Раџа Најнгголанска приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Раџа Најнгголанска приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец најпознат под прекарот; „Нинџа“. Нашата Раџа Нангголанска приказна за детството плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до датум. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, секој знае дека тој е еден од најдобрите и најкомплетните играчи од средниот ред во Европа, но малкумина ја сметаат биографијата на нашата Радга Наинголан која е доста интересна. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Радја Наинголан е родена на 4 мај 1988 година во Антверпен, Белгија. Роден е кај неговата покојна мајка, Лизи Богаертс Наинголан и татко му, Мариус Наинголан. Го нарекоа Радја што значи „Крал“. Радга е роден близнак. Воспитан е со неговите три полубрати и сестрата близначка, која се вика Ријана Наинголан. Подолу е нивната фотографија од детството.

Во Белгија, тој беше воспитан во фламанска етничка припадност, но се залепи за неговото индонезиско потекло. По корени, тој е Индонезиец со потекло од Батак и по вера, член на христијанската протестантска црква Батак.

Раѓа сè уште беше воспитуван како римокатолик и течно зборуваше холандски, англиски и италијански јазик, како и разбира француски јазик. Како мало момче, Радја бил сведок на опаѓање на односите меѓу неговите родители. Неговиот татко смело излезе на семејството, излегол од Белгија и се вратил во Индонезија. Радја, неговите браќа и сестри и неговата мајка мораа да преживеат сами по себе, имајќи речиси никакви пари. Секое дете кое живеело преку раздвојување на родителите ќе знае премногу добро за длабоката емоционална болка што може да предизвика. Ова им штети на психолошките последици на Радја. Ефектите јасно влијаеле врз неговиот развој што го издржал за време на детските денови.

Радја и неговата сестра близначка, Ријана добила охрабрување од нејзината мајка да се бори со фудбал со оглед на тоа што било кое од двете може да успее. Повеќе, знаејќи ги нивните можности и од каде доаѓаат, Лизи Наинголан го гледаше фудбалот како медиум за нејзините деца да излезат од сиромаштијата. 

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Кариера во резиме

Страста на Радја кон фудбалот започна од неговата петгодишна возраст. Заедно со неговата сестра, тој започна да игра во Тубантија Боргехоут, мал клуб од неговиот роден град. На 10-годишна возраст се пресели во Germерминал Бершот, тим во белгискиот врв. Тоа беше кога сфати дека фудбалот е навистина иднината за него и неговиот прекрасен близнак. За да има бекап и да не ја разочара својата мајка, Радја никогаш не престанал да учи. И тој и неговата сестра близначка, Ријана беше на врвот на нивната класа.

Раджа остана во Жерминал Беершот до 2005, кога го забележа Алесандро Белтрами кој му помогна да се пресели во италијанскиот клуб Серија Б Пјаченца за да има неспокоен крај на својата младинска кариера. По својата младинска кариера, тој се промовираше во нивниот сениорски тим. Во 2010 година, тој се пресели во Каliaари каде играше три сезони како неприкосновен прв избор.

Неговите изведби со Рособлу го направија особено популарен меѓу своите обожаватели, кои го именуваа на врвот на 11 листата и ги сочинуваат најдобрите играчи во историјата на сардинскиот клуб. Ова ги поттикнало Ромите да одат на своите услуги во 2014. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Фудбалот е навистина златно дрво за Радја. Место каде што најде сенка и оддалечи од неговата проблематична реалност. Можеби, уште едно златно дрво што донело повеќе сенки и утеха, се сретнува со неговата сакана жена, Клаудија. 

Клаудија Наинголан Лаи на сликата подолу е сопруга на Радја Наинголан. Таа е едноставна, приземна и многу убава дама која е носталгична по своето секојдневие.

Таа опишува како ја запознала Радга велејќи„Се сретнав со Раѓа во Каliaари и тоа беше loveубов на прв поглед. Кога по два месеци дознав дека тој е фудбалер, сакав да се откажам. Знам дека животот на богат фудбалер е зафатен, уште повеќе, тие имаат многу обожаватели. Во тоа време, работев во трговски центар со полно работно време, малку што сè уште ми недостасува. Колку и да изгледаше мускулесто, јас забележав срамежливост додека ми рече дека ме сака, изненадувачки и на прв поглед. Кога ми рече дека оди во Рим, јас не го сфатив тоа многу добро. Во Рим, сите изгледаат правилно облечени, за разлика од Каliaари. Ми требаше време пред да се адаптирам. После една година, започнав да излегувам со патики. Сè уште ми недостига првиот живот, каде што имав поголема слобода да правам одредени работи “.

И Клаудија и Радја Најнгголан одлучија да го поврзат јазолот во 2011. Подолу е нивната свадба слика која се одржа во исклучителна позадина на Cinecittà World, забавен парк на Castel Romano, Италија.

Нивниот брак беше благословен веднаш со плод на матката. Ајша Наинголан, нивната ќерка е родена на 30-ти ден во јануари 2012 година.

Клаудија обожава да ја следи својата loveубов, Радја Наинголан, во главниот град за нова авантура заедно со нивното дете кое изгледа малку пораснато на сликата подолу.

Двојката го видела застојот на бракот дури и за време на излегувања и се преселила покрај него. Во последно време, двојката помина низ неколку кавги пријавени на социјалните мрежи.

Италијанската полиција дури поднесе обвиненија против Радја Нангголан за злоупотреба, закани и насилство врз неговата сопруга. Клаудија. За среќа, тие ги измениле разликите.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Поаѓање, Радја ја доби крвта на Батак од неговиот татко, Маријанус Наинголан, кој потекнува од Индонезија. Релевантно е да се наведе дека Радја Наинглоан потекнува од сиромашно семејство, благодарение на неговиот татко, Мариус, кој ја напушти својата земја, Индонезија, со надеж дека ќе го направи тоа големо во Белгија, за да му се најде сè уште тежок живот за да се пробие во Белгија.

Ова го поттикна Маријанус Нангголан да се врати во Индонезија за да го продолжи својот бизнис. Денес неговата напорна работа се исплатеше., Додека неговиот син и ќерка го направија тоа голем во фудбалот, самиот Маријанус стана претприемач во островското одморалиште Бали.

Во Пјаченца, исто така Раѓа повторно заедно со својот татко За разлика од другите фудбалери, како Дели Али
Моментот се случи во доцните 2007 aфрлате неверојатни 13 години. „Конечно се среќаваме повторно. Папата доаѓа од Бали во Италија да ме види мене и Ријана “ рече Радја кој никогаш не ги држеше гревовите на својот татко на своето срце. 

Мајка: Мајката на Раѓа по потекло е Белгијка. Пред бракот првично ја викаа Лизи Богаертс. Лизи се омажи за Мариус и го смени презимето во Наинголан. За жал, Лизи почина во 2010 година, три години по враќањето на нејзиниот сопруг од напуштање. По нејзината смрт, Радја истетовира две големи крилја на грбот со датумите на раѓање и смрт. Како што се гледа подолу. Всушност, Радја и е целосно посветен грбот на својата мајка. 

Сестра: Ријана Наинголан е постара близначка на нејзиниот брат близнак, Радја. Родена е еден ден постара од нејзиниот брат во Антверпен, на 3 мај 1988 година.

Како што беше кажано претходно, датумот на раѓање на нејзиниот брат е 4 мај 1988 година. Сестрата близначка на Радја, Ријана Наинголан, исто како и нејзиниот брат, исто така, игра за женската фудбалска страна на Рома, за време на пишувањето. Таа исто така ја споделува својата приказна за напуштањето од страна на нејзиниот татко, кој некогаш ја остави не само неа, туку и нејзиното семејство во несигурни услови како дете.

Пред да дојдат во Ромите, Ријана Најнгголан сè уште активно играше во женскиот фудбалски клуб на Белгија, Контич. Таа го доведе својот тим кон популарна национални натпревари во Белгија.
Брат: Мануел Нобоа на сликата подолу е полубрат на Радја Најнгголан. Првото нешто што треба да знаете за него е фактот дека Набоа е фан на Челзи.
Радја, полубраќата Мануел Нобоа, еднаш изјави за печатот; „Јас во многу прилики јасно и гласно кажав дека мојот брат Радја треба да оди во Челси. Премиер лигата е идеална средина за неговиот темперамент. За жал, тој премногу го сака Рим “.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Факти за тетовирање

Радја Најнгголан, белгискиот со индонезиски корени, без сомнение е моден маж. Откако пристигнаа кај Ромите во 2014, неговите фудбалски броеви се зголемија секоја година. Тој не само што се издвојува за својата игра на теренот, туку и за неговиот екстравагантен изглед и безброј тетоважи на целото тело што навистина доаѓа со ужасни болки.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Тетоважа колекција

Во неколку интервјуа, тој изјавил дека сите негови тетоважи имаат свое значење и се посебни за него, особено оние посветени на неговата покојна мајка.

Настрана гледајќи ја неговата фризура, Ако направиме радиографија од Радја Наингголан од горе надолу, ќе најдеме рај полн со тетоважи, некои беа покриени со нови, како оној на неговиот врат кој го чита; "Почетокот" (Почетокот). Исто така, датумот во бројки Римјаните со кого го играл својот прв натпревар во Пјаченца е заменет со крилесто срце што го наметнува вратот на белгискиот. Види подолу;

Повеќе видливи во предниот дел на телото е силната тетоважа на неговиот врат. Ова е голема убава роза.

Постои долга змија која тече низ неговиот торзо и меѓу него има тетоважа на англиски: „Liveивеј без да се преправаш. Loveубов без зависност. Слушајте без да се браните. Зборувајте без да навредувате “. Над змијата го има следниов текст: „Еден живот, една желба“ (Еден живот, една желба).

Nainggolan има зелен шатор на неговата лева рака и Буда прикажан подолу. Над шаторот е лотос цвет. Го има името на неговата прва ќерка „АЛИСА“ на подлактицата на левата рака и неколку ѕвезди. Во истата рака, името на неговата мајка е на елвиски јазик.

Во близина на палецот, Радја има некои коцки, едно со број 5 (Значење МАЈ, неговиот роден месец), а другиот, број 4, (Што значи, тој е роден на 4-ти ден во мај). Тој има и натпис на кој пишува „Сакам да победувам“ (сакам да победувам) на левата рака. На неговата десна рака, има еден што наведува…„Омраза да се изгуби“ (Мразам да губам).

Раѓа има помалку тетоважа на ногата. Во десната бутина, тој тетовирал микрофон со капа и иницијали RN4. Повеќе видливо на сликата подолу е страшно змеј на левото бедро.

Во телето, тој има прекар „нинџа“ со број 4. Во неговиот потсетник го содржи името на неговата сестра близначка на кинески јазик и во глуждот, симболот на доларот и " Лас Вегас".

Во левата нога има мал боксер (страничен) и во предниот дел, меч со едно око.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Личен живот

Раѓа Нангголан го има следното својство на неговата личност.

Предности: Тој е сигурен, трпелив, практичен, стабилен и покрај неговиот екстравагантен изглед.

Слабости: Тој може да биде тврдоглав, посесивен и бескомпромисен.

Она што Раджа го сака: Тетоважи, со извонреден изглед на коса, градинарство, музика, романса, висококвалитетна облека и работа со раце.

Она што не му се допаѓа на Радја: Ненадејни промени, компликации во врска, несигурност од секаков вид и синтетички ткаенини.

Накратко, Раджа е практична и добро заснована. Тој е некој што сака да ги собира плодовите на својот труд. Тој ја чувствува потребата да биде опкружен со љубов и убавина и го смета допирот и вкус најважните од сите сетила. Nainggolan е подготвен да издржи и да се држи до неговите избори додека не стигне до точка на лично задоволство.

Раѓа Наинголан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Пушењето 

Тој, исто така, зборуваше искрено за пушењето цигари поради извештаите дека неодамна беше отфрлен од тренерот на Белгија, Роберто Мартинез, поради неговата навика.

„Не се срамам затоа што пушам и никогаш не сум ја криел оваа моја навика“, Наингголан им изјави на новинарите пред кампот за обука во Белгија. „Знам дека треба да дадам добар пример, имам деца ... Но, јас сум само фудбалер, ја работам својата работа. Секој знае дека пушам и не можам да го сокријам тоа, но не се срамам.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Радја Наингголан детска приказна плус нераскажаните биографски факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или Контактирајте не!. 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари