Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалскиот генијалец со прекар "Стариот училишен шеф. Нашата приказна за детството на Крис Вајлдер Плус Унтолд Биографија ви дава целосен извештај за значајни настани од неговото детство до денес.

Theивотот и подемот на Крис Вајлдер. Кредити за слика: LastSticker и Twitter.
Theивотот и подемот на Крис Вајлдер. Кредити за слика: LastSticker и Twitter.

Анализата вклучува негово рано живеење / семејно потекло, образование / градење кариера, ран живот во кариерата, патот до славата, пораст до слава приказна, живот во врска, личен живот, фамилијарни факти, начин на живот и други малку познати факти за него.

Да, секој знае дека е менаџер со т.н.Dиносауруспристап кон управувањето со фудбалот, оној кој направи чуда со тоа што го направи својот тим на Шефилд (чини помалку од £ 1m) добијте убав почеток на сезоната на премиерлигашот 2019 / 2020. Сепак, само мал број на фудбалски фанови ја сметаат нашата верзија на Биографијата на Крис Вилдер која е прилично интересна. Сега, без понатамошно ado, да започнеме.

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Семејна позадина и ран живот

Кристофер Johnон Вајлдер е роден на 23rd септември 1967 во Стоксбриџ, мал град и граѓанска парохија сместена во градот Шефилд, Англија. Иако е роден во Шефилд, фудбалскиот менаџер на етничката припадност на Белата Британија има семејно потекло од челичниот град Ливерпул, што значи дека е „Ousубопитна".

Вајлдер порасна заедно со неговите родители, браќа и сестри и што е најважно, неговите чичковци кои имаа големо влијание врз неговото воспитување. Тој потекнува од семејство од средна класа, управувано од неговиот татко, кој заработил за живеење во областа на работничката класа во Ливерпул. Како мало момче, чичковците на Вилдер имаа големо влијание врз него што ја сака играта. Неговите чичковци не го научиле само како да игра фудбал, туку го одвел и на „Енфилд“ за да ги гледа натпреварите во Ливерпул. Според неговите зборови;

„Порано одевме на Божиќ и чуден училишен празник. Тогаш одев на Енфилд со чичковците кои живееја во богато предградие, источно од Ливерпул. Ги гледав како и татко ми да игра фудбал атиме “

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Образование и градење кариера
Во средината на седумдесеттите години, Ливерпул имаше огромен успех, освојувајќи сè - Европскиот куп, Лигата на шампионите во УЕФА, Лига Купот, Европскиот Супер куп / Суперкупот на УЕФА итн. Крис Вајлдер беше на „Енфилд“ да ископа некои од тие моменти со неговиот татко и чичковци, развој што го виде дека не сака ништо друго освен да стане фудбалер.

Додека беше на училиште, Вајлдер уживаше во сите спортови, особено во крикет. И покрај тоа што е сеопфатен, фудбалерот сепак остана во фокусот. За да ги изврши неговите соништа, Крис Вилдер го напушти Ливерпул во родното место во Шефилд во потрага по фудбалски можности. Се вработи како бабој во Стоксбриџ Парк Стелс ФК кој се наоѓа во округот Стоксбриџ до Шефилд.

Подоцна, Вајлдер доби успешно судење со Саутемптон како фудбалски чирак и играч на академија. Како скромен чирак, тој ја презеде улогата на чистење на фудбалските чизми на легендата на Саутемптон- Дејвид Армстронг. И покрај да го даде своето најдобро, сиромашниот Вајлдер не можеше да напредува преку младинскиот ранг на клубот кон сениорски фудбал. За жал, тој беше ослободен поради лошите перформанси без да се најде во првиот тим на Саутемптон.

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Фудбалска кариера во резиме

Секој младински играч кој живеел низ отфрлање на академијата само добро ќе ја знае длабоката емоционална болка и штетните психолошки последици што може да ги има. Откако не успеа да се оцени како играч на академијата во Саутемптон, сиромашниот Вајлдер се врати во Шефилд, неговиот роден град. За среќа, Шефилд Јунајтед го прифати како дефанзивец.

И покрај тоа што беше просечен играч, Шефилд му помогна на Вајлдер да ја гради својата сениорска кариера. Поранешното момче со топка во ниту еден момент не се предвидуваше во првиот тим на клубот во август 1986. За време на неговата кариера со Шефилд, Вајлдер се смири одејќи на позајмица со вкупно 11 клубови пред да влезе во Халифакс Таун во 1999, клубот каде што конечно ги закачи чевлите. Вајлдер (слика подолу) се повлече од фудбалот на возраст од 34.

Chris Wilder retired from football aged 34. Image Credit: BT
Chris Wilder retired from football aged 34. Image Credit: BT
Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Пат до слава приказна

Крис Вајлдер по пензионирањето започна да се впушта во управување со фудбалот со верба дека ќе направи подобро и покрај тоа што беше просечен фудбалер. Тој ја започна својата тренерска кариера со Алфретон Таун во годината 2001. Управувањето со фудбалот како што очекуваше започна со позитивна нота. Дали знаеше?… За само 27 недели откако беше на чело на Алфретон, Англичанецот освои четири трофеи.

Преземајќи ја следната фаза во неговата менаџерска кариера, Вајлдер продолжи да управува со Халифакс за повеќе од игри 300, сè додека клубот не влезе во ликвидација на 30 јуни 2008. Ликвидацијата доведе до негово преселување во Оксфорд, а подоцна и во Лига два ривали Нортемптон, каде ги доведе во Лига Два наслов со 99 поени.

Дали знаеше?… Крис Вајлдер додека беше во Нортхемптон не беше платен три месеци, развој што доведе до многу тажно искуство кога неговата картичка се намали сериозно на одјавите на супермаркетите. Сиромашен Него !!!

Chris Wilder had his card payment declined when he was owed 3 months salary. Image Credit: owlstalk and agilepayments
Chris Wilder had his card payment declined when he was owed 3 months salary. Image Credit: owls talk and agile payments
Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Стани за слава

Lifeивотот на Крис Вилдер во око на финансиските бури го спаси Саудискиот Арапски принц Абдула, сопственикот на Шефилд кој го покани да го преземе управувањето со клубот. На 12 мај 2016, Вајлдер се придружи на неговиот клуб за момчиња Шефилд Јунајтед.

Со мала финансиска поддршка, Вајлдер направи голем дел од аквизициите преку бесплатни трансфери. Тој ја направи својата прва мисија да биде; „Да се ​​чувствуваат играчите дома“. Во обид да го постигне ова, без глупостиот менаџер ги урна грубите списи на „Добредојдовте на работа“На теренот за обука на клубот. За него, имаше подобри мотивациони пароли и играчите требаше да се чувствуваат како дома.

Chris Wilder upon joining Sheffield ripped down of motivational slogans festooning the training ground. Image Credit: SuFc and Twitter
Chris Wilder upon joining Sheffield ripped down of motivational slogans festooning the training ground. Image Credit: SuFc and Twitter

И покрај слабиот почеток на сезоната, Вајлдер го водеше клубот да стане шампион во Лига Еден, обезбедувајќи поени на 100 (во процес)клупски рекорд) Неговиот успех продолжи и по влегувањето во Чемпионшип. На Шампионатот, Вилдер ја предводеше својата страна на Шефилд Јунајтед до врвот освојувајќи ја својата втора промоција за само три години во клубот.

Во знак на признание за неговите достигнувања, тој беше награден со LMA менаџер на сезоната 2018 / 2019. Вајлдер победи Пеп Гвардиола до наградата дури и додека менаџерот на Манчестер Сити заврши домашна трепет.

Chris Wilder holding on to his LMA Manager of the Year- 2018–19 award. Image Credit: DailyMail
Chris Wilder holding on to his LMA Manager of the Year- 2018–19 award. Image Credit: DailyMail

Откако го донесе својот роден град во Премиер лигата, Вајлдер започна да го гради својот тим наоколу Johnон Лундстрам, едно време Евертон да одбие и фудбалски генијалец од неговиот град Ливерпул. Давајќи им на останатите играчи слобода да работат, ги виде сите совршено вклопени во сложувалка на Блејдс. Шефилд Јунајтед на Вилдер во моментот на пишувањето ја докажа фудбалската заедница погрешно откако беше покровител од некои навивачи како премногу основни за Премиерлигата.

Како и за време на пишувањето, англискиот менаџер од Ливерпул се поздравува како еден од најоригиналните тактички иноватори во Премиер Лигата по Пеп Гвардиола- сето тоа благодарение на зачудувачкиот почеток на Blades во сезоната 2019 / 2020. Остатокот, како што велат, сега е историја

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Животен однос

Крис Вајлдер е оженет маж. Тој првично беше во брак со неговата поранешна сопруга по име Рејчел Вајлдер од која и двете имаа две убави ќерки кои се; Марта Вајлдер и Еви Вајлдер. Воспитувајќи ги децата додека нејзиниот сопруг продолжуваше со својот тренерски бизнис, Рејчел Вајлдер управуваше со продавница за облека Гап во Манчестер и Шефилд.

Според извештаите, откриено е дека поранешната сопруга на Крис Вилдер (Рејчел) не сака фудбал, понекогаш да се замара со тоа, се гледа неколку часа во семејниот дом. И покрај тоа, таа гледа само кога екипата на нејзиниот сопруг ќе победи. Меѓу ќерките на Крис Вилдер, тоа е само Марта кој сака спорт. Еви Вајлдер е во мода.

После многу години брак на нивниот родител, и Марта и Еви започнаа да бидат сведоци на релативна врска меѓу нивната мајка и тато. Работите почнаа да се распаѓа и стана толку кисело што а "развод" се сметаше за најдобра опција за стариот пар.

Крис Вилдер се пресели после разводот. По некое време, тој се состана со една дама по име Франческа, која ја опиша нивната средба како 'љубов на прв поглед'. И Крис и Франческа се венчаа во рокот за преносот на 2017 (31st на јануари 2017). Каков ден за еден менаџер на фудбалот да се ожени !!

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Личен живот

Да се ​​запознаете со личниот живот на Крис Вилдер, ќе ви помогне да добиете целосна слика за неговата личност подалеку од неговите активности на фудбалскиот терен.

Започнувајќи, Вајлдер е чесен човек кој распоредува професионален и среќен начин да ги задржи луѓето под негова грижа основани. Тој верува толку многу во слобода и не би го сторил тоа веројатно ако неговата едноставност се земе здраво за готово. На пример, ако сте направиле нешто што го прави среќен, тој би бил среќен да ви кажам дека е среќен. Ако направите нешто што не го прави среќен, тој веднаш ќе ве извести, понекогаш слегувајќи како тебе тон тули. Говорејќи за неговата личност во однос на не толерирање на мрзеливост, тој еднаш рече дека 'Келнерите се само за ресторани, а не за играчи кои не успеваат да ги реализираат своите таленти '.

Неговата Loveубов кон пивото и виното: Discussing his personal life from a social standpoint, Chris Wilder is described by many as someone who regularly socializes (especially) with old friends from the pub where he is most time spotted seeping his favourite beer.

Getting to know Chris Wilder Personal Life away from Football. Image Credits: izsearch, EveningStandards and BT
Getting to know Chris Wilder Personal Life away from Football. Image Credits: izsearch, EveningStandards and BT

Дали знаеше?… Неколку пива и вино со својот тренерски тим и старите играчи секогаш се спушта добро по повеќето големи победи.

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Семеен живот

Семејството на Крис Вилдер за време на пишувањето живее на патот Еклсал, пат во Шефилд, Јужен Јоркшир, Англија. За време на пишувањето, тој обезбедил сите членови на семејството да направат свесни напори да не бараат јавно признание.

Благодарение на семејните врски, целото негово пошироко семејство ужива кога фудбалот го одведува во Мерсисајд за да игра против Ливерпул или Евертон. Ова е затоа што шефот на Шефилд Јунајтед ги искористи тие моменти за повторно да се поврзе со семејството во Ливерпул. Дури и додека неговиот тим игра или Евертон или Ливерпул, Вајлдер се најде да купува билети за натпревари за некои од неговите противници кои ги опишува како Семејство. Оттука, играњето против неговата семејна страна е длабоко лично затоа што неговиот татко е од Ливерпул и повеќето членови на неговото семејство или навивачи на Ливерпул или Евертон.

Од друга страна, навивачите на Шефилд сепак тврдат дека Вајлдер е свој само затоа што тој пораснал во нивниот град. Дали знаеше?… Вајлдер е честопати serenaded со скандирања на 'Тој е еден од нашите'кај неговата сакана Брамал Лејн. Ова е затоа што навивачите на Шефилд го сакаат и веруваат дека тој е и семејство.

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Начин на живот

Крис Вилдер живее смирен начин на живот и покрај тоа што доби пристоен плата како менаџер. Наместо да користи светкави автомобили што неговите плати би можеле да ги купат, тој повеќе би сакал да патува низ Шефилд со јавен превоз по можност автобуси.

Според извештаите, Вајлдер сè уште понекогаш ја користи автобуската постојка „Еклсал Роуд“ во близина на неговиот дом, знак што ја покажува неговата природа на земјата. Тој, без сомнение, е противотров за скапиот живот.

Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти - Неостварени факти

Тој некогаш беше ученик на господине Алекс Фергусон: Дали знаеше?… Крис Вајлдер во текот на неговите рани денови на управување беше ученик на легендарниот поранешен шеф на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон.

Chris Wilder and Alex Ferguson- His teacher. Image Credit: SUFC
Chris Wilder and Alex Ferguson- His teacher. Image Credit: SUFC

За време на своето време во Алфретон Таун и Оксфорд, Вајлдер најмногу пати патувал во Манчестер за да го види Легендарниот менаџер за предавања. Говорејќи за искуството, тој еднаш рече со своите зборови;

„Тој одвои време за да ми помогне. Тој тоа го правеше пред неколку млади британски менаџери, не само јас. Нешта како што ми дадоа огромно засилување.

Тој еднаш се јавил пред ноќта пред финалето на плеј-офот за промоција со Оксфорд [против Јорк во 2010] и помина на неколку совети што ми помогнаа да ја освојам победата “.

Религија: Chris Вајлдер исто како и многу семејства на Ливерпул се верува дека потекнува од христијанско потекло. Сепак, има малку или никакви знаци на неговата приврзаност кон религијата.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Крис Вајлдер Плус Недолгарни факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, ве молиме споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари