Ригоберт Песна Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ претставува Целосна приказна за фудбалска легенда најпозната по прекарот; "Големиот шеф". Нашата Ригоберт песна детството приказна плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за настаните од неговото детство време до денес. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејството, во близина на смртта и многу други факти за него.

Да, секој знае за неговата доминација во одбранбената линија на националниот тим на Камерон. Сепак, само неколку навивачи знаат многу за Rigobert Song's Bio, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Раниот живот

Rigobert песна Bahanag е роден на 1st јули 1976 во Nkenglicock, град во јужниот дел на Камерун, каде што празнината завршува кога има фудбал во секоја нога.

Тој е роден кај неговата мајка, Бернадет Сонг и починатиот татко, Пол Сонг. Таткото на песната, Пол Сонг, починал кога бил млад. Како таков, тој никогаш не го познавал татко му, но сепак го посветува целиот негов успех. Без сомнение, отсуството на татко му во неговиот живот беше силна мотивациона сила за него.

За време на неговите тинејџерски години, Песната била сметана како алфа млади, некој кој ја презеде владината улога во секој фудбалски натпревар во неговиот роден град. Тогаш, тој имал цврста определба додека играл за локалните клубови и против играчите далеку над неговата возраст.

Вистински момент дојде за Ригоберт Песна, денот кога се исполни сонот. Добивањето од француски разузнавач за француски клубски повик (Мец) беше моментот кога Ригоберт сфатил дека конечно ќе биде богат. Во ова време на повик, амбициите на Сонг да играат за својот национален тим сега се чини дека не се доминантна фантазија.

Песната што му се приближува на Французи ја започна својата професионална кариера во Мец. Тој направи неколку силни настапи кои му донесоа избор Несовесните Лавови за Светското првенство во 1994 каде што стана светски рекордер (најмладиот фудбалер да добие црвен картон во историјата на турнирот на Светското првенство).

Остатокот, како што велат, сега е историја.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Животен однос

Без сомнение, Ригоберт е икона што се однесува до африканскиот фудбал. Неговата способност за играње и потенцијалот, особено неговиот животен стил надвор од теренот гради комплетна слика за него. Вистината е; Ригоберт е целосен семеен човек. Љубовта на неговиот живот, Габриела Естер Нномо Мбала е со песна од неговите денови за играње.

Песна и Естира имаат четири деца (два сина и две ќерки). Имињата на нивните деца се; Рони, Брајан, Јохана Бернадет и Хилари Вероник Лилијан. Ригоберт песна осигурува дека неговото семејство (сопруга и деца) останува во Ливерпул додека се преселил во други земји да го игра својот фудбал.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Болест и блиска смрт

Сето тоа се случило на судбински ден, 3rd октомври 2016 кога камерунските и француските лекари се бореа со денови за да го спасат животот на Ригоберт Сонг, кој претрпе церебрален напад кој дојде преку мозочен удар.

Поранешниот камерунски играч Ригоберт песна имаше мозочен удар во неговиот дом во Јаунде, кој го виде како паѓа во кома. Според извештаите, ако не му било на неговото куче, тој би умрел. Сепак, беше широко објавено во социјалните медиуми и бројните новински веб-сајтови дека тој веќе бил мртов.

Ригоберт, кога добил интервју по закрепнувањето даде сметка за она што всушност се случило. Според неговите зборови ...

"Ја оставив отворената врата затоа што чекав некој посетител, ако го оставив затворен, ќе бидам мртов. Не знаев што се случува со мене. Бев сосема невин. Јас дури и не знаев дека се борам меѓу животот и смртта. Додека II падна и се чувствував беспомошен, видов како моето куче почна гласно да лае, што го предупреди мојот сопственик кој повика брза помош.

Тоа беше навистина чудо! Кога се разбудив од кома, тежив само килограми 60, неверојатен за еден дечко толку голем колку што бев "

Подолу е Ригоберт Песна часови откако тој се разбуди од неговите два дена кома.

Додека бил во кома, поранешниот играч на Ливерпул рече дека е убеден дека го видел својот мртов татко. Според неговите зборови ...

"Темнината започна и додека бев во кома, го видов татко ми кој почина кога Бев премногу малку за да се запамети. По гледањето на мене, рече тој; Ригоберт! Што правите таму? Дојди !!! Тој ми рече. Тоа беше навистина тешка ситуација.

Мило ми е што сега живеам во сегашноста, и не повеќе во минатото. Она што е важно е дека сум во добра здравствена состојба, добро сум, "

Тоа беа зборовите Ригоберт за BBC World Football. Ригоберт верувал дека неговите фанови, семејството / роднините и, особено, претседателот на неговата земја, Пол Бија, кој платил $ 78,000 за неговите медицински сметки што го спасиле. Тој исто така беше благодарни за љубезните зборови на Ливерпул преку Твитер, како што се гледа подолу.

Тој понатаму рече ...

"Сите обожаватели, особено моето семејство, веќе го ставија Бога во неволја. Сите знаеја колку е лошо мојата ситуација и почна да се моли. Сите членови на моето семејство се молеа, прашуваа "Господе, молам, не го правам тоа, не земајте Ригоберт". Ви велам, благодарам на сите што ме тера да се вратам. "

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Семејни факти

Мислата за губење на својот татко, Пол Сонг на нежна возраст и дури и да не има слика за него во неговата меморија, носи неподнослива болка за Ригоберт Песна. Додека растел, неговата мајка, Бернадет Песна, добила помош од неговите роднини. Исто така е вклучен и неговиот полубрат, кој е татко на поранешниот фудбалер на Арсенал и дефанзивниот играч од Камерун, Александар Димитри Сонг Билон, АКА Алекс Сонг.

Алекс Сонг е засекогаш благодарен на неговиот вујко Ригоберт песна кој беше како втор татко и големо влијание во него го избра фудбалот како кариера. Подолу е Алекс и неговото семејство.

Настрана од Зинедин Зидан, Ригоберт Сонг е единствениот играч кој бил испратен во два различни Светски првенства, еден против Бразил во 1994 и друг против Чиле во 1998. Тој исто така го држи рекордот како најмладиот играч што некогаш бил испратен на Светското првенство, на возраст од 17.

Од друг агол, Ригоберт Сонг е единствениот играч кој ќе игра во 1994 и 2010 ФИФА Светското првенство. Тој беше претставен на 1994, 1998, 2002 и 2010 ФИФА Светскиот куп.

Конечно, еден шокантен факт еднаш открил 24 години и 42 денови возраст јаз помеѓу Роџер Мила (42 години и 35 дена) сликата погоре и 17-годишниот Rigobert песна (17 години и 358 дена) за време на Светското првенство во 1994. Овој возрасен јаз останува најголем меѓу двата соиграчи во историјата на Светскиот куп.

Тоа е важно да се забележи дека стариот напаѓач Роџер Мила ги предводеше Несовесните Лавови до четврт-финалето на Светскиот куп во годината 1900.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Не ме споредувајте со Рио Фердинанд

Кога Ригоберт Сонг потпиша за Вест Хем Јунајтед за £ 2.5 милиони во годината 2000, клубот го идентификуваше како можна замена за Рио Фердинанд, кој беше префрлен во Лидс Јунајтед. Овој факт го налути бранителот на Екс-Камерон.

Деби на Ригоберт Сонг беше опишан од страна на Би-Би- as "Несреќен". Во првите денови, Песна инсистираше дека не сака да се спореди со Фердинанд, бидејќи верувал дека тоа е навредливо за неговиот талент.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Личен живот

Ригоберт е длабоко интуитивен и сентиментален. Тој е многу емотивен, чувствителен и грижи длабоко за работите на семејството и неговиот дом. Ригоберт е симпатичен и приврзан кон луѓето што ги затвора. Тој е некој кој ќе сочувствува со болките и страдањата на другите луѓе. База на горенаведената премиса, сега ви нудиме резимирање на атрибутите на неговата личност.

Предности: Тој е здрав, многу имагинативен, емотивен, симпатичен и многу уверлив.

Слабости: Тој може да биде мудро, песимистички, сомнителен и манипулативен.

Што сака Rigobert песна: Уметност, хобија (домашен тип), релаксирање во близина или во вода, помагање на неговото семејство / роднини и добар оброк со пријателите.

Што Ригобер не му се допаѓа: Странци, секоја критика на неговата мила мајка, откривање на лични факти за неговата сопруга и девојка (и) итн.

Ригоберт Песна Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти -Менаџерски надежи

На крајот на 2015, Песна, наводно, беше блиску да стане менаџер на националниот тим на Чад, но договорот никогаш не беше финализиран поради непознати причини. Во февруари 2016, Песна беше назначен за менаџер на Камерун "А" национален тим. на "А" тимот е национален тим составен од играчи со седиште во Камерун. Како во април 2018, Ригоберт станал еден од апликантите на 77 за слободни работни места во Камерун.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детска песна на Ригоберт, плус неразбирливи факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да контактирате со нас !.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде