Приказна за детството на Семјуел Чуквез плус Нераскажани факти за биографија

Приказна за детството на Семјуел Чуквез плус Нераскажани факти за биографија

ЛБ ја претставува приказната за еден фудбалер со прекар „SAMU„ Тоа е целосна покриеност на приказната за детството на Самуел Чуквезе, биографијата, семејните факти, родителите, раниот живот и други значајни настани веднаш од моментот кога тој беше Никој до кога станал а славна Celebrity.

Раниот живот и подемот на Самуел Чуквезе. Твитер, Цел, Гистманија и Автојош.
Раниот живот и подемот на Самуел Чуквезе. Твитер, Цел, Гистманија и Автојош.

Да, секој знае за неговото директно дриблинг и решеност. Сепак, само малкумина ја сметаат нашата верзија на Биографијата на Самуел Чуквеезе која е доста интересна. Сега, без понатамошно рекламирање, да започнеме.

Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Семејна позадина и ран живот
Почнувајќи, Самуел Чимеренка Чуквезе е роден на 22-ри мај 1999 година во градот Умуахја во државата Абија, Нигерија. Тој е прво од трите деца родени на неговата малку позната мајка и татко.
Запознајте еден од родителите на Самуел Чуквезе. Кредити за слика: TheSun.
Нигерискиот државјанин со потекло од Игбо со потекло од западноафриканска Република, бил одгледан во средина од средна класа, со семејно потекло на неговото родно место во градот Умуаја, каде што пораснал заедно со неговиот помлад брат и сестра.
Младиот Самуел Чуквеезе бил одгледан во градот Умуахја во Нигерија. Кредити за слика: Свет Атлас и Твитер.
Младиот Самуел Чуквеезе бил одгледан во градот Умуахја во Нигерија. Кредити за слика: Свет Атлас и Твитер.
Растејќи ја Умуахија, младиот Чуквеези имал само 5 години кога се за inубил во фудбалот гледајќи го детството идол Џеј-Џеј Окоча играње и изложување stвездени вештини на телевизиски натпревари. Додека Чуквезе беше во тоа, тој фантазираше за играње заедно со својот идол и другите фудбалски великани во иднина.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Образование и градење кариера
Како што поминаа годините, Чуквеези секој ден се вложуваше во играње фудбал, активност што тој се обидуваше напорно да ја спои со студирање на Владиниот колеџ Умуахја и подоцна Средното училиште Евангел. Младиот опседнат фудбалер со години подоцна ќе признаеше дека неволно се жртвувал да студира на олтарот на играњето фудбал. Според него:
„Јас бев добар студент, но на крај tookубовта кон фудбалот ми го зеде фокусот додека интересот за студирање постепено избледе“.
Развојот не се одвиваше добро со родителите на Чуквеезе и чичкото, кои направија сè што можеа за да го натераат да се фокусира на студирање. Всушност, тие еднаш ги запалиле чизмите на Чуквеезе и комплетите за обука за да возат дома колку биле сериозни, но младото момче веќе станало неповратно посветено да игра фудбал.
Горењето на чизмите на Чукувезе не беше доволно близу за да го одврати од играње фудбал. Кредити на слики: Youtube и Twitter.
Горењето на чизмите на Чукувезе не беше доволно близу за да го одврати од играње фудбал. Кредити за слика: Youtube и Twitter.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Рано кариерен живот
Без оглед на родителите на Чуквезе, која не ја поддржува неговата ангажираност во фудбалот, момчето кое е заглавено да игра за академии за кои сметаше дека може да ја забрза реализацијата на неговиот сон да стане професионален фудбалер. Говорејќи на академиите, Чуквеец прв пат започна со тимот на Future Hope U-8 & U-10 долго пред да стане средношколец.
Фудбалскиот блудник кој за кратко време тренираше со академијата за Нова генерација, подоцна се приклучи на Академијата Дијамант Фудбал во 2012 година и беше обликуван да стане конкурентен крилен. Тогаш, на академијата „Дијамант“ го направи Чуквезе дел од својата екипа што отиде на турнирот за млади во Ибер Купот во Португалија во 2013 година што го освоија со тоа што Чуквезе беше најдобар стрелец на натпреварот.
На турнирот за млади во Ибер Куп 2013 година го освои тимот на Дијамант академија, а Чукјуз се појави како стрелец на највисоки голови. Кредити за слика: Твитер и цел.
На турнирот за млади во Ибер Куп 2013 година го освои тимот на Дијамант академија, а Чукјуз се појави како стрелец на највисоки голови. Кредити за слика: Твитер и цел.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Патот до слава приказна
Две години подоцна, Чуквезе постигна пресврт во неговите аспирации во кариерата кога заработи место во нигерискиот состав кој го освои Светскиот куп на ФИФА У2015 во Чиле во 17 година, настан на кој учествуваа и млади како Трент Александар-Арнолд, Едер Милитао и Кристијан Пулишиќ. После неговата херојка на светскиот куп, Чуквезе започна да привлекува интереси од голем број европски тимови.
16-годишниот Чуквеезе беше дел од нигерискиот состав кој го освои Светскиот куп на ФИФА У2015 во 17 година во Чиле. Кредит на слика: Твитер.
16-годишниот Чуквеезе беше дел од нигерискиот состав кој го освои Светскиот куп на ФИФА У2015 во 17 година во Чиле. Кредит на слика: Твитер.
Тој ги посети ликовите на Салцбург, ПСG, Порто, додека Арсенал се приближи да го апсорбира во своите младински системи. Сепак, младиот човек се посвети на Ви Villареал кој имаше подобар договор за него и фудбалската академија на Дијамант. По пристигнувањето во Виrealареал, Чуквезе минуваше со месеци се бореше со јазичните бариери и се навикнуваше на шпанската храна, но никогаш не дозволи предизвиците да го одвлечат вниманието од импресионирање во тимот на Вилијареал, Јувенил А.
„Немав претстава за што ми се храни кога пристигнав, Виarареал. Месото… Имаше крв насекаде! Исто така, се борев да го разберам шпанскиот јазик пред да можам да сонувам да го зборувам тоа “.
Се сеќава на Чуквезе од неговите рани денови во Ви Villареал.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Стани за слава приказна
Долго време откако Чуквезе го направи своето деби за Ви Villареал во април 2018 година, тој беше прикажан во првиот тим на клубот во септември истата година и продолжи да се етаблира како страшен дриблер со добра завршница така што тој се спореди со фудбалската легенда Arjen Робен.
Самуел Чуквезе е познат по неговите директни дриблинзи и решеност. Кредит на слика: Пулс.
Самуел Чуквезе е познат по неговите директни дриблинзи и решеност. Кредит на слика: Пулс.
Чуквезе на крајот постигна успех на пробив една година подоцна, кога стана дел од нигерискиот состав кој освои бронза на Африканскиот куп на нации во 2019 година. УЕФА исто така го наведоа како едно од 50-те млади што треба да го гледаат во светот на фудбалот истата година. Остатокот, како што велат, е историја.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Факти за живот на врска
Продолжувајќи во loveубовниот живот на Самуел Чуквезе, крилниот напаѓач би можел да биде сингл за време на пишувањето на ова био. Ова во најголем дел се должи на фактот дека тој не бил забележан со ниту една шпанска или нигериска убавина што може да се смета за негова девојка.
Млад, успешен и вреден Самуел Чуквеезе е сингл во моментот на пишувањето на оваа биографија. Кредити за слика: LB и Autojosh.
Млад, успешен и вреден Самуел Чуквеезе е сингл во моментот на пишувањето на оваа биографија. Кредити за слика: LB и Autojosh.
Причините, зошто Чуквуезе нема позната девојка, не можат да бидат неповрзани со фактот дека тој има само неколку месеци искуство играјќи врвен фудбал. Како таков, тој вложува многу време и напор да ја однесе својата кариера во зародиш на поголеми височини.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Факти за семејниот живот
Семејството не е важно само за Чуквезе, тоа е сè за крилниот напаѓач. Ние ви донесуваме факти за членовите на семејството на Чуквезе, како и преглед на достапните записи за неговото потекло.
За таткото и мајката на Самуел Чуквеезе: Родителите на Чуквезе не се познати по нивните имиња за време на пишувањето на ова био, додека не се знае многу за нивните индивидуални семејни корени. Сепак, крилниот напаѓач еднаш изјавил дека неговиот татко е министер Божји додека неговата мајка била медицинска сестра уште од раниот живот. Двајцата родители првично беа против фудбалските напори на Чуквезе, но немаа избор освен да му дадат благослов пред да отпатува за Португалија на турнирот за млади во Ибер Куп во Португалија во 2013 година.
Мама и нејзиниот прв син на топла фотографија на која се зборува за обемот на нивните ofубовни врски. Кредит на слика: TheSun.
Мама и нејзиниот прв син на топла фотографија на која се зборува за обемот на нивните ofубовни врски. Кредит на слика: TheSun.
За сестрите и роднините на Самуел Чуквеезе: Чуквезе е првото од трите деца родени на неговите родители. Тој има помлада сестра и брат за кои малку се знае за време на пишувањето. Ниту тие не се евиденција за неговото потекло, особено оние на неговите мајки и баби и дедовци, како и татко и баба. Слично на тоа, чичковците, тетките и братучедите на Чуквееза не се познати додека неговиот внук и внука допрва треба да се идентификуваат за време на пишувањето.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Факти за личен живот
Далеку од теренот на Чуквезе за застрашувачките бранители, тој има една пријатна личност од теренот која го прикажува како земја на земја, вредна, позитивна и лесна индивидуа. Додадена на личноста на Чуквезе е неговата подготвеност да не открива многу за неговиот приватен и личен живот.
Крилниот напаѓач, кој е воден од хороскопскиот знак Овен, се занимава со голем број активности што минуваат заради неговиот интерес и хоби. Активностите вклучуваат играње видео игри, слушање музика, како и поминување на добро време со семејството и пријателите.
Музиката е храна за душата на Чукваезе. Тој е сликан тука како ужива во музиката додека се вози со брод. Кредит за слика: Гистманија.
Музиката е храна за душата на Чуквезе. Тој е прикажан овде како ужива во музиката додека се возеше со брод. Кредит на слика: Гистманија.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Факти за животен стил
Во врска со тоа како Самуел Чуквеезе ги прави и троши своите пари, неговата нето вредност е под преглед во моментот на пишувањето, но тој има пазарна вредност од 30 милиони евра и заработува значително добро во платите и платите за играње во првиот тим на Ви Villареал.
Како таков, крилниот напаѓач живее луксузен начин на живот, како што се гледа од неговите навики на трошење. Иако сè уште не е позната вредноста на станот или куќата во која живее Чукуезе, неговата колекција на автомобили може да се пофали со егзотично возење Mazda MX-5 Miata кабриолет што го користи за да го пронајде својот пат низ Шпанија.
Самуел Чуквезе позираше за шут на неговиот автомобил Mazda MX-5 Miata Convertible. Кредит на слика: Автомош.
Самуел Чуквезе позираше за шут на неговиот автомобил Mazda MX-5 Miata Convertible. Кредит на слика: Автомош.
Приказна за детството на Самјуел Чуквезе плус Нераскажана биографија факти - Неостварени факти
За да ставиме крај на нашата приказна и биографија за детството на Самуел Чуквеезе, тука се помалку познати или неизвесни факти за крилото.
Религија:Самуел Чуквезе е роден во христијанско семејство и израснат во согласност со начелата на христијанската вера. Иако не оди религиозно за време на интервјуа, за него се верува дека не е фанатичен христијанин.
Тетоважи: Крилото - со висина од 5 стапки, 8 инчи - нема уметничко тело за време на пишувањето на оваа биографија. Сепак, не се одрекува можноста дека може да добие тетоважи кога ќе се воспостави меѓу најдобрите светски фудбалери.
Фото докази дека Самуел Чуквеезе сè уште нема тетоважи. Кредит на слика: Гистманија.
Фото докази дека Самуел Чуквеезе сè уште нема тетоважи. Кредит на слика: Гистманија.
Пушење и пиење: Родителите на Самуел Чуквезе го сметаат за основан од делото на пиење и пушење. Никогаш не бил фатен како пие или пуши на камера. Со оглед на тоа од каде потекнува, сигурно е дека крилниот напаѓач не би се вклучил во штетното дело што може да ја загрози неговата кариера.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Фала За читање нашите Самуел Чуквезе Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, ве молиме споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари