Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата

0
6840
Тимуј Бакајоко приказна за детството

LB ја претставува целата приказна за мотор на средниот ред, најпознат по прекарот; "Бакоко". Нашата приказна за детството Tiemoue Bakayoko плус нераскажаните биографски факти ви ги пренесува целосните податоци за значајните настани од неговото детско време до денес. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу други факти за него. Сега без понатаму adieu, Да почнеме.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти: Раниот живот

Бакајоко е роден во Париз на 17 август 1994 на родителите кои мигрирале од Брегот на Слоновата Коска во главниот град на Франција за да направат подобар живот.

Како и многу други негови црни парови, тој е од француско-ивуарско наследство. Додека растел, живеел во соседството на Барбеш, кој има голем број луѓе со африканско потекло. Тоа беше соседство во Париз историски познато по нивниот огромен број црнци од африканската имиграција.

Тимоуе Бакајоко, додека како дете виде неговите родители работат сите видови на Менен работа само за да се стави храна на маса и да испрати пари за проширени семејства во Брегот на Слоновата Коска. Повеќето менијални работни места во тој период водеа повеќе од црни Африканци, па дури и многу образовани. Оди на училиште не беше приоритет за младиот момче.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти: Инспириран од Светското првенство

Исто како и Sadio Mane, тој беше инспириран во фудбалот преку Светскиот куп на Франција 1998. Првпат беше зашеметен кога го виде Сенегал, сосед на својата татковина (Брегот на Слоновата Коска), надминувајќи ја Франција на настроената и гледајќи дека Франција оди надолу за да разговара со славата на турнирот.

Според него, "Бев инспириран од храброста на значајни црни француски играчи во тимот. Бев личност која сакаше одлични бранители и дефанзивни играчи од средниот ред. Ми се допаѓаа Патрик Виера, Лилијан Турам и Марсел Десаили. Нивните настапи запалија дел од кариерата за мене. Сепак, не можам да не ги споменам Клод Макале, кој ги постави темелите на она што станав. "

Како и многу други црни деца, образованието беше прескокнато за Бакајоко, тој стана опседнат со фудбалот веднаш по турнирот за светски куп во Франција 1998. Неговите родители го разбраа неговото повикување и ја обезбедиа потребната поддршка за да имаат соодветен почеток. Го регистрираа на фудбалска академија (Ле клуб на фудбалот од ПАРИЗ 15) на возраст од 5.

Бакајоко го покажа најголемото ниво на брилијантност додека играше фудбал на првото ниво на академијата. Тој беше далеку над просечното дете на академијата и во одреден момент беше крунисан како најдобар детски фудбалер. Париз 15 го чувал четири години (до возраст 9), пред да им дозволи на неговите родители да започнат премин кон подобра академија со името -CA Париз Шарантон. Тој играше само една година во Шарантон пред да направи уште еден потег Монроге ФК 92. Во овој клуб, тој се сретнал со непремостлив проблем, вода.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Страдања

Како млад играч (возраст 10) додека играше за Монроге ФК 92, Бакајоко претрпе скршена нога низ она што тој го нарекува беше "непријатен предизвик" од противникот. Тежината на повредата доведе до долгорочен прекин во неговата млада кариера.

"Во одреден момент ја видов мојата млада кариера што доживеа ненадеен крај". Тоа беше период на интензивни страдања за мене. Моја процесот на опоравување беше бавен и видов дека минувам скоро 3 години без да играм фудбал " вели Бакајоко.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Одбивање

Во годината 2008, целосно потврдено е целосно опоравување од фрактура на дисталниот хумерус. Тој беше само 13 години како што тогаш. Тој чекаше неколку недели за да потврди целосна наплата пред да избере каде што замина во својата кариера. За жал, ниту еден клуб не го зеде поради губење форма. Тој претрпел отфрлања дури и од неговите претходни фудбалски академии.

Тоа беше фудбалска академија во Рен, која конечно му даде можност да ја поврати неговата форма по неколку мисли од менаџментот. Тие го сметаа фактот дека тој еднаш беше оценет многу високо во неговите стари клубови. Ова се случи во 2009 кога тој беше само 14 години.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:По стапките на Макалеле

По првите две сезони во Монако, во кој настапи 31 Ligue 1 настапи, Бакајоко одлучи да го промени своето однесување за да го исполни својот потенцијал. Сите благодарение на неговиот ментор, Клод Макале, кој беше назначен за технички директор во Монако во јануари 2016.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Улогата на Макалеле на Бакајоко

Според Бакајоко,

"Макелеј ми помогна во голема мера. Кога пристигна во Монако не бев многу добар играч, но имав многу разговори со него. Тој ми даде многу совети и ме научи како да го играм мојот стил на фудбал попросто. Дури ми дозволи да го повикам и за дополнителна помош за обука. "

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Брза зрелост

Тоа не траело долго пред да забележи дека може да се грижи за себе уште повеќе од теренот. На теренот, тој стана редовен стартер за Монако, помагајќи му на клубот да ја освои титулата во лигата 1 во сезоната 2016 / 2017. Не само што тој се етаблирал како важен дел од тимот на Монако со доследни перформанси, тој имал помалку повреди и неговата примена за време на тренингот веќе не била критикувана.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Bakayoko Време на достасување

Денес Бакајоко конечно созреа. Тој ја стави својата комбинација на моќ и визија во централниот дел од средниот ред за добра употреба.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Стил на игра

Бакајоко е споредуван со Yaya Touré поради неговите силни врвни квалитети на темпото, интелигентно читање на играта, способност за интервенирање поминува и постигнато справување, поминување и дриблинг. Неговиот најважен квалитет е неговата физичност и атлетизам.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Бајоко стил на игра

Тој е специјалист во дефанзивната улога во средниот ред. Неговата способност да ги прекине нападите и да направи возење напред беше нешто што само двајца играчи (Габи и Дени Пијпуватер) постигнаа повеќе во сезоната на 2016 / 2017 шампионски лиги.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Бајајкоко Рејтинг на средниот ред

Бакајоко е менаџер во Монако, Леонардо Жардим, еднаш рекол: "Тој освои многу топки, им дава рамнотежа на тимот. Тој добро ја минува топката и ги победува дуелите. Тоа е улогата на Бакајоко. Тој е комплетен играч од средниот ред, значајно атлетско присуство, тој е добар во заздравувањето и постигнувајќи одлучувачки цели ".

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Витезот Црна

Од сите квалитети што ги има, бајколовата цврстина и непропустливост е токму таму, а тоа е неговата продажна точка.

Многу луѓе прашаа зошто носат маска? ... Сега ви го дадеме одговорот.

Бакајоко еднаш го скрши носот на тренинг во пресрет на полуфиналната прва нога во Лигата на шампионите на Монако против Јувентус.

Тој не дозволи тоа да го спречи да започне против Италијанците и одлучи да носи специјална заштитна маска за црн лице, која му го позајмила воздухот на суперхерој од Марвел и насловот на 'Темен витез'.

Бакајоко се уште чувствува болки во претходно скршеното лево колено. Како што е напишано погоре, тој го совлада долгиот магија настрана со скршена нога како младо момче.

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Од розова до црна (дел 2)

Infact, Bakayoko доживеа многу промени во неговиот животен стил По неговата средба со поранешниот француски интернационал Клод Макалеле. Тој се трансформирал од нормален во изглед.

Денес, тој остава впечаток и на теренот и надвор од теренот. Импресивен 1.84m, тој не се намалува виолетово кога станува збор за неговиот изглед, еден ден ќе ја бои розевата боја, русокосата следниот.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Бајакоеко коса стилови

Кога пристигнал во Монако во 2014, можел да се види како излегува од судбината на луксузна вила зад воланот на розова Порше Кајен.

Бакајоко еднаш ја променил бојата на неговите автомобили од розова до црна боја. Покрај тоа, тој започна бокс и исто така ја промени својата исхрана и ја подобри својата сила.

Но, откако морето се сменило во ставот, поттикнато од неговиот поранешен младински тренер во Рен, тој ја сменил вилата за поскромно станиште и ја добил црната боја на Кајен. Тој објасни: "Тие велеа дека ги сакав убавите работи во животот, дека не бев награден, дека ќе дојдам (во Монако) само за повисока плата, што не беше случај".

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Што е во неговиот број?

Бакајоко го освои бројот 14 на неговата маичка во Монако. Тој го одбрал во чест на 14th arrondisement (област) во Париз, каде што е роден кај родителите на Ivorian на 17 Август 1994, и ќе го носи истиот број за Челзи.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Дешифрира обожавател

Францускиот тренер Дидиер Дешампс е целосно платен член на центарот за благодарност на Бакајоко.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата

Кандидатот за освојување на 1998 на Светскиот куп знае нешто или две за состојките кои одат во изработка на одличен играч. Тој го повика Бакајоко да се приклучи на францускиот состав една недела по неговата клучна улога во фрлањето на Манчестер Сити надвор од Европа. Deschamps потоа рече: "Тој е моќен, прави влијание, постигнува решителни цели, ги постигнува своите цели и е одличен сеопфатен ".

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Неговото заглавие го покори градот

Во секое време Манчестер Сити ќе пристигне на Стемфорд Бриџ за да го види Бакајоко, тие ќе бидат само свесни за штетата што тој е способен да ја уништи. Благодарение на историјата.

Назад во март, неговиот одличен херој 13 минути од времето го осуди Градот на Пеп Гвардиола на болната Лига на шампионите последниот 16 излез на голови. Сити пристигна во кнежество во контрола на вратоврската победа по победата на 5-3. И со 19 минути за да одат, тие беа 6-5 напред, само за Бакајоко да го врати домашниот слободен удар Томас Лемар за да му дадат на Монако познатата победа. "Тоа е огромна радост да се постигне во Лига на Шампиони. Јас не го очекував тоа ", рече тој.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Зошто го потпиша Челзи ФК?

Вистина е да се каже. Го украле од плановите на Мурињо. Посебниот го сакаше затоа што ги исполнува неговите спецификации. (Силен, Моќен и Брз).

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Зошто Челзи го потпиша Бакајоко

Тимуј Бакајоко го избра Челзи наместо Манчестер Јунајтед, бидејќи тој претпочита Антонио Конте да Жозе Мурињо. Дури ги отфрли повиците од Специјалниот, кој го натерал да биде депресивен.

Бакајоко за време на неговото пристигнување во Челзи изјави: "Беше неверојатно да му се јави Мурињо, иако бев предупредена пред тоа како да ми се допадне на најубедлив начин. Ги слушав неговите аргументи за тоа зошто треба да се преселам во Јунајтед. Тој никогаш не знаеше нешто, пораснав гледајќи го Челзи, а не него. Потпишувањето за Челзи беше природно за мене, бидејќи тоа е клуб што многу го сакав во моето детство ".

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Зошто Мурињо го загуби Бакајоко

Можеби уште една причина за поинтензивно ривалство меѓу Жозе Мурињо и Антонио Конте.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Мурињо против Конте

Тимоуе Бакајоко приказна за детството плус неизречена биографија факти:Пристигнување Челзи на приватен авион

Tiemoue Bakayoko доби Челзи навивачите возбудени од објавувањето на сликата за себе да се навлезе во приватен авион кој требаше да лета во Лондон од Франција. Овој авион го одведе во Лондон за да се приклучи на блузот. Ова беше неговата посета да се подложи на медицински и потпише договор со Челзи.

Тимуј Бакајоко приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Бакајоко влезе во приватен авион во Челзи

Тој ја придружуваше сликата со пораката: "Авион, ајде да одиме ... ќе имам добра недела со Челзи" придружена со пар авионски емозии.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде