Фаик Болкија Приказна за детството Плус нераскажани факти за биографија

Фаик Болкија Приказна за детството Плус нераскажани факти за биографија

Нашата статија ви претставува целосна покриеност на Приказната за детството на Фаик Болкиах, Биографија, Ран живот, Факти за девојки, Личен живот, Начин на живот, Семејство и други значајни настани од неговото детство до кога стана познат.

Една од најраните познати фотографии од детството на Фаик Болкија. 📷: Инстаграм.
Една од најраните познати фотографии од детството на Фаик Болкија. 📷: Инстаграм.

Да, секој знае дека крилото е едно од најбогати фудбалери во светот. Сепак, само неколку фанови ја прочитаа биографијата на Фаик Болкија, што е доста проникливо. Без понатамошно разочарување, да започнеме.

Приказната за детството на Фаик Болкија:

Една од најраните познати фотографии од детството на Фаик Болкија. 📷: Инстаграм.
Една од најраните познати фотографии од детството на Фаик Болкија. 📷: Инстаграм.

Фаик Efефри Болкија е роден на 9-ти мај 1998 година во Лос Анџелес во Калифорнија, САД. Тој е еден од збир близнаци родени на неговата малку позната мајка и на неговиот татко, efефри Болкија (принцот од Брунеи). 

Иако Фаик е роден во Америка и поседува двојна националност (Американ и Брунеанец), тој претежно пораснал во Велика Британија под грижа на неговиот старател - Денис Валас (екс професионалец во НБА). 

Растечки години:

Растејќи во Беркшир во Велика Британија заедно со братучед - Укасијах, младиот Фаик беше lубител на фудбалот, кој секогаш беше среќен да излегуваше на терени со топка во нозете. Всушност, фудбалот беше спорт кој зазеде централна фаза во неговото детство.

Фаик Болкија претежно израснал во Беркшир во Велика Британија 📷: IG и MapIt.
Фаик Болкија претежно израснал во Беркшир во Велика Британија 📷: IG и MapIt.

Позадина на семејството Фаик Болкија:

Уште пред да се пресели во Велика Британија од неговата родна земја - Брунеи (каде делумно порасна), Фаик веќе беше enthusубител на фудбалот, а неговите богати родители ја поддржуваа неговата страст.

Како такви, тие го испратија на 11,000 километри од Брунеи да студира и да се развива во фудбал во Велика Британија, далеку од одвлекувањето на вниманието што го носи неговото семејно богатство.

Младиот Фаик Болкија со еден од неговите родители. 📷: Огледало.
Младиот Фаик Болкија со еден од неговите родители. 📷: Огледало.

Образование и градење кариера на Фаик Болкија:

Благодарение на грижата и строгоста на неговиот старател - Денис Валас, Фаик успеа ефикасно да ги спои академиците во Вултон Хил јуниор во Беркшир со играње фудбал за страната на селото - Вултон Хил Аргиле.

Транспарент на клубот каде ги направи првите чекори во натпреварувачкиот фудбал. 📷: ВултонХил.
Транспарент на клубот каде ги направи првите чекори во натпреварувачкиот фудбал. 📷: ВултонХил.

Фудбалското чудо замина на студии во школото за подготвувања Торнгров во блиското село Хајклер, додека неговиот старател започна да прави потези што на крајот ќе го видеа тогаш 11-годишното момче да започне да игра за АФЦ Newубери во 2009 година.

Раниот живот во кариерата на Фаик Болкија:

Дали знаевте дека Фаик се истакна во својата прва сезона во АФЦ Newубери за неговите привлечни вештини и интелигенција со топката? Пред сè, младиот човек беше неизмерно приземјен, така што само неколку раководни лица случајно знаеја за неговото богато семејно потекло. 

Ваквите диспозиции со низок клуч не беа различни кога Фаик започна да игра за Саутемптон во следната сезона. Скроменото момче продолжи да има кратко судење со Ридинг ФК пред да влезе во Арсенал ФК во 2013 година.

Тој стана дел од младинскиот систем на Арсенал во 2013 година. 📷: Фејсбук.
Тој стана дел од младинскиот систем на Арсенал во 2013 година. 📷: Фејсбук.

Биографија на Фаик Болкија - Приказна за патот до славата:

Тогаш со Арсенал 15-годишен Фаик ја освои својата прва значајна титула бидејќи го доби своето име на табелата, за да му помогне на Страницата „Топџиите“ U15 да го освојат турнирот во Купот на Лав Сити против младинската селекција во Сингапур. 

Кога Фаик се прости од Арсенал во 2014 година, тој беше оптимист за посветла иднина со ФК Челзи, кој тој го даде на својот потпис истата година. Сепак, работите тргнаа на југ бидејќи тој не доби доволно време за игра со младинските системи на клубот.

Fortune не му се насмевна во Челзи ФК 📷: ФБ.
Fortune не му се насмевна во Челзи ФК 📷: ФБ.

Биографија на Фаик Болкија - Издигни се до слава приказна:

Така, амбициозното момче го напушти тимот една година подоцна во 2015 година за да има судење со Стоук Сити пред да потпише за Лестер Сити во 2016 година. По потпишувањето за „Лисиците“, Фаик беше редовна карактеристика за тимовите на академијата „Фокс“, вклучително и во 2016 / 17 младинска лига на УЕФА. 

Фајк игра за резервниот тим на Лестер и допрва треба да дебитира во првотимската акција за „Лисиците“ и покрај тоа што е славен капитен во репрезентацијата на Брунеи и пошироко познат како најбогатиот фудбалер на светот. Без оглед на која насока се навалува неговата кариера, останатите, како што велат, секогаш би биле историја. 

Крилниот напаѓач е популарен и покрај тоа што не заигра за првиот тим на Лестер. 📷: Цел.
Крилниот напаѓач е популарен и покрај тоа што не заигра за првиот тим на Лестер. 📷: Цел.

Која е девојка на Фаик Болкија?

Преминувајќи кон loveубовниот живот на Фаик Болкијах, би било сосема неразумно да се напомене дека тој нема девојка едноставно затоа што напорите направени да се врзат со самохрана дама биле абортусни.

ПРОЧИТАЈ  Синџи Кагава детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Студија на фан страниците на крилниот напаѓач на Инстаграм ќе открие бројни фотографии од него со различни дами. Како такво, тешко е да и се каже на неговата девојка од други жени. Исто така, не е познато дали Фаик има вонбрачен син или ќерка.

Со кого излегува Фајк Болкија? 📷: ЛБ и Инстаграм.
Со кого излегува Фајк Болкија? 📷: ЛБ и Инстаграм.

Семеен живот на Фаик Болкија:

Речиси е невозможно да се зборува за Фаик Болкијах без да се повикуваат на неговото фантастично семејство. Ние ви донесуваме факти за членовите на семејството на Фаик Болкијах, почнувајќи од неговите родители.

За таткото на Фаик Болкија:

Efефри Болкиа е татко на крилото. Роден е на 6-ти ноември 1954 година во Омар Али Саифудијан III, 28-от султан на Брунеи. Така, efефри е принц и наследник на престолот, но тој не стана султан. Наместо тоа, неговиот постар брат, крунскиот принц Хасанал Болкија го презеде престолот откако Омар донесе одлука да се абдицира. Efефри некогаш беше министер за финансии на Брунеи, богато со нафта. Тој е извонредно богат и живее екстравагантен начин на живот. 

Таткото на Фаик Болкија, efефри е исклучително богат. 📷: BleacherReport.
Таткото на Фаик Болкија, efефри е исклучително богат. 📷: BleacherReport.

За мајката на Фаик Болкија:

За време на изготвувањето на биографијата на Фаик Болкијах, во април 2020 година, не се знаеше многу за неговата мајка. Сепак, крилниот напаѓач еднаш откри дека неговата мајка и татко му помагаат да му помогне да ги оствари своите соништа да биде фудбалер. Всушност, тој ги смета како примери за обука и психолошки и физички. Со други зборови, би било голема лоша услуга да се пишува за приказната за детството на Фаик Болкиах, без да се признаваат улогите на неговите родители што ги поддржуваат. 

За браќата и браќата на Фаик Болкија:

Не многу луѓе знаат дека Фаик има сестра близначка што се вика по име - Qiana Faiq Bolkiah. Qiana е прекрасната женска верзија на Фаик. Тие се сакаат и негуваат едни со други и имаат симпатична фотографија која зборува за хемијата меѓу нив. Покрај Кајана, Фаик има и други браќа и сестри во крвта и за кои не се знае многу. 

Фаик Болкијах со неговата сестра близначка Qiana Фаик Болкијах. 📷: Грам.
Фаик Болкијах со неговата сестра близначка Qiana Фаик Болкијах. 📷: Грам.

За роднините на Фаик Болкија:

Преместувајќи се на потеклото на Фаик Болкија и семејните корени, неговиот дедо по татко беше Омар Али Саифудиен Трети, додека нема никакви записи за неговите други баби и дедовци. Вујко на Фаик е престолонаследникот Хасанал Болкијах, султанот во Брунеи, додека еден од неговите братучеди го носи името Укасијах. Сепак, не се знае многу за тетките, внуците и внуките на Фаик. 

Личен живот на Фаик Болкија:

Зборувајте за карактеристиките што ја дефинираат личноста на Фаик Болкија, дали знаевте дека тој е воден од страст, понизност и фокус? Исто така, крилниот напаѓач е вреден и амбициозен како индивидуите родени под хороскопскиот знак Бик.

ПРОЧИТАЈ  Фјодор Смолов Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Кога Фаик не тренира или игра фудбал, може да се најдат интересни интереси и хоби кои вклучуваат играње кошарка, возење коњи, патувања, пливање и убаво време со семејството и пријателите.

Кошарката стои покрај неговата убов кон фудбалот. 📷: Грам.
Кошарката стои покрај неговата убов кон фудбалот. 📷: Грам.

Lивотен стил на Фаик Болкија:

Во врска со тоа како Фаик Болкија ги заработува и троши своите пари, дали знаевте дека неговата нето-вредност во 2020 година изнесува проценета сума од над 20 милијарди долари? Најголемиот дел од богатството на крилниот напаѓач потекнува од неговото наследство како член на Кралското семејство на Брунеи. 

Исто така, Фаик остварува значителен приход од одобрување на брендови како Најк, како и од платите и платите што ги добива за играње фудбал. Непотребно е да се каже, Фаик може да живее во која било куќа што ја посакува без оглед на трошоците. Тој исто така поседува егзотични автомобили и крстарења во супер скапи возења кои се дел од конвои.

Тој вреди 20 милијарди долари за време на пишувањето, додека Меси и Роналдо вредат 400 и 460 долари. 📷: Огледало и ФотоФунија.
Тој вреди 20 милијарди долари за време на пишувањето, додека Меси и Роналдо вредат 400 и 460 долари. 📷: Огледало и ФотоФунија.

Факти за Фаик Болкија:

Да ја завршиме нашата приказна и биографија за детството Фаик Болкија, еве помалку познати факти за крилото. 

  • Факт # 1: Религија:

Фаик е верник кој практикува сунитски ислам. Верувањето е доминантно во Брунеи (сочинува околу 67% од религијата на нацијата). Тоа е исто така религија на Кралското семејство на земјата. 

  • Факт # 2: Миленичиња:

Не е секогаш кога гледате како фудбалери поседуваат големи мачки како домашни миленици, особено кога мачката е тигар. Тоа е токму она што го поседува Фаик. Тигарот го имал со себе уште од кога било младенче.

Еве крилниот напаѓач и неговото големо милениче. 📷: Огледало.
Еве крилниот напаѓач и неговото големо милениче. 📷: Огледало.
  • Факт # 3: Тетоважи:

За разлика од повеќето млади гении во фудбалот, Фаик нема тетоважи или телесни уметности од април 2020 година. Тој е нешто во ред со неговата комбинација на висина и тежина од 5 стапки, 9 инчи и 70 килограми, соодветно. 

  • Факт # 3: Тривија:

Родена година на Фаик Болкија - 1998 година беше значајна година на технолошки и забавни настани. Тоа беше годината во која беше основан пребарувачот Гугл. Во 1998 година излегоа популарни филмови како „Титаник“ и „Спасен приватен Рајан“.

Некои од лансирањата и изданијата што ја направија 1998 година интересна година. 📷: Google и IMDB.
Некои од лансирањата и изданијата што ја направија 1998 година интересна година. 📷: Google и IMDB.

Фаик Болкија Вики:

Информации за ВикиОдговори на Вики
Целосно имеФаик riефри Болкија
прекарN / A
Роденден9th мај 1998
РодителитеEfефри Болкија (Татко)
образованиеПомлад Уултон Хил и училиште за подготвување Торнгров
Играње позицијаКрилен / играч од средниот ред
девојкаN / A
ВујкоПрестолонаследникот Хасанал Болкија
БратучедУкасијах
ДедоОмар Али Саифудијан III (дедо)
ХороскопскиБик
хобијаиграње кошарка, возење коњи, патувања и пливање.
Нето вредност$ 20 милијарди
Висина5 стапки, 9 инчи
Тежина70kg.
ПРОЧИТАЈ  Александар Кокорин за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Заклучок

Ви благодариме што го прочитавте овој креативен текст за биографијата на Фаик Болкиах. Во Либоборг ние се стремиме кон правичност и точност во нашата постојана рутина на испорака факти за биографија приказни за детството. Доколку наидете на нешто што изгледа необично во овој напис, ве молиме контактирајте не или ставете коментар во полето подолу.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари