материја - што ќе им помогне да го преживеат животот. Поради оваа причина, Буле Дија стана носител на професионален бакалаурет за електрична енергија на возраст од осумнаесет години. Ако фудбалот не работеше, тој сè уште ќе го преживееше животот.

Според ИГФМ Сенегал, Мајката на Буле Диа никогаш не работела, а неговиот татко се соочил со здравствени проблеми што го спречиле да стане фудбалер. Тешко му беше да се справи со пензионирањето од фудбалот. Без сомнение, таткото четворица би бил среќен што неговиот последен роден син ги живее своите спортски соништа.

За браќата на Буле Диа:

Професионалниот фудбалер кој игра како напаѓач за Сенегал потекнува од домот на Тестостерони. Дури и тие се држеа до сонот да станат фудбалери, не жали што не успеавте во кариерата затоа што еден од нив (нивниот најмлад) успеа да стигне до тоа.

Еве ги браќата; Харуна (крајно лево), Буле (нашиот човек), Абу (десно) и Диак (крајно десно)

Во интервју за браќата на Булеј Диа, еден од неговите постари, Абу Диа еднаш рече;

„Уште од мали, си ветувавме работи што треба да постојат меѓу браќата. Тоа е loveубов!

Поминавме низ тешкотии, не можам да кажам сè. Ние секогаш сме тука за нашата мала која го направи тоа “,

Како професионален фудбалер со диплома како електричар во џеб, Булаје Диа се грижи за своите браќа, родители, чичковци, тетка и други роднини кои живеат во Ојонакс и Сенегал.

Буле Дија Нераскажан факт:

Заокружувајќи ја нашата приказна за историјата и чудесната судбина на напред, ви претставуваме неколку вистини што можеби не сте ги знаеле.

Факт # 1 - Распределба на платата и заработка во секунда:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработки во евра (€)Заработка во западноафрикански CFA (SAY-fuh) франк.
Годишно€ 572,880CFA 376,267,488
Месечно€ 47,740CFA 31,355,624
Неделно€ 11,000CFA 7,224,798
Дневно€ 1,571CFA 1,032,114
На час€ 65CFA 43,005
На минута€ 1CFA 717
Во секунда€ 0.01CFA 11.9

Бидејќи започнавте да ја гледате Буле ДиаБио, ова е она што го заработи.

€ 0

Дали знаеше?… Просечен Сенегалец кој заработува 102,686 10 CFA / Месец треба да работи за цели 1,032,114 години за да направи XNUMX CFA. Ова е она што Boulaye Dia го заработува еден ден со Stade de Reims.

Заклучок:

Голема благодарност што одвоивте време да ја прочитаме животната приказна за Буле Диа. Во текот на нашето истражување, откривме дека неговата Биографија има неважна лекција за зборот - Надеж. Бидејќи Бојле се стремеше како Sadio Mane, тој беше во можност да ја види светлината меѓу целата темнина што му се најде. Додека го пишувам неговото Био, тој стана скапоцен камен изработен во Лига 1.

Поранешниот електричар не видел успех, ако не и неговите браќа - Харуна, Абу и Диак. И покрај откажувањето од кариерата, момчињата создадоа патека за Бојлеј. Како мудро момче, учел од грешките на своите браќа, ги искористил своите шанси и се издигнал над фабричката работа и аматерскиот фудбал. На еден од неговите родители - татко му му беше тешко да се справи со неуспешната кариера. За среќа, неговиот последен син го врати стариот сон.

Во Lifebogger се грижиме за точноста на нашите биографски содржини. Ако наидете на нешто што не изгледа како што треба на овој напис, kindубезно контактирајте не. Во спротивно, кажете ни што мислите за францускиот генијалец од сенегалско семејство потекло. Конечно, за да добиете резиме турнеја на Био на Буле Диа, користете ја нашата Вики Табела.

ПРАШАА ЗА ВИКИ:ОДГОВОРИ:
Целосно име:Буле Дија
Години:Стари 24 години и 5 месеци.
Датум на раѓање:16 ноември, 1996.
Место на раѓање:Ојонакс, Франција.
Родители:Г-ѓа и г-ѓа Диа.
Браќа:Харуна, Абу и Диак.
Семејни корени:Сенегал
Висина во нозете:5 нозе 9 инчи.
Висина во метар:1.80 m
Агент:Фредерик Герара.
Религија:Муслиман.
Хороскопски:Шкорпија
Нето вредност:750,000 2021 евра (статистика за XNUMX година).
Играчка позиција:Напред.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари