Приказна за детството на Мануел Аканџи Плус Untold

Последно ажурирано на

Нашата биографија на Мануел Аканџи дава целосна покриеност на неговата приказна за детството, раниот живот, родителите, семејните факти, сопругата, децата, личниот живот и фактите за начинот на живот. Тоа е целосна анализа на неговата животна приказна, уште од раните денови до кога стана славен.

Биографија на Мануел Аканџи. Ете, неговиот ран живот и пораст. : ИзвидникNationHD и Instagram.

Да, вие и јас знаеме дека Мануел Аканџи е а Играч со нигериско потекло и прототип на современиот централен дефанзивец. Сепак, само неколку fansубители на фудбалот ја разгледаа читањето на Биографијата на Мануел Аканџи што ја подготвивме, и е доста интересно. Сега, без понатамошно рекламација, да започнеме.

Приказна за детството на Мануел Аканџи:

За почеток, неговите полни имиња се Мануел Обафеми Аканџи. Швајцарскиот фудбалер е роден на 19-ти јули 1995 година на неговата мајка, Изабел Аканџи и таткото, Абимбола Аканџи во Нефтенбах, општина во Швајцарија. На сликата подолу, убавото бебе со мешана раса дошло на свет како второ дете и прв син на семејството Аканџи.

Најраните фотографии од детството на Мануел Аканџи. Малиот Обафеми е роден како прв син на неговото семејство. 📷: Инстаграм.

Малиот Мануел порасна заедно со неговите две сестри кои одат според нивните имиња; Мишел и Сара. Сите браќа и сестри се родени во домаќинство кое има спорт што тече низ сите вени. На почетокот, како деца, Мануел, Сара и Мишел започнаа да ги следат стапките на нивните спортски луди родители кои ќе ги претставиме во следниот под-дел.

Семејно потекло Мануел Аканџи:

Прво и најважно, швајцарскиот фудбалер е роден на мајка на Швајцарија и татко на Нигерија. Не би било можно родителите на Мануел Аканџи да се сретнат, ако неговиот татко не ја напушти финансиската работа во Лагос, Нигерија за преместување во Швајцарија.

Родители на Мануел Аканџи - Татко, Абимбола Аканџи и мајка, Изабел Аканџи. 📷: ИГ.

As БундеслигатаСпоред извештајот, Абимбола Аканџи е нигериски финансиски експерт кој некогаш играл аматерски фудбал во своите помлади години. Од друга страна, неговата мајка Изабел Аканџи е поранешна тенисерка. Откако го научивте ова, ќе се согласите со мене дека Мануел има совршени швајцарско-африкански корени.

Позадина на семејството Мануел Аканџи:

Да се ​​има татко кој е експерт за пари во еден од главните европски финансиски центри (Цирих) сигурно кажува многу за богата позадина. Што е со мајка која одлична како тенисерка? Од горенаведената премиса, очигледно е дека Мануел Аканџи се поздравува од благородничко семејство.

Судејќи според фотографиите од неговите рани денови, се чинеше дека младото момче е вид на дете чии родители би можеле да си го дозволат најновата колекција спортски играчки. Како дете, малиот Мануел сакаше да вози велосипед. Да не заборавиме, тој е само-признаен навивач на Манчестер Јунајтед.

Знак на среќно детство. Родителите на Мануел Аканџи се тип кој би можел да си ја дозволи најновата колекција спортски играчки. 📷: Пичуки.

Приказна за детството на Мануел Аканџи - Образование:

Како просечно швајцарско дете, тој ја започна Градинката на возраст од 4 и основно училиште на 6-годишна возраст. Уште од самиот почеток, родителите на Мануел Аканџи сметаа дека образованието е многу важно. Додека бил на училиште, малиот заработил углед затоа што ги победил своите пријатели со броеви и ментална аритметика. Говорејќи за неговото искуство во училиште, еднаш рече Аканџи.

Уживав. Тогаш, ако имаше знак со пет различни броеви, ќе ги направам сите видови аритметички задачи од тоа. Можам да запаметам и на долг број.

Од четврто до шесто одделение, имав и учител кој редовно организираше турнири во ментална аритметика. Овој натпревар ме мотивираше бидејќи победував скоро секогаш.

Биографија на Мануел Аканџи - Кариера:

Како младо момче, Обафеми играше фудбал многу за време на паузите на час и со пријателите откако заврши училиштето. Уште од самиот почеток, неговите модели на спортска улога отсекогаш биле неговиот татко на Нигерија, Абимбола.

Рано, супер тато кој некогаш имаше неуспешна кариера отсекогаш сакал неговиот син да ги исправи своите грешки и да ги живее соништата на семејството Аканџи. Говорејќи за тоа како неговиот татко влијае врз него во играта, Мануел еднаш рече;

Порано го гледав татко ми како играше фудбал сè додека не сакав да го испробам за себе.

Јас исто така, направив тенис. Но, кога тренингот во фудбалот стана уште поинтензивен, се откажав од тенисот и училиштето.

Биографија на Мануел Аканџи - ран живот во кариерата:

На 9-годишна возраст, младиот Мануел Аканџи се запиша во ФК Визенданген, спортски аматерски тим во неговата населба. Можеби никогаш не сте знаеле, младичот го започна своето патување во кариерата како централен играч од средниот ред и како крилен напаѓач. Во тоа време, сите го познаваа како момче со рамнина, кое почна да собира почести уште во многу рана возраст.

Какво остро изгледа дете! Младиот Мануел Аканџи започна да собира фудбалски медали уште на многу рана возраст. 📷: ИГ.

Овозможувајќи импресионирање со неговата прва академија го привлече ФК Винтертур, на 11-годишна возраст. Ова е поголема академија која играше во вториот степен на швајцарскиот фудбал. Таму, Мануел Аканџи продолжи да се искачува низ младинските редови, подвиг што доведе до успешна дипломирање на академијата за фудбал. Да не заборавиме, младичот стана само централен дефанзивец на возраст од околу 17 години.

Биографија на Мануел Аканџи- Приказна за славните:

По дипломирањето на академијата, швајцарскиот фудбалер, благодарение на напорната работа, веднаш стана дел од првиот тим на Винтертур. Пред сè, радоста на семејството на Мануел Аканџи не знаеше никакви граници во моментот кога доби национален повик да биде дел од швајцарскиот тим У-20. Од тој момент, тој знаеше дека е наменет за супер--везда.

После остар напредок со репрезентацијата, ФК Базел, најголемиот клуб во Швајцарија, го забележа и го стекна Аканџи во 2015 година. Додека беше во клубот, Супер Централниот бек им помогна да го освојат Купот на Швајцарија и двомечот во Супер лига. Постигнувањето на овој подвиг доведе до извидници од големите клубови во Европа кои повикуваат на неговите услуги.

Успехот на Мануел Аканџи во Базел беше навистина, пресврт на неговата кариера. 📷: Pinterest.

Биографија на Мануел Аканџи - Приказна кон славата:

По заминувањето на Сократис Папастатопулос во Арсенал, Борусија Дортмунд ја започна потрагата по барање некој за да ги наполни грчките чевли. За среќа, Мануел Аканџи стана последниот избор на БВБ. Добриот старт во кариерата на Дортмунд доведе до повик на Светскиот куп во 2018 година, каде тој заедно Харис Сеферовиќ, Гранит Џака, и Џердан Шаќири итн. и помогна на Швајцарија да ги достигне нокаут фазите.

За време на пишувањето на биографијата на Мануел Аканџи, Централниот дефанзивец во моментот се смета за ветеран и еден Бундеслигата е најбрз. Од влегувањето во германскиот клуб, неговиот успех се зголеми за скокови и граници. Едвај година дена за пристапување во БВБ, Обафеми и помогна на неговата страна да победи во ДФЛ-Суперкупот за 2019 година.

Footballубителите на фудбалот знаат дека НЕ ​​е лесно да се забележат супер брзи централни бранители - зборувајќи за допаѓања на Рафаел Варанан. Сепак, ние сме среќни што видовме нова CB-speedвезда со брзина во личност на Мануел Аканџи. Само прашање е на време пред швајцарскиот фудбалер да цвета начин да стане талент од светска класа. Остатокот, како што велиме (вклучувајќи го и неговиот белег подолу), сега е историја.

Uelубовна приказна за Мануел Аканџи:

Откако патуваше толку напорно за да стане професионален фудбалер, швајцарскиот фудбалер во одреден момент почувствува потреба да има некој што ќе стане негов подобар полувреме. Му требаше девојка која ќе ја осигура неговата емоционална стабилност, напредок и долгорочен развој како фудбалер.

Прирачникот Аканџи се отфрли на почетокот, од Мелани:

Запознајте ја Мелани, таа е слатка и ангелска поранешна девојка и сега сопруга на Мануел Аканџи. 📷: Фејсбук

Пред околу пет години откако е поставена оваа Биографија на Мануел Аканџи, фудбалерот се запозна со прилично Дамсел кој оди под името Мелани Виндлер. Нивната средба предизвика пријателство и амбициозен Аканџи, толку сакаше да ја праша за датумот. За жал, тој ја побрза целата работа и се одби.

Како Аканџи го врати срцето на Мелани:

Интересно е што момчето overубовник никогаш не се откажало. Три дена по нивната прва средба, Мелани Виндлер отпатува во САД на семестар за размена на студенти, за четири долги месеци. Мануел Аканџи ја продолжи својата потера од далечина.

„Ја чекав“, објасни фудбалерот, смеејќи се. „Станувањето толку трпеливо ме натера да го освојам нејзиното срце“.

Мелани Виндлер стана девојка на Мануел Аканџи околу септември 2015 година. Овој пат одговара и на неговата кога се приклучи на ФК Базел. Тоа беше време тој не ја доби славата.

Мануел Аканџи, како и повеќето момци, мораше да примени трпеливост за да го освои срцето на некој што го сака. Таа е Меланија, неговата идна сопруга. 📷: ИГ

Предлогот:

Во последната четвртина од 2018 година, точно на 28 септември, швајцарскиот фудбалер стана доволно смел за да го постави крајното прашање. Обафеми му предложи на Меланија, неговата девојка. Тој го објави јавно преку Инстаграм со наслов;

Таа е единствената

Маријажот:

Мануел Аканџи и Мелани Виндлер ја прославија својата венчавка на 23 јуни 2019 година во Мајорка, најголемиот остров во Шпанија. Тоа беше церемонија во која имаа соиграчи, блиски пријатели и членови на семејството како поканети гости.

Бракот на Мануел Аканџи- Швајцарецот Нигериец ја венча својата убава девојка Мелани во јуни 2019 година. 📷: Инстаграм

Бидејќи се придружуваа на рацете, и Мануел Аканџи и неговата сопруга Меланија се сметаат за регуларност како уживаат во животот на популарните европски пристаништа. Од фотографиите подолу, ќе сфатите дека и двајцата ќе станат родители.

И двајцата loversубовници претпочитаат да поминат тивко време на популарни приморски дестинации. 📷: Пичуки
Во овој момент на поставување на ова Био, швајцарскиот фудбалер и неговата сопруга се двајцата родители на бебе момче кое го именувале- Ајден Малик Адебајо Аканџи. Средното име на неговото дете го поставува прашањето дали е муслиман. Да не заборавиме, малиот Аејден Аканџи е роден за време на пандемијата на Коноравирус.

Факти за начин на живот:

За фудбалерот, парите се од големо значење и стојат на вистинската причина зошто тој работи толку напорно. Во овој дел, ние ќе ви кажам како Мануел Аканџи ги користи своите неделни плати од 48,000 евра и неговата годишна плата од 2.5 милиони евра.

Мануел Аканџи Автомобили:

За оние кои не знаат, фудбалерот сака да носи облека што одговараат, особено оној што одговара на неговата боја на Range Rover. Како што е забележано подолу, една од омилените бои на Мануел е бела, и тој сака да носи бело поло, што одговара на бојата на неговиот автомобил.

Работа на автомобилот на Мануел Аканџи, Range Rover. Фудбалерот знае да потроши на себе. 📷: Пичуки.

Ако швајцарскиот фудбалер не се облекува во бел автомобил и облека, веројатно ќе го видите во неговата втора омилена боја, која е „Црна“. Сега прашање! - Дали Мануел Аканџи изгледа поладен со својата облека од црна облека од белата боја погоре?

Мануел Аканџи сака да се облекува во црно за да одговара на неговиот автомобил. Исто како што прави и со својата бела блиска и облека за автомобили. 📷: ИГ

Електрични тркала:

Ништо не ги прави фудбалерите да изгледаат поладни отколку да ги гледаат на велосипед со четири тркала. Нашиот сопствен Мануел Аканџи е голем обожавател на тоа. Гледајќи ги сите негови автомобилски колекции, ќе се согласите со нас дека тој е, гламурозен колега, како на и надвор од теренот.
Работен велосипед на четири тркала на Мануел Аканџи. Фудбалерот сака да го покаже своето богатство. 📷: Инста

Семеен живот на Мануел Аканџи:

Theубовната прегратка на блиско-плетена фамилијарна фамилија носи цела топлина, онаа што е единствена и никогаш не може да се замени. Запознајте се со најпознатото швајцарско-нигериско семејство додека фотографираат во нивниот семеен дом лоциран во Визенданген, Швајцарија.

Запознајте го семејството на Мануел Аканџи. Од лево кон десно ги имаме Сара (постара сестра), Мануел Обафеми, Абимбола (шеф на домот), Изабел (мајка на домот) и Мишел (последното родено дете). 📷: Pinterest

Во овој дел, ние ќе ви кажам повеќе факти за родителите на Мануел Аканџи, почнувајќи од неговиот нигериски татко.

За прирачникот на таткото на Аканџи:

Прво и најважно, супер тато по име „Абимбола“ го носи прекарот „Аби“. Нигерискиот татко е финансиски експерт кој студирал економија и работи со АББ, швајцарска технологија за енергетика и автоматизација.

Од 2007 година до 2010 година, Абимбола Аканџи имаше можност да работи во својата родна земја (Нигерија). За тоа време, тој го однел своето домаќинство во Нигерија и ги натера да се запознаат со членовите на семејството.

Гледањето дека неговите деца стануваат толку успешни во спортот, ја натера Абибола да има нула жалење за прекинување на неговата фудбалска кариера на млада возраст. Да! татко на тројца некогаш играл фудбал, а подоцна и тенис, но потоа ги напуштил сите спортови. Абимбола е тип кој сака да поминува квалитетно време со своите деца.
Прирачникот Аканџи сака да поминува квалитетно време со своите деца. 📷: Инстаграм

За прирачникот Мајка на Аканџи:

Изабел Аканџи е супер мама од најпознатото швајцарско-нигериско семејство. Мајка на три деца е спортска жена (поранешна тенисерка) која подоцна се впушти во одбојка. Таа го запознала нејзиниот сопруг Абимбола Аканџи во Соединетите држави додека престојувал на странски јазик.

За прирачникот на сестрите на Аканџи:

Швајцарскиот фудбалер има две браќа и сестри, Сара и Мишел - сите жени. Тој нема брат. Постарата сестра на Мануел - Сара е родена во 1993 година, што ја прави две години постара од него. Од друга страна, Мишел е шест години помлада од нејзиниот брат. Подолу е убава фотографија од изгледот на сестрите на Мануел Аканџи.

Запознајте сестри на Мануел Аканџи - Сара (лево) и Мишел (десно). : LandBote

Сестрите Аканџи се во спорт. Најмладиот, Мишел, е спортист. Најстарата, Сара Аканџи (исто како нејзиниот брат, Мануел) е фудбалер и исто така дефанзивец. Некогаш играше за ФК Винтертур и ФК Сент Гален, во највисоката женска лига во Швајцарија. И Сара и Мануел се чини дека се многу блиски, сето тоа благодарение на фудбалот.

Сара и Мануел ги сочинуваат професионалните фудбалери на Аканџи.📷: Блик

Семејството на Мануел Аканџи е познато и во швајцарската политика:

Дали знаевте?… Сара Аканџи не е само фудбалер, туку и швајцарски локален политичар. Таа еднаш се кандидираше на изборите за советот на швајцарскиот кантон. Како што ја поставивме Биографијата на Мануел Аканџи, неговата сестра Сара штотуку е назначена за член на Кантонскиот совет во Цирих.

Без сомнение, родителите на Мануел Аканџи не родиле само двајца фудбалери и спортист, туку и политичар во личност на Сара.

Личен живот на Мануел Аканџи:

Прво и најважно, швајцарскиот фудбалер е активист за деца и некој што не ја изедначува својата самодоверба на ароганцијата. Некои обожаватели би рекле дека неговиот начин е нагло, но за него нема апсолутно ништо што е лажно, недоволно и пофално.

Уште повеќе, швајцарскиот Центар-Бек поседува извонредни комуникациски вештини. Мануел добро знае англиски, француски и германски јазик, а само шпански недостасува. Конечно, тој е приморски човек кој сака да игра карти, ја сака кошарката и силно ја поддржува репрезентацијата на Нигерија.

Да се ​​запознаете со Мануел Аканџи Личен живот ќе ви помогне да добиете вистинска слика за неговата личност. 📷: Инстаграм.

Мануел Аканџи Непродадени факти:

Факт #1- Дефект на плата во БВБ и споредување со германскиот просек:

Оваа табела дава подлабок увид во она што го заработува Мануел Аканџи (во времето на пишувањето) на мандат и валута.

ТЕНАРУВА CЕ / ВЕЕЗаработки во швајцарски франк (CHF)Заработки во евра (€)Заработки во фунти (£)Заработки во долари ($)
ГодишноCHF 2,654,288.53€ 2,503,845£ 2,245,321$ 2,764,462
МесечноCHF 221,191€ 208,654£ 187,110$ 230,372
НеделноCHF 50,966€ 48,076.9£ 43,113$ 53,082
ДневноCHF 7,281€ 6,869£ 6,159$ 7,583
На часCHF 303.4€ 286£ 256.7$ 316
На минутаCHF 5€ 4.8£ 4.3$ 5.3
Во секундаCHF 0.08€ 0.08£ 0.07$ 0.09
Ова е она што Мануел Аканџи заработи откако започна да ја гледате оваа страница.
€ 0

Просечен германски државјанин кој заработува 3,770 евра месечно ќе треба да работи најмалку шест години и девет месеци за да заработи месечна плата на Аканџи. Додека, просечниот граѓанин на Швајцарија треба да работи три години.

Факт #2- Што се однесува неговото средно име „Обефеми“ со неговата Фризура:

Круната што ја следи неговата фризура има врска со неговото нигериско наследство.

Длабоко забележувајќи, ќе забележите избричена круна како дел од неговиот стил на фризура. Не означува трофеј, туку манифестација на неговото нигериско јорупско средно име „Обафеми“.

Родителите на Мануел Аканџи го натерале да го носи нигериското јорупско име „Обафеми“ што значи „сакан од кралот“. Накратко, неговата заштитена трговска марка круна има врска со неговото нигериско наследство.

Факт #3- Значењето на тетоважите на Мануел Аканџи:

Најочигледна од неговата тетоважа е онаа која вели; „Докажи ги погрешно“. Мануел Аканџи ја имаше оваа тетоважа во време кога помина 11 месеци подалеку од фудбалот, како резултат на Торн Крусија Лигамент. Тетоважата имаше за цел да ги замолчи неговите критичари, особено оние кои сметаа дека неговата кариера е завршена и оние кои мислат дека нема да го направи тоа далеку по повредата.

Значење на тетоважите на Мануел Аканџи

Втората најзабележителна тетоважа е онаа на градите што е направена за неговото семејство. Тоа гласи:Семејството е таму каде што животот започнува и Loveубовта никогаш не завршува. "

Факт #4- Што велат неговите статистики на ФИФА:

Судејќи според бројки подолу, ќе се согласите со мене дека Аканџи има сè што му е потребно на модерната благајничка. Статистиката на Швајцарија за ФИФА изгледа многу како таа Хозе Гименес.

Статистиката на ФИФА на Обафеми покажува дека сè уште не е на својот врв

Факт #5- Што можеше да се случи ако Фудбал никогаш не успееше:

Додека беше во својата младинска академија, швајцарскиот дефанзивец студираше со скратено работно време. По завршувањето на школата во Швајцарија (15-годишна возраст), родителите на Мануел Аканџи инсистираа тој да учествува во шема за школување за да стане трговец. Причината е така што тој може да има нешто во случај фудбалот да не работи. Мануел имал среќа што го развил фудбалот.

Вики:

Барања за биографијаПодатоци за Вики
Целосно име:Мануел Обафеми Аканџи.
прекар:Стабилизатор
Роден:19 јули 1995 година во Нефтенбах, Швајцарија.
Родители:Изабел Аканџи (Мајка) и Абимбола Аканџи (Татко)
Браќа:Сара Аканџи (постара сестра) и Мишел Аканџи (помлада сестра)
Сопруга:Мелани Аканџи. Порано девојка позната како Мелани Виндлер.
Семејни корени:Швајцарско-нигериско потекло
Нето вредност:Приближно 5 милиони долари (бројки од 2020 година)
Висина:1.86 метри Или 6 нозе 1 инчи.
Хоби:Кошарка, пинг-понг и гледање ТВ-шоуа.
Хороскопски:Рак.
Религија:Христијанството
Прв модел на улоги:Раул (Легендата на Реал Мадрид).
Тековен модел на улога:Серхио Рамос
Омилена боја:Црна и бела

Заклучок:

Без сомнение, Мануел Аканџи е голем талент и има обележја на одличен централен дефанзивец. Ве молиме, кажете ни во делот за коментари, што мислите за нашето пишување и за фудбалерот. Ви благодариме што ја прочитавте животната приказна на извонредниот дефанзивец.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде