Тим Cahill Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Тим Cahill Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј, најпознат по прекарот; "Тимми". Нашата приказна за детството Тим Кејил плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Без сомнение, Тим Кејхил се смета за еден од најуспешните спортисти во Австралија. Сега нека се нурне во неговата личност.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Раниот живот

празно

Кахил е роден на 6 декември 1979 во Сиднеј на англиски татко на ирско потекло (Тим Cahill Snr) и Самоа мајка (Сисифо Кахил).

Тој беше охрабрен да игра фудбал како дете, иако израснал во многу голем рагби лига- играње на семејството. И покрај тоа, Тим се интересира фудбал. Едно од неговите омилени хоби беше гледањето на Премиер лигата во Барклајс. Идеално, тој би можел да го направи она што многу Австралијци тешко можеле да го направат. Тоа останува будно во мртвите часови на ноќта (12: 00 midnight - 4: 00 am) само за да ги гледаат сите акциони настани од англиската лига.

Што се однесува до фудбалот, суровата австралиска и британска временска разлика ги попречи многумина од гледањето на играта. Како мал 5 година, тој израснал во поддршката на фудбалскиот клуб Евертон. Клубот како средно англиско фудбалско игралиште 80. Тие ја освоија премиерската лига во текот на сезоната 1985 / 1986 и 1986 / 1987. Тим пораснал гледајќи и учејќи од својот омилен напаѓач на Евертон, Гери Lineker.

Како младо дете, беше неприфатливо за да биде буден во мртвите часови на ноќта. Тим Cahil мораше да побара специјална дозвола да се нагоре до полноќ од неговиот татко Британец, кој исто така беше жесток англиски фудбалски поддржувач. Па така, и двајцата гледаа заедно. Според Тим,
Јас всушност не гледам филмови. Јас или ќе играм или ќе го гледам Фудбалскиот престол на Барклајс. Уживам да гледам игри во Премиер лигата како дете. Така се релаксирам. Секогаш можев да го видам треперењето во ходниците ... на фудбал во Премиер Лигата, дури и на Светското првенство и слично. Јас тогаш беше во страв од професионални играчи. Го ценев нивниот талент ", рече тој.

"Тогаш како активен фудбалер, мислам колку беше тешко да се качам на таа етапа, и кога сум таму, гледам наоколу и гледам себе си да се поставам во тунел и јас стојам до Руд ван Нистелрој, Стоеше покрај Тјери Хенри, Роби и Рој Кин, Овен и Роберт Пирес. Токму во тој момент си реков, дека "Леле, конечно сум го направил во живот". Тогаш повторно се раскажувам, "ттука не е начин да одам надвор од овој терен без еден од нивните дресови "."

Вредно е да се тврди дека родителите на Тим Кахил направија една од најголемите жртви за да го најдат на врвот. Ова ќе биде објаснето во ова долго парче. Неговите родители ја сакаат својата интелигенција.
празно
Тој можеше да ги следи натпреварите цела ноќ и да не покажува никакви знаци на спиење во текот на денот. Тој беше дури и најдобар во својата класа тврди неговите родители.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Од рагби до фудбал

Тим Кахил пораснал опкружен со неговата огромна рагби лига која игра братучеди, кои го убедиле да го заборави фудбалот и да почне да игра во нивната игра. Како мало момче, тој понекогаш ги следеше да игра на рагби. Тој го направи тоа не затоа што ја сакаше играта, туку од љубов кон неговите братучеди.
Тиот негов татко (Тим Кахил Снр) сакаше да стане нешто што сакаше да стане. Тоа беше неговата мајка (Сусифо), која насилно одбила нејзиниот син да свири рагби. Таа се плашеше дека играта е поопасна и нејзиниот син може сериозно да се повреди од него.

Но, откако постојано се грижеше за нејзините стравови од сомнителни играчи кои го повредуваа својот син, таа го принуди нејзиниот сопруг да го однесе до она што таа го нарекуваше "Побезбеден спорт" од фудбалот. Тоа не траело долго пред помладиот брат на Тим Шон да го следи истиот фудбал.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Како стигнал во Англија

Двајцата родители (Тим Кејхил Снр и Сисифо) скратија заем од 10,000 долари за да добијат еден од нивниот син во Англија. Тие одлучија дека тоа ќе биде Тим поради неговата долгогодишна loveубов кон англискиот фудбал.

Семејството одлучи дека тоа ќе биде единствената можност да го покаже својот австралиски талент. Тие се поттикнаа со извидници и нивниот син, Тим отпатува во Лондон за да одржи испитувања со Милвол ФК во 1998 година. Неговото семејство беше толку скршено откако Тим патуваше. Неговиот помлад брат мораше да го прекине училиштето за да се вработи. Тој го стори тоа за да помогне во поддршката на финансиите дома.

Според Тим, "Сè до ден-денес, нема ден што не мислам на тоа. Јас ја нарекувам прекрасната лузна ", рече тој.

Неговото семејство се бореше финансиски да го сервисира својот заем по неговото заминување. Двајцата работеле за неуморни часови во фабрика и имале низок животен стандард додека нивниот син не го сторил тоа.

Според неговата мајка, "Ние немаме избор финансиски. Ние не смееме да си дозволиме да го видиме преку неговите соништа. Значи моравме да земеме заем. Со години сме станале должници. Среќни сме што нашата жртва се исплати. Сите што сакавме беше за него да стане успешен како фудбалер кој ќе игра во Премиер Лигата. Мило што конечно дојде преку "

Кога Кахил пристигна во Англија, изнајмил куќа со една спална соба. Тој се бореше напорно за да биде успешен во неговите испитувања. Среќно, неговите напори се исплатиле. Тој беше потпишан од Милвол во годината 1998. Во неговата книга "Наследството на Тим Кахил", тој напишал дека тој испратил подигање на фунтата 5,000 директно дома како дел од отплатата за заемот.

празно

Твоите фудбалски плати беа ниски. Тој се 'уште спаси да го сервисира заемот, па дури и испрати дома фунти на ХНУМКС. Тогаш семејството го направи својот прв депозит во куќата со пари.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Рагби семејната врска

Тим Кахил е брат на Самоа фудбалер и поранешен капетан на Самоа, Крис Кахил. Многу од неговите роднини се вклучени во рагби. Infact, тројца братучеди се ангажирани да играат професионален рагби. Тие вклучуваат Бен Робертс (Нов Зеланд рагби лига), и Џереми Стенли (Нов Зеланд рагби унија).

Повторно, двајца негови внуци, кои се професионални играчи на рагби лига, Чејс Стенли и Кајл Стенли се поврзани со професионалците на Рагби сојузот Сем Стенли (Сараценс и Англија U20), Мајк Стенли (Самоа), Бенсон Стенли, и Винстон Стенли.

празно

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти- Животен однос

Тим Кахил се оженил со детството, Ребека Гринхил во мај 2010. Парот набргу имал четири деца заедно. Тоа не беше типична венчавка во Лас Вегас, но беше хостирана во светски познатиот хотел Белагоџ со повеќе од 50 што ги поддржуваше пријателите што ги гледаа. На денот на неговата венчавка, Тим Кахил му рече на неговата сопруга; "Ти си мој најдобар колега, моето сè".

празно

Тим Кахил вели дека тој и неговата сопруга Ребека никогаш не воделе статус на гламурозна двојка и начин на живот предводени од други фудбалери и нивните сопруги, Дејвид и Викторија Бекам. Фокусот е да се живее едноставен живот, да се трошат самостојни времиња со сопругата и децата. Треба да се забележи дека Тим сака да му подари на своите деца. До него, "Децата се сè"

празно

Тим има четири деца кои се навистина активни љубители на спорт. Три (3) синови по име Kyah, Shae и најмладиот немаат откриено име и ќерка Сиена. Сите тие доаѓаат од неговата сопруга Ребека Кахил.

Бидат опкружени со прекрасни деца додека слават трофеи, што на крајот го прави Тим Кахил исполнет и среќен. Комплетен семеен човек еднаш рекол "Семејството секогаш ќе дојде прво пред фудбалот"

празно

Тој понатаму рече;

"Доживувајќи среќа со моето семејство е едно нешто и целиот мој живот го имав. Сè друго што доаѓа со него дури и [фудбал] е лажна. Исто така, пари, договори и наслови на весници. Настрана од семејството, можеш да земеш сѐ од мене, сè уште ќе бидам среќен. Додека моето семејство живее многу блиско, тоа е сè што е важно за мене ".

Тим Кахил не го гледа својот статус како нешто посебно, наместо да одлучи да се фокусира на она што го знае. Тој ги одобрува неговите родители за да го стави во ситуации каде што може да биде воден од квалификувани тренери и да има можности да игра на различни нивоа - иако многу луѓе му рекле дека е премногу мал за да биде професионален фудбалер во одреден момент .

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Половина Британец, половина Сомоан

Иако родното место на Кахил е Сиднеј, Австралија, неговиот татко е од ирско потекло, но живеел во Англија за време на неговиот живот. Кахил добива темни тен од неговата мајка, која е Самоа мајчин.

празно

Кејхил, наводно, имал можност да ја претставува Ирска заради неговиот татко, но тој само ги претставувал Самоа и Австралија во неговите меѓународна кариера.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Краток преглед на кариера

Во младоста, Кахил играше фудбал за Балмајн полицијата Момци клуб, Marrickville фудбалски клуб, и Plumpton / Oakhurst фудбалски клуб.

Ivedивееше и играше фудбал во Самоа кратко време како млад. Тој ја претставуваше фудбалската репрезентација на Самоа на 14-годишна возраст. Се пресели во Англија во 1998 година за да игра фудбал за Милвол ФК. Како одминуваше времето, тој стана составен член на скаудот на Милвол. Популарноста на Кејхил навистина се крена во сезоната 2003-2004 кога му помогна на Милвол да стигне до финалето на ФА купот, за да загуби од Манчестер Јунајтед со 3: 0.

Ова предизвика интерес за Евертон. Тим Кејхил беше забележан од извидници на Евертон и летото 2004 година се пресели во Гудисон Парк. Тој веднаш се вклопи и ја заврши сезоната како најдобар стрелец на Евертон и беше избран за играч на годината на Евертон. Во истата година, тој се приклучи на фудбалските репрезентации на Австралија, во 2004 година.

Откако играше со Евертон речиси една деценија во англиската Премиер лига, тој се пресели во САД во 2012 година за да се приклучи на Newујорк Ред Булс. Таму, таа беше наградена со Златна копачка и МВП во 2013 година. Неговата последна дестинација беше Шангај Шенхуа ФК во кинеската Супер лига. Откако ги обеси чизмите, тој беше назначен за амбасадор на УНИЦЕФ.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Човек кој ги прифатил културите

празно

Тим Кахил има долг пат во животот. "Доаѓајќи од Австралија, живеам во Лондон, Манчестер, Ливерпул, Сиднеј, Њујорк и потоа Шангај, го третирав како авантура" објаснува тој.

"Ги прифатив сите култури, храна, луѓе, начин на живот".

Но, со сета таа авантура, Кахил постојано е свесен за жртвите што неговото семејство го направило за да ги следи неговите соништа.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Водење на 2 фудбалски академии

Уште еден кул факт за него е тоа, тој работи две фудбалски академии. Еден во Волонгонг Австралија, со партнерство на полицијата на Волонгонг и младинскиот клуб во заедницата, а другиот во Дубаи, кој работи во партнерство со Елитната спортска академија. Двете беа лансирани во 2009.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Брат затворен за шест (6) години

Во 2008, Шон Кахил беше осуден на шест години затвор за напад во Британија, кој ја остави својата жртва делумно заслепена.

празно

неговото "брутална и застрашувачка" нападот врз неговата жртва го означил како опасен човек во Британија.

Тој првин беше осуден за тешки телесни повреди во Croydon Crown Court за нападот на Крис Стапели, од Орпингтон, на јули 11, 2004.

Истрагите откриле дека постојано ја удирал жртвата г-динот Стапели во главата во близина на такси-канцеларија во Ист Стрит, оставајќи го полу-свесен со скршени заби и отсечена ретината во неговото десно око. Г-дин Stapely, жртвата се соочи со живот на оштетен вид и повеќе не може да ја продолжи својата кариера како комерцијален геодет.

Coward Cahill постојано негираше дека нападнал г-дин Stapely, па дури и избегал во својата татковина Австралија пред да биде повторно уапсен во Сиднеј, Австралија.

Детективска констебла ќе се надева на полицијата во Бромли: "Г-дин Stapely чекаше во текот на три и пол години да се види правдата за она што беше брутален и застрашувачки напад.

Шон Cahill негираше неговата вмешаност, дури и во лицето на огромни форензички докази. Тој беше осуден на шест години затвор откако беше екстрадиран од Австралија. Казната беше оправдување за сите напори што се преземаат за да му се суди на судење.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти- Реагирајќи на апсење на неговиот брат и затвор

празно

Австралискиот играч од средниот ред еднаш постигна и славеше со прекрстување на рачните зглобови како да беше со лисици и подоцна откри дека посветил цел - второто место на Евертон во победата 3-1 во Гудисон Парк - на неговиот брат Шон, кој беше затворен шест години за делумно заслепувачки човек. Ова е прв пат Кахил јавно да ја признае реченицата.

Кахил рече: "Во основа, тоа е за мојот брат. Секој знае мојата ситуација и јас сум само горд што е среќен и среќен сум и секогаш размислувам за него. Моето семејство значи многу за мене и така го прави овој фудбалски клуб. Тоа беше малку емотивно, но тоа е добро ".

Портпаролот на Евертон го бранеше Кхил од критики дека прославата може да се смета за несоодветна.

Велејќи дека знаел дека некои нема да бидат во корист на прославата, портпаролот рече: "Целта на прославата е лична работа и до играчот да одлучи, никој не диктира што може да го направи играчот додека тој останува во рамките на законите на играта, се додека тоа не резултира со претпазливост".

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти- Најголемото боксерско знаме во Австралија

празно

Херојците кои постигнуваат гол за екипата ТИМ Кахил не знаат граници. Тој беше првиот играч во историјата кој постигна три посебни Светски првенства и три азиски купови. Само осум играчи во историјата постигнаа три посебни Светски првенства: Кахил, Ван Перси, Арјен Робен, Роберто Баџо, Јурген Клинсман и Лотар Матаус. Пеле и Уве Селер постигнаа четири одделни светски првенства.

Вкупно, тој има постигнато пет гола на Светското првенство. За 30-тина меѓународни натпревари на кои постигна гол, Австралија има 19 победи, пет порази и шест нерешени натпревари. Неговиот сооднос од 0.4875 гола по натпревар го сместува на 44. место на вечната листа меѓу меѓународните играчи со минимални 20 настапи.
Неговиот стил на прослава на заштитен знак не е новост за зависниците од фудбалот. Ниту еден Австралиец нема постигнато толку многу голови како него за националниот тим.

празно

Тим Cahill е некој кој го бркал и живеел со своите соништа со Евертон ФК. Отсекогаш бил неговиот детски сон да игра за Тофеи.

празно

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Трговската марка за грешка на погледот оди погрешно

Некогаш прославата на трговската марка во сенка на боксот на Тим Кахил некогаш беше прегазена од младо момче со топка. оди на прослава: се кандидира до знамето на аголот и започнете со сенки бокс. Нахален топката момче одлучи да избувне хаос со австралиската легенда за време на судирот на Мелбурн Сити во Централ Коуст.

празно

Кахил очекувано се приближи до аголот на знамето, постигнувајќи само за да дознае дека лудото момче ја повлече тревата и одеше наназад, спречувајќи го неговиот обид за бокс во сенка. Тим, откако го набљудуваше ова, мораше да го стави тенкиот воздух.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Q и As

Кој е вашиот омилен начин да се разбудиш?

Тим Кахил - "Јас не сум играч кој може да се спринт низ целиот терен за 90 минути. За мене станува експлозивна, така што кога ќе дојде таа можност, можам да реагирам најбрзо, скокајте повисоко од бранителот или да направам тој спринтер од пет метри за да дојдам до топката прво. Се обидувам да го повторам тоа во работата во мојата сала, така што најголем дел од она што се фокусирав е експлозивни движења со светли тежини "

Кој е твојот број еден за здрав здрав оброк?

За мене ноќта пред натпреварот ќе се осигурам дека ќе го земам јаглехидрати и протеини па тестенини со пилешко е добар начин да се осигурам дека моето тело ја има целата енергија што му е потребна за натпревар.

Кој е најдобриот врв за фитнес што го зедовте како атлетичар?

За мене сето тоа е за познавање и управување со вашето тело. Затоа можам да играм во 35. Тоа и обука специјално за вашата позиција / улога.

Што е врв на вашата кариера?

За мене е тешко да се избере помеѓу нашата прва победа на Светското првенство против Јапонија и нашата азиски куп победиме пред неколку недели. За да освојам важен дел од сребрениот материјал на домашна почва, секогаш ќе размислам за еден од моите горди моменти.

Целта што ја постигнавте против Холандија на Светското првенство беше прилично неверојатно! За вас, која е најзабележлива цел што сте ја постигнале до денес?

Како неверојатен како што беше да постигнам против Холандија, сепак ги оценувам моите голови против Јапонија во Германија 2006 како најдобра во мојата кариера, пред сè поради нивната важност за нашата победа.

Што оставило вие да постигнете како спортист?

Со нетрпение очекувам да одам во Кина сега со Шангај Shenhua и да можам да имам поинакво искуство на нешто што сум го имал во мојата кариера досега. Јас дефинитивно гледам да имам навистина позитивен влијае и на паркот!

Ако не продолживте кариера во фудбал, што би направиле наместо тоа?

Тоа е тешко да се каже. Откако бев навистина малку, секогаш сакав да бидам фудбалер. Мислам дека, најверојатно, би добил трговија од некој вид.

Кои се вашите планови откако ќе завршите да играте фудбал?

Имам некои навистина возбудливи проекти надвор од фудбалот, за што дефинитивно ќе бидам поинтересен кога ќе завршам. Мислам дека никогаш нема да бидам вклучен во играта.

Која е вашата филозофија кога станува збор за здравје и фитнес?

За мене тоа е сите за рамнотежа. Да, тренирам напорно, но јас бидете сигурни дека ќе го балансирам тоа со играње ФИФА со моите деца. Доколку сето тоа го научив целиот ден, сега би изгорел.

Дали мислите дека вашите деца ќе ги следат вашите стапки?

Моето второ најстаро момче, Shae, е навистина добро. Сакам да бидам сигурен дека ќе му дадам простор да го направат својот сопствен пат, но не ставаат премногу притисок врз него. И мојот 3 годишен Круз дефинитивно го дели мојот недостаток на самоодржување!

празно

Што е едно нешто што не знаат многу луѓе за тебе?

Сакам пеење и музика. Мое најстар момче, Киа има неверојатен глас и моите браќа и многу моето семејство се навистина талентирани.

Тим Кахил за детска приказна Плус Неоптоварена Биографија Факти-Bugatti

Тој е сопственик на Bugatti Veyron 16.4, најмоќниот, скап и најбрз правен автомобил во светот.
празно
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари