Ademola Lookman Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Ademola Lookman Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија „Адемола Локен“ ви раскажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, начинот на живот, личниот живот и не вреди.

Накратко, имаме концизна историја на англискиот фудбалер со потекло од Вандсворт. Спасувачот ја започнува приказната на Лоукман од неговите рани денови до кога се стекна со слава во прекрасната фудбалска игра.

За да го разгорите вашиот апетит за автобиографија за привлечната природа на Био на Адемола Локман, еве една галерија од неговата траекторија на кариера. Ја раскажува неговата приказна нели?

Биографијата на Адемола Локман.
Биографијата на Адемола Локман.

Да, секој знае дека тој е креативен и високо технички ... фудбалер благословен со рамнотежа, финта, забрзување и агилност. И покрај ова признание, само неколку обожаватели ја прочитаа концизната верзија на Lifeивотната приказна на Адемола Локман. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Адемола Локман Приказна за детството:

За почетниците во Биографијата, тој го носи прекарот - Мола. Неговите вистински или целосни имиња се - Адемола Локман Олајаде Аладе Ајлола Локман. Англискиот фудбалер е роден на 20-ти октомври 1997 година од родители од Нигерија, во градот Вандсворт, Лондон.

Растечки години:

Како дете, Мола се зависни од гледање фудбалски игри. Тој беше особено привлечен од атмосферата на одредени екипи во Премиерлигата, како Гудисон Парк на Евертон. Играњето фудбал со пријатели од детството, исто така, ги постави темелите на неговиот спортски развој. 

Пред неговите тинејџерски години, родителите на Адемола Локман го преселија семејството - од неговото родно место Вандсворт до лондонскиот Пекам. Младото момче порасна во тешка населба која се сметаше за едно од најлошите места за живеење во Лондон.

Адемола Локман пораснала во Пекам, домот на Наира Марли.
Адемола Локман пораснала во Пекам, домот на Наира Марли.

Пекам, каде пораснал Лоукман, е област во јужен Лондон, во рамките на округот Саутварк. Областа е позната по насилното младинско злосторство. За среќа, фудбалерот, вклучително и членовите на неговото домаќинство, никогаш немале дел од тоа.

Потекло на семејството Адемола Локман:

Домородниот жител на Пекам потекнува од нигериски родители кои припаѓаат на група интересни лондончани. Едноставно кажано, медиумите ги опишуваат таткото и мама на Адемола Локман како строги, смешни, дрски и многу образовани лица. Тој лондончанец потекнува од семејство од средна класа и никогаш не страдал од недостаток за време на неговото детство.

Родителите на Адемола Локман работеле со традиционално домаќинство, со големо внимание на нигериската култура. Тие беа тип што сакаа нивните деца да станат адвокати или сметководители, а НЕ фудбалери.

На видеото подолу, забележавме дека момчето најде начин да ги заобиколи претходните очекувања на неговите родители - за тоа што порано сакаа да стане нивниот син во животот.  

Потекло на семејството Адемола Локман:

Прво, прво, ќе ви го кажеме значењето на неговото име. Адемола е презиме со нигериско јорупско потекло што значи „кралот / круната / кралското семејство заедно со богатството' Без расправија, тој ги има своите семејни корени од Нигерија. Ова е западноафриканска нација која се смета за најмногу црнци на планетата Земја.

Ова е мапа на Нигерија која го објаснува семејното потекло на Адемола Локман.
Ова е мапа на Нигерија која го објаснува семејното потекло на Адемола Локман.

Родителите на Адемола Локман потекнуваат од југозападниот дел на Нигерија. Тие веројатно се од некоја од следниве состојби; Лагос, Ојо, Огун, Осун, Екити или Ондо. Самиот фудбалер, припаѓа на лондонската црноафриканска етничка припадност.

Образование за Адемола Лукман:

Како и многу деца во Лондон родени во нигериски семејства, одењето на училиште било секогаш задолжително. Адемола го следел упатството што го поставиле неговите родители. Според Индипендент, тој присуствуваше на ова училиште, на колеџот Свети Апостол Тома во Пекам.

Адемола беше меѓу најбрилијантните студенти на неговиот сет на колеџот Свети Апостол Тома во Пекам.
Адемола беше меѓу најбрилијантните студенти на неговиот сет на колеџот Свети Апостол Тома во Пекам.

Тогаш во училиште, Адемола беше ова толку интелигентно момче што можеше да направи повеќе задачи и со академици и со фудбал. Дали знаевте?… Неговите когнитивни способности го видоа да постигне три А * и пет како на GCSE.

Фудбалска приказна Адемола Лукман:

Нашето момче одеше само на училиште за да може да ја исполни желбата на неговите родители. Во вистинска смисла, сè што сакаше да биде Адемола - требаше да стане професионален фудбалер. Потрагата по образование никогаш не била загрозена - на почетокот. Внатрешно, тоа го натера младиот човек да добие помалку време за играта. Во рамките на повеќе задачи, Мола се запиша за фудбал во неделната лига како Деле Алли правеше.

Вистината е, родениот жител на Пекам никогаш не уживал во животот што го имале повеќето деца на академијата, каде што го баганирале фудбалот на 6-годишна возраст. Непосредно по неговите тинејџерски години, Локман се запишал во ФК Ватерло - локален тим посветен на давање спортски зафатени училишни деца шанса.

На 14-годишна возраст, трагедијата (смрт на пријател) го инспирирала Адемола во величина. Тоа беше време кога Адемола изгуби соиграч по име Анвалу. Ненадејната смрт на неговиот пријател беше навистина тешка за справување, но за среќа, тој го состави неговиот тим заедно.

Адемола изгуби пријател во неговиот прв клуб. Тој тажен настан продолжи да му помага на неговиот тим.
Адемола изгуби пријател во неговиот прв клуб. Тој тажен настан продолжи да му помага на неговиот тим.

Поради тоа колку беше болно, соиграчите на Адемола, од почит кон мртвите, си ветија едни на други дека ќе направат се што е потребно за да станат успешни во фудбалот. Од тој ден, момчињата се бореа заедно, никогаш не губеа игри како порано. За среќа, тие постигнаа успех за својот покоен соиграч.

Ран живот со аматерски фудбал:

Околу април 2014 година, Атлетик до 16 години во Чарлтон се приближуваше кон крајот на сезоната. Поради долгата пауза помеѓу нивните тела, клубот одлучи да организира уште неколку игри (пријателски) за да им даде поголема минутажа на нивните играчи.

Чалтон го поздрави Лондон ФА У-16 да се натпреварува со него. Ова е тим на собрани аматерски фудбалери од локалните страни во неделата во лигата. Тие имаа мало 16-годишно крило по име Адемола Локман кој се приклучи од ФК Ватерло.

На тој пријателски натпревар, Адемола Локман стана најдобриот играч на теренот - со голема разлика. Доаѓајќи како рана замена, нашето момче покажа многу храброст. Тој ја искористи својата блескава финта / дриблинг при извлекувањето на скоро сите играчи на Чалтон.

Додека ниедно тело не знаеше, суштината на таа игра беше Чалтон да ја извидува Адемола Лукман и фудбалерот никогаш не знаеја. Откако извршил влијание, еден од неговите пријатели му се помудрал велејќи му;

Брат, мислам дека ти си причината за овој натпревар. Забележав дека сте извидени веднаш штом влегов. Можам да го насетам тоа. Адемола одговори велејќи… јас ??… и неговиот пријател рече ДА !!

Биографија на Адемола Локман - Приказна за патот до славата:

После натпреварот, нашето момче доби покана за домашно судење, кое го помина во летачки бои. Поради одличниот приказ на постигнати четири гола, Чалтон не само што го стекна. Клубот му понуди стипендија на Адемола.

Само за една година, младиот беше подготвен да дебитира за првиот тим. Кога му се јавија на Адемола да се подготви за неговиот прв натпревар, тој изгледаше многу шокиран, мислејќи дека станува збор за некој друг на кого тренерот мислеше.

Афер тие потврдија дека тој е оној, нашето момче започна да ги бара своите подлоги за негување, не знаејќи дека тоа е во џебот на неговата јакна за обука. Тренерот на Чалтон само му рече да биде самоуверен и да се истакнува себеси природно - што и направи. За среќа, Лоукман стана starвезда на акција, која започна како Вејн Руни. Говорејќи за своето рано искуство, Мола еднаш рече;

Бидејќи е многу вреден, фудбалер кој никогаш немал вкус на академски фудбал, но ја користел својата интелигенција за да го надмудри противникот, Адемола се повика да ја добие својата прва награда за кариера. Поради неговото достигнување во образованието и фудбалот, тој ја доби наградата LFE чирак на годината 2015-2016.

""

Ран триумф на англиски јазик:

За тоа време (2016 година), радоста на семејството на Адемола Локман немаше граници бидејќи тој ја доби својата прва меѓународна прозивка за составот на Англија до 19 години. Следната година (2017), Лоукман ја одбил можноста да се префрли на верност кон Нигерија - земјата на неговиот татко и мајка.

Пред да го објави своето име во англискиот фудбал, поривот и решеноста на Локман беа неговите највредни адути. Да се ​​биде меѓу starsвездите со најбрзо издигнување во неговата земја го виде изборот да ја претставува Англија до 20 години на Светското првенство ФИФА У-2017 20.

Тој натпревар ја виде Англија како се зголемува. Одликувајќи се заедно со Спарс Кајл Вокер-Питерс, На Арсенал Ainsley Maitland-Niles и Евертон Доминик Калверт-Левин (да споменеме неколку), три гола на Адемола и помогнаа на Англија да го освои трофејот.

Славниот момент на Адемола Локман со Англија.
Славниот момент на Адемола Локман со Англија.

Адемола Локман Био - Приказна за успесите:

Многу можности се отворија за starвездата во подем по турнирот. За помалку од три години со Чалтон, Адемола доби трансфер од 11 милиони фунти во Евертон. Изненадување за многумина, ова е многу ретка приказна за фудбалер кој започна од НЕ КАДЕ (фудбал од неделната лига) да отиде толку далеку - за толку кратко време.

Размислувајќи за неговите рани денови со Атлетик на Чалтон и се приклучи на Евертон, Адемола еднаш го сподели своето искуство во едно интервју. Ни кажува како Тофи (под Роналд Коман) го извидуваше откако дојде да гледа една од неговите игри, доколку тој беше импресиониран.

Адемола веднаш се врза со тимот на Евертон од неговиот прв ден на тренинг. Тој го цени флуидниот фудбал на трофеите и се зближи со некои од неговите соиграчи во Англија, на пр Том Дејвис.

Да се ​​најде себеси како игра против слични на Јаја Туре Серхио Агуеро беше нешто во што Адемола тешко можеше да поверува. Да, тој сонуваше да гледа деби од Премиер лигата, но никогаш не веруваше дека тоа ќе дојде толку брзо. Интересно, нашето момче постигна гол на својот прв натпревар, додека неговиот тим го совлада Ман Сити.

Приказната за РБ Лајпциг:

Следејќи ја вреќата на Роналд Коман, Адемола сметаше дека му треба некое странско искуство. Тој ја отфрли одлуката на Алардајс за позајмица во Дерби, наместо да претпочита преселба во Ралф ХасенхатлРБ Лајпциг.

По успешната магија на позајмицата во германската облека каде постигна дебитант (како што имаме на видеото подолу), Адемола наскоро стана омилен фан на Лајпциг. Клубот како признание за неговата услуга го потпиша на трајна основа. 

По избувнувањето на КОВИД, жител на Лондон почувствува итна потреба да остане близу до семејството. Оттука, на 30-ти септември 2020 година, Адемола се приклучи на премиерлигашот Фулам, клуб кој одговара на неговиот стил и се наоѓа близу до местото каде што порасна. 

Откако се приклучи на лондонската страна, Адемола никогаш не погледна назад. Тој покажа фантастичен скок, поодлучен став и голема самодоверба. Овој перформанс, од недела во недела, му дава на Фулам инјекција на доверба во нивната потрага за испаѓање од авион.

Без сомнение, англиските fansубители на фудбалот се на работ да набудуваат уште еден млад човек кој повикува изненадување Герет СаутгейтАнглија. На кој начин и да излезе, му посакуваме најдобро. Останатото, како што велиме за неговото Био, ќе биде историја.

Адемола Лукман го сака животот - девојка, сопруга, дете?

Со огромна успешна приказна, како што е забележано на начинот на кој се прослави во Премиер лигата, едно останува на сигурно за домашниот Пекам. Всушност, повеќето обожаватели имаат проблем ако Адемола Локман има девојка или некој што тој го смета за жена.

Кој е Адемола Лукман што излегува?
Кој е Адемола Лукман што излегува?

Освен неговата нигериска мајка и сестра, почитуваниот дриблер Фулам нема никој што ја прави неговата Биографија целосна. На друга мисла, Адемола можеби има девојка, но одбива да ја објави својата врска јавна, барем засега.

Факти за личен живот:

Адемола Локман е миро andубиво и фер-умствено човечко дело, оној кој има ознаки на Хороскопски знак Вага. Тој има curубопитна и креативна природа и надвор од теренот и надвор од него. Повторно, неговата вродена желба да им помага на луѓето без да се надева дека ќе добие нешто назад, кажува многу за неговата личност.

Имајќи предвид дека тој беше најсјајниот студент во неговиот сет на колеџот Свети Апостол Тома во Пекам, не сме изненадени што го гледаме Локман како следи една од неговите скриени страсти. Не е ништо друго освен предавање на ученици во класите. Адемола сака да поддржува мали деца и дознавме за време на неговите денови со Евертон. 

Да не функционираше Фудбал, сигурни сме дека Адемола Локман ќе станеше учител.
Да не функционираше Фудбал, сигурни сме дека Адемола Локман ќе станеше учител.

Учениците од основното училиште „Сент Андреј Маглул Ц е Е“ во Ливерпул никогаш не би брзале да го заборават својот скромен учител, кој и покрај набиениот распоред во кариерата, наоѓа време да дојде да ги посети и да ги учите.

Далеку од фудбалот, Адемола Локман има и одлична смисла за хумор. На ова видео, нашето момче е забележано со неговиот колега Нигериец, Fikayo Tomori, правејќи шеги со своите соиграчи и исто така добро смеејќи се заедно.

Факти за начин на живот:

Без идеја кој е, забележувањето на Адемола Локман на улиците ќе ве натера да помислите дека тој е само просечен лондонец - судејќи според начинот на облекување. Ова е обележување на неговата скромна личност. Вистината е, Адемола поседува многу штедлив начин на размислување и покрај милионите фунти кои влегуваат на неговата банкарска сметка секоја година.

Погледнете кој заработува 2.6 милиони фунти секоја година. Адемола е најдобриот пример за анти-блиц став.
Погледнете кој заработува 2.6 милиони фунти секоја година. Адемола е најдобриот пример за анти-блиц став.

Фудбалерот еднаш откри преку својот инстаграм за тоа како изгледа неговата куќа. Куќата на Адемола Локман е доказ дека тој е вистински противотров на скапиот начин на живот.

Фудбалерот со нигериско потекло живее многу скромен живот во она што изгледа како мала мала куќа - и покрај тоа што заработуваше 50,000 фунти неделно со Фулам.

Ова е Куќата на Адемола Локман. За некој што заработува 50 кг неделно.
Ова е Куќата на Адемола Локман. За некој што заработува 50 кг неделно.

Автомобил на Адемола Локман:

Додека го пишувам ова Био, Мола е во фаза од животот кога присуствува на свадби како младоженец. Дали знаете дали тоа е автомобилот на Адемола Локман подолу? да тоа зад behind светкавиот Мерцедес Бенц. Според нас, тоа возење може да биде негово, ти го користеше за пригода. 

""

Семеен живот на Ademola Lookman:

Бесната Englandвезда на Англија никогаш не ги заборава оние што стоеја покрај него кога тој беше ништо. Овие луѓе се семејство, составено од неговите родители, браќа, сестри. Нема да ги заборавиме тренерите и соиграчите кои придонесоа за неговиот успех досега. Да ви кажам повеќе факти за неговото домаќинство.

За родителите на Адемола Лукман:

Да, свесни сме дека неговата мајка и татко порано ја влечеа лентата за да сакаат нивниот син да стане адвокат или сметководител. Исто така, слушнавме за нив кога Локман го постигна својот прв гол во ЕПЛ со Евертон.

Се чини дека неговите родители му кажале пред натпреварот, НЕ ДА ВИКААТ кога ќе постигне гол против Сити. Тие му рекоа да го стори тоа при пристигнувањето дома - во нивно присуство. Погледнете го видеото.

За роднините на Адемола Лукман:

Според Јаник Боласи, фудбалерот потекнува од тешка позадина во Пекем (Лондон) каде што беше прилично груб за живеење. Од нашето истражување, Адемола потекнува и од она што исто така изгледа како тежок нигериски корен.

Со одобрение од неговите родители, тој често наоѓа време да ја посети Југозападна Нигерија, од каде потекнуваат неговите татко и мајка. Навистина, Локман е пријателски расположен. Тој наоѓа време да се поврзе со роднини и пријатели во западноафриканската земја.

Мило ми е што го гледам Адемола Локман како се поврзува со неговите роднини во Нигерија.
Мило ми е што го гледам Адемола Локман како се поврзува со неговите роднини во Нигерија.

Факти за Адемола Локман:

Во овој завршен дел од нашата Биографија, ќе ви кажеме повеќе вистини за поранешниот Евертонијан. Без да чекаме многу време, да започнеме.

Факт #1 - Споредување на платата Фулам на Адемола Лоукман со онаа на просечниот Британец:

ТЕНУРАРаспределба на платите во Фулам 2020 година
Годишно£ 2,604,000
Месечно£ 217,000
Неделно£ 50,000
Дневно£ 7,143
На час£ 298
На минута£ 4.9
Во секунда£ 0.08

Од гледањето на оваа страница, ова е она што Адемола Лукмен заработи со Фулам

£ 0
Дали знаевте?… На просечен човек во Лондон (кој заработува 38 кг месечно) ќе му требаат 68 години и 6 месеци да ја направи годишната плата на Адемола Локман со Фулам.

Факт # 2: Рангирање на игри:

Профилот на Адемола Локман заслужи надградба, која треба да биде поголема - и во вкупните и во потенцијалните резултати. Она што му недостасува во висина, суперarвездата ја надополнува неговата агилност, рамнотежа, дриблинг и забрзување. Искрено, вкупниот резултат од 82 и потенцијалот од 86 би бил фер.

Факт # 3: Казна:

Адемола Локман постигна неколку брилијантни удари во текот на својата кариера. Имаме еден од оние пенали каде тотално декласираше голман. Тоа е нешто што нема да го заборави набрзина.

Факт # 4: Религија на Адемола Локман:

Родителите на левото крило го воспитуваа како практикуван христијанин. Го видовме како го крсти знакот секогаш кога влегува на теренот и постигнува голови. Адемола исто така покажува со прстите кон небото кога ќе постигне гол. Неговата сметка на Био Инстаграм е исто така покажувач на неговата вера. 

Заклучок:

Покажување непоколебливост во обид да се постигне фудбалска ardвезда. Ова ја дефинира личноста на Адемола Локман - човек кој многумина го познаваат како вреден работник. Биографијата за левото крило нè учи дека патот до успехот е да се преземат масивни, одлучни активности.

Од детството, да се стане фудбалер е најголемиот сон. Немаше знаци дека сака да стане адвокат или сметководител како што сакаа неговите родители. Денес, семејството на Локман е гордо што го препознава човекот што тој стана крилен напаѓач. 

Ви благодариме што останавте со нас за животната приказна за еден од најскапоцените камења во Англија. Тука во Lifebogger, ние се стремиме кон точност и правичност во работата на испорака Англиски фудбалски приказни

Ве молиме контактирајте не доколку забележите нешто што не изгледа убаво во нашето Био на левото крило. Повеќе, ќе ни биде драго ако ни ја дадете вашата перцепција за бранителот во делот за коментари. Конечно, за брзо резиме на мемоарите на Адемола Локман, користете ја нашата Вики табела.

БИО ИСТРАУВААОдговори на Вики
Комплетни имиња:Адемола Локман Олајаде Аладе Ајлола Лукман
Години:Стари 23 години и 5 месеци.
Датум на раѓање:20-ми ден октомври 1997 година
Место на раѓање:Вандсворт Таун, Лондон
Семејни корени: Нигерија
Родители место на раѓање:Нигерија
Националност:Обединето Кралство
Етничка припадност:јорупски
Родители:Татко (N / A), Мајка (N / A)
Браќа:Брат (N / A), сестра (N / A)
Висина:5 ft 9 инчи ИЛИ (1.74 m)
Зодикац:Libra
Религија:Христијанството
Образованието:Колеџот Свети Апостол Тома во Пекам.
Играчка позиција:Лево крило
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари