Приказна за детството на Марсело Биелса Плус Недолгарни факти за биографија

Приказна за детството на Марсело Биелса Плус Недолгарни факти за биографија

Нашата биографија за Марсело Биелса ви раскажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, родителите, членовите на семејството, сопругата, децата, начинот на живот, личниот живот и не вреди.

Накратко, ја прикажуваме историјата на аргентинскиот професионален фудбалски менаџер. Спасувачот започнува од неговите рани денови, до кога се прослави. За да ви дадам вкус на привлечната природа на Био на Марсело Биелса, еве едно сликовно резиме на неговиот живот.

Lifeивотот и подемот и Марсело Биелса.
Lifeивотот и подемот и Марсело Биелса. 

Како fansубители на фудбалот, вие и јас знаеме дека тој е еден од најценетите менаџери во историјата на фудбалот. Сепак, не многумина (вклучително и вие) ја делеа правдата за биографијата на Марсело Биелса, што е многу интересно. Сега, без понатамошно разочарување, да продолжиме со неговиот ран живот.

Приказна за детството на Марсело Биелса: 

За почетници, фудбалскиот менаџер го носи прекарот „ЕЛ Локо“. Марсело Алберто Биела Калдера е роден на 21-ви ден јули 1955 година од неговата мајка Лидија Калдера и таткото Рафаел Педро Биелса во градот Росарио во Аргентина. Тој е едно од трите деца родени како резултат на успешната заедница меѓу неговите родители.

Години на растење на Марсело Биелса:

Младиот „Ел Локо“, како што често го нарекуваат, израснал во градот Росарио заедно со неговите браќа и сестри - постариот брат Рафаел и сестра по име Марија Евгенија. Поминувајќи ги своите рани години во градот, младиот Биелса беше учено дете кое имаше можност да чита книга на ден.

Како што старееше, страста на Марсело Биелса за книгите полека се метаморфозираше во читања на повеќе од 40 спортски списанија за кои доби претплата.

Семејно потекло на Марсело Биелса:

Тогашниот Јангстер ја стекнал својата страст за читање од неговиот дедо за кој се вели дека имал над 30,000 книги во неговата лична библиотека. Од своја страна, родителите на Марсело Биелса беа среќни што ја поддржаа неговата рана потрага по знаење и интерес за спортот од многу причини.

Забележителен меѓу причините беше фактот дека родителите на Марсело Биелса имаа одлични кариери. Фудбалскиот менаџер дошол од добростоен дом бидејќи неговата мајка била учителка, а татко му адвокат. Не заврши тука ... И тато и мама беа тврдокорни фанови на локалниот клуб Росарио Централ.

Потекло на семејството Марсело Биелса:

За оние кои не се свесни, тренерот е бонафиден граѓанин на Аргентина. Резултатите од истражувањето спроведено за утврдување на потеклото на семејството на Марсело Биелса откриваат дека тој припаѓа на аргентинската бела етничка припадност. Како што е забележано, оваа етничка група доминира во источниот дел на земјата.

Родниот жител на Росарио е со претежно бела етничка припадност.
Родниот жител на Росарио е со претежно бела етничка припадност.

Како започна кариерата на фудбалот за Марсело Биелса:

Роден во семејство кое има богата историја во областа на правото и политиката, младиот „Ел Локо“ донесе одлука да ја прекине традицијата. За таа цел, тој го посвети својот живот на фудбалот. Тогашниот млад човек започнал да се занимава со овој спорт од најмала возраст и активно се занимавал со него на 15-годишна возраст (1970) кога започнал да тренира во клубот на Newуел Олд Бој.

Неуспешна фудбалска кариера:

Додека беше во ellуел Олд Бојс, Биелса се бореше многу да се искачи низ клупските редови, бидејќи тој не беше природен играч. Иако борбениот фудбалер го сочинува првиот тим на клубот, тој не можеше да се етаблира во него. Така тој го напушти клубот во 1978 година и падна низ лигите.

Ретка фотографија од тогашниот фудбалер во ellуел Олд Бојс.
Редок поглед на тогашниот фудбалер на ellуелл Олд Бојс. 

Марсело Биелса рани години на управување:

Не помина долго и младиот фудбалер се откажа од фудбалот во кариерата и донесе одлука да навлезе во тренерската кариера. Својата тренерска кариера ја започна во 1980 година како главен тренер на младинската дивизија на Newуелс Олд Бојс школа. Потоа, тој продолжи да управува со неколку фудбалски клубови во следната деценија.

Погледнете ја неговата фотографија како тренер на Newуел Олд Бојс.
Еве го погледот на него како тренер на Newуел Олд Бојс- Twimg.

Клубовите вклучуваат мексикански тимови Атлас ФК 1993—1995 и Клуб Америка 1995—1996. Последователниот менаџерски потфат го виде тренерот на Биелса, аргентинска екипа - Клуб Атлетико Велез Сарсфилд 1997-1998 и шпански клуб - РЦД Еспањол во 1998 година.

Профил на Марсело Биелса - Приказна за патот до славата:

Пресвртот во кариерата на менаџерот се случи во 2004 година кога ја виде репрезентацијата на Аргентина како го освои Златото за време на Олимписките игри во 2004 година. Со победата, Аргентина стана првата репрезентација на Латинска Америка што ја освоила олимписката титула во фудбалот од 1928 година.

Погледнете кој ја водеше Аргентина до златниот медал на Олимпијадата 2004 година.
Погледнете кој ја предводеше Аргентина до златниот медал на ОИ во 2004 година- Минути медиуми.

Биелса продолжи да управува со репрезентацијата на Чиле и добро се справи со статусот сличен на херој за драстично подобрување на перформансите на тимот. Забележително меѓу ваквите подобрувања беа квалификациите на Чиле за СП 2010 година. Сепак, тие не го минаа осминафиналето. Не благодарение на поразот од Бразил.

Како Марсело Биелса се прослави:

Кога брзиот тренер ја презеде работата за управување со шпанскиот клуб, Атлетик Билбао во 2011 година, многумина едвај чекаа да видат дали може да го реплицира својот успех со националните тимови во конкурентни клупски лиги. На нивно изненадување, Билела го виде шпанскиот клуб во финалето на УЕФА Европа Лига и Копа Дел Реј во својата прва сезона. Ниту Би Biела не беше неуспех во управувањето со Марсеј, Лацио и Лил меѓу 2004-2007 година.

Главниот чекор напред:

На врвот на неговиот успех во кариерата, Биела го презеде управувањето со Чемпионшипскиот клуб Лидс Јунајтед во 2018 година и ги доведе до промоција назад во Премиер Лигата во 2020 година. Подвигот беше особено спектакуларен затоа што тимот беше полн со повреди, а промоција беше Лидс прво вознесение по 16 години!

На кој начин и се навалува среќата на Биелса во Премиер лигата, остатокот бидејќи ќе биде историја.

За сопругата на Марсело Биелса:

Зад секој успешен менаџер е жена и нашиот профил на интерес не недостасува во тој оддел. Марсело Биелса е во брачна врска со неговата сопруга Лора Бракаленти повеќе од 30 години. Лора е архитект и академик на Националниот универзитет во Росарио.

Таа е почитуван член на академската заедница и има многу публикации на нејзино име. Биелса и Лора имаат две ќерки заедно. Тие вклучуваат Инес и Мерцедес.
Инес има интереси во спортот, особено хокејот. Од друга страна, не е документирано многу за Мерцедес, кој е голем во личниот живот да го чува како другите членови на семејството на Биелса.

Запознајте ја постарата ќерка на Марсело Биелса, Инес.
Запознајте ја постарата ќерка на Марсело Биелса, Инес- Лаверда.

Семејниот живот на Марсело Биелса:

Домаќинствата од Јужна Америка сакаат гордо да се идентификуваат со своите успешни подружници. Случајот не е поинаков за родителите, неговите браќа и сестри и роднини на Марсело Биелса. Сега да го претставиме неговиот татко.

За таткото на Марсело Биелса:

Прво и најважно, таткото на тренерот Рафаел Педро беше адвокат и lубител на политиката и фудбалот. Бидејќи бил приврзаник на Росарио Централ, тој не бил задоволен што Биелса стана играч на ривалскиот клуб ellуел Олд Бојс и дури продолжи да работи како тренер во истиот клуб.

Гласини се дека Рафаел никогаш не ја видел Билела како игра и го тренираше тимот заради ривалството. Далеку од ривалството, и татко и син имаа добар семеен однос и никогаш не разговарале лошо за едни со други.

За мајката на Марсело Биелса:

Успешните мајки родиле легендарни тренери и Лидија Калдера не е исклучок. Импресивната мајка на тренерот има богата историја во аргентинскиот образовен сектор како вреден учител. Не е чудо што Биелса еднаш призна дека неговата неверојатна работна етика е одлика што ја наследил од неговата мајка. Според неговите зборови;

„За неа, никаков напор не беше доволен“, подоцна ќе признае. „Влијанието на мајка ми како основно во мојот живот“.

Семејната врска не завршува тука, Марсело Биелса, исто така, го заслужува својот мир затоа што му купил копии од аргентинското спортско списание „Ел графико“, што би ги проголтал скоро веднаш, развој што му помогна да стане тактички мислител. Се подразбира дека родителите на Марсело Биелса направија многу за да му помогнат да стане тој што е.

За браќата и сестрите на Марсело Биелса:

Тренерот навистина има влијателни браќа и сестри, постар брат и сестра. Братот на Марсело Биелса, Рафаел, се занимава со политика и некогаш служеше како министер за надворешни односи во времето на аргентинскиот претседател Нестор Кирхнер.
Од друга страна, сестрата на Марсело Биелса, сестрата Рафаел е архитект и исто така се занимава со политика, како што некогаш служеше како заменик-гувернер на Санта Фе.
Запознајте ја сестрата на Марсело Биелса, Марија Евгенија.
Запознајте ја сестрата на Марсело Биелса, Марија Евгенија- Профил

За роднините на Марсело Биелса:

Продолжувајќи кон продолжениот семеен живот на менаџерот, нема достапни записи за неговото потекло. Податоците за неговите баба и дедо, како и за дедото и бабата на мајката, се малку. Слично на тоа, не се достапни многу за неговите чичковци, тетки, братучеди, внуци и внуки.
Што прави Марсело Биелса надвор од Фудбал?

Да преминеме кон одликите на личноста на менаџерот. Дали сте свесни дека тие се слични на оние на лица родени под хороскопски знак на рак? Тие вклучуваат неговата склоност кон немилосрдна конкуренција и доследност. Покрај тоа, тој поседува наметлива личност и покажува ексцентричност.

Што повеќе? Биелса обрнува внимание на деталите, и ретко открива детали за неговиот приватен и личен живот. Во врска со интересите и хобиите на менаџерот, тој има голем број активности за забава кои вклучуваат прошетка, шопинг, фотографирање со обожаватели, читање и поминување на добро време со неговото семејство и пријателите.

Референци е една од неговите омилени активности за забава.
Референци е една од неговите омилени активности за забава- Thesun.
Нето вредност и начин на живот на Марсело Биелса:

Еве, ние прошетаме низ тоа како фудбалскиот менаџер ги прави и троши своите пари. Дали знаевте дека Марсело Биелса има проценета нето вредност од над 1 милион долари за време на пишувањето? Постојаното растечко богатство на менаџерот има извори утврдени во платите и платите што ги добива за фудбалски менаџер.

Сепак, Биела живее конзервативен начин на живот што го отежнува следењето на неговата навика за трошење. Како резултат, малку е на располагање за куќите што ги поседува. Истото може да се каже и за автомобилите што ги користи за навигација по улиците на Западен Јоркшир како нов тренер на Лидс.

Факти на Марсело Биелса:
Нашето пишување за менаџерот би било нецелосно ако не успееме да ве интимираме со овие помалку факти за него.

Факт # 1 - Религија:

Билела е католичка и практична во тоа. Всушност, тој еднаш беше во посета на Сиромашните клери од Герерница, Шпанија, заедно со неговата сопруга во октомври 2011 година, барајќи од нив да се молат за неговиот тогашен тим Атлетико Билбао.

Факт # 2 - Влијание:

Дали сте запознаени со фактот дека Биела беше влијателна за подемот на голем број менаџери? Тие вклучуваат Маурисио Покетино- кого наводно го потпишал додека спиел, Пеп Гвардиола кој го смета за најголем тренер и Диего Симеоне кој се восхитува на неговата техничност.

Повеќе вистини:

Факт # 3 - Причина зад прекарот:

Не многу фанови немаат знаење дека Прекарот на Марсело Биелса, Ел Локо, во превод значи - Луд човек. Тој го доби прекарот со оглед на неговата безмилосна посветеност кон победничките игри и импулсивната ексцентричност секогаш кога работите не одат како што планирал.

Факт 4 - Тривија:

Зачудувачки е да се напомене дека Билела го дели датумот на раѓање 1955 година со доаѓањето на голем број технички настани и раѓањето на технолошки личности. Во 1955 година првото радио транзистори со џеб стана достапно додека САД започнаа да ја користат првата атомски генерирана моќ истата година. Треба да ве потсетиме дека 1955 година е година на раѓање на Бил Гејтс и Стив Jobsобс? Да, ние едноставно направивме.

Факт # 5 - Дефект на платата на Марсело Биелса:

ТЕНАРИ / ЗАБАВИЗаработка во фунти (£)Заработка во евра (€)Заработка во долари ($)
Годишно£ 8,000,000€ 8,878,000$ 10,471,600
Месечно£ 666,666€ 739,833$ 872,633
Неделно£ 153,846€ 170,730$ 201,376
Дневно£ 21,917€ 24,323$ 28,689
На час£ 913€ 1,013$ 1,195
На минута£ 15€ 17$ 20
Во секунда£ 0.25€ 0.3$ 0.4

Ова е она што Марсело Биелса

заработи откако започна да ја гледате оваа страница.

£ 0

WiKi:

Барања за биографијаПодатоци за Вики
Целосно имеМарсело Алберто Биела Калдера
прекар„ЕЛ Локо“
Дата на раѓање21 ден од јули 1955 година
Место на раѓањеРосарио во Аргентина
НационалностАргентина
ТаткоРафаел Педро Биела
МајкаЛидија Калдера
СестриРафаел (брат) Марија Евгенија (сестра)
СопругаЛора Бракаленти
ДецаИнес и Мерцедес (ќерки)
ХороскопскиРак
хобијаШетање, шопинг, позирање фотографии со обожаватели, читање и поминување добро време со семејството и пријателите
Нето вредностнад 1 милиони долари
Заклучок:

Ви благодариме што издвоивте време да ја прочитате оваа привлечна статија за животното патување на еден од менаџерите за величие во светот. Сумирајќи, биографијата на Марсело Биелса не разбра дека конзистентноста и одлучноста се темел на успехот.

На Lifebogger се гордееме што испорачуваме мемоари (како онаа на Bielsa) со правичност и точност. Ве молиме оставете коментар за вашите размислувања за аргентинскиот менаџер.

Зачленете се
Известување за
1 коментар
Најновиот
Најстарите Најмногу гласаа
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари
BigAl_LBL
пред 3 месеци

Исто така, треба да се напомене дека тој е човек со интегритет и чест.

Еден пример е кога тој му порача на Лидс Јунајтед да му дозволи на противникот да постигне погодок откако противникот се пожали дека голот што го постигна Лидс е „нелегален“, и тој го стори тоа и покрај голот што произлезе од конфузија по чистиот обид за фаул од страна на противничката екипа.

Ова инсистирање не само да се прави вистинската работа, туку и да се гледа дека ја прави вистинската работа е пример за апсолутниот интегритет на Марсело Биелса, вистински господин

Последен пат изменето пред 3 месеци од BigAl_LBL