Фаза на детството Садио Мане Плус Неоптоварени факти за биографијата

Фаза на детството Садио Мане Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалска везда најпозната по прекарот; 'Кажа' Нашата приказна за детството Садио Мане Плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесуваме целосен приказ на значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Сега без понатамошно придружување, Ајде да започнеме.

ПРОЧИТАЈ
Едуард Менди Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Приказна за детството Садио Мане - Почеток на животот и семејството:

Роден е на 10 април 1992 година во Седју, Сенегал. Тој израснал во малото село Бамбали, длабоко на југот на Сенегал. Село со население од само 24,213 жители - околу 5% од жителите на Ливерпул.

Додека растеше, тој живееше со неговиот вујко бидејќи неговите родители имаа многу деца и не можеа финансиски да ги задоволат неговите основни потреби.

ПРОЧИТАЈ
Меди Бенатија за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

"Моите родители никогаш немаа пари да ме испратат на училиште" тој се сеќава. „Секое утро и вечер, секогаш одев да играм фудбал со мојот пријател на улица.

Кога бев млад, размислував само за Премиер лигата што ја гледав на ТВ. Само Премиер лига. Тоа беше голем сон за мене “.

Мане се сеќава себеси како 15-годишник, дигестирајќи колку тој напредувал од уличниот плеер со ѕвездичка во нозете, но ограничено разбирање на играта.

ПРОЧИТАЈ
Џонјо Шели, детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

"Откако имав две или три години, се сеќавам дека секогаш сум со топката. Ќе ги видам децата да играат на улица, и ќе им се придружат. 

Така започнав - само по патиштата. Кога стареев, одев да гледам игри, особено кога играше репрезентацијата. Сакав да ги видам своите херои и да се замислам како нив “  

Најголемата инспирација на Садио Мане да стане фудбалер дојде од големата возбуда од 2002 година за време на Светското првенство, каде што неговата земја, Сенегал се пласираше во четврт-финалето во нивниот прв настап на изложбениот тек.

Да се ​​победи носителот Франција на воведниот натпревар беше чудо што тој никогаш не го заборави.

 Биографија на Садио Мане - После Светскиот куп во 2002 година:

Многу се промени за Мане по Светското првенство 2002, кое ја виде својата земја во врвот. Тој беше дел од групата на мали момчиња кои сериозно почнаа да го земаат фудбалот. 

Според Мане,

„После Светскиот куп, јас и моите пријатели започнавме турнир во нашето село, станував се порешителна да бидам најдобар и да победувам во секоја игра.

 Секој ќе ми кажеше дека сум најдобар во селото, но моето семејство не беше фудбалски. Тие се големи за религијата и сакаа различни работи за мене. 

Кога можеа да видат дека во мојата глава и моето срце има само фудбал, почнав да ги убедувам особено вујко ми да ме пуштат од селото во некој локален град за да научам повеќе пред да заминам во главниот град Дакар, главниот град на мојата земја “.

На почетокот, тие никогаш не го прифаќаат тоа, но колку повеќе видоа колку тој го сака тоа и дека нема ништо друго за него, тие ми помогнаа.

Неговиот вујко и родителите ги продадоа сите земјоделски производи од нивните фарми за да соберат пари за Мане. Неговиот талент е толку очигледен и инспиративен, па дури и луѓето кои не го познаваа Мане се собраа заедно за да се осигурат дека тој го има најдобриот можен удар во извршувањето на единствената страст.

Според Мане,

"Мојот чичко беше најголемата помош, но не само на почетокот, речиси сите во моето село придонесоа пари за мене. 

Кога се преселив во предградијата на Дакар, отидов да живеам со семејство за кое не ни знаев. Им понудив само неколку пари и им го објаснив мотивот пред да ми дозволат да влезам.

Иако, моето семејство го познаваше некој што ги познаваше, и прво ме одведе во својата куќа. Ме приведоа, тие се грижеа за мене и направија сè за да ми помогнат да се грижам за фудбалот ".

Факти за биографијата на Садио Мане - се омаловажува бидејќи бил сиромашен:

Садио Мане по пристигнувањето во предградието на Дакар направи истрага за најпопуларниот фудбалски клуб во градот. Тој го зеде следниот ден да ги посети.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството Хабиб Диало плус нераскажани факти за биографија

Според него, „Кога пристигнав таму следниот ден, видов многу момчиња кои беа тестирани за влез во тимот. Никогаш нема да го заборавам ова, и сега е смешно, но кога отидов да го пробам таму, еден постар човек ме погледна како да сум на погрешно место.

Тој ме праша 'дали си тука за тестот?' Реков дека сум. Ме праша, 'со тие чизми? Гневно ги гледа. Како може да играте во нив? '. Тие беа лоши, навистина лоши - искинати и стари. Потоа рече: 'и со тие шорцеви? Немате ниту соодветни фудбалски шорцеви? “

Мане продолжи

ПРОЧИТАЈ
Доминик Соланке Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

„Му реков со што дојдов е најдобро што имав, и сакав само да играм - да се покажам. Кога влегов на теренот, можеше да се види изненадувањето на неговото лице. Дојде кај мене и ми рече 'Веднаш те земам. Playе играш во мојот тим “. После овие испитувања, отидов на академијата на локалниот тим “.

Соодветно е да се напомене дека Мане постигна само 131 гол на 90 настапи за локалниот тим за само две сезони.

ПРОЧИТАЈ
Идриса Gueye приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факти за биографијата на Садио Мане - како фудбалот го спаси:

Како дете, Мане беше далеку дури и од врвните фудбалери на Сенегал. Тој беше исклучителен и среќен. Ова чудо се случило кога бил земен од француските извидници за време на нивната мисија во Сенегал.

Дел од нивната цел беше да ги посетат дупките на Дакар за да донесат неколку избрани меѓу најсиромашните и најнадарените фудбалери. Повеќе, дел од нивната цел беше да ги олеснат нив и нивните семејства од сиромаштијата. Тие требаше да ги растоварат избраните момци во Француската лига.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Брендан Роџерс Плус Недолгарни факти за биографија

Кога го седнаа Садио Мане, тие беа зачудени од вештините. Тие имале лично обожавање за вездата. Извештаите покажаа дека тој е најсиромашниот и најнадарениот фудбалер во тимот. Тие го искористија фудбалот за да го спасат него и неговото семејство од сиромаштија.

Самиот Мане докажа дека е во право давајќи голови кога му беше кажано прво да присуствува на две сезонски тест во сенегалската фудбалска академија, наречена "Генерација нога " од истите француски извидници.

Неговиот успех во клубот означува пресвртница каде што неговата судбина почна да се оформува. По надминување на очекувањата, тој беше спонзориран во странство. Овие извидници ја зедоа Мане во Франција и го натераа да се приклучи на францускиот клуб Мец. Тој започнал да свири професионален фудбал во Франција на возраст од 15.

ПРОЧИТАЈ
Неби Киита детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Овој ист клуб беше познат по започнувањето на кариерата на поранешниот црвен дефанзивец Ригоберт Сонг, како и ѕвездите на Премиер Лигата, како Луис Саха, Папис Сисе, Емануел Адебајор и Роберт Пирес.

Садио Мане Био - Ран живот во Франција:

Садио откри дека не им рекол ниту на своите родители дека го напушта Сенегал пред да ја започне својата кариера во Франција.

ПРОЧИТАЈ
Детска приказна Булеј Диа Плус Неоптоварени факти за биографијата

Ова беше затоа што неговото семејство порано беше скептично во врска со неговиот сон да го направи тоа како професионален фудбалер. Планираше да им приреди големо изненадување. Затоа, Мане, кој во тоа време имал 19 години, решил да го премолчи својот потег во Мец.

Неговата мајка Сату се 'уште мислеше дека е на генерацијата Нога академија во Дакар кога тој повика да се каже дека е во Европа во 2011. "Му реков само на мојот вујко. Дури и мајка ми, таа не знаеше " Рече Мане.

ПРОЧИТАЈ
Мајкл Овен Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

„Се сеќавам на првиот ден кога стигнав таму, во Франција. Требаше да тренирам, но тренерот рече „остани дома“ и немав кредит на телефонската картичка за да и се јавам на мајка ми.

Следниот ден отидов со некои од моите пријатели кои веќе беа во Мец да купам карти. Ја повикав и и реков: Здраво на мама, 'Јас сум во Франција.'

„Која Франција? таа рече. Не можеше да поверува! Реков: „Франција во Европа“. „Што мислите на Европа? Ивеете во Сенегал. ' Реков: 'Не, јас сум во Европа'. Беше зачудена, беше лудо! Беше толку изненадена и секој ден ми се јавуваше за да ме праша дали е вистина.

Таа сè уште не ми веруваше се додека не и реков да оди да ме гледа на телевизија. Таа конечно го стори и забележа дека мојот сон се остварил “.

По првичната зуица на возбуда, Мане издржа тежок почеток на животот во Франција, бидејќи карличната повреда го попречи неговиот напредок. Домашноста исто така го зазеде. Времето беше тешко, културата не беше иста ", рече тој за Liverpoolfc.com 

„Навистина ми недостасуваше дома затоа што беше многу поразлично од она што го знаев во Сенегал и особено во моето село, така што не беше лесно.

Но, не се сомневав во главата бидејќи да станам професионален фудбалер беше мојот сон, па мора да работиш напорно. За да работите напорно, треба да направите жртви “.

Мане продолжи да блесне за Мец и неговите настапи за Сенегал на Олимписките игри во Лондон во 2012 му го пренесоа трансферот на Ред Бул Салзбург. Тој ги постигна 42 цели во настапи на 80 во текот на две сезони пред неговото доаѓање во фазата на Премиер Лигата.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Исмаила Сар Плус Недолгарни факти за биографија

"Беше постудено од Франција, а јас воопшто не зборував германски, но имав многу добар тренер во Роџер Шмит кој ми помогна многу" рече тој.

"Ние игравме во Лига Европа. Да одиме и да играме во Австрија беше чекор напред и многу добра идеја. Играјќи за Шмит, тоа беше местото каде што сè започна, притискање и сè. Научив од него. "

Факти за Садио Мане - Интервју за ЛФЦ:

Во интервјуто за ЛФЦ објавено на Јутјуб оваа недела, Мане откри и дека нема тетоважи, го постигна најдобриот гол во кариерата против Арсенал - а првата личност што ја повика по неговиот трансфер во Ливерпул беше неговата мајка!

ПРОЧИТАЈ
Калиду Кулибали Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

"Таа беше многу среќна", рече Мане, кој во претходното интервју објасни дека неговата мајка никогаш не го гледа како игра, бидејќи по повредата што го виде го имаше додека го гледаше на ТВ назад во неговото село во Сенегал.

"Мајка ми никогаш не го гледа мојот фудбал, бидејќи е толку емотивно" додаде тој. "Таа не може да гледа фудбал кога играм. Таа секогаш се плаши од некој што ме повреди. "

Садио Мане Нераскажани факти за биографијата - Домови нападнати од лути навивачи:

Домот на Садио Мане еднаш падна под напад на лутите навивачи откако тој промаши важен пенал на мечот од купот на нациите во неговата земја.

ПРОЧИТАЈ
Озан Кабак Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Крилниот напаѓач од 34 милиони фунти го шутираше ударот за да го испрати Сенегал од екипата Африкански куп на нации. Неговите роднини побегнаа од неговата куќа во Малика, во близина на главниот град Дакар, кога беше насочена по излезот од четврт-финалето на земјата кон ривалот Камерун.

Тие не би му простиле дури и откако плачеа по промашувањето и исто така се извинија на луѓето од неговата земја.

И покрај напаѓањето на неговата куќа, Thugs, исто така, им се заканувал на своите роднини повторно во куќата на неговиот вујко и ја уништил џипот од 26,000 што Mane го купил за него.

ПРОЧИТАЈ
Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Еден извор рече: „Тие ја свртеа својата бес кон автомобилот и целосно го истуркаа“. Не помина долго и војниците и полицајците започнаа да му даваат целосна 24-часовна заштита на семејството на Мане.

Факти за Садио Мане - неговиот ментор:

Тие го делат и среќниот и тажен момент заедно. Според Мане, „Во мојата глава, знаев дека доаѓам во тим што ме сака, кај менаџер кој ме познаваше добро и ме земаше како неговиот син“.

Sadубовта и почитта на Садио Мане кон Jurgen Klopp може да се сумира само на сликата подолу. Ве молам, немојте да се грижите за неговиот боксер.

ПРОЧИТАЈ
Джибрил Сисе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факти за Садио Мане - Рекорд во Премиер лигата:

Мане го држи рекордот за најбрз хет-трик во Премиер лигата, постигнувајќи ги трите за само 176 секунди против Астон Вила. Тоа е рекорд за најбрз хет-трик во историјата на Премиер лигата.

Овој неверојатно брз трепет го засени рекордот од четири минути, 33 секунди што го држеше легендата на Редс Роби Фаулер.

Проблемот со менаџерот на Саут Амптон го натера да биде пренесен во Ливерпул базен:

Единствената причина е поради неговото често доцно пристигнување на полигонот, па дури и во деновите на натпреварот додека беше во Саутемптон.

ПРОЧИТАЈ
Роберто Фирмино за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тоа е она што многумина го нарекоа „Африканско време“. Ова беше причината за расцепот со Роналд Коман. Ова однесување го прекина откако влезе во Ливерпул.

Религија на Садио Мане:

Садио Мане е побожен муслиман. Тој спомна дека доаѓа од религиозна фамилија во Сенегал и затоа тој бил запрашан колку често оделе во црква кога бил дете. „Јас сум муслиман“, вели тој, сè уште смеејќи се, „не одам во црква“.

Факти за Садио Мане - мајстор на изложбата:

Мане е популарен на полигонот Мелвуд во Ливерпул. Тој е пријател со сите, познат по тоа што е скромен и само-предизвикува.

ПРОЧИТАЈ
Джибрил Сисе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Ако некои фудбалери од Премиерлигата остават впечаток дека ги троши животите на славните, Мане не одговара на стереотипот. Но, има една работа. Тој обожава да се рекламира на работи како што гледате подолу.

Факти за Садио Мане - Триото:

"Многумина, многу, многу луѓе со кои пораснав, како вешти играчи, немаа шанса да станам професионалец. 

Знаев дека работите што беа тешки беа важни за да успеам. Сега сум тука, без жалење, го живеам мојот сон и сум пријател со дуо во името на Кутињо и Фермино “

Мане, кој има стан во центарот на градот на Ливерпул и повеќе не му треба GPS за да го насочи кон домовите на неговите двајца најдобри пријатели.

Зачленете се
Известување за
8 коментари
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
Nic
пред 7 месеци

Леле каква скромна личност. Да, Бог ќе ве подигне повеќе и ќе ве благослови повеќе. Бог ги благословува оние што се понизни и оние кои веруваат во него. Биди скромен секогаш гриваш ...

Мухамед имам
пред 11 месеци

Коментар: грива продолжете, Господ е со вас мојот модел за улоги

Тијани Умар даџи
пред 11 месеци

Многу интересна приказна ако секое скршено семејство може да му помогне на тоа дете да ја постигне својата цел или да сонува како родителите на Садио Мане да му помогнат да не постои прекин во понатамошниот тек.

ВЕСНИК З
пред 1 година

Сакам да бидам како тебе Мане, со проблемот од Зимбабве. Не сакам да се признаам талент

Кирил
Одговори на  ВЕСНИК З
пред 8 месеци

Никогаш не се откажувај од брат, го доби ова

Мунтари
пред 1 година

Сакам да бидам како у садио грива. Доенчињата ти се мојата улога модел

Чиадикаоби умахи
пред 1 година

Посакувам да бидам како у

шајахан
Одговори на  Чиадикаоби умахи
пред 5 месеци

Верувам дека стои жена зад успехот на сите мажи и мајка ти во твојот случај. А исто така и твојот чичко. Бог те направи најдобро на светот