Приказна за детството на Дуван Запата Плус Untold Biography факти

Последно ажурирано на

Почнувајќи, неговиот прекар е „Големиот Пантер„ Ние ви даваме целосна покриеност на Приказната за детството на Дуван Запата, биографијата, семејните факти, родителите, раниот живот и други значајни настани од моментот кога тој беше дете до кога стана популарен.

Ивотот и подемот на Дуван Запата. Кредити за слика: Семана и цел.

Да, секој ја знае Запата за неговата брзина, физичност и неговото одлично око за постигнување голови. Сепак, само неколку сметаат дека нашата верзија на биографијата на Дуван Запата е интересна. Сега, без понатамошно рекламација, да започнеме.

Приказна за детството на Дуван Запата - Почетокот на животот и семејството

Да се ​​започне со, Duván Esteban Zapata Banguero е роден на 1 април 1991 година во клиниката Рафаел Урибе Урибе во Кали, Колумбија. Тој е втор од двете деца родени на неговата мајка, доцниот Елфа Сели Бангеро и на неговиот татко Луис Оливер Запата. Подолу е ретка фотографија од прекрасните родители на Дуван Запата.

Запознајте ги родителите на Дуван Запата - неговата мајка, доцна Елфа Сели Бангеро и со неговиот татко Луис Оливер Запата. Кредити за слика: Семана.

Семејната позадина на Дуван Запата: Дали знаевте дека фудбалскиот магионичар е колумбиски државјанин со мешан етникум со афроамериканско семејство потекло? Всушност, родителите на Дуван Запата го воспитале во населбата Кордоба во областа Агуабланка, во Кали, каде тој пораснал заедно со неговата постара сестра Синди Каролина.

Слатка фотографија од детството Дуван Запата - Тој беше израснат во Кордоба во Кали. Кредит на слика: Семана.

Раниот живот на Дуван Запата: Растејќи во Кордоба, младиот Дуван започнал да игра фудбал на тесната пешачка улица Кали каде се наоѓала неговата куќа. Додека тогашното момче беше во тоа, тој сонуваше да стане познат фудбалер, не за славата или неверојатните богатства, туку да може да си дозволи Плејстејшн!

Приказна за детството на Дуван Запата - Образование и градење кариера

До времето кога Дуван имаше 11 години, неговиот фудбалски талент веќе стана кристално јасен за неговите родители кои сметаа дека е соодветно дека неговото конвенционално школување во Лицео Супериор дел Вал во Сиудад Кордоба треба да оди рака под рака со професионална кариера во фудбалот.

На 11 години, Дуван веќе имаше атлетска фигура и беше подготвен да започне кариера во фудбалот. Кредит на слика: Семана.

Така, на 6-то одделение Дуван, откако побара согласност од неговите родители, му беше дозволено да се запише во детското ниво на локалниот клуб Америка де Кали во 2002 година. Додека во локалниот клуб, Дуван растеше во сила, вештина и висина, така што тој веќе беше стоејќи висок на 1.86м кога имал 16 години во 2007 година.

Приказна за детството на Дуван Запата - Рано кариерен живот

Тогаш кај Америка де Кали се искачи низ редовите, се претвори професионално, па дури и постигна на своето деби до задоволство на неговиот тренер - Диего Умаа - кој претходно му даде шанса да тренира со сениорскиот состав на клубот. Дувин играше за Америка де Кали уште две сезони (2009/2010 & 2010/2011) пред да биде позајмен на аргентинската страна - Естудијантес каде исто така постигна и на своето деби.

Расте низ редовите: Дали можете да го забележите кај резервниот тим на клубот Америка де Кали? Кредит на слика: Семана.

Фудбалскиот чудо продолжи да забележи огромно зголемување на целите и покрај тоа што повремено правеше настапи со резервниот тим на клубот. Како таков, Естудијантес купи половина од своите права за играње од Америка де Кали, пред да започне да привлекува интереси од највисоки европски клубови, вклучувајќи го и Вест Хем, кој беше близу до потпишувањето на него, но се откажа затоа што не можеа да добијат работна дозвола за него. Радоста на семејството на Дуван Запата не знаеше никакви граници во тоа време италијанскиот клуб, Наполи му помогна да обезбеди италијанска виза да дојде да игра за нив.

Биографија на Дуван Запата- Пат до слава приказна

Дуван кој на крајот го купи италијанската страна Наполи, не доби пристојна шанса да се докаже и покрај тоа што беше еден од најскапите потписи на клубот во тоа време. Всушност, тогашниот тренер на Наполи Рафа Бенитез честопати се забележуваше дека Дуван е важен за клубот, но недостигот на игра напаѓачот го докажа спротивното.

Наполи беше местото каде што за прв пат доживеа фрустрација играјќи врвен фудбал. Кредит на слика: Цел.

Така, не изненадува тоа Наполи го позајми Дуван во Удинезе каде претрпе нестабилна форма поради повреда. Ниту Дуван беше импресивен на позајмицата во Сампдорија, каде сè уште беше далеку од исполнување на неговиот потенцијал. Всушност, Дуван доби повик до прелиминарниот состав на Колумбија за Светското првенство во 2018 година, но од очигледни причини не го скрати конечниот список.

Биографија на Дуван Запата- Стани за слава приказна

Како феникс што се крева од нејзината пепел, Дуван започна да го покажува својот целосен потенцијал на Атланта, клуб на кој му беше продаден Сампдорија откако италијанската страна одлучи дека повеќе не му е потребен.

Со голови по голови, Дуван се етаблира како најдобар стрелец на Серија А лига заедно со Кристијано Роналдо на неговата деби сезона! Тој дури и помогна на Аталанта да стигне до финалето во Копа Италија 2019 година и да оствари пласман во третото место во Серија А. Останатото, како што велат, е историја.

Погледнете кој ја сподели наградата со Кристијано Роналдо. Кредит на слика: Инстаграм.

Дуван Запата Сопруга и деца

Продолжувајќи во семејниот живот на Дуван Запата, тој е во брак со својата девојка свртена сопруга - Нана Монтањо и има многу добри работи што се одвиваат за него во неговиот брачен живот. Двојките се запознаа уште во 2012 година во Кали кога Дуван играше за аргентинската страна Естудијантес. Нана во тоа време била универзитетски студент што студирал психологија. Тие датирале неколку години потоа и ја однеле својата врска на следното ниво со тоа што се венчале години подоцна.

Запознајте ја сопругата на Дуван Запата. Тие изгледаат совршени еден за друг, зар не? Кредит на слика: Инстаграм.

Нана беше жена која знаеше совршено да го задржи својот маж! Како такво, нема записи дека Дуван има други девојки во периодот кога тој датирал жена што би станала негова сопруга. Двојките се родители на две прекрасни деца за време на пишувањето на ова био. Вклучуваат Данцел (ќерка) и Дејтон (син).

Фотографија на Дуван Запата со сопругата и децата Данцел и Дејтон. Кредит на слика: Инстаграм.

Дуван Запата Фамилијарни факти и живот

Кој е Дуван Запата без семејство и што би станал кога родителите и сестрата на неговиот родител не беа таму за него од почеток? Ви донесуваме факти за членовите на семејството на Дуван Запата, кои започнуваат од неговите родители.

За таткото на Дуван Запата: Луис Оливер Запата е татко на фудбалскиот генијалец. Роден е во Коринт, Колумбија и израснат во Тетило. Да, Запата беше татко ovingубовен и поддржувач, тој строго го воспита Дуван да биде послушен и почитуван дете и се осигура дека ги балансира академиците со играњето фудбал. Што повеќе? Луис никогаш не пропушти да го одведе Дуван на тренинг за време на неговата кариера. Луис сега игра важна улога во задачата на својот единствен син за потребата да биде фокусиран и да остане смирен.

Ретка фотографија на Луис како ужива во скапа одмор благодарение на достигнувањата во кариерата на неговиот син. Кредит на слика: WTFoot.

За мајката на Дуван Запата: Мајката на доцната Елфа Сели Бангиеро Дуван Запата. Родена е во Падиillaа, Колумбија, а исто така израснала во Тетило каде го запознала таткото на Дуван. Како и нејзиниот сопруг Луис, Елфа беше инструментална за порастот на нејзиниот единствен син. Всушност, таа е заслужна за земање на 11-годишна Дуван за испробување на момчињата во локалниот клуб Америка де Кали. За жал, таа никогаш не живеела доволно долго за да ужива во плодот на нејзиниот труд бидејќи се распаднала и починала во јуни 2010 година. Иако нејзината смрт длабоко ја почувствува Дуван, тој се собра за помалку време и донесе одлука да го почести споменот на неговата мајка од останувајќи фокусирани на фудбалот.

Запознајте ја мајката на Дуван Запата: Таа не е како никој друг: Споменот на Елфа Сели Бангеро ќе биде засекогаш негуван во срцето на нејзиниот син Дуван. Кредит на слика: Семана.

За браќата и сестрите на Дуван Запата: Дали знаете дека Дуван нема брат, освен една сестра, која е негово постаро браќа и сестри. Дамата идентификувана како Синди Каролина пораснала со Дуван и отсекогаш била близу до него од раниот живот до денес. Интересно е да се напомене дека обајцата ја делат истата страст кон фудбалот и ги одржуваат линиите за комуникација отворени, без оглед на тоа што се оддалечени на милји.

Запознајте сестра на Дуван Запата - Синди Каролина. И двајцата пораснаа заедно и сè уште имаат блиска врска. Кредит на слика: Семана.

За роднините на Дуван Запата: Далеку од непосредниот живот на Дуван Запата, не се знае многу за неговото потекло и семејните корени, што се однесува на неговите мајки и баба и дедо. Благодарение на еден од родителите на Дуван Запата, тој е во врска со Кристијан Запата кој е негов братучед. Кристијан игра за страната на ieенова во Серија А, не се знае многу за неговите чичковци и тетки додека неговите внуци, внуци и братучеди допрва треба да се идентификуваат за време на пишувањето на оваа биографија.

Запознајте го славниот братучед на Дуван Кристијан Запата. Кредит на слика: Трансфермаркет.

Биографија на Дуван Запата-Факти за личен живот

Статусот на Дуван Запата како плоден напаѓач е надополнет - па дури и подобар - од огромна личност која е дефинирана со црти на знакот на Овен? Тој е смирен, енергичен, забавен-ovingубител, еластичен, амбициозен и отворен за откривање факти за неговите приватни и лични факти.

Секогаш кога напаѓачот не тренира или игра фудбал, тој ангажира неколку активности за кои прекувремено се сметаа за негови интереси и хоби. Тие вклучуваат патување, пливање, играње видео игри и поминување на добро време со семејството и пријателите.

Кој не сака забавен човек? Кредит на слика: Инстаграм.

Биографија на Дуван Запата- Факти за животен стил

Во врска со тоа како ги прави и троши Дубан Запата неговите пари, тој има проценета нето вредност од 1 милион американски долари за време на пишувањето. Најголем дел од богатството на напаѓачот има извори утврдени во платите и платите што ги добива за играње фудбал со врвни летови, додека одобренијата придонесуваат за значителен дел од неговото растечко богатство.

Како таков, напаѓачот си дозволува да живее луксузен начин на живот на кој навивачите и непријателите му завидуваат. Доказите за добро живеење на Дуван ја вклучуваат неговата способност да вози луксузни автомобили, како и да живее во скапи куќи и станови.

Тесна студија за моќниот брзинометар сугерира крстарења на Дуван во мини Купер. Не е чудо што момчето сакаше селфи со него. Кредит на слика: WTFoot.

Биографија на Дуван Запата- Непродадени факти

Да ја завршиме нашата приказна за детството Дуван Запата и биографијата тука се малку познати или нераскажани факти за напаѓачот.

Факт # 1: Расчленување на плати: Како за време на пишувањето, договорот на напаѓачот со Атланта п.н.е. му смета да заработи огромна плата од 4,680,000 евра годишно. Зголемување на платата на Дуван Запата во подлабок број, го имаме следново;

ПАРИНА ТЕНАРИЈАПЛАТА ВО УСДПЛАТА ВО ЕВРАПАРИ ВО СТЕРЛИНГ НА ПУНД
ГОДИШНО$ 5,122,377€ 4,680,000£ 3,970,867
МЕСЕЧНО$ 394,029€ 360,000£ 305,405
НЕДЕЛНО$ 98,490€ 90,000£ 76,351
ДНЕВНО$ 14,069€ 12,857£ 10,908
НА ЧАС$ 586€ 536£ 455
ПО МИНУТ$ 9.76€ 8.9£ 7.58
ВТОР ВТОР$ 0.16€ 0.15£ 0.13

Еве, ја зголемуваме платата на Дуван Запата секоја секунда. Ова е колку заработил откако ја гледавте оваа страница.

€ 0

Ако горе бројот не се зголемува, тоа значи дека гледате од AMP страница. Сега Кликнете ТУКА да ја видите заработката на Запата во секунда. Дали знаеше?… Потребно е просечен работник во Европа најмалку 18.5 години да заработи исто како Големиот Пантер заработува за 1 месец.

Факт # 2: Религија: Според извештаите, веројатно е дека родителите на Даван Запата го подигнале во придржување кон католичката верска вера. Ти, напаѓач, не голем по религија, но некогаш беше забележан во соборна црква (види подолу). Овој развој дава доверба во можноста Дуван да биде христијанин и практичен католик.

Религија на Дуван Запата - Не постои негирање на фактот дека тој е верник. Кредит на слика: Инстаграм.

Факт бр. 3: Факт на тетоважа Дуван Запата: Допаѓа Дониел Мален, Самуел Чуквезе, Луис Муриел и Кшиштоф Пиатек, Дуван Запата нема уметничко тело за време на пишувањето, ниту пак навивачите имаат тетоважи за него уште. Тој е прилично фокусиран на подобрување на неговата телесна состојба, издржливост и евентуално висина за повеќе и ефективни воздушни дуели.

Фото доказ дека тој нема тетоважи за време на пишувањето. Кредит на слика: WTfoot.

Факт # 4: Дуван Запата рејтинг на ФИФА: Дали знаете дека Дуван Запата има вкупен рејтинг на ФИФА од 83 за време на пишувањето. Иако неговиот рејтинг доживеа астрономски пораст во последно време, не постои негирање на фактот дека рејтингот од 87 би бил привлечен за loversубителите на кариерата на ФИФА кои сакаат скоро совршен комбо на вештини.

Неговите оценки се зголемуваат и рапидно се зголемуваат. Кредит на слика: Софифа.

Факт бр. 5: Дуван Запата домашни миленици: Постојат бројни штрајкувачи кои имаат нешто за домашни миленици, особено кучиња, а Дувн Запата е еден од нив! Всушност, неговото куче е како додаток на неговото потесно семејство, како очигледно на начинот на кој тој го добива на семејни фотографии.

Дали ги сакате миленичињата како Дуван Запата и неговото семејство? Кредит на слика: Инстаграм.

Факт бр. 6: Факт за пушење и пиење Дуван Запата: Дуван Запата не се дава на пиење тврди пијалоци, ниту е забележан како пуши во времето на пишувањето. Со толку здрава навика, Дуван влегува во лигата на фудбалери кои не го изгубиле видот за потребата да живеат и да останат здрави.

Биографија на Дуван Запата- База на знаење Вики

Во овој последен дел од Фактите за биографија на Дуван Запата, ќе ја видите нашата база на знаење за Вики. Изложено подолу, ви помага да најдете информации за напаѓачот на концизен и лесен начин.

ВИКИ ИНФООДГОВОРИ
Целосно име на Дуван ЗапатаDuván Esteban Zapata Banguero
Датум на раѓање на Дуван Запата1 април 1991 година
Возраст на Дуван Запата28 (заклучно со февруари 2020 година)
Име на таткото на Дуван ЗапатаЛуис Оливер Запата
Мајка на Дуван ЗапатаЕлфа Сели Бангуеро (доцна)
Висина на Дуван Запата1.89 m (6 стапки 2 во)
Место на раѓање на Дуван ЗапатаПадиillaа, Каука, Колумбија
Сестрата на Дуван ЗапатаСинди Каролина
Братучед на Дуван ЗапатаКристијан Запата
Религија на Дуван ЗапатаХристијанство (католизам)
Сопругата на Дуван ЗапатаНана Монтано
Деца на Дуван ЗапатаДанцел (неговата ќерка) и Дејтон (неговиот син).

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Дуван Запата Плус Невидени факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, ве молиме споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде