Тарибо Вест за детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалска легенда позната по прекарот; "Пастор". Нашата приказна за детството во Тарибо плус нераскажаните факти за биографијата ви носи целосна слика за значајни настани од детството до датум. Станува збор за приказна за неговата банда пред славата, семејниот живот, ритуалната приказна, како тој стана свештеник и многу офанзивни и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој се сеќава на него за неговите разнобојни фризури и незаситни се однесува. Сепак, само неколку навивачи знаат многу за Био Тарибо Вест, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Раниот живот

Тарибо Западот е роден на 26th ден на март 1974 во Порт Харкорт, Нигерија. Како и многумина млади Нигеријци ќе се преселат во Лагос како тинејџер, исто како и Западот. Кога стигнал во Лагос, Западот се обидел да задржи серија работни места во ќор-сокак во областа Шомолу, опасна сиромашна група која Западот ја споредува со Бронкс, Њујорк. Според неговите зборови ...

"Локалната банда била позната како" Површина момчиња ". Беше или со нив или против нив, и мислев дека е подобро да ги имаш како пријатели отколку како непријатели. Прекините, борбите, дрогата и магингот беа редот на денот. Ние спонтано ќе ги извадиме луѓето на улица ".

Запад, додека во Лагос се здобил со средствата од криминал, додека бил култист. Тој, исто така, ја зајакна неговата популарност со играње уличен фудбал. И тогаш ... Еден ден, кога тој и неговиот најдобар пријател се вратија низ улиците со торба украдени пари, им пристапил член на ривалска банда, која побарала пари. По борбата против оваа ривалска банда над пари. Пријател на Запад одби да ја предаде парите. Тој се прободе и клекнува до смрт на улица со неговиот пријател Запад немоќен да му помогне.

Тарибо Вест побегна со пари и се врати на својата мајка во Порт Харкорт. По гледањето на грда страна на гангстеризмот, тој одлучи да посвети целосна енергија на фудбалот.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Рајзинг кон славните

Во Порт Харкорт, Западот започна со Обанта Јунајтед. По задоволството на навивачите на локалните турнири, Западот подоцна беше откриен до понеделник Синклер, разузнавач, кој го регрутираше да игра за фудбалскиот клуб Шаркс. Тој понатаму продолжил да игра професионално со Обанта Јунајтед во 1989, пред да се врати во Sharks во 1990. Од Ајкули, тој продолжи да игра за Енугу Ренџерс во 1991, пред да се приклучи на Јулиј Бергер во 1992 како што се гледа на сликата подолу.

По успешните судења во почетокот на 1993, Западот се придружил на француската страна Оксер предводена од Гај Рукс. Три години подоцна, тој стана член на олимпискиот состав кој го освои златниот медал на Летните олимписки игри 1996. Запад играше секоја минута од турнирот. Неговите светло-обоени плетенки станаа заштитен знак за не-бесмислениот бранител. Тоа беше коса што можеше да се види од другата страна на теренот.

Додека неговата коса правеше чуда, така и неговите тешки удари и изгореници, особено кога играше за својата татковина.

Победата на Олимпијадата доведе Интер во Милан да ги повика неговите услуги. Во Интер, играше со Диего Симеоне AKA Cholo и Роналдо Луис Назарио де Лима.

Запад стана победник на Купот на УЕФА додека ја предводеше линијата за одбрана на Неразарри за да го освои трофејот за кој тврдеше дека помина низ ритуали што ги извршил со лекари на вештерки во Нигерија.

По успехот во Италија, Вест одлучи да помине сезона во Дерби Каунти, помагајќи да ги задржи во Премиер Лигата, потоа во Кајзерслаутерн во Германија. Тарибо имаше кариера што го однесоа целиот свет, па дури и Иран, со неколку престапи во Европа на патот. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Животен однос

Зад секој нигериски играч на Олимпијадата 1996, имаше одлична жена или девојка, или така вели поговорката. За Тарибо Запад, имаше име гламурозна банкарска девојка со името - Аденуке, кој подоцна ја претвори својата сопруга.

Нивната свадбена церемонија беше несомнено една од најпознатите гламурозни во времето кога се одржа. Планирањето и листата на гости се разликуваат од орда на други свадбени церемонии што се одржаа во истиот период. Сепак, три недели откако го врзаа брачниот јаз, двојката се раздели. Тоа се случи во пресрет на наводите и контра-наводите за неверство.

Три недели во бракот, медиумите беа преплавени со тврдењата на Атинуке од Тарибо за занемарување на неговите брачни обврски, кои не се ограничени на батеријата на неговата сопруга. Тарибо, од друга страна, го опиша бракот како измама, измачуван од сомнеж, омраза и лишен од љубов. Тој, исто така, го обвини Атунуке за неверство и за недостаток на посветеност на брачните завети. Ова дојде во време Атинуке некогаш се шпекулираше дека е датира со популарен банкар кога работела во популарна банка додека во Нигерија.

Разликата меѓу двата чудни кревети стана непомирлива и тие двајцата се упатија кон суд за развод што се случил. Додека Тарибо, наводно, ја презел својата пастирска работа на следното ниво во Италија, Атинуке се преселил во друга врска.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Користење на шарм и Бабалавос

Вест еднаш признал дека запалил свеќи и држел магични камења што ги добил од вештерки пред натпреварите. Тој отиде понатаму да каже дека повеќето играчи и тренери обично не се сопственици на чинот на користење на вештерки лекари. На прашањето на Tana Ayejina, спортски дописник за весникот Нигеријански Панч, дали бил вклучен во актот додека бил фудбалер, тој одговорил со директно ДА!. Според неговите зборови ...

"Секако, да, не знам зошто луѓето одбиваат да зборуваат за нивната вмешаност со привлечност. Фудбалот има врска со многу сили. Кога има големи настани, гледате на стадионот, гледате луѓе, обожаватели се повикуваат на секакви нешта; маѓосници се таму, вудуисти се таму. Во моите денови на играње, кога бев неуки, јас се обидував да најдам некои mallams и babalawos (традиционални лекари) да ни дадат шарм, што го однесовме во (национален) камп. Понекогаш работел, понекогаш не.

Во некои клубови, пред секој натпревар, претседателот или лидерот на клубот ќе ви даде среќен шарм со кој ќе играте. Тие ќе ви кажат да ги ставите во вашите чизми или чорапи и да си играат. Тоа е нивното суеверно верување; дека може да им помогне да победат натпревари.

Постојат неколку тренери кои се поврзани со африкански магионичари и сојузници од Сенегал, Буркина Фасо, Заир или дури Нигерија. Овие лица се консултирани за да им дадат резултати на овие тренери дури и пред натпреварите. Овие луѓе гледаат чудни работи и тие можат да ви кажат со својата магија и привлечност, каков ќе биде резултатот од натпреварот. Луѓето веруваат и го користат. Таа работи за оние кои веруваат во неа. Го видов тоа, го доживеав, бев со играчи кои го користеа и го искористив. Значи, зошто луѓето го негираат тоа? Има фустани и ритуали во фудбалот. Сеуште постои".

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Како тој доби Converted

Кога сестрата на Запад, наречена Трпение, која беше евангелист, неочекувано ја посети својата куќа во Милано. Како што вели Запад;

"Ја отворив вратата, и пред да имам можност да кажам дека ми беше драго да ја видам, таа рече:" Мора да бидете силни за да живеете во таква куќа ". Таа ми кажа дека куќата има лоша аура и ме праша какви ритуали ги извршував. Тарибо Западот се лути поради нејзината изјава и рече: ... "Ако таа не била моја сестра, ќе ја истерам."

Како и многу фудбалери, тој беше многу суеверен. Неговата сестра која е божена жена уште му кажала дека може да се чувствува окултирани енергии и рече дека може да види две кучиња - една бела и една црна - во негова куќа. Ова беше кога фудбалер во Тарибо потоа додава. Тој беше малку нестрплив од страна на нејзините зборови и брзо и 'реков дека мора да биде на обука. Трпението успеа да остане додека нејзиниот брат не се врати од обуката. Таа почна да се моли на Бога да го претвори својот брат.

Кога Западот се врати од обуката, неговата сестра имаше повеќе вести. Додека бил надвор, таа спиела и имаше живописни соништа за чистота, кажувајќи му на Тарибо Вест дека Бог го повикувал подалеку од својот злобен начин на живеење, покажувајќи го она што го сонувала за него, а потоа го предупредиле за последиците од неговите дела.

"Тогаш сфатив дека ми треба Божја помош" Заштитата на Западот го натера да се исповеда. Тој клекна со својата сестра и двете почнаа со молитви. Како што се молеа, сите фиоки во куќата почнаа да се отвораат и затвораат духовно. Тарибо еднаш потсети ...

"Мислев дека тоа би можело да биде само ветрот, но како што мислата влезе во мојата глава, и сите врати почнаа да тресат. Тоа беше како нешто од лош филм, но знаев дека е реалност. Доживеав топло чувство внатре. " Ова беше кога неговата сестра му се обрати и рече: "Тарибо, Господ рече дека ќе бидеш свештеник".

Ова беше кога го доби прекарот "Пастор" како што им рекол на сите да почнат да го нарекуваат тоа. Неговата сестра му дала ленти од проповедник со седиште во Лондон, пастор Ајо Дон-Даводу, чии проповеди ја потврдија верата на Вест и го убедиле да го воспостави Шелтер во Министерството за бура во Афори, северно предградие на Милано.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Пастирски должности во резиме

Откако по неговото преобраќање од страна на неговата сестра, поранешниот нигериски меѓународен бранител веднаш почна да се справува со ѓаволот и го освоил своето право за Исуса во Италија.

Тоа не траело долго пред Taribo Запад се пресели во Лагос Нигерија да се воспостави филијала на неговиот Милан базирани Засолниште во Бура чудотворецries на сите нации. Обидете се како што можете, едноставно не можете да замислите Марио Балотели по истиот пат во Гана.

Дури и по неколку години по неговото пензионирање од фудбалот, Тарибо продолжи со собирање на следбеници преку организирање на моќни крстоносци (на сликата подолу) во Ajegunle, најозлогласениот град во Нигерија, каде што неговата цел беше да ги претворат гангстерите кои во моментот го живееле својот поранешен начин на живот. Тарибо беше во можност да подигне $ 2million за да финансира постојан центар за оние на улиците на Ajegunle.

Сите знаеја дека тој е многу дарежлив и отворен за толпата. Повеќе пати, наместо да креираат реклами за крстоносните војни, Тарибо оди на отворено за проповедање, како што се гледа на сликата подолу.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Болни последни денови

Во јануари 2007, Вест беше близу до потпишувањето со хрватскиот клуб Риека, но не успеа да го заврши медицинскиот престој. Тој на крајот се пресели во Иран и потпиша едногодишен договор со Paykan во август 2007. Запад не успеа да започне со клубот, бидејќи неговиот договор престана со заедничка согласност само три месеци подоцна. Во февруари, 2008, Вест, наводно, тврдел дека се приклучува кон Сегунда Дивизион клубот Xerez, но претседателот на клубот негираше какви било сознанија за неговото доаѓање.

По пензионирањето, Западот рече ..."Ќе одам во Милано и ќе бидам професионален свештеник" тој вели. "Не постои начин да бидам тренер. Ова е крај на фудбалот за мене " Тој се смее на мислата за тоа.

Тарибо Запад детството приказна Плус Неоптоварени биографија факти -Возраст контроверзии

Во 2010, беше објавено дека Западот и другите нигериски интернационалци, како што се Џеј-Џеј Окоча, Nwankwo Kanu и Обафеми Мартинс, биле најмалку седум години постари од тврдењата. Во април 2013, Жарко Зечевиќ, поранешен генерален секретар на Партизан, рече дека Западот е 12 години постар од неговата тврдеше возраст. Кратко потоа, Западот го отфрли обвинението.

Жарко Зечевиќ за српскиот весник Вечерње новости: "[Запад] ни се придружи, велејќи дека е 28. Подоцна дознавме дека е 40, но сепак играше добро, па не жалам што го имав во тимот ".

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството во Тарибо, плус неизвалкани биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да не контактирате!.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде