Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "Таго". Нашата Тијаго Алкантара детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, сите знаат за неговите мошне креативни и плејмејкерски способности, но малкумина ја сметаат нашата Биографија на Тиаго Алкантара, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Раниот живот

Тиаго Алкантара до Нацименти бил роден на 11th ден од април 1991 во Сан Пјетро Вернотико, јужна Италија. За разлика од многу фудбалери за кои пишувавме, Тиаго е роден за супербогати бразилски родители; мајка, Валерија Алкантара и таткото, Мазињо.

За Алкантара, никогаш не се чинеше дека е многу сомнеж дека ќе продолжи со кариерата во фудбалот и дека таткото, кој исто така беше победник на ФИФА Светскиот куп, сигурно му помогна. Тиаго живееше во славна личност од детството, како што неговиот татко го видел погоре во класата на стадионот. Тогаш со неговото семејство беше меѓу оние кои го држеа бразилскиот фудбал во тоа време. Мазињо беше прикажан подолу, беше релаксиран по суспензијата со неговите мали синови и убава сопруга, додека натпреварот на Светското првенство во 1994 беше во тек.

Оттука, приказната за детството на Тиаго е интересно, ако не и невообичаено - тоа на мало момче кое го видел татко му на Светското првенство за Бразил во 1994 и оттогаш одлучил да стане професионален фудбалер. Поради генот на татко му и атлетичарот на неговата мајка (ние ќе ви кажеме повеќе како што е наведено во неговиот семеен живот), детството во животот на Тиаго природно стана благословено со извонреден талент. Покрај тоа, тој се виде себеси поседува цврста определба да ги оствари своите соништа и неговите амбиции не беа само доминантна фенси.

"Само сакам да бидам фудбалер", рече тој кога беше интервјуиран од портаbarra.com.br на возраст од единаесет години. Неговиот татко Мазињо (Л.), Кој го освои Светското првенство со Бразил во 1994, изненадувачки го посочи во вистинската насока од многу рана возраст. Како што, исто така, "Првиот подарок што го добив беше фудбал. Цело време го поминав со него. "

Покрај тоа што го има својот прв подарок, неговиот татко би редовно ќе го однесе на своја тренинг-сесија. По тренинг, тој поминал време да го подучува својот син на неопходните ѓаволи во играта. Како син на победникот на Светскиот куп 1994 на ФИФА, Мазињо, можеби е изненадување што на својот начин на суперстар од рана возраст.

Подолу е фотографијата на Тиаго и неговиот татко во детството за време кога тој требаше да ја започне својата кариера.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Кариера во резиме

И покрај својата млада возраст, италијанската Алкантара веќе има широк спектар на живот и фудбалско искуство. Тој беше богато, среќно дете кое добро можеше да се поврзе со неговите фудбалски пријатели.

Раната фудбалска кариера на Тиаго беше навистина патување. Откако се движеше напред и назад помеѓу Бразил и Шпанија, поради фудбалските ангажмани на неговиот татко, Алкантара започна фудбал на возраст од 5 (една година по победата на неговиот татко). Тој играше за шпанските страни Урека де Виго и Келме КФ, како и две штандови во ЦР Фламенго во Бразил, пред да се вклучи во младинската академија на Барселона Ла Масиа на возраст од 14 во 2005.

Почнал на пониските нивоа на Фламенго во Бразил, а на петгодишна возраст се преселил во Шпанија со својот татко и почнал да игра со галициски тим Урека во Нигран. Во 2001, тој играше со Келм ФК кога неговиот татко играше за Елче. Тој се вратил во Фламенго, на возраст од 10, и во 2005, повторно се вратил во Шпанија, потпишувајќи се со Барселона, каде што исто така играл неговиот братучед Патрик. Тиаго израснал над фудбалските редови на Ла Масија и го направил своето деби на првиот тим во 2009.

Неговата креативна и технички надарена игра, одлични вештини за дриблање и контрола на топката, го натера да ги замени старите големи како Eiður Guðjohnsen и Јаја Туре. По освојувањето на почести, вклучувајќи четири титули во Ла Лига, Лигата на шампионите и Светскиот куп на ФИФА за Барселона, Тиаго почувствува дека е време да ја напушти Барселона, особено кога неговиот тренер за менторство "Pep"го напуштил младенчето. Неговиот изграден уште еден сон да оди во Баерн Минхен и Pep кој во моментов го тренираше германскиот гигант мораше да се бори за своето момче. Според неговите зборови ...

"Разговарав со клубот за мојот концепт и им кажа зошто сакам Тиаго. Тој е единствениот играч што го сакам. Тоа ќе биде него или никој. " - Пеп Гвардиола пред печатот пред потпишувањето на Тиаго во Баерн Минхен.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Животен однос

без сомнение, секој убав дел од работата на Тиаго покажува на терен јасно му е потребна вистинската личност за да ја надополни својата определба. Навистина, уметноста на фудбалот на Тиаго е дополнета со убава и прекрасна дама. Ниту еден друг од холандскиот модел, Јулија, љубовта кон неговиот живот. Тиаго се запознал со љубовта кон својот живот, Јулија, не по долго време откако пристигнал во Баерн Минхен.

На 27 јуни 2015, се оженил со својата девојка, Јулија Вигас, на церемонијата во Сан Клирим де Пералта, Каталонија, Шпанија.

Двајцата љубовници сакаат да пијат на Октоберфест, 16- до 18-ден фолклорен фестивал (најголемиот светски) кој се одржува секоја година во Минхен, Баварија, Германија.

Двајцата имаат син по име Габриел, насликан со неговиот татко.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Семеен живот

Како што беше наведено претходно, Тиаго потекнува од богата спортска позадина. Згодниот Тијаго има толку многу изглед на неговиот татко и тон на кожата на мајка му, што ја открива неговата убавина. Сега ви даваме краток за неговите родители.

Таткото: Иомар до Насименто (роден 8 Април 1966), познат како Мазињо, е бразилски фудбалски менаџер и поранешен играч, како и поранешен тренер на грчкиот клуб Арис.

Неговиот главен успех беше на Светското првенство во 1994, каде што беше третиот член на прославата "три мажи и бебиња" со Бебето и Ромарио во четврт-финалната победа против Холандија, а турнирот во Бразил победи.

Мајка: Мама Тиаго, Валерија Алкантара Валерија, била поранешна одбојка. Живеејќи во нејзиниот живот, се чувствува среќна поради нејзиниот неверојатен сопруг и синови. Валерија еднаш се сеќаваше; "Тогаш, кога ќе се враќаат дома од теренот, Тиаго ќе ги извади чевлите низ подот и ќе ги тепа околу нив со затворен топка како да е конуси. Сè што сакаше да го направи беше копија на татко му, кој е негов "херој". Таа изјави за ЕСПН Бразил.

Брат: Тиаго има брат по име Рафаел. Додека Тиаго се приклучи на академијата Ла Масија, така и неговиот помлад брат Рафаел, исто така. Нивната влезница беше во нивните гени. Тиаго и Рафаел (сега познати на репрезентацијата на тимот како Рафинха) се, како и Невиллите, две години на рана возраст. Подолу се двајцата браќа во своето време во ФК Барселона.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Личен живот

Тиаго го има следниов атрибут на неговата личност.

Предности: Тој е храбар (благодарение на неговиот татко), решен, уверен, ентузијастички, оптимист, чесен и страстен

Слабости: Нестрпливи, ненадејни, кратки, импулсивни, агресивни

Што сака Thiago: Удобна облека, физички предизвици, индивидуални спортови и тетоважа што го потсетуваат на неговата историја на детството.

Што не му се допаѓа на Тиаго: Неактивност во кариерата, одложувања и работа која не користи таленти

Накратко, првиот поглед на Тиаго открива нешто што го означува почетокот на нешто енергично и турбулентно.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Неговите соништа

Можеби тоа беше бразилска крв во него, или фактот дека тој ги поминал своите години во Барселона, но амбициите на Тиаго не биле само за да заработат за живот од професионален фудбал. Тој сака да остави и наследство, како што изјави за новинската агенција Ројтерс во 2011: "Мојот сон е да се потврдам во светот на фудбалот [но] сакам да бидам играч кој луѓето секогаш ќе го паметат. Играч што луѓето го препознаваат како некој што ги забавува. "

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Она што го гледа во фудбалот

Животот е речиси секогаш за прекрасната игра за Тиаго. "Фудбалот е она што ме прави среќен" тој рече Ројтерс. Тој продолжува ... "Секогаш кога свирам, заборавам сè околу мене, па и мене. Ми треба фудбал околу мене, тоа е она што ги прави работите комплетни ". И во емотивното интервју, откако го направи својот прв тимски реванс против Борусија Дортмунд во април 2015, тој рече: "Фудбалот е повеќе од игра - тоа е мојот живот", пред да го сподели своето олеснување со тоа што повторно ќе се вклопи во Твитер.

Тијаго Алкантара детска приказна Плус Неизречена биографија факти -Искуство

Стилот на игра на Алкантара е многу резултат на многуте влијанија што ги имал во текот на годините. "Имам среќа да користам голема мешавина" тој рече Ројтерс. "Имам бразилски корени на татко ми, а во Шпанија бев запознаен со подобра организација на теренот и се здобив со тактичко разбирање". Меѓутоа, неговото најголемо влијание останува Пеп Гвардиола: "Тој ќе го смени начинот на кој размислувате за фудбалот" Тиаго за bundesliga.com. "Така беше со мене".

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството на Тиаго Алкантара плус нераскажаните биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или Контактирајте не!.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде