Маријано Дијаз Приказна за детството плус нераскажани факти за биографија

Маријано Дијаз Приказна за детството плус нераскажани факти за биографија

Нашата биографија на Маријано Дијаз ви раскажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, родителите, семејството, девојката / сопругата, автомобилите, нето вредноста, начинот на живот и личниот живот.

Накратко, ова е Storyивотна приказна на шпанско-доминиканскиот професионален фудбалер. Почнуваме од детските денови, до кога тој се прослави. За да го разгорите вашиот апетит за автобиографија, еве ја неговата галерија од детството до возрасните - совршено резиме на биографијата на Маријано Дијаз.

Еве, ние ви го претставуваме Маријано Дијаз Раниот живот и големиот подем. Кредити за слика: Ара.кат, АС, Дијарогол и Реал Мадрид.
Еве, ние ви го претставуваме Маријано Дијаз Раниот живот и големиот подем.

Да, сите го знаат Маријано како оној играч на Реал Мадрид, кој беше првично непопуларен ЦЕЛ се препознав на тој убав датум (1 март 2020 година), денот кога тој ја дуплираше предноста на Реал Мадрид во победата од 2: 0 против ФК Барселона. Нашата верзија на биографијата на Маријано Дијаз која е доста интересна. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Приказна за детството на Маријано Дијаз:

Ова е досега една од најраните на фотографиите од детството на Маријано Дијаз. Кредит: АС и дијариогол
Ова е досега една од најраните на фотографиите од детството на Маријано Дијаз

Почнувајќи, тој го носи прекарот „Ѕверот„ Маријано Диаз Мехија е роден на 1-ви ден во август 1993 година од неговата мајка, Маријана Мехија и таткото, Маријано Диаз (бодибилдер) во северо-источниот дел на Барселона, Шпанија. Шпанскиот фудбалер порасна заедно со неговиот постар брат и сестра во Премиа де Мар, шпански град се сметаше за туристички центар и дом за дом за Барселона.

As Веб-страница рече, родителите на Маријано Диаз по раѓањето на нивниот син го натераа да го носи името „Маријано Диас“И ова го прави третото лице што го носи името во неговото семејство. Дали знаеше?… Двајца родители на Маријано Дијаз - неговиот татко и дедо, вклучувајќи се и самиот, имаат слични имиња.

Како дете, младиот Маријано помина многу време со својот дедо, кој се чини дека е поранешен фудбалер со скромен каталонски клуб. Поради нивната блискост, играта на фудбалот постепено му се воведуваше.

Според мајката на Маријано Дијаз, додека Маријано играл фудбал како дете, theидовите во семејната куќа страдале многу бидејќи се извалкал со траги од топка. Таа исто така раскажа Бренд дека Маријано ги користел и диваните како свои стативи. Седнете и опуштете се затоа што ќе обезбедиме повеќе детали за раниот живот на неговиот Маријано Дијаз со фудбалот во подоцнежниот дел од овој напис.

На Маријано Дијаз Семејно потекло и Позадина:

Судејќи според изгледот на лицето на фудбалерот, ќе се согласите со мене дека семејството на Маријано Дијаз има идентитет од мешана раса. Вистината е, еден од родителите на Маријано Дијаз - неговиот татко е чисто Шпанец. Неговата мајка, од друга страна, е од Доминиканската Република. Маријана Мехија е родена во Сан Хуан де ла Магуана (град и општина во западниот регион на Доминиканската Република) Со само гледање на оваа прекрасна фотографија од родителите на Маријано Дијаз, лесно може да погодите кој од нив ја има доминантната одлика по која Маријано направил. НЕГОВИТЕ МАМА НИВО !!!

Запознајте ги родителите на Маријано Дијаз - неговиот татко Маријано Дијаз и мајката, Маријана Меја
Запознајте ги родителите на Маријано Дијаз - неговиот татко Маријано Дијаз и мајка му, Маријана Мехија.

Семејно позадина: Маријано Дијаз потекнува од семејно потекло од повисока средна класа, во која татко му работеше религиозно, благодарение на приходите од неговиот бизнис во теретана. Тогаш, од 1990-тите години, семејството на Маријано Дијаз се потпираше на шпанската фитнес-индустрија со цел да заработи пари што ги одржуваа.

Маријано Диас's Детство - рани години со фудбал:

Рано како дете, Маријано играше фудбал со својот брат каде и да можеше. Благодарение на неговиот баба и големиот брат, младиот Маријано го започна својот пат кон професионален фудбалер уште од најмала возраст. Кога шпанските медиуми (Марка) ја посетија семејната куќа на Маријано Дијаз во Шпанија, неговата мајка им го кажа следново за раното разидување на нејзиниот син со фудбалот. Според нејзините зборови;

„Маријано секогаш играше со неговиот брат дома. Назад, theидовите беа обоени со ознаки од топки, а софите беа користени како гол.

Јас секогаш велев дека нема да купам нов тросед сè додека не пораснат. Ова е затоа што ако купам нов, тие повторно ќе го распарчеа на парчиња. Дури и неговите пријатели се исти како кога тој имаше пет години “.

Мајката на Маријано за одгледување на играчот.

Маријано Диас's Биографија- Раниот живот во кариерата:

Годината 2002 беше кога патувањето да стане професионален фудбалер започна за Маријано. Успешно судење таа година го наметна членството во списокот на академијата Реал клуб Депортиу Еспањол, исто така познат како Академија RCD Espanyol. Откако влегоа во академијата, многумина го сметаа Маријано како многу учтиво и воздржано момче.

Ова беше лична карта на академијата на Маријано, РЦД Еспањол. Кредити: Diariolagrada
Ова беше лична карта на академијата на Маријано, РЦД Еспањол.

Додека беше во Алевин Б на РЦД Еспањол, Маријано беше тренер на Луис Планагума Рамос. Тогаш, младото момче се здоби со популарност поради неговото темпо, што се сметаше за негова главна доблест. Следеше голема брзина со навика да го надмине неговиот белег и да прави работи од сино со неговите фудбалски топки. Дали знаеше?… 41 погодок на Маријано Дијаз во неговата најдобра академска сезона го натера да ја освои титулата Пичички трофеј која ја додели претставник од шпанската фирма Аигуа дел Монтсени.

Маријано Дијаз Фотографија од детството - Еве го како наградува како дете-фудбалер. Кредити: Diariolagrada
Маријано Дијаз Фотографија од детството - Еве го како наградува како дете-фудбалер. 

Младиот човек остана во клубот четири години во кои тој НЕ ГО заврши правејќи го одличниот скок.

Факти за биографија - Приказната за патот до славните:

Маријано никогаш немаше лесен премин во тимот на Еспањол Инфантил Б за време на сезоната 2005-2006. Иако не беше еден од оние кои најмногу се истакнаа, неговиот главен проблем беше „Висина„ Неисполнувањето на потребната висина за младинец од таа возрасна група значеше закана за неговиот престој во клубот.

Кога ќе дојде тешко:

Набудувајќи го неговото време на игра како се намалува на едвај одиграни 15 минути по натпревар, родителите на Маријано Дијаз решија да постапат принудувајќи го нивниот син да излезе од клубот. Понатаму го запишаа во академијата Премиа каде што играше од 2006 до 2008 година. После една година со неговиот следен клуб (Санчез Либре), младичот доби повик од Бадалона каде ја заврши својата младинска кариера во 2011 година.

Маријано додека беше во Бадалона, постариот тим експлодираше повторно. Тој беше опишан како многу брз и многу паметен на теренот, малку погрешен играч кој играше со самодоверба. Овој подвиг го привлече Реал Мадрид кој не можеше да одолее, освен да го стекне во 2011 година.

Факти за биографија - Приказна за подемот на славните:

Како и многу дипломирани студенти на академијата од мали клубови, придружувањето кон Реал Мадрид значи враќање во младинскиот фудбал. Сјајниот напаѓач си ја заврши домашната задача постигнувајќи вкупно 50 гола за академијата на Реал Мадрид, пред да биде промовиран во главниот состав од страна на менаџерот Зинедин Зидан. Повредата на грбот на напаѓачот Карим Бензема го виде како се одликува. Но, штом Бензема се снајде, шансите станаа ограничени за младиот човек. Како и досега, беше вреден неговиот придонес за освојување на следните трофеи.

Ако не сте знаеле, astверот освои скоро сè со Мадрид
Во случај да не сте знаеле, astверот освои скоро сè со Мадрид.

Откако му помогнаа на Реал Мадрид во нивните години владеење на трофејот. Маријано на 30 јуни 2017 година, Маријано одлучи дека ќе ја напушти Шпанија за повеќе фудбалско искуство. Тој потпиша за Олимпик Лион, каде што постигна 18 голови во една лига сезона благодарение на совршеното штрајчко партнерство со Мемфис Depay   Набил Фекир (19 и 18 голови соодветно). Покажувајќи се дека е вистинска машина за гол, Реал Мадрид одлучи да ги истегне рацете за да го вратат својот човек.

Пораст на Маријано Дијаз со Олимпик Лион
Подемот на Маријано Дијаз со Олимпик Лион.

На 29-ти ден август 2018 година, Маријано Дијаз се врати во Реал Мадрид и беше благословен со дресот No7, испразнет од Кристијано Роналдо. Втората магија на Маријано во Мадрид досега вредеше. Еден од неговите најдобри моменти се случи за време на Елкласико, на 1-ви ден во март 2020 година. Излегувајќи од клупата за време на неговиот, beверот го удвои водството на Реал Мадрид во победата од 2: 0 против Барселона во 90-тата минута.

Зголемената risingвезда му помогна на двојно водство на Реал Мадрид во победата од 2: 0 против ФК Барселона на 1 март 2020 година Ел Класико
Starвездата во подем го удвои водството на Реал Мадрид во победата со 2: 0 против Барселона на 1 март 2020 година Ел Класико.

Остатокот, како што велат, е историја.

Маријано Диас's Девојка, сопруга и дете:

Со неговото покачување на славата и да се направи име за себе во фудбалот, сигурно е дека повеќето навивачи би сакале да знаат дали успешен маж како Маријано Дијаз има девојка, или ако тој е всушност оженет, што подразбира веќе да има сопруга. Вистината е, зад успешниот фудбалер, стои гламурозна девојка која оди по името Јаиза Морено Анто.

Јаиза Морено е модел и дизајнер на костими за капење, кој се забавуваше со Маријано Дијаз од 2012 година. Судејќи според нејзиниот изглед, таа навистина е парагон на убавината, оној кој отвора доверба во секој нејзин предвреме.

Запознајте ја девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено- зарем не е убава? Кредит: Инстаграм
Запознајте ја девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено- зарем не е убава?

Односот Маријано и Јаиза еја скандализира контролата на очите на јавноста, едноставно затоа што е без драма и толку полна со убов. Убава Јаиза е навистина несебична личност која не прави ништо повеќе од тоа да обезбеди емоционална поддршка за нејзиниот маж, дури и вие тоа значи да го ставите сопствениот живот во мирување.

Девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено, го поддржува нејзиниот маж во сè што прави. Кредит: Pinterest
Девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено, го поддржува нејзиниот човек во сè што прави.

Во времето кога Маријано се врати во Реал Мадрид, милиони фанови го видоа првиот поглед на неговата зачудувачка девојка за време на неговото претставување. Судејќи според фотографијата подолу, се појавува Yaiza има е одобрен од родителите на Маријано Дијаз. Ова имплицира дека нивната венчавка може да биде следниот поранешен чекор.

Девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено, е сликана за време на неговото претставување во Мадрид. Кредит: Твитер и дакарфлаш
Девојката на Маријано Дијаз, Јаиза Морено, е сликана за време на неговото претставување во Мадрид.

На Маријано Дијаз Стил на живеење:

Запознавањето со начинот на живот на Маријано Дијаз ќе ви помогне да добиете подобра слика за неговиот животен стандард. Почнувајќи, имајќи огромна нето вредност, пазарна вредност од 16 милиони евра и заработувајќи годишна плата од 5 милиони евра (во времето на пишувањето) сигурно го прави фудбалер на милионер. Без сомнение, Маријано е способен да живее луксузен начин на живот.

Говорејќи за начинот на живот, Маријано Дијаз живее организиран живот во Мадрид. Ако му се даде шанса, тој нема да биде срамежлив да ги покаже своите богатства - големи куќи (замоци), убава облека, рачни часовници, приватни авиони, јахта итн. На улиците на Мадрид, најверојатно, ќе го видите Маријано како се облекува просечно и што е најважно, возејќи го неговиот светкав стар училишен автомобил.

Она што изгледа како автомобилот на вистината на Маријано Дијаз, тој претпочита пристапот кон старата школа
Она што изгледа како „Автомобил - Вистина“ на Маријано Дијаз, тој претпочита пристап на старата школа.

Освен фудбалот, Маријано е исто така одличен возач. Дали знаеше?… Тој еднаш заврши на третото место во организираниот турнир во карта-картинг кој Ауди. Зазеде трет зад побрзите возачи; Начо Рамос.

На Маријано Дијаз Личен живот:

Кој е Маријано Дијаз надвор од теренот? Одговорот е, че некој кој се чувствува многу удобно со природата. Ако сакаш свињи ајкули, тогаш не си сам. Вистината е, веројатно ќе бидете возбудени кога ќе научите дека Маријано е како вас - A Dieубовник на умирање на свињи и ајкули.

Маријано обожава да го посетува местото со прекар „Рај”На Бахамите, каде тој комуницира со неговите најдобри пријатели (види подолу). Кој знае?… Маријано дури може да посвои едно од овие животни.

Запознавање со личниот живот на Маријано Дијаз надвор од теренот на игра. Кредит: Инстаграм
Запознавање со личниот живот на Маријано Дијаз надвор од теренот на игра.

И на крај, од личниот живот на Маријано Дијаз, тој е некој што се држи до својот омилен цитат, кој следи како што следува;

„Важно е секогаш да гледате каде одите, наместо да барате каде сте биле“.

На Маријано Дијаз Семеен живот:

За многу фудбалери, патот до ardвездата немаше да биде толку вкусен како што е без помош на членови на семејството. Говорејќи за семејството, се чини дека Маријано не пораснал само со своите родители, туку и заедно со неговиот брат и убавата сестра. Во овој дел, ќе фрлиме повеќе светлина на родителите на Маријано Дијаз и останатите членови на неговото убаво семејство.

Најдоброто од семејството на Маријано Дијаз што можеме да го најдеме. Сега проверете ја структурата на телото на неговиот татко. Кредит: Tumblr
Најдоброто од семејството на Маријано Дијаз што можеме да го најдеме. Сега проверете ја структурата на телото на неговиот татко.

Повеќе за таткото на Маријано Дијаз:

Судејќи според неговиот гломазен изглед на горната фотографија, ќе се согласите со мене дека таткото на Маријано Дијаз навистина изгледа како бодибилдер. Вистината е, тој некогаш беше шпански шампион со почести во кревање тегови.

Дури и на негова возраст, Маријано Дијаз Снр сè уште ја води својата спортска сала Премие дел Мар, регионот на брегот на Каталуња каде се роди неговиот син Маријано. Говорејќи за влијанието на неговиот татко во неговата кариера, Маријано еднаш рече;

„Најчесто одам со татко ми во теретана. Благодарение на него, научив да правам истегнување и превентивни вежби за повреди, кои сите беа добри за мојата кариера “.

Повеќе за мајката на Маријано Дијаз:

Одличните мајки создадоа успешни фудбалски синови и Маријана Мехија не е исклучок. Таа е родена во Сан Хуан де ла Магуана (град и општина во западниот регион на Доминиканската Република) врз основа на нејзиното раѓање и семејно потекло.

Дали знаеше?… Меѓу родителите на Маријано Дијаз, тоа е Маријана Мехија која има доминантен ген како што и синот и ќерката ја зедоа нејзината боја на кожа. На сликата подолу, и Маријана и Маријано уживаат во навидум блиска врска.

Запознајте ја мајката на Маријано Дијаз - Маријана Мејша - Двете се навидум блиски. Кредит: кучка
Запознајте ја мајката на Маријано Дијаз - Маријана Мехија - Обајцата изгледаат навидум блиски.

Повеќе за баба на Маријано Дијаз:

Супер баба на Маријано по можност се нарекува Маријано Дијаз Снр2. He е одговорен за фудбалското длабоко влегување во семејната крвна линија. Без него, Маријано немаше да биде фудбалер. Всушност, карактеристиката на тоа да не се предаде доаѓа од неговиот дедо, поранешен фудбалер и дисциплинар, кој некогаш играше за скромен каталонски клуб.

Повеќе за браќата на Маријано Дијаз:

Маријано Дијаз има полубрат, кој оди под името Едуард Марсел Ниже (на сликата погоре) Исто како Маријано, тој е и фудбалер кој игра за ЦЕ Виласар де Далт. Ова е фудбалски клуб лоциран во село во Каталонија, Шпанија (во провинцијата Барселона).

Исто така, за да ве известам, полубратот на Маријано, Едуард Марсел Нуез е помлад брат на друг член на семејството по име Педро Антонио Нуез. Педро, исто така фудбалер, е роден во Хато градоначалникот дел Реј, Доминиканска Република.

Повеќе за сестрата на Маријано Дијаз:

Судејќи според понизната семејна фотографија погоре, ќе се согласите со нас дека се чини дека Маријано има сестра, една што како нејзините други браќа и сестри ја зедоа по доминантен ген на неговата мајка.

На Маријано Дијаз Непродадени факти:

Факт #1: Обидот Кражба:

Маријано Дијаз некогаш беше жртва на обид за грабеж. Овој инцидент се случи откако тој ја посети луксузната продавница лоцирана на улицата Кале Серано, Мадрид (Извештај за веб-страница на Роналдо).

Додека одеше на улица носејќи торби со предмети што штотуку ги купил, едно лице се приближило кон него и присилно се обидело да ги украде торбите. Откако викнал за помош, осомничениот потоа се упатил кон другата страна на улицата. Две лица се стрчаа по осомничениот кој им ги украде торбите од Маријано. Откако бил совладан, тој завршил фрлајќи ги торбите на земја. Ова беше проследено со тоа што Маријано го собра и го напушти местото на настанот без да дозволи интервенција на полицијата.

Факт #2: Тој се откажа од играње за земјата на својата мајка:

Маријано еднаш ја прифати можноста да игра за Доминиканската Република преку неговата мајка. Како резултат, тој го направи своето меѓународно деби на 24 март 2013 година во пријателски натпревар против Хаити, постигнувајќи го последниот гол во победата од 3: 1.

Дали знаеше?… тоа веројатно му беше последен натпревар пред да одлучи да се откаже од земјата на неговата мајка. Маријано го стори тоа со цел да избегне да не биде врзани со капа а исто така, со оглед на можната репрезентација на Шпанија. Овој развој го натера да одбие понатамошни покани од земјата на неговата мајка.

Факт #3: A Iaулија Робертс Фан:

Во светот на холивудските славни личности, Реал Мадрид заработи одреден авторитет. Дали знаеше?… Iaулија Робертс е една од најдобрите фанови на славните во клубот, која некогаш се сретнала со Маријано. На сликата подолу е таа со Маријано Дијаз во една од нејзините посети на шпанската престолнина.

Starвездата на Реал Мадрид еднаш се сретна со iaулија Робертс. Кредит: Инстаграм
Starвездата на Реал Мадрид еднаш се сретна со iaулија Робертс.

Факт #4: Неговата поделба на платите:

Од неговото враќање во Реал Мадрид, навивачите започнаа да ги испитуваат фактите на Маријано Дијаз, како на пример колку заработува со неговиот шпански гигант.

На 29 август 2018 година, Маријано потпиша петгодишен договор со Реал Мадрид, оној што го виде како џебува неверојатна плата од околу 4 милиони евра годишно. Разделувајќи ја платата на Маријано Дијаз во помал број, го имаме следново.

ПАРИНА ТЕНАРИЈАЗаработки во евра (€)Заработки во износ од фунти (£)Заработки во УСД ($)
Годишно€ 5,000,000£ 4,294,250$ 5,643,100.00
Месечно€ 416,666£ 357,854$ 470,258
Неделно€ 104,116£ 89,463.5$ 117,564
Дневно€ 14,881£ 12,780.5$ 16,795
На час€ 620£ 532.5$ 699
На минута€ 10.3£ 8.86$ 11.6
Во секунда€ 0.17£ 0.14$ 0.19

Од кога почнавте да гледате Маријано ДиасБио, ова е она што го заработи.

€ 0

Дали знаеше?… Просечниот работник во Шпанија треба да работи најмалку 2.3 години за да заработи € 333,333 а тоа е сумата што нашата сопствена Маријано Дијаз ја заработува за еден месец.

Факт #5: Маријано Диастетоважи:

Маријано верува во културата на тетоважи која е многу популарна во денешниот спортски свет. Како што е забележано подолу, фудбалерот на Лос Бланкос има тетоважи кои ја прикажуваат неговата религија и работите што ги сака.

Тетоважи на Маријано Дијаз - Фудбалерот има бројни тетоважи на левата рака. Кредит: Инстаграм
Тетоважи на Маријано Дијаз - Фудбалерот има бројни тетоважи на левата рака.

Факт #6: Маријано Диасрелигија:

Судејќи според цртежите на тетоважите на Маријано Дијаз над кои има цртеж на Дева Марија, ќе се согласите со мене дека неговите родители најверојатно го воспитале во придржување кон христијанската религиозна вера на Католицизмот.

Вики на Маријано Дијаз:

И на крај, на биографијата на Маријано Дијаз, ви ја даваме неговата вики база на знаење. Табелата подолу ќе ви помогне да најдете информации за него на концизен и лесен начин.

Факти за биографија на Маријано Дијаз (Прашања за Вики)Одговори на Вики
Целосно име:Маријано Дајаз Мејаша.
Датум и место на раѓање:1 август 1993 година (возраст 26 години), Премиа де Мар, Шпанија.
Родители:Маријано Дијаз Снур (Татко) и Маријана Мејша (Мајка).
СестриЕдуард Марсел Наез (полубрат) и сестра
Семејно потекло:Шпанија (страна на таткото) и Доминиканска Република (страна на мајката)
Висина:1.80 m (5 стапки 11 во)
Хороскопски:Лав
Тежина:76 кг
Професија:Фудбалер (напаѓач)
Достигнувања (заклучно со март 2020 година)Ла Лига: 2016–17,
Суперкупа де Еспања: 2019–20,
УЕФА Лига на шампиони: 2016–17,
Светски куп на клубот ФИФА: 2016 година.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Маријано Дијаз Плус Невидени факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари