Сантијаго Солари Детска приказна Плус Неразмислени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува Целосна приказна за фудбалски менаџер кој беше најдобро познат по прекарот "Индивидуално". Нашата детска приказна Сантјаго Солари плус нераскажаните факти од биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата вклучува неговото семејно потекло, животна приказна пред славата, доведува до слава, врска и личен живот.

Да, секој знае за неговата менаџерска улога со Реал Мадрид. Сепак, само неколкумина сметаат дека биографијата на Сантијаго Солари е доста интересна. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Почетокот на животот и семејството

Почнувајќи, неговото полно име е Сантијаго Хернан Солари Поџо. Сантијаго Солари е роден на 7th ден од октомври во 1976 до неговиот татко, Едуардо Солари и мајка, Алисија Сузана Поџо во Росарио, Аргентина Роден е во Росарио, Аргентина. Неговиот град на раѓање, исто така родното место на Лионел Меси.

Сантијаго не порасна сам со своите родители. Тој израснал со своите четири браќа и сестри, имено; Естебан, Дејвид, Мартинс и Лиз Солари. Солари се роди во спортско семејство. Нејзиното семејство на фудбалски акции со фудбалски гени содржано во повеќе од 80% од неговото машко домаќинство, кое го вклучува и неговото пошироко семејство.

На почетокот како дете, станало лесно за малку Сантијаго да го поправи животот во фудбал. Ова не беше изненадувачки бидејќи семејството на таткото живееше од него. Изненадувачки, Сантијаго никогаш не се здобил со професионален развој на рана возраст. Додека повеќето фудбалери од слични фудбалски акции ќе ја започнат својата кариера на возраст од 6, младиот Солари никогаш не го сфатил фудбалот сериозно како дете. Тој само играше фудбал за забава од тоа, додека нешто се случило еден ден.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Како почна фудбалското патување

Тоа беше лето на 1994, и тоа незаборавно Светско првенство започна да започне во САД. Националниот тим на Саудиска Арабија се насели во кампусот на мал колеџ во Њу Џерси (Ричард Стоктон колеџ сега Стоктон универзитет) се наоѓа во југоисточниот дел на Филаделфија. Турнирот беше толку важен за Сантијаго, бидејќи неговото семејство Солари беше одговорно за националниот тим на Саудиска Арабија.

Дали знаеше?… Стариот брат на таткото на Сантијаго Хорхе "Ел Индио"Солари беше главен тренер на саудискиот тим, а неговиот татко Едуардо помогна. Подолу е фотографијата на двајцата браќа во нивните стари векови.

За време на пет-неделниот тренинг-камп, Сантијаго имаше длабока мисла за да освои кариера во фудбалот. Ова дојде по неговиот татко Едуардо и Ленхахан, тренерот за фудбалери со неполно работно време на Ричард Стоктон (каде што кампуваше тимот на САУДИ) развија блиско пријателство меѓу себе.

За тоа време, Ленахан на сликата погоре на фотографијата погоре му сугерираше на Едуардо, ако неговиот 17-годишен син Сантијаго може да помине еден семестар кој посетува колеџ во Ричард Стоктон и во исто време да игра фудбал за тимот на колеџот. И Сантјаго и неговиот татко Едуардо се согласија да знаат дека ќе му дадат потребна помош брза основа пред да скокне во светот на професионалниот фудбал.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Саудискиот успех

Тим Lenahan беше добро награден од страна на семејството Solari на неговата одлука да му даде на Сантијаго брз фудбалски фондација. Ленхахан беше принуден да отсуствува од одмор откако му беше доделен договорот за тренинг на Саудиска Арабија за време на подготовките на Светскиот куп.

Двајцата Ленахан заедно со браќата Солари го помогнаа Саудиска Арабија да го остварат најуспешниот светски куп во САД.

За Саудиска Арабија, "Солари семејство"Засекогаш ќе останат во нивните срца благодарејќи на долготрајното влијание на нивниот Светски куп во САД 1994.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Пост-1994 Светско првенство

По Светското првенство 1994 во САД, Сантијаго Солари ја започна својата кариера со колеџот Ричард Стоктон. На слабиот 17-годишно дете почна да игра дивизија 3 колеџ фудбал благодарение на Тим Lenahan кој стана негов нов ментор.

Оние кои се доволно среќни да го видат Сантијаго Солари во тоа време, ќе се сеќаваат на еден висококвалификуван и интелигентен играч, технички надарен. Сантијаго се сметаше за оној што може да ја прочита играта на различно ниво од неговите противници.

Во фрустрација, неговиот противник кого го мачеше на теренот, ќе се зближи со него, наместо да се обидува да се справи со неговата супериорна способност.

"Тоа не беше фудбалско искуство",

Сантијаго Солари за Фудбал Америка во 2001 од своето време на Ричард Стоктон (извештај на Goal.com).

"Но тоа беше искуство за животот, за запознавање на луѓето, за познавање на различна култура и различни начини на размислување. Тоа ми ја отвори главата и желбата да станам професионален фудбалер "

Покрај фудбалот, Сантијаго ја искористи можноста да студира на колеџ, каде што подобро го научи англискиот.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Патот до славата

Бидејќи тој бил толку добар, потребни се само четири месеци со неговиот тим од Стоктон, пред да се јави можност за професионална кариера со Newell Old Boys. Не заборавајте, ова беше клубот кој израснал Лионел Меси. Истата година во 1995, Солари одлучи да ја заокружи својата младинска кариера со Ренато Цезарини.

За разлика од другите фудбалери и менаџери кои поминаа години од академијата, ги зеде само Солари со години 2 години фудбал пред да влезе во про системот.

Во тоа време, сè уште во сезоната 1995-1996, Солари знаеше дека единствен начин да се направи во Европа е да припаѓа на голем клуб и да освои голема родна земја. Тој одлучи да ја започне својата кариера со Ривер Плата. Во аргентинскиот клуб, Солари го направи своето име водејќи го клубот за да го освои Купот на Либертадорес во 1996. Ова го отвори патот кон Европа.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Стани за слава

Во 1999, Сантијаго го премина Атлантикот за да се приклучи на Атлетико Мадрид во Шпанија. Ова беше време кога клубот се бореше и беше на работ на испаѓање. Благодарение на неговиот стил на игра, Реал Мадрид се интересираше за него само по една година со Атлетико.

Реал Мадрид не се двоумеше да ја активира клаузулата за ослободување на Сантијаго Солари и да го потпише во 2000, истата година Атлетико се премести. Сантијаго Солари играше пет сезони во Реал (2000-2005), вклучувајќи четири заедно со легендарниот Зидан, кој пристигна во 2001. Тој беше витален член на ерата "Галактико".

Дали знаеше?… Солари го започна овој потег што резултираше со Зидан постигнувајќи го својот познат одбојка против Леверкузен во финалето на Лигата на шампионите 2002. Со оглед на тоа што создадоа шанси, Солари постигна многу силни голови за Реал Мадрид. Погледнете некои од неговите цели подолу;

Остатокот, како што велат, е историја.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Личен живот

За време на деновите за игра, стилот на игра на Солари не освои само фудбалски трофеи во Шпанија. Неговиот добар изглед, исто така, му донесе трофеј.
Во годината 2002, францускиот премиум кабелски телевизиски канал, Канал + гласаше Сантијаго како "Најсекси играч на годината"Благодарение на неговиот неверојатно убав изглед.
Како одговор на наградата, Сантијаго Солари рече:
"Му благодарам на луѓето што гласаа за мене, но сигурен сум дека е лажиран" Солари се пошегува. "Ќе видиме дали ми е понудена друга кариера во филмската индустрија кога ќе заминам. фудбал "

Исто така, за личниот живот на Солари, Аргентинецот некогаш беше опишан од Ен-Ен како "Високо образовани, артикулирани, филозофски и љубители на книги". After retiring from playing football, Solari wrote a column for leading Spanish newspaper El Pais.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Животен однос

За разлика од останатите членови на неговото семејство, Солари е интензивно приватен и води детали за неговата сопруга и децата само за себе. Во моментов, тој немаше видлив профил на социјални медиуми. Но, гласините дека сопругата и децата на Сантијаго Солари секогаш имаат начин да излезат. Според извештаите, Сантијаго е оженет со три деца.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Фудбалски семеен живот

Повеќе за неговиот татко и вујко: Подигањето на фудбалот како трговија започна со двајца браќа, Хорхе Раул и Едуардо Мигел, кои ја формираа фудбалската основа на семејството Солари. И двајцата браќа на сликите подоцна почнаа да го играат својот прв фудбал во старите млади на Њуел и Росарио Централ, соодветно.

Иако тие никогаш не играле заедно поради деветгодишната разлика во возраста што ги одвоила. Меѓу двата брата, Хорхе бил попопуларен. Дали знаеше?… Хорхе Солари играше против Англија во четврт-финалето на Светското првенство во 1966. Подолу е тој да зема слободен играч против Англија за време на Светското првенство 1966.

За време на неговата кариера во Мексико, Хорхе Солари беше наречен "Ел Индио". Ова име беше пренесено на Сантијаго Солари, кој во моментов е прекарот "El Indiesito"Што значи мала индијанка. Таткото на Сантијаго Едуардо Мигел Солари ја започна својата професионална кариера во Росарио Централ (годината 1966) истата година неговиот стар брат играше на Светското првенство. Подолу е фотографија на таткото на Сантијаго за време на неговата кариера.

Едуардо ја одигра својата сениорска кариера во Јужна Америка (Аргентина и Колумбија) и се пензионираше во годината 1981.

Семејството Солари, исто така, имаше фудбалски сопруг што влезе да се ожени со својата ќерка. Во годината 1992, братучедот на Сантијаго Наталија, ќерката на Хорхе Солари се омажи за трикратниот победник на Лигата на шампионите, Фернандо Редондо (на сликата подолу). Редондо претставен Реал Мадрид и аргентинскиот тим.

Сантијаго Солари Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Непосредни членови на семејството

Меѓу браќата на Сантијаго, Естебан Андрес Солари Поџо Тано на сликата подолу е најпопуларен. Аргентинскиот професионален фудбалер е роден на 2nd јуни, 1980.

Естебан за време на кариерата играше како напаѓач и постигна повеќе од 120 цели помеѓу 2001 и 2016. Дејвид Едуардо Солари Поџо на сликата подолу е следниот популарен меѓу браќата на Сантијаго.

Дејвид е роден на 21st март, 1986 во градот Баранкила во Колумбија. Како во времето на пишување, тој во моментов игра за Еносис Неон Паралимни во Кипарска Втора дивизија. Мартин Солари, за кого малку е познат, е најмлад брат во Сантијаго. Исто како и сопругата и децата на Сантијаго, многу малку е познато и за мајката на Сантијаго Солари, која оди по името Алисија Сузана Поџо.

За Сантијаго Солари Сестра: Лиз Солари е популарна Аргентинската актерка, која првично ја започна својата кариера како модел, пред да оди голема во локалното и странското кино.

Лиз е роден во јуни 18, 1983, in Област, Колумбија. Нејзиното време на раѓање се поклопува со времето кога нејзиниот татко успеал во колумбиската екипа.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Сантјаго Солари плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде