Приказна за детството на Каспер Шмајхел плус Недолгарни факти за биографија

Приказна за детството на Каспер Шмајхел плус Недолгарни факти за биографија

Нашата биографија за Каспер Шмајхел ви раскажува факти за неговата детска приказна, раниот живот, родителите, семејството, сопругата (Стине Гилденбранд), детето, начинот на живот, не вреди и личниот живот.

Накратко, ви ја даваме историјата на легендата на голманите инспирирана од Лестер, позната со прекарот „Големиот Дане„ Нашата приказна започнува од неговите рани денови, до кога тој се прослави. За да ви дадам вкус на привлечната природа на Био на Каспер Шмајхел, еве едно сликовно резиме на неговиот живот.

Lifeивотот и подемот на Каспер Шмајхел. Кредит за слика: FootballsTopTen, DailyMail, Twitter и Pinterest
Lifeивотот и подемот на Каспер Шмајхел.

Да, сите знаат дека тој е син на поранешниот легенда на Манчестер Јунајтед и данска интернационалка Питер Шмајхел. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Каспер Шмајхел, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Каспер Шмајхел Приказна за детството - семејна позадина и ран живот:

Каспер Питер Шмајхел е роден на 5-ти ден на 5 ноември 1986 година од неговата мајка Бенте Шмајхел (домаќинка) и татко Питер Питер Шмајхел (легендарниот голман) во градот Копенхаген, Данска. Запознајте ги родителите на Каспер Шмајхел подолу.

Запознајте ги родителите на Каспер Шмајхел - Петар и Бенте. Кредит за слика: BilledBladet
Запознајте ги родителите на Каспер Шмајхел - Питер и Бенте.

Семејно потекло: Каспер преку неговиот дедо (дански музичар) ги има своите семејни корени од Полска и НЕ Данска на што се навикнати многу fansубители на фудбалот. Дали знаеше?… Неговиот дедо кој го носи името Толек Шмајхел се доселил во Данска околу 1960 година. Дедото на Каспер (Толек) беше воено дете кое го имаше својот татко (Прадедо на Каспер) убиен како полски војник за време на Втората светска војна. Неговото прадедо што е војник значи дека семејството на Каспер Шмајхел има воени корени.

Толек (Бадото на Каспер) ја напушти Полска во Данска каде неговата сопруга се породи и го одгледа својот легендарен син Питер Шмајхел. Оваа сурова ментална сила на воените семејни корени, сојузничка на силна физика, била пренесена во Питер Шмајхел, кој го користел за да создаде име во фудбалот, а потоа го пренел гени на неговиот сакан син Каспер.

Легендарниот Питер Шмајхел беше 22 кога неговата сопруга Бенте го роди Каспер, со што стана првпат татко. Малиот Каспер, како што е забележано подолу, живеел богат живот затоа што неговиот татко бил славен. Тој беше вид дете, чии родители можеа дозволете му ги најновите колекции играчки. Каспер не порасна сам, но заедно со неговата сестра која го носи името Сесили Шмајхел. Подолу е фотографија од прекрасното семејство за време на раните 1990-ти.

Фотографија на семејството Каспер Шмајхел за време на раните 1990-ти. Кредит за слика-DrDk
Фотографија на семејството Каспер Шмајхел за време на раните 1990-ти.

Каспер Шмајхел Приказна за детството - Градење кариера и образование:

Пред-одредена судбина: На убавата летна вечер во 1991 година пред да се приклучи на Јунајтед, таткото на Каспер, Питер Шмајхел беше во фудбалскиот клуб на неговиот клуб (Брендби ИФ) и ја славеше својата петта титула во данска лига. Тој реши да направи мала забава, поканувајќи го својот гостин од кој повеќето беа навивачи на клубот.

Како што беа поканети навивачи и се навлегуваа во забавата, еден 4-годишен Каспер Шмајхел застана пред влезот на вратата со одредено лице им кажуваше на посетителите, „Сите не можете да влезете тука!""Да, ние сме дозволени, бевме поканети од вашиот татко“, Одговори еден од нив додека нежно го привлече Каспер назад кон својата мајка, дозволувајќи им на неговите сопартијци да влезат. Забавата продолжи и неколку недели подоцна, Питер Шмајхел ја продолжи успешната кариера во Манчестер Јунајтед.

Брзо напред до околу 25 години подоцна, Каспер не беше виден како стои на патот кон посетителите - НО овој пат, на патот на сите видови фудбалски противници кои имаат за цел да ја сместат топката зад него. Сега да ви дадеме кратка приказна за тоа како започна патувањето.

Што го мотивираше да ги следи стапките на татко му: На возраст од 7 и 8 години, во 1992 и 1993 година, таткото на Каспер, Питер беше избран за Најдобриот голман на IFFHS во светот. Имајќи татко кој беше Не само најдобар голман на светот, но оној кој водеше серија титули со Манчестер Јунајтед, на младиот Каспер му беше лесно да ги следи стапките на неговиот татко.

Почетокот на успехот на Петар во кариерата го мотивираше Каспер да ги следи неговите стапки. Кредит за слика - ScandinavianTraveler и The42
Почетокот на успехот на Петар во кариерата го мотивираше Каспер да ги следи неговите стапки.

Каспер поголемиот дел од своето детство го поминал уживајќи во успехот во кариерата на неговиот татко. Тој започнал да школува во Англија поради играчката кариера на неговиот татко. Каспер го имал своето основно образование во Граммер школо Хулм Хол лоциран во Големиот Манчестер. Тој беше посветен на спортот дури и кога ги читаше своите книги. Тогаш за време на школскиот период, Капер играше голмански фудбал со своите пријатели меѓу кои беше и Алекс Брус- син на поранешниот соиграч на таткото на Каспер, Манчестер Јунајтед Стив Брус.

Каспер Шмајхел Приказна за детството - Ран живот во кариера:

Додека другите деца-фудбалери ја започнуваат својата кариера со приклучување кон фудбалска академија, Каспер го започнал под покровителство на неговиот татко. Управата на Манчестер Јунајтед му дозволи да го следи својот легендарен татко на тренинзи. На почетокот, тој сакаше да застане зад стативата додека тренира легендите на Манчестер. Каспер трчаше да постигне непокорни удари кои го промашија голот, а потоа одеше да присуствува на секој натпревар на славниот Олд Трафорд.

Таткото на Каспер Шмајхел ја заврши кариерата во Манчестер Јунајтед со највисока нота откако го водеше Јунајтед да ја освои Требле во 1999 година. На 36-годишна возраст, Питер бара побавно темпо на фудбал во Португалија (Спортинг ЦП), развој што го виде целото семејство Шмајхел, вклучувајќи го и малиот Каспер, како ја напушта Англија за Португалија.

Во 2000 година, додека Каспер живееше со неговите родители во Португалија, тој се запиша во фудбалската академија Есторил, попозната како Групо Деспортиво Есторил. Додека беше на академијата, Каспер продолжи да ги следи стапките на неговиот татко. Најчесто после тренинг сесии, тој продолжуваше да добива дополнителни часови од неговиот татко во Спортинг ЦП. Ова се случи во текот на целата 1999 година до 2001 година.

Каспер Шмајхел научи многу од неговиот татко за време на неговите рани денови во кариерата. Кредит за слика- m80
Каспер Шмајхел научи многу од својот татко за време на неговите рани денови во кариерата.

Факти за биографијата на Каспер Шмајхел - Приказна за патот до славата:

После две години во Португалија, семејството Шмејхел почувствува дека останува време во земјата. Повторно, Каспер реши да го напушти клубот овој пат, по неговиот татко да се врати во Англија каде започна да игра за Астон Вила. Каспер се склучи договор со градот Ман и после неколку месеци повторно се здружи со неговиот татко, овој пат во истиот клуб. Дали знаеше?… И татко и син направија историја со тоа што станаа првите голмани кои играат за академијата на Ман Сити и сениорска страна во годината 2002.

Ретка фотографија од Каспер Шмајхел со неговиот татко Питер кога двајцата играа за Манчестер Сити во 2002 година. Кредит за слика: TheGuardian
Ретка фотографија од Каспер Шмајхел со неговиот татко Питер кога двајцата играа за Манчестер Сити во 2002 година.

Кога ќе оди тешко за Каспер: Бидејќи не беше зрел за матура во академијата, Каспер не можеше лесно да ги пополни чевлите на татко му веднаш откако се повлече од Сити и од фудбалот во 2003 година. Бидејќи не можеше да чека, Сити го купи Дејвид Jamesејмс кој се наполни Местото на Питер Шмајхел.

По дипломирањето на младинскиот фудбал, Каспер кој претпостави дека ќе има мазно плови во сениорскиот фудбал, не ги гледа работите како што планираа. Во тоа време, местото за сениорско голманско место се одвиваше Џо Харт кој беше во постојан пораст и сметаше дека е незаменлив. Овој развој го остави сиромашниот Каспер во фрустрација.

Ривалството Каспер Шмајхел - eо Харт. Кредит за слика: PlanetFootball. Кредит: Планет Фудбал
Ривалството Каспер Шмајхел - eо Харт.

Имајќи толку голем успех со текот на годините, тешко беше за семејството Шмајхел да се справи со тоа да го видат сопствениот пад на редот за крцкање на Истландс. Гледајќи ги опциите, Каспер Шмајхел започна да патува низ разни змии и скали, со цел да се препознае како голман во првиот тим. Тој ги плати своите такси со одење на заем од 2006 до 2009 и брзо ја започнува својата сениорска кариера Бури, Фалкирк и Нотс Каунти и Лидс.

Конечно дојде спасител да го спаси Каспер. Овој пат, не беше неговиот супер татко, туку менаџерот на округот Нотс, Свен-Горан Ериксон кој му помогна да обезбеди голманска позиција во првиот тим со Лестер. Тој го потврди Каспер, неговиот лојален голман на 27 јуни 2011 година.

Свен Горан Ериксон му помогна на Каспер Шмајхел да си го обезбеди местото во Лестер откако двојката работеше заедно во округот Нотс. Кредит за слика- DailyMail
Свен Горан Ериксон му помогна на Каспер Шмајхел да си го обезбеди местото во Лестер откако двојката работеше заедно во округот Нотс.

Дали знаеше?… Тоа беше Свен-Гуран Ериксон кој успеа на Брегот на Слоновата Коска на Светскиот куп 2010 FIFA.

Каспер Шмајхел Био - Прикажи се за слава:

Каспер Шмајхел му возврати на својот шеф со тоа што му даде 17 чисти листови и одбрани четири пенали на вкупно 52 натпревари. Неговите настапи во сезоната 2011-12 го добија за клупски награди за играч на годината и за играчи на годината на играчите.

Наместо да преземе потег од големи пари, Каспер реши да му помогне на Лестер да добие популарност во англискиот фудбал. Во сезоната 2013-14, неговите девет чисти листови и 19-играта без пораз од декември до април помогнаа на Лестер да ја промовира премиерната лига со шест натпревари.

Најголемиот ден за Данецот дојде на 2nd мај, 2016, кога му помогна на својот тим да ја освои титулата во Премиер Лигата на 29 години. Дали знаеше?… Тоа беше иста возраст и ист календарски ден, таткото на Каспер ја освои првата титула во Манчестер Јунајтед во Премиер лигата во 1993 година.

Каспер ја освои титулата во Премиер лигата на 29 години, на иста возраст и ист календарски ден кога неговиот татко освои слична титула во 1993 година. Кредит за слика: Инстаграм и Твитер.
Каспер ја освои титулата во Премиер лигата на 29 години, на иста возраст и ист календарски ден кога неговиот татко освои слична титула во 1993 година.

Создавајќи светски рекорд, Шмајхелс стана единствениот биолошки татко и син што ја освои Премиерлигата, како и да се најде во иста позиција да го стори тоа. Во времето на пишувањето, Каспер штотуку го натерал неговиот татко да биде уште попаметен бидејќи не признал ниту еден гол од негова страна 0-9 пораз од Саутхемптон на 25th октомври 2019.

Каспер Шмајхел прими 0 гола во демолирањето на Саутемптон од 0-9. Кредит за слика - Независен и SkySports
Каспер Шмајхел прими 0 гола во демолирањето на Саутемптон од 0-9

Остатокот, како што велат, е историја.

За сопругата на Каспер Шмајхел, Стине Гилденбранд:

Зад успешниот голман во Петар, имаше еден син во Каспер. И во срцето на Каспер, дојде ЉУБОВ формирајте гламурозна девојка која еднаш ги виткала очите пред да стане девојка во годината 2004. Стине Гилденбранд е данска дама родена во Јан 1985, што значи дека е скоро 2 години постара од Каспер. Таа се искачи на ardвезда кога започна да се дружи со Каспер во текот на последната година од неговата младинска кариера во 2004, во тоа време, Каспер имаше само 17 години.

Каспер Шмајхел започна да се дружи со Стин Гилденбранд на возраст од 17. Кредит на слика - боха-byli
Каспер Шмајхел започна да се дружи со Стине Гилденбранд на 17-годишна возраст.

На убавиот ден кога се запознаа, Стин Гилденбранд штотуку стана студент кој се запишал да студира диплома за акушерка на Универзитетот во Честер. По дипломирањето во 2009, таа започна да работи во болница во близина на Бирмингем и една година подоцна (2010), двајцата loversубовници го дочекаа своето прво дете, син кого го именуваа Макс Шмајхел. Две години подоцна (2012), ја имаа Изабела Шмајхел.

Запознајте ја сопругата на Каспер Шмајхел, неговиот син Стине Гилденбранд, Макс Шмајхел и ќерката Изабела Шмајхел. Кредит за слика- Pinterest
Запознајте ја сопругата на Каспер Шмајхел, неговиот син Стине Гилденбранд, Макс Шмајхел и ќерката Изабела Шмајхел.

Каспер ги запознал својата девојка и мајка на неговите деца 11 години пред да одлучи да предложи и да го врзува јазолот со неа. И двајцата loversубовници се венчаа во 2015 на популарното Црквата Егебаксванг Кирке сместени во нивниот роден град во Данска. На церемонијата присуствуваа сите членови на семејството.

Каспер Шмајхел се сликаше заедно со неговата сопруга на денот на нивната венчавка. Кредит за слика- Баомој
Каспер Шмајхел се сликаше заедно со неговата сопруга на денот на нивната венчавка.

Уште по нивниот брак, Стајн отиде понатаму во своето образование. Неодамна го заврши своето образование како личен тренер за развој на знаењето за помагање на жените во бременоста и по породувањето да постигнат поздрав начин на живот. Како и за време на пишувањето, Стине моментно има две темели именувани; На Фондација Гилденбранд Шмајхел fodboldfonden со нејзиниот сопруг и пријателка, Кристин Квист.

Каспер Шмајхел личен живот:

Да се ​​запознаете со Каспер Шмајхел лични факти од теренот ќе ви помогне да добиете подобра слика за неговата личност.

Запознавање со личниот живот на Каспер Шмајхел надвор од теренот. Кредит за слика- Твитер
Запознавање со личниот живот на Каспер Шмајхел надвор од теренот. Кредит за слика- Твитер

Започнувајќи, Каспер е некој кој е снаодлив, храбар и страствен. Тој е вистински водач кој е многу посветен на она што го прави и на теренот и надвор од теренот. Каспер е во состојба полесно да се прилагоди на различните човечки однесувања, особено јавниот надзор за споредување на неговиот татко. Според Старател

„Барањето живот како голман не беше најлесната мисија. Дури и сега, странците излегоа со некоја паметна патека за тоа како никогаш нема да бидам добар како оригиналот што е татко ми. Да ме судат вака е нешто со што се обидов да живеам што е можно по приватно “.

Да се ​​биде свој човек, да има свои квалитети, свој правец, свој стил, свои амбиции е она што го сакаше Каспер.

И покрај тоа што има 32 години (за време на пишувањето) и има две деца, луѓето сè уште го гледаат Каспер како нечиј син. Сепак, тој сè уште верува дека има многу обожаватели кои им се восхитуваат на сопствените спектакуларни достигнувања без да прават духовити забелешки или шеги.

Семеен живот на Каспер Шмајхел:

Семејството Шмајхел е една од најуспешните дански семејни единици кои живеат во Велика Британија. Тоа е мало семејство кое ја има нуклеарната страна во центарот на славата во фудбалот. Секој член на домаќинството Шмајхел е мајчин јазик на дански и англиски јазик (северно-англиски акцент).

Членовите на семејството Каспер Шмајхел ја слават освоената титула во Премиер лигата. Кредит за слика - Огледало
Членовите на семејството Каспер Шмајхел ја слават освоената титула во Премиер лигата.

За таткото на Каспер Шмајхел: Како што претходно споменавме, Питер Шмајхел беше најдобриот голман на светот и во премиерлигашката историја, како што забележано за време на неговото време во Манчестер Јунајтед. Петар живеел низ Сер Алекс Фергусон златна ера во Манчестер Јунајтед. Со прекарголемиот Дане', тој беше познат по својата руса коса, голема рамка и неповторлив стил на голман.

Неверојатно, синот на Шмајхел Каспер се виде себеси како наследен стил на татко му и малку од неговата голема рамка, како што е забележано подолу. И таткото и синот се почитуваат едни со други и одбија сами да прават јавни споредби.

Во играта на отецот Петар и синот на Каспер - обајцата навистина се легенди. Кредит за слика - скандинавијантравелер
Во играта на отецот Петар и синот на Каспер - обајцата навистина се легенди.

Питер Шмајхел за време на пишувањето е одделен од неговата поранешна сопруга Бенте (мама на Каспер) во она што беше наречено тешка одлука за парот. Околу јуни 2019 година, Питер Шмајхел се ожени со поранешна Pl * yboy манекенка - Лора фон Линдхолм по кратка афера во Еспергорде, Данска. Степ-мајка на Каспер Шмајхел, која го носи името Вон Линдхолм е специјализиран нутриционист и актер. Малку се знае за причината зошто Питер Шмајхел се разведе од сопругата.

Свадба на таткото на Каспер Шмајхел. Кредит за слика - TheSun и DailyMail
Свадба на таткото на Каспер Шмајхел.

За мајката на Каспер Шмајхел: На Бенте Шмајхел му се дава огромна заслуга во начинот на кој таа управуваше со сопругот и дома, особено кога беше на врвот на своите сили за голман. За разлика од нејзиниот сопруг и син, таа направил свесен избор да не бара јавно признание. Сепак, судејќи според фотографијата подолу (кога Каспер ја освои наградата за дански играч на годината 2016), супер мама еднаш ја пасеше пригодата, покажувајќи колку е горда за достигнувањето на нејзиниот син.

Мајката на Каспер Шмајхел е супер горда на достигнувањата на нејзиниот син. Кредит за слика: БТ и БилдБладет
Мајката на Каспер Шмајхел е супер горда на достигнувањата на нејзиниот син.

За сестрата на Каспер Шмајхел: Сесили Шмајхел, која е возрасна, е единствено браќа и сестри на Каспер, без брат (и) и сестра (и). Благодарение на легендарниот татко и големиот брат (на сликата подолу), Сесили е супер горда што го носи презимето на Шмајхел.

Запознајте ја сестрата на Каспер Шмајхел - Сесили Пилкер Шмајхел. Кредит за слика: Инстаграм
Запознајте ја сестрата на Каспер Шмајхел - Сесили Пилкер Шмајхел.

Говорејќи за нејзиното славно презиме и брачен живот, таа еднаш рече;

„Со познато презиме зад себе, секогаш имам луксуз да живеам живот на некоја славна личност. Сега кога сум оженет и сега застанав на свои нозе, живеам многу обичен живот од другата страна на животот “.

Сесили сега е оженет со две деца (Ноа и Софи) и сега го носи името Сесили Пилкер Шмајхел. Судејќи според објавата од нејзината рачка на социјалните медиуми, се чини дека таа е нутриционист, блогер и фитнес тренер.

Каспер Шмајхел Начин на живот:

Примање на годишна плата од една година 7,800,000 € (Извештај за WTFoot), фер е да се каже дека Каспер прави многу пари, што е доволно за да го натера да живее гламурозен живот. Неговиот егзотичен животен стил кој е врзан директно со неговиот настап како фудбалер, лесно се забележува од неговиот светкав автомобил Мерцедес. 

Автомобил на Каспер Шмајхел - Тој возеше Мерцедес до 2017 година. Кредитна слика - DailyMail
Автомобил на Каспер Шмајхел- Возеше Мерцедес како во 2017 година.

На фотографијата над која се открива неговата егзотичен автомобил, данскиот голман штотуку го извади својот татко Питер на ручек во италијанскиот ресторан Сан Карло за да ја прослави победата на неговиот тим во Лигата на шампионите против Севилја.

Каспер Шмајхел нераскажани факти:

Неговата сопствена ракавица за голмани: Прецизност е број 1 снабдувач на опрема за спортски тренинзи во Велика Британија. Компанијата соработуваше тесно со Каспер за да произведе своја палета на ракавици што тој ги нарекува „Ракавиците за шмихологија' Овие опсези на матрици и класични ракавици веќе ги користат неколку голмани во фудбалската лига.

Ракавите ракавици прецизни со шмејхологија го добиле името по семејството Шмејхел. Кредит на слика: Прецизна обука
Ракавите ракавици прецизни со шмејхологија го добиле името по семејството Шмејхел. Кредит на слика: Прецизна обука

Достигнувања на Синот и Таткото: Каспер кој е 32 за време на пишувањето има богата количина на информации во своето CV според неговата страница на Википедија. Гледајќи ги овие индивидуални и клупски почести, не постои натпревар во однос на споредувањето на неговите достигнувања со неговиот легендарен татко чија слика од почетната слика е прикажана подолу.

Почести на Каспер Шмајхел. Кредит за слика: Независен
Почести на Каспер Шмајхел.

Питер Шмајхел кој беше 32 години (исто како и неговиот син) во сезоната 1994 / 1995 веќе постигна многу повеќе во својата кариера. Неговите почести на Википедија оправдуваат зошто тој многу го сметаат фудбалските експерти, како и претходните и сегашните колеги за голмани како еден од најголемите голмани во историјата на светскиот фудбал.

Индивидуални и клупски почести на Питер Шмајхел. Кредит за слика- SportsJoe
Индивидуални и клупски почести на Питер Шмајхел.

Тетоважата на Каспер Шмајхел: Како спортска личност, кога станува збор за прва тетоважа, има смисла дека можеби ќе сакате нешто многу мало, тетоважа која може лесно да се скрие од одредени роднини на семејството кои би сакале да ве предаваат со часови за наводните несакани ефекти. Ова може да биде случај на Каспер. Како што е забележано подолу, тој има скриена тетоважа сместена на едната страна од горната рака што е тешко да се забележи.

Тетоважа Каспер Шмајхел. Кредит за слика: WTFoot
Тетоважа Каспер Шмајхел.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Каспер Шмајхел плус Унтолд факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари