Приказна за детството на Букајо Сака плус Невидени факти за биографија

0
1542
Приказна за детството на Букајо Сака плус Невидени факти за биографија. Кредит за Арсенал ФК
Приказна за детството на Букајо Сака плус Невидени факти за биографија. Кредит за Арсенал ФК

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат со прекарот "Сакињо„ Нашата приказна за детството на Bukayo Saka Plus Untold Biography, ви дава целосен извештај за значајните настани од неговото детство до денес.

Theивотот и подемот на Букајо Сака
Theивотот и подемот на Букајо Сака. Кредит на Сонцето и Nettheroy

Анализата вклучува негово рано живеење и семејно потекло, образование и градење кариера, ран живот во кариерата, неговиот пат до слава приказна, пораст до приказна за слава, врска, личен живот, семејни факти и начин на живот итн.

Да, секој го гледа како оној на бебе кое изгледа крило со големи фудбалски перспективи. Сепак, само малкумина ја сметаат биографијата на Букајо Сака која е доста интересна. Сега, без понатамошно ado, да започнеме.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Почетокот на животот и семејството

Букајо Сака е роден на 5ти ден на септември 2001 на нигериските родители во градот Лондон, Велика Британија. Неговите родители се нигериски имигранти кои пред да се роди ја напуштија Нигерија да се населат во Лондон во потрага по подобар живот и повеќе можности за нивните неродени деца.

По неговото раѓање, неговите родители биле именувани „Букајо„Што е унисекс име што значи„Додава среќа “. Букајо е име што често се користи од јорупското племе на југозападна Нигерија. Ова со импликација значи дека Бусајо Сака потекнува од семејството од јорушката етничка група на Нигерија.

Сака порасна во главниот град на Велика Британија, Лондон, во семејна позадина од пониска класа. Неговиот татко и мајка беа како повеќето нигериски мигранти кои немаа најдобро финансиско образование, но работеа со долгови и честопати се бореа со пари за да се грижат за семејните потреби и во Велика Британија и во Нигерија.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Развој на образование и кариера

Исто како и повеќето нигеријци во Лондон, членовите на семејството на Букајо Сака беа страстни за фудбалот. Тоа беше нивната loveубов кон фудбалот и непопустливата желба да се подигне нивниот животен стандард, што доведе до разгледување на тоа дека Букајо има фудбалско образование во Лондон.

Hзаинтересирани за родители кои сакаат убител на фудбалот кои го поддржуваа Арсенал, природно е само младиот Букајо да го насочи својот ум да го направи во клупската академија. Тоа беше таткото на Букајо Сака кој ја презеде единствената одговорност да го осигури неговиот син да остане заземјен и смирен во неговата потрага да обезбеди успешно судење на академијата. Според зборовите на Букајо;

„Татко ми беше огромна инспирација за мене. Од кога бев млад, тој секогаш ме одржуваше основано '

Апликацијата за фудбалска академија на Арсенал беше достапна само за вистински талентирани студенти. Бидејќи неговите родители знаеле дека Букајо го има она што е потребно, тие не се двоумеле да аплицираат. За среќа, академијата на Арсенал се јави и тој ја докажа неговата вредност, поминувајќи ги нивните судења. Во тоа време, гордоста на неговите родители и членовите на семејството не знаеше граници.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Рано кариерен живот

Сака ја започна својата кариера со АрсеналАкадемијата Хејл Енд не беше толку лесна, бидејќи беше исполнета со многу жртви и од него и од неговите родители. Според неговите зборови;

„Беше доста борба моите родители да ми помогнат да одам овде, но тие секогаш даваа се од себе и ме тренираа“

Оваа борба му обезбеди на Сака многу мотивација што му помогна да работи напорно и цело време и да се увери дека го даде својот с. Исто како неговите соиграчи, Сака одбра идол. Додека другите одеа со Тјери Хенри, Денис Бергкампитн., го избра поранешниот легенда на Шведска и Арсенал, Фреди ungунберг кој веќе беше младински тренер во клубот.

Фреди ungунберг му помогна на Букајо Сака да стане она што тој денес
Фреди ungунберг му помогна на Букајо Сака да стане она што е денес. Кредит за слика- Football365
Како играч на академијата во U15, Фреди ungунберг му даде на Букајо Сака најдобриот совет. Тој му помогна на Сака да остане смирена и да работи дополнително, бидејќи веруваше дека малото момче во ниеден момент нема да биде врвен играч.
Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Пат до слава приказна

Сето она што Фреди jунберг предвидуваше за него се случи. Бидејќи Сака наполнил 17 години, тој добил професионален договор од Арсенал и бил унапреден во страната на под-23. Исто така, по низата импресивни настапи, Сака беше повикан и во сениорскиот тим на клубот.

Додека беше со сениорскиот тим, тој започна да бара можност во конкурентен натпревар да ја запали својата кариера и да се бори против конкуренцијата. Говорејќи за конкуренција, раселување на Алекс Ивоби и Арон Ремзи беше повеќе од поголем предизвик од неговиот колега од академијата Реис Нелсон. Долгоочекуваниот пресврт првпат дојде на финалето на 2018 / 2019 Европа Лигата на Европа каде Сака за прв пат го остави својот белег со импресивен настап.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Стани за слава приказна

Крајот на сезоната 2018 / 2019 ги виде и двајцата Арон Ремзи и Алекс Iwobi оставајќи го Арсенал во Јуве и Евертон, соодветно. Ова му даде на просторијата на Букајо да има помала конкуренција, со само едно лице во неговиот кадар да се натпреварува за левата позиција.

На 19 септември 2019 го виде тоа што Букајо Сака има предност во ривалството меѓу него и Реис Нелсон. Дали знаеше?… На тој ден, тој не постигна само гол, тој обезбеди и две прекрасни асистенции, бидејќи Арсенал ја освои 3-0 против Ајнтрахт Франкфурт во нивната воведна групна игра на 2019-20 UEFA Europa League. Подолу е дел од доказ за видео.

Кога Букајо Сака го исполни сонот од детството да го постигне својот прв гол на Арсенал, тој му даде брз повик на неговиот татко. „Не можев да зборувам со него затоа што тренерите сакаа да влезам во ледената бања за да се опоравам брзо по натпреварот. Само ги ставаме палците едни до други" Тој рече.

Наместо да се сруши со обичен почеток, левичарот отиде од сила на сила. At 18 години и 125 Деновиве, Сака стана најмладиот стартер на постариот играч на Арсенал во историјата на Премиер Лигата што започна судир на Манчестер Јунајтед против Арсенал. Тој, исто така, ги воодушеви навивачите во натпреварот со раселување Ешли Јанг.

Како и за време на пишувањето, повеќето навивачи го гледаат Букајо Сака како следно убаво ветување на левата генерација на Арсенал по Фреди jунберг. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Животен однос

За тоа што се успешни и се искачи на огромните побарувања на англискиот фудбал, сигурно е дека повеќето навивачи мора да прашаа дали Букајо Сака има девојка или сопруга. Да! неговото симпатично бебе лице изгледа заедно со неговиот стил на игра сигурно ќе го постави високо за момчето на девојчето.

Прашања за девојката на Букајо Сака
Прашања за девојката на Букајо Сака. Кредит на Сортитуси

По неколку истраги, се чини дека Букајо Сака е сингл (во времето на пишувањето). Знаеме дека поради непростената природа на англискиот фудбал со врвни летови, Сака сигурно претпочиташе да се фокусира на неговата кариера, наместо да бара девојка или некој да биде негова сопруга.

Во овој момент, можеме да кажеме дека Сака направи свесен напор да избегне какво било внимание на неговиот приватен живот. Овој факт го отежнува блогерите како нас да добиваат информации за неговиот loveубовен живот и историјата на запознавање. Сепак, сè уште е можно тој да има девојка, но претпочита да не ја прави јавно, барем засега.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Личен живот

Да се ​​запознаете со Букајо Сака, фактите за личен живот би ви помогнале да добиете подобра слика за неговата личност што се оддалечува од фудбалските работи.

Букајо Сака Факти за личен живот
Букајо Сака Факти за личен живот. Кредит на Твитер
Со средбата со него, ќе сфатите дека Букајо Сака живее и применува методички пристап за живеење во организиран живот. Исто така, тој е многу пријателски расположен и човек кој многу се отвора за обожавателите. Додека е на тренинг, тој обрнува внимание на најмалите детали и гарантира дека ништо не е оставено на случајноста.

Уште во Нигерија, па дури и во Велика Британија, пријателите и сонародниците на Букајо Сака го гледаат како национално богатство кое треба да се заштитува по секоја цена. Погледнете го видеото подолу.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Семеен живот

Букајо Сака е горд на своето потекло и нигериски корени и во добри и во лоши периоди. Како извор на храна, тој е задоволен што го фалсификуваше патот на своето семејство кон финансиска независност, благодарение на сите Фудбал.

Букајо Сака Членови на семејството и роднини; неговата мајка, тато, браќа, сестри, чичко, тетка и др., во моментов ги бенефитите за придобивките од тоа да се имаат свои на чело на англиските фудбалски работи. Во моментот, асите членови на неговото семејство и роднините ги имаат сите направи свесен избор да не бара јавно признание и покрај бројните начини за поврзување со социјалните медиуми.

Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - LifeStyle

Практичност на теренот и задоволството од тоа се два различни света за Букајо Сака во однос на неговиот животен стил. Иако верува во правењето парите во фудбалот се неопходни, но неговата силна основа му помогна да ги задржи финансиите во контрола и организирано.

Како и за време на пишувањето, на Букајо Сака не му е дозволено да живее начин на живот кој лесно се забележува од страна на доста коли скапи автомобили, куќи и сл.

Букајо Сака начин на живот
Начин на живот Букајо Сака - Тој е противотров за скапото живеење
Во современиот фудбалски свет на флеш автомобили и многу објавувања на социјалните мрежи кои прикажуваат богатство и скап животен стил, можеме да кажеме дека Букајо Сака е освежувачки противотров.
Приказна за детството на Букајо Сака плус нераскажани факти за биографија - Неостварени факти

Тој не беше единствениот Нигеријци на Академијата: Академијата на ФК Арсенал брзо станува дом на многу играчи со нигериско потекло. Неодамна од времето на пишување, академијата понуди зделки за стипендии на четири ветувачки таленти со нигериски корени - од лево кон десно ги вклучува Артур Оконково, Армстронг Окофлекс, Jamesејмс Олајинка и Ксавиер Амаеки.

Други нигериски везди на Академијата за Арсенал
Други нигериски везди на Академијата. Кредит на Сонцето, Би-Би-, АрсеналКоре и Фликр

Религија: Како што е забележано подолу, неговиот наслов на Инстаграм гласи „Божјо дете“И овој наслов е сличен на оној на неговиот соиграч Jо Вилок. За нас постои голема можност религијата на Букајо Сака да биде христијанство.

Религија на Букајо Сака - Објаснето
Религија на Букајо Сака - Објаснето. Кредит за IG

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Bukayo Saka, плус Untold Biography факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде