Приказна за детството на Ерик Кантона Плус Недолгарни факти за биографија

0
673
Приказна за детството на Ерик Кантона Плус Недолгарни факти за биографија. Кредит на Си-Ен-Ен
Приказна за детството на Ерик Кантона Плус Недолгарни факти за биографија. Кредит на Си-Ен-Ен

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалската легенда со прекар "Кралот". Нашата приказна за детството на Ерик Кантона плус Унтолд Фактите за биографија ви донесува целосен извештај за значајни настани од неговото детство до денес.

Lifeивотот и подемот на Ерик Кантона
Lifeивотот и подемот на Ерик Кантона. Кредит на слика: CNN, Instagram и Pinterest.

Во анализата се вклучени неговите рани животни, семејна основа, личен живот, фамилијарни факти, начин на живот и други малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговата улога во заживување на Манчестер Јунајтед како фудбалска сила во 1990. Сепак, само малкумина ја сметаат Биографијата на Ерик Кантона која е доста интересна. Сега, без понатамошно ado, да започнеме.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Почетокот на животот и семејството

Ерик Даниел Пјер Кантона е роден на 24-тиот ден од мај 1966 во Марсеј во Франција. Тој беше втор од трите деца родени на неговата мајка, Елеоноре Раурич и на неговиот татко Алберт Кантона.

Бабај Ерик Кантона со мајка Илеоноре Раурич
Бебе Ерик Кантона со мајка Илеоноре Раурич. Кредит на слика: Инстаграм.

Францускиот државјанин со бела етничка припадност со италијански, француски, како и шпанско-каталонски корени, бил одгледан во областа Кајолс во Марсеј, каде што пораснал заедно со неговите браќа Jeanан Мари и elоел.

Растејќи во неговата родна земја, семејството на Кантона беше релативно сиромашно. Како и да е, тој имаше среќно детство кое се карактеризира со опсесивен уличен фудбал и естетско ценење на медитеранскиот пејзаж околу нивниот престој.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Образование и градење кариера

До моментот кога Кантона беше на возраст од 15, тој започна да игра организиран фудбал во локалниот клуб SO Caillolais, каде започна како голман, но наскоро сфати дека димензиите на кој било погодок го спречуваат експлоатирањето.

Ерик Кантона имаше 15 години кога започна да игра за Локалниот клуб SO Caillolais
Ерик Кантона имаше 15 години кога започна да игра за Локалниот клуб SO Caillolais. Кредит на слика: Pinterest.

Така, тој залута наоколу, уживајќи во секој дел од процесот, но не престана да го постигнуваше опозицискиот гол за центар како напред. Имајќи настап на над 100 натпревари за SO Caillolais, Кантона постави едра за клубот Оксер каде се надеваше дека ќе стане професионалец.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Рано кариерен живот

Кантона пристигна во Оксер како 16-годишник кој изгледаше секакво невино. Фудбалскиот блудник помина две години работејќи низ редовите, сè додека тој на крајот го направи своето професионално деби за време на победата во лига 4-0 над Нанси.

Портрет на Ерик Кантона од професионална страна Оксер.
Портрет на Ерик Кантона од професионална страна Оксер. Кредит на слика: Телеграф.

После тоа, кариерата на Кантона беше ставена во мирување во годината 1984 за да му се овозможи да претрпи задолжителна национална служба, по што беше позајмен во „Мартигјус“. Иако сите започнаа добро за Кантона во „Мартигјус“, „крајот добро“ беше фраза која сè уште не беше кована за следните 7 години од неговата кариера.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Патот до слава приказна

Тогаш на „Мартигјус“ го направи првиот професионален темпераментен настап кога го удри соиграчот Бруно Мартини во лице. Следната година (1988) тој отиде сите кунгфу во решавањето на играчот на Нант, Мишел Дер Закаријан.

Серија казни и суспензии кои беа иницирани за спречување на Кантона на неговите ексцеси, не успеаја да дадат посакувани резултати, бидејќи тој беше вовлечен во повеќе дисциплински случаи во Марсеј, Бордо, Монпелје и Ним, каде го најави своето прво пензионирање од фудбалот во 1991.

Ерик Кантона беше вовлечен во дисциплински случаи за подобар дел од неговата кариера.
Ерик Кантона беше вовлечен во дисциплински случаи за подобар дел од неговата кариера. Кредит на слика: Pinterest.
Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Стани за слава приказна

Дејствувајќи по совет на неговиот близок пријател и најголем обожавател - Мишел Платини, Кантона направи кам-бек на фудбалот во Шефилд во средата каде имаше краток погодок. Потоа, тој помина неколку месеци во Лидс Јунајтед и му помогна на клубот да ја освои титулата во Премиер Лигата.

Големата пауза на Кантона не помина многу подоцна во 1993 кога му помогна на Манчестер Јунајтед да ја освои својата прва титула во лигата во 26 години. Со подвигот, Кантона стана првиот играч кој ја освои Премиерлигашката титула со различни тимови во последователни сезони.

Ерик Кантона му помогна на Манчестер Јунајтед да ја освои титулата во Премиерлигата во 1993.
Ерик Кантона му помогна на Манчестер Јунајтед да ја освои титулата во Премиерлигата во 1993. Кредит на слика: Телеграф.

Брзо напред до денес, Кантона ја искористи својата трговија во индустријата за забава како актер. Неговата прва актерска свирка дојде по суспензијата 1995 од фудбалот за време на кој играше улога на рагбист во францускиот комедија филм „Le bonheur est dans le pré“. Оттогаш глумеше во бројни филмови, а најновиот е „Улис и Мона“. Останатото, како што велат, е историја.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Факти за живот на врска

Далеку од комплексноста на неговата фудбалска кариера, Кантона имаше брак без скандал со својата прва сопруга Изабел, која му роди две деца, Рафаел и Josephозефин пред да заминат на посебни начини во 2003.

Продолжувајќи понатаму, Кантона се запозна со актерката Рахида Бракни додека глумеше на сетот филмот L'Outremangeur. Тие започнале да се дружат не многу долго после и се венчале во 2007. Нивниот брак е благословен со син Емир.

Ерик Кантона со својата втора сопруга Рахида Бракни
Ерик Кантона со својата втора сопруга Рахида Бракни. Кредит на слика: Инстаграм.
Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Факти за семејниот живот

Во врска со семејниот живот на Кантона, тој е со потекло од семејно потекло на членови на 3. Ние нудиме фактички информации за непосредни и проширени членови на неговото семејство.

За таткото на Ерик Кантона: Алберт е тато на Кантона. Работел како психијатриска медицинска сестра за време на раниот живот на фудбалската легенда и станал аматерски сликар. Кантона му го одобрува на Алберт затоа што им наложува да го следат секогаш светот, да ја ценат нејзината убавина и да научат од трагедиите што му се случуваат.

Ерик Кантона со таткото Алберт
Ерик Кантона со неговиот татко Алберт. Кредит на слика: Инстаграм.

За мајката на Ерик Кантона: Елеоноре Раурич е мајка на Кантона. Таа помогна во одгледувањето на Кантона и неговите браќа и беше најголемо позитивно влијание во животот на Кантона. Таа му даде доверба што му е потребна за да се изрази и го мотивираше дека може да биде сè што тој го насочи своето срце.

За сестрите на Ерик Кантона: Кантона има само две браќа и сестри, еден постар брат, идентификуван како Jeanан Мари, како и помлад брат по име elоел. Jeanан работеше како спортски агент пред да се вклучи во филмски проекти, додека elоел имаше помалку славна фудбалска кариера пред тој исто така да влезе во глума.

Браќата на Ерик Кантона, Jeanан и оел
Браќата на Ерик Кантона Jeanан (лево) и elоел (десно). Кредит на слика: Твитер.

За роднините на Ерик Кантона: Мајките баби и дедовци на Кантона биле Педро Раурич и Франческа Фарнос додека неговиот дедо и баба биле Josephозеф Кантона и Лусиен Терез Фагла, соодветно. Кантона има чичковци и тетки кои допрва треба да се идентификуваат, ниту пак се познати неговите внуки, внуци и братучеди за време на пишувањето.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Факти за личен живот

Наспроти широките шпекулации, Кантона нема проблем со став, туку личност со која многумина не можат да се справат. Неговата личност покажува карактеристики на хороскопски знаци Близнаци како брза духовитост и чувствителност.

Уште повеќе, тој е емоционално во склад, имагинативен и отворен за откривање детали за неговиот личен и приватен живот. Неговите интереси и хоби вклучуваат играње фудбал на плажа, глума, пишување и поминување на време со семејството и пријателите.

Ерик Кантона сака да игра фудбал на плажа.
Ерик Кантона сака да игра фудбал на плажа. Кредит на слика: Pinterest.
Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Факти за животен стил

Дали знаете дека Катона има проценета нето-вредност од над 25 милиони долари за време на пишувањето? Актерот на фудбалската кума ги постави темелите на своето богатство како играч пред целосно да се вклучи во забавата.

Ерик Кантона е една од неколкуте фудбалски легенди кои го направија голем по повторувањето.
Ерик Кантона е една од неколкуте фудбалски легенди кои го направија голем по пензионирањето. Кредит на слика: Експрес.

Средствата што сведочат за огромното богатство на легендата и даваат мандат на неговата шема на трошење вклучуваат неговата куќа m 2m во модерната област Фонтенај-сос-Боис во Париз. Иако не се знае многу за колекцијата на автомобили Кантона, се верува дека тој има огромна облека за класични возења кои го пренесуваат неговото чувство за стил.

Приказна за детството на Ерик Кантона плус нераскажана биографија - Неостварени факти

Ви благодариме што прочитавте до оваа фаза. Еве, ние ви даваме помалку познати факти кои никогаш не сте ги знаеле за Ерик Кантона.

Религија: Кантона допрва експресно ќе ја извести својата религиозна припадност. Ниту се знае дека е атеист. Како и да е, тој е религиозен со други супер квалитети како креативност, застапување и враќање.

Пушење и пиење: Тој се дава на пушење на и надвор од екранот, како и пие одговорно. Блиските студии за неговите форми на пушење откриваат дека тој се држи до цигари од цигари, како против канабис и други рекреативни инхаланси.

Ерик Кантона пуши и пие одговорно
Ерик Кантона пуши и пие одговорно. Кредит на слика: Прашка и Pinterest.

Тетоважи: Легендата припаѓа на старата култура на фудбалери кои немаат тетоважи за време на пишувањето. Ниту, пак, шансите се за него да добива уметност во телото, бидејќи тој одамна го мина својот премиер.

Значење на името: Дали знаете дека името Ерик значи „Еден“ или „Владетел“, додека „Кантона“ е име со француско потекло што значи „Благодарам“. Покрај тоа, тој беше прекар наречен „Кралот“ за својата фудбалска моќ во Англија.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Ерик Кантона плус Недолгарни факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Оставете Одговор

Зачленете се
Известување за