Патсон Дака Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Патсон Дака Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Нашата биографија на Патсон Дака ви кажува Факти за неговата приказна за детството, раниот живот, родителите (Натали и Josephозефин), семејството, сопругата (Грејс Чилуфија). Уште повеќе, браќа и сестри на Патсон Дака, начин на живот, личен живот и нето вредност, итн.

Накратко, ова Био содржи целосна историја на замбиска ianвезда, некогаш етикетирана како најомразениот фудбалер во неговата земја. Оваа приказна за фудбалерот ја започнуваме од детските денови, сè до кога тој се прослави - во прекрасната игра.

За да го разгори вашиот автобиографски вкус за привлечната природа на биографијата на Патсон Дака, Lifebogger смета дека е соодветно да ви го претстави неговото детство во Галеријата за успех. Почитуван читател, Еве резиме галерија од животот и патувањето на фудбалот на Патсон.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Биографија на Патсон Дака - од деновите на детството до кога се прослави.
Биографија на Патсон Дака - од деновите на детството до кога се прослави.

Можеби, јас и ти знаеме за неговата брзина и агилност. Всушност, забрзувањето на Дака може да биде смртоносно на кратки растојанија, особено кога ќе ги пробие минувачите со благодат и во неговите долги чекори.

И покрај признанието за неговото име, Lifebogger сфаќа дека само неколку fansубители на фудбалот прочитале концизно парче од неговата Биографија. Поради оваа причина, ние го подготвивме за вас. Сега, без да го трошите вашето време, да започнеме. 

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството N'Golo Kante Плус Untold Биографија факти

Приказна за детството на Патсон Дака:

За enthusубителите на биографијата, тој го носи прекарот - Папа. Патсон Дака е роден на 9-ти ден во октомври 1998 година од неговиот татко Натали Дака и мајка Josephозефина Дака во Кафуе, град во провинцијата Лусака, Замбија, јужна Африка.

Чудото за фудбал од Замбија дојде на светот како едно меѓу децата родени во заедницата меѓу неговите родители. Идеално, животот на Дака започнува со будење секој ден и паѓање во lovingубов кон оваа жена подолу. Таа не е друга освен неговата мајка, Josephозефина.

Запознајте еден од родителите на Патсон Дака - неговата мајка Josephозефина Дака.
Запознајте еден од родителите на Патсон Дака - неговата мајка Josephозефина Дака.

Денови на растење:

Раното детство беше „критичен период“ за него бидејќи имаше неколку настани што ја одредија неговата судбина. Назад во деновите, Патсон Дака беше вакво дете кое беше многу фокусирано и силно по природа.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

На сликата подолу е студија на случај. Тој беше само уникатно момче, кое тешко се меша, но му е лесно да лета од училишниот дрес - во подготвеност за фудбал после училиште.

Малиот Патсон Дака. Една од неговите најрани фотографии од детството.
Малиот Патсон Дака. Една од неговите најрани фотографии од детството.

Како дете, момчето беше осудено да сака фудбал - токму Ливерпул. Всушност, еден од родителите на Патсон Дака (неговиот татко) беше голем фан на Премиер лигата во Баркли. За среќа, тоа беше тато, Натали кој го убеди неговиот син да го сака Ливерпул. 

Тогаш, централата во Англија имаше големи starsвезди со африканско потекло како што се; Ригоберт песна, Ел Хаџи Диуф и Djибрил Сисе. Овие луѓе станаа големи мотиватори за Патсон, неговиот татко (Нататали) и многу manyубители на африканскиот фудбал.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството на Крис Вуд Плус Унтолд факти за биографија
Како дете, Пастон Дака и неговото семејство го поддржуваа Ливерпул благодарение на овие африкански везди.
Како дете, Патсон Дака и неговото семејство го поддржаа Ливерпул благодарение на овие африкански везди.

Потекло на семејството Патсон Дака:

Според истражувањето од неговата татковина, неговото домаќинство спаѓа во средната класа. Ова го засновавме на социо-економската хиерархија на Замбијан за нејзиното население со среден приход.

Уште повеќе, Speedstar потекнува и од семејство на Фудбалски фудбал. Таткото на Патсон Дака, Натали беше поранешен фудбалер кој го одржуваше своето семејство со пристоен приход од играта.

За жал, сиромашниот татко почина кога неговите деца (вклучувајќи го и Патсон) беа млади. Всушност, смртта на Натали се случила во време кога неговиот скапоцен син му бил најпотребен.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џејмс Меддисон за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Причина за смртта на таткото:

Додека растеше во Кафуе (град од Замбија), Патсон Дака трагично го загуби својот татко. Оваа несреќна семејна загуба се случи откако човекот имаше кобна несреќа. 

Пред неговата смрт, Натали играше за itвездите на азот. Ова е локален фудбалски клуб кој се наоѓа во родниот град на неговото семејство Кафуе.

За волја на вистината, поминувањето на таткото на Патсон Дака остави празнина што никогаш не може да се пополни.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хари Маџер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

До денес, професионалецот од Замбија и должи сè на својата мајка. Таа е жена која се обиде да управува со саемите на неговото семејство по смртта на нејзиниот сопруг.

На сликата подолу, Josephозефина Дака ја презеде улогата на двајцата родители (тато и мама) на нејзините деца.

Пастон Дака и неговите браќа и сестри имаат толку среќа да имаат мајка во Josephозефин. Таа им значи цел свет.
Патсон Дака и неговите браќа и сестри имаат толку среќа да имаат мајка во Josephозефин. Таа им значи цел свет.

Супер мама, Josephозефин е сакана за кого е и за сè што ја сочинува. Всушност, ова значи роденденот на Мумијата за семејството на Патсон Дака. Тоа е видео од колосална мајчинска убов.

Потекло на семејството Патсон Дака:

Потврдено е дека напаѓачот на Лестер Сити има замбиска националност. Копајќи се во неговите корени на предците, семејството на Патсон Дака потекнува од Кафуе, град во провинцијата Лусака во Замбија.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ријад Mahrez приказна за детството Плус Неоптоварени биографија факти

Покрај својот прекрасен индустриски имот, Кафуе е познат по тоа што е дом на азотни хемикалии во Замбија, каде што се прават земјоделски ѓубрива.

Повторно, таму каде што живееја родителите на Патсон Дака (нивниот роден град - Кафуе) е оддалечено 49.8 километри од Лусака (главниот град на Замбија).

Оваа мапа го објаснува потеклото на семејството Патсон Дака.
Оваа мапа го објаснува потеклото на семејството Патсон Дака.

Како што потсетивме претходно, Таткото на Патсон Дака пред неговата смрт играше фудбал со Азотните arsвезди на Кафуе. Овој локален клуб е во сопственост на Азотни хемикалии на Замбија лимитидед.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хамза Чудхури за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Етничка припадност на Патсон Дака:

Лингва франката од Кафуе, каде што израснал фудбалерот, припаѓа на урбаната варијанта на јазикот џања (чева). Оваа јазика се користи за комуникација дури и помеѓу говорители на други јазици во Замбија.

Според истражувањето, родителите на Патсон Дака припаѓаат на замбиската етничка припадност Бемба. Ова е главниот домороден јазик на земјата, кој исто така функционира како јазична франка.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ајоше Перез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Всушност, околу 21% од Замбијците зборуваат бемба, проследено со јазикот тонга (13.6%).

Оваа мапа ја објаснува етничката припадност на Пастон Дака.
Оваа мапа ја објаснува етничката припадност на Патсон Дака.

Образование за Патсон Дака:

И покрај тоа што фудбалот беше во неговата крв, родителите на момчето се согласија на идејата нивниот син да оди на училиште на почетокот.

Почнувајќи од 7 до 14 година, Патсон Дака (на сликата подолу) посетуваше основно образование како што препорача владата на Замбија.

Денови на школување на Патсон Дака.
Денови на школување на Патсон Дака.

Приближувајќи се кон неговите тинејџерски години, идејата за напуштање на школувањето за фудбал на академијата започна да се втурнува длабоко во умот на момчето.

За тоа време, сè беше во потрагата да ги живее неговите семејни соништа - како да знаеше дека доаѓа смртта на неговиот татко.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хамза Чудхури за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Исполнувајќи ја желбата на неговиот син, неговиот лате татко (Натали Дака) презеде акција. Да потсетиме, таткото на Патсон (од тогаш) сè уште беше професионален фудбалер.

Однесувањето на неговиот син во фудбалска школа го означи почетокот на неверојатното патување и основа на момчето.

Биографија на Патсон Дака - Фудбалската приказна:

Набaliудувајќи дека неговото пензионирање е близу, апаратот Натали беше план што ќе гледа како неговиот син продолжува да ги живее своите соништа. Таткото на Патсон Дака го водеше неговиот син додека тој беше во помлади редови во Кафуе Селтик.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Бен Чилвел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Еден благословен ден, за време на состанок на натпревар во живо, Нататали многу зборуваше за неговиот син со Ли Кавану Кафуе. Овој човек е директор за фудбал на Кафуе Селтикс. Со зборови на Ли Кавану;

Неговиот татко прво го донесе на натпревар од лигата за да го гледа. Го познавав неговиот татко затоа што и самиот беше добар играч.

Патсон во тоа време имаше 12 години, а неговиот татко се фалеше со него, велејќи ми дека еден ден ќе се шокирам кога ќе го видам неговиот син како прави големи работи.

Јас се насмевнав и го избришав, бидејќи чувствував дека тоа е една од оние работи што ќе ги каже гордиот татко.

Ова се зборовите на директорот на Кафуе Селтикс, Ли Кавану - човек кој направи револуција во замбискиот фудбал.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Може да го видите Шефот на фудбалот тука со Патсон Дака - во времето кога се случија пророштвата на Натали (неговиот татко).

Ли Кавану, (лево), со Дака (десно). Во тоа време, таткото на Патсон доцнеше.
Ли Кавану, (лево), со Дака (десно). Во тоа време, таткото на Патсон доцнеше.

Пред оваа слика, директорот на Селтик никогаш не го видел Дака некое време сè додека не се одиграл натпревар за Лига за Кафуе ФК, кога момчето било на возраст од 14 години. По наб obserудувањето на неговата игра, директорот рече;

Го видов ова остро дете; многу мал и слаб. Тој шутираше со левата нога и десно особено од надвор од шеснаесетникот.

Тој ден, го прашав неговиот тренер: 'Кое е ова мало дете?' Тој рече дека тоа е син на доцниот Натали.

Веднаш, го поврзав со она што ми го кажа поранешниот фудбалер - неговиот татко - години порано.

За жал, во тоа време, таткото на Патсон Дака веќе почина. Тоа беше голема загуба за неговиот сиромашен син, момче кое гледаше на својот татко за инспирација.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џејмс Меддисон за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Од тој момент на сеќавање, директорот на Кафуе Селтикс, Ли Кавану, ја презеде позицијата на вториот татко на момчето.

Патсон Дака Био - Приказна за патот до славата:

Благодарение на успешното матурирање на академијата, младиот човек започна да игра за првиот тим на Кафуе Селтик на 15-годишна возраст. Ова беше три години откако изгуби еден од неговите родители.

Една година подоцна, Патсон беше позајмен на Нчанга Ренџерс, фудбалски клуб од Замбија, со седиште во регионот на рударството на бакар во земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хари Маџер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Благодарение на големиот скок во кариерата, момчето му помогна на неговиот тим да ја освои Супер лигата на Замбија во 2014 година и Младиот играч на годината во клубот.

Тоа му донесе на Патсон Дака нов трансфер преку заем. Овој пат, тој отиде во Пауер Динамос - врвен клуб кој игра во Замбиската Супер лига.

Притисокот од навивачите:

За волја на вистината, момчето никогаш немаше непречено рано стартување со клубот. Ова беше поради огромниот притисок од нивните домашни навивачи.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството на Крис Вуд Плус Унтолд факти за биографија

Пауер Динамос ФК беше немилосрден клуб, чии навивачи пристапуваат без глупости кон нивните промашувачи. Повторно, овие груби навивачи го исвиркаа Патсон Дака затоа што момчето се мачеше да постигне гол.

Ги гледате овие fansубители на фудбалот?… Тие не се многу луѓе фудбалери се пошегува со. Да, тие се навивачи, НО можат да завршат со слаб перформанс фудбалер кога ќе се обединат и скандираат заедно - како што е забележано на ова видео.

Спасувањето:

Потребни беа напорите на директорот на Кафуе Селтикс, Ли Кавану да го одбрани сиромашниот Патсон, кој, оттогаш, започна да игра за јуниорската репрезентација на земјата. Ли еднаш рече;

И покрај тоа што беше само млад, Патсон стигна до точка каде што целата земја го исвиркуваше.

Јас тогаш работев во Замбија, како извршен член.

Многу луѓе мислеа дека јас сум тој што го турка момчето во националниот тим за јуниори и јас тогаш ќе го сторам тоа на сениорскиот тим.

Омраза кон Патсон, проширено:

Патсон, всушност, дебитираше за својата репрезентација на млада возраст од 16 и пол години. За тоа време, замбискиот тренер го играше на квалификациите на Африканскиот куп на нации како осамен напаѓач.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

За жал, Патсон Дака никогаш не постигна гол, а тоа ги натера Zубителите на замбискиот фудбал да се налутат и да се разочараат од него. Нивната омраза кон него се зголеми, и навистина беше време кога се обидуваше напаѓачот.

Во одреден момент, фудбалските власти на Замбија почувствуваа дека можат да го загубат затоа што целата земја беше против Патсон Дака. За чудо, тренерот на момчето постојано го собираше - сето тоа благодарение на неговата напорна работа и неспоредливата понизност.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Биографија на Патсон Дака - Успешна приказна:

Во Пауер Динамос, тој подоцна ги шокираше навивачите завршувајќи како најдобар стрелец во лигата во следната сезона. Во овој момент, навивачите ги држеа усните во длабок шок.

Изненадувачки, сите што го мразеа и исвиркуваа Патсон Дака, веднаш се извинија и побараа прошка. Еве видео за тоа како Патсон Дака одговори на своите критичари - оние навивачи кои му беа напорни.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ајоше Перез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Со еден прст, сè се смени за Дака. За многумина што го познаваа дома, се чинеше дека неговиот покоен тато влегол во него.

Суровоста во темпото, брзината, моќта, одличниот став и вистинскиот глад за успех се случи низ целиот Патсон таа година - 2016 година.

Како награда за неговите прекрасни голови, Патсон му помогна на Пауер Динамос да ја освои својата прва чест - Добротворниот штит.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството на Крис Вуд Плус Унтолд факти за биографија
Прослава на добротворниот фонд на Патсон Дака со неговиот тим.
Прослава на добротворниот фонд на Патсон Дака со неговиот тим.

Секој потег што Дака го направи за да му помогне на Пауер Динамос да го освои штитот ги надмина очекувањата на сите. Годината 2016 година исто така го виде Патсон Дака повикан од неговата земја на натпревар кој конечно ги отвори вратите кон Европа.

Сето тоа благодарение на неговата брилијантност, момчето и помогна на Замбија да го освои Купот COSAFA U2016 20 од своите домаќини - Јужна Африка. Што се однесува до африканскиот младински фудбал, таа победа беше огромно засилување за угледот на земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Бен Чилвел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Победата на Купот КОСАФА У20 ги отвори европските врати за младиот.
Победата на Купот КОСАФА У20 ги отвори европските врати за младиот.

Како додаток на оваа победа, Патсон Дака исто така ја освои наградата за млад играч на годината во Суперлигата Замбија во 2016 година. Наградата дојде од замбиските фудбалски власти.

на Фредерик Кануте - Патсон Дака Партнерство:

Набудувајќи дека тој го привлекува европското внимание, поранешниот напаѓач на Тотенхем Хотспур, Вест Хем и Севиillaа го зедоа Дака под своите крилја - како менаџер.

Ова се случи откако момчето и помогна на Замбија да го подигне Купот COSAFA U2016 20 година. Всушност, тој турнир му даде материјал на Фред да го продаде Патсон на европските клубови.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

За тоа време, многу врвни европски клубови почнаа да го забележуваат и бркаат по неговиот потпис.

Отпрвин, француските страни - Лил и Лион - покажаа одреден интерес. Тие ги испратија своите извидници да го гледаат и исто така да се сретнат со семејството на Патсон Дака за одобрување на трансферот на нивниот син.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хари Маџер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Меѓу овие клубови, токму австрискиот Ред Бул Салцбург се подготви да направи потег за ambвездата на Замбија.

Австрискиот клуб го зеде Дака на шест месеци и го испрати во нивниот близок фидер-клуб ФК Лиферинг (преку заем) за понатамошен развој.

Успех на Светскиот куп во Африка до 20 години:

Всушност, разликата во Патсон во времето кога беше во Лиферинг беше толку неверојатна.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството N'Golo Kante Плус Untold Биографија факти

По импресивниот перформанс со Пауер Динамос, момчето се повика да ја претставува својата земја на Африканскиот куп на нации до 20 години.

Патсон не разочара. Тој не и помогна само на својата земја да го освои турнирот. Тој ја донесе вреќата за најдобар играч во Африка Куп до 20 години и за најдобра XI награда.

Со ова дополнително признание, замбискиот младинец се истакна од останатите соиграчи.

Патсон Дака Успех во Светскиот куп Африка до 20 години.
Патсон Дака Успех во Светскиот куп Африка до 20 години.

Освојувањето на Африка Купот на нации до 20 години му донесе на Патсон Дака огромно глобално признание и во африканскиот и во светскиот фудбал.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ријад Mahrez приказна за детството Плус Неоптоварени биографија факти

На радост на неговите родители, членови на семејството, роднини и пријатели, младата Chвезда на Чиполополо ги победи сите оние кои му застанаа на патот да ја освојат наградата од неговите соништа.

Не е ништо друго освен престижната награда за младински играчи на годината во CAF 2017 година. Тие му подарија подарок од 15,000 XNUMX Квача од МТН - спонзор на фудбалот.

Пастон Дака кој го држи младинскиот играч на годината во CAF.
Патсон Дака, кој го држи младинскиот играч на годината во ЦАФ.

За Патсон беше остварен сон Самуел Ето предавајќи му го младинскиот играч на годината во CAF.

Од тој момент, тој се впуштил во вербата дека ќе биде следниот Самуел Ето од Африка.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џејмс Меддисон за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Средба со брат од Африка:

Во времето кога Дака се врати од тој турнир во Австрија, сите можеа да ја видат разликата; неговата фигура, начинот на игра, итн.

Набудувајќи ги овие атрибути, Ред Бул Салцбург беше принуден да го повика Патсон Дака од позајмицата во Лиферинг - нивниот сестрински клуб.

За среќа, по незгодните први шест месеци сам во Европа, Дака пречека брат од Замбија - неговиот роднина кој му се придружи од Африка.

Неговиот репрезентативен соиграч и близок пријател Енок Мвепу беше потпишан од Салцбург од Кафуе Селтик летото 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хамза Чудхури за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Енок Мвепу и Патсон Дака се како браќа. Судбината ги обедини и двајцата во Ред Бул Салцбург.
Енок Мвепу и Патсон Дака се како браќа. Судбината ги обедини и двајцата во Ред Бул Салцбург.

Двајцата се како членови на семејството родени од исти родители. Соединувањето во Салцбург беше остварување на сонот и посебен момент за нив. Патсон еднаш зборуваше за нивното обединување велејќи;

Тогаш, се сеќавам дека порано се охрабрувавме за нашата надеж, да играме во Премиер лигата.

Ова е само фаза во достигнување на нашите соништа. Се согласивме да станеме следниот Самуел Ето и Јаја Туре.

Таа прва сезона, сè беше поинаку за момчињата - храната, времето и што е најважно, фактот дека навистина им недостасуваа семејството.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џејмс Меддисон за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Навистина, беше тешко, но Патсон и Енок си рекоа дека мора да се прилагодат и никогаш да не се предаваат. Всушност, вети дека никогаш нема да се врати назад во Замбија на фудбал, освен да ги посетува нивните семејства.

Друг мотивирачки фактор за нивниот успех беше трагичниот пораз на еден од нивните младински соиграчи од Замбија до 17 години, Калале. Тој остана делумно парализиран од автобуска несреќа и на крајот почина од пневмонија. Патсон и Енок ветија дека ќе станат успешни - сето тоа за Калале.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хамза Чудхури за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Европската слава:

Прво, головите постигнати од замбискиот фудбалер му помогнаа на РБ Салцбург да ја освои младинската лига на УЕФА.

Следната фаза на успехот на Патсон Дака со австрискиот клуб се случи кога тој имаше страшно партнерство со норвешката машина за гол - Ерлинг Халанд. Нивното штрајкувачко партнерство донесе многу голови.

Партнерството на Патсон Дака и Ерлинг Халанд произведе многу моменти за гол.
Партнерството на Патсон Дака и Ерлинг Халанд произведе многу моменти за гол.

Околу 2019 година, РБ Салцбург се согласи на договор за трансфер за продажба на нивните најскапоцени starsвезди - како нив Takumi Minamino (до Ливерпул) и Ерлинг Халанд (до Дортмунд). За среќа, Патсон Дака се прилагоди на животот без Халанд.

Сфаќајќи дека ги загубија обете starsвезди, австрискиот клуб додели нови договори на Патсон Дака, двајца негови колеги - Секу Кошта и Енок Мвепу. Салцбург го стори тоа - од страв - да ги изгуби своите најдобри starsвезди.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството на Крис Вуд Плус Унтолд факти за биографија

Рекорд на голот:

Со нов договор дојде до поголем притисок за испорака на стоката. Наместо да се распадне, Патсон Дака одеше од сила на сила. Дали сте свесни?… Неговиот вкупен резултат (за две сезони) достигна огромни 61 гол. Тој е дел од видео докази.

Со овој перформанс, тој му даде на Ред Бул Салцбург нешто што ќе го паметат со децении. Тоа е негов трет Куп на Австрија и негова и четврта последователна лигашка титула.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ријад Mahrez приказна за детството Плус Неоптоварени биографија факти

Освен што беше најдобар стрелец во австриската Бундес лига, Патсон Дака ја освои и наградата за австриски бундеслигаш во сезоната - (2020-2021).

Успешна приказна на Патсон Дака со Ред Бул Салцбург.
Успешна приказна на Патсон Дака со Ред Бул Салцбург.

Избор помеѓу Ливерпул или Лестер:

Откако го зацементираше своето наследство во Австрија, Патсон Дака смета дека е време да се соочи со поголем предизвик. Неговиот сакан Ливерпул прв контактираше со него - како замена за било кој Sadio Mane Мохамед Салах.

И покрај неговата силна верност кон црвената половина на Мерсисајд, Патсон Дака реши да избере Брендан Роџерс Град Лестер. Интелигентниот фудбалер не го занемари фактот дека неговото семејство го поддржува Ливерпул - исто така клуб на неговиот покоен тато.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ајоше Перез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Што се однесува до одбраната на неговата одлука да го избере Лестер, starвездата на Чиполополо за медиумите изјави;

Колку и да го сакам Ливерпул, верувам дека Лестер беше совршен избор за мене.

Сите знаеме дека Брендан Роџерс е добар човек-менаџер кој сака да развива таленти и да гради играчи.

Навистина, со тренер како Брендан, нема ограничување во тоа што би го извадил од Патсон. Ова е очигледно кај имиња како; Весли Фофана, плус Нигеријците - Kelechi Ihenacho Вилфрид Ндиди. Вторите се пријатели кои ќе му помогнат да се смести во неговиот нов дом.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството N'Golo Kante Плус Untold Биографија факти

Оптимизам со Лестер:

Со такви како Патсон Дака и Boubakary Soumare исполнувајќи го својот животен сон за пласман во Премиер лигата, сигурни сме во една работа. Дека Лестер ќе стане подобар конкурент за најдобрите четири места во Лигата на шампионите на УЕФА.

Без сомнение, ова е навистина крај од бајките. Дека човек, некогаш исвиркан, од неговите фанови и сметан за најомразениот фудбалер во Замбија, сега стана национално богатство.

Всушност, Патсон Дака е многу сакан - исто како и начинот на кој луѓето во Бангладеш ги сакаат своите Хамза Чудури.

Повторно, Патсон Дака се смета за најголем кандидат за натпреварување Џејми Варди (за неговата напаѓачка позиција). Многу веројатно, тој е човекот што може да ја принуди легендата на Англија да се повлече - во ниедно далечно време.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Патсон Дака против Jamејми Варди. Вториот конечно се среќава со неговиот вистински конкурент.
Патсон Дака против Jamејми Варди. Вториот конечно се среќава со неговиот вистински конкурент.

Кога беа интервјуирани, некои луѓе рекоа - нивното исвиркување и омраза кон Патсон Дака го направија тој што е денес. По внимателно размислување, решив да се согласам со тоа.

Омразата навистина го направи Патсон Дака посилен. Остатокот, како што велиме ние (Lifebogger), од биографијата на замбискиот фудбалер, е вечна историја.

Atsубовна приказна Патсон Дака - Супер девојка која заслужува да му биде сопруга:

Среќен е фудбалерот кој освои една од Лигите на Европа и потоа се врати во својот африкански дом (Замбија) за да и признае professубов на својата сограѓанка. Ова е storyубовната приказна на Патсон Дака и Грејс Чилуфија. Еве ги убовниците.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Грејс Чилуфија и Патсон Дака се наменети едни за други. Таа е најновиот WAG на Лестер.
Грејс Чилуфија и Патсон Дака се наменети едни за други. Таа е најновиот WAG на Лестер.

Девојката на Патсон Дака е жена со убавина и мозок. Според нејзината биографија на Инстаграм, таа е професионалец во јавното здравство, fitnessубител на фитнесот, деловна жена. Таа е сопственичка на модата на Грејс Перез, продавница за мода и убавина лоцирана во Лусака, Замбија.

Што е најважно, Грејс е жена според сопственото Божјо срце. Ова е причината зошто Патсон (кој е многу религиозен) ја сака. Исто така, неговата мајка (Josephозефина) и членовите на семејството ја одобруваат да биде негова сопруга.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хари Маџер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Исповедајќи ја својата Loveубов:

Патсон и Грејс се заедно од годините кога тој беше НИКОЈ во фудбалот. Поради оваа причина, замбискиот фудбалер никогаш не се плаши да признае дека е сопруга - како таа посебна личност што му носи толку многу радост на неговото срце.

На еден од родендените на Грејс, Патсон им даде на своите обожаватели да разберат колку ја сака. На она што изгледаше како фотографија пред свадбата меѓу нив, Дака ги направи овие романтични зборови;

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Бен Чилвел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Приказна за Патсон и Грејс.
Приказна за Патсон и Грејс.

Кралице моја, ми го правиш животот вреден за живеење

Секогаш ми носиш насмевка на лицето, а твојот допир ми покажува колку ме сакаш и се грижиш за мене.

Засекогаш, ќе бидеш моја кралица, пријателка и lубовник.

Дали Патсон Дака е оженет?

Судејќи според оваа фотографија подолу (направена во 2018 година) - во она што изгледа како венчална облека за паровите, некои замбиски обожаватели имаа став дека тие го врзале јазолот.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хари Маџер за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како и да е, едно е сигурно за овие две bубовни птици. Фактот дека и на двајцата loversубовници (Грејс и Патсон) им е судено да бидат заедно.

Личен живот на Патсон Дака:

Прво и основно, тој е добар пејач. Ако фудбалот не се одвиваше, Патсон веројатно ќе започнеше кариера во евангелско пеење. Погледнете го видеото од неговиот неверојатен глас.

Далеку од сè фудбал, тој е тип на кој му е лесно да воспостави рамнотежа помеѓу неговиот фудбал и времето да го поминува со својот overубовник и членовите на семејството.

Патсон сигурно знае како да ги фати радостите и урнебесноста на животот со Грејс - супер девојката која ја сврте сопругата.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството на Крис Вуд Плус Унтолд факти за биографија
Патсон и Грејс уживаат во заедничкиот живот на море. Тој е толку среќен човек !!
Патсон и Грејс уживаат во заедничкиот живот на море. Тој е толку среќен човек !!

Назад во деновите, без разлика дали е Ден на вineубените, датум вечер, или само уште една нормална среда, Патсон оди на вечера. Тој ја почестува Грејс со вкусни и романтични јадења. Го гледаш ова момче? Тој навистина е совршен материјал за сопруг.

Со Патсон Дака, на уживањето навистина нема крај.
Со Патсон Дака, на уживањето навистина нема крај.

Lивотен стил на Патсон Дака:

Замбиецот заработи пристојни пари во фудбалот. Подолу е фотографија од она што го сметаме за негови скромни почетоци. Деновите кога возеше како што се гледаше како користен автомобил Toyota Camry XLE од 2003 година.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Првиот автомобил на Патсон Дака. Тојота Камри XLE.
Првиот автомобил на Патсон Дака. Тојота Камри XLE.

Станувајќи мултимилионер, Патсон Дака сега оди со приватни авиони. Ти допрва ќе поседува еден таков Пол Pogba Нејмар. Не сме изненадени кога го забележавме фактот дека Патсон ја прочитал книгата за Дидие Дрогба.

Патсон Дака во приватен авион.
Патсон Дака во приватен авион.

Lивотен стил на одмор во дивиот свет:

Замбискиот напаѓач сака да ги троши своите пари за да ги посети Лавовите. Патсон и Грејс го претпочитаат африканското сафари искуство за разлика од другите дестинации на континенталниот див свет.

За овие двајца, соодветен одмор не е комплетен без да го имаат омилениот Lion Walk. Додека беа на одредена прошетка, Патсон и Грејс го направија незамисливото - ДА ЈА ОСТАВУВААТ ОПАШОТ НА ЛАВОТ. 

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Бен Чилвел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Како сопруга, Грејс треба да ги извршува своите должности со тоа што ќе му каже на својот човек да не оди на ваков вид одмор. Многу е опасно.
Како сопруга, Грејс треба да ги извршува своите должности со тоа што ќе му каже на својот човек да не оди на ваков вид одмор. Многу е опасно.

Семеен живот на Патсон Дака:

За Speedstar, неговата закана останува тест за слобода и рано небо. Членови на неговото домаќинство се луѓе кои ги знаат неговите недостатоци, но сепак го сакаат. Да не заборавам, семејството на Патсон Дака беше тука за него кога навивачите го исвиркаа. Овде ќе ви кажеме повеќе за нив.

За мајката Патсон Дака:

Ние ја етикетираме како оној кој му дал живот и сега му нудиме совет, поддршка (особено во отсуство на неговиот татко). Исто така, многу причини да се биде успешен.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Хамза Чудхури за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Josephозефин Дака е силна и интелигентна жена која жртвуваше сè за да покаже loveубов кон сите свои деца. За среќа, таа сега ги користи придобивките од нејзиниот труд - како што е забележано подолу.

На сликата подолу, Josephозефина Дака не можеше да ги задржи солзите во моментот кога нејзиниот син и купи џип за роденденски подарок. Откако им покажа на своите обожаватели што им купи на мајка си, Патсон го рече следново;

Патсон и купи на својата мајка, џип автомобил на нејзиниот роденден.
Патсон и купи на својата мајка, џип автомобил на нејзиниот роденден.

Мамо, ти си причината што сум тоа што сум денес. Yнашите молитви и учења ми помогнаа да станам подобра личност. Тоа ме натера да стигнам до сега во животот.

Не можам да успеам да ти отплатам, но ќе дадам се од себе за да не жалам што имаш син како мене.

Eозефин ран подарок за автомобил:

Ова не е првпат мајката на Патсон Дака да ужива во подарок за автомобил од нејзиниот син носител на храна. Во септември 2017 година, девет месеци откако се пресели во Австрија, замбискиот фудбалер купи за својата мајка прилично користен автомобил Тојота Аксио.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Ова беше првиот подарок за автомобил на sonозефин од нејзиниот син.
Ова беше првиот подарок за автомобилот на Josephозефин од нејзиниот син.

За таткото Патсон Дака:

За жал, Натали Дака (со благословено сеќавање) кој беше пионер во кариерата на неговиот син - не е околу да ужива во успехот на неговиот син. Освен што ги постави темелите на кариерата на Патсон, Натали генетски го благослови својот син со брзина.

Истражувањата велат дека покојниот татко на Патсон Дака бил брз крилен напаѓач кој пред својата смрт уживал во добра кариера со Nвездите на азот во замбиската лига. За жал, Натали не почина на старост, но кога беше уште мал.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Приказна за детството N'Golo Kante Плус Untold Биографија факти

За браќата и сестрите Патсон Дака:

На сликата од ноември 2015 година, која открива дека тој е навивач на Барса, замбискиот фудбалер го откри идентитетот на неговите сестри.

По интензивно истражување, забележуваме дека има малку документација во врска со постоењето на брат. Под импликација, веројатно е дека Патсон е единствениот син на неговите родители.

Исто така, да забележам, тој е веќе чичко на првите од децата на нејзината сестра. Патсон еднаш им ја покажа Андреа на своите фанови - убавото дете на својот сакан брат или сестра.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Џејмс Меддисон за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Андреа веќе ги сака камерите на оваа возраст. Тоа е совршено чувство да се има славен чичко.
Андреа веќе ги сака камерите на оваа возраст. Тоа е совршено чувство да се има славен чичко.

Патсон Дака нераскажани факти:

Патувајќи со нас во текот на неговата животна приказна, ќе го искористиме овој заклучен дел за да откриеме повеќе вистини за Пејси Страјкер. Без многу врева, да започнеме.

Факт # 1 - Споредување на платата на Лестер Сити од Патсон Дака со онаа на просечниот граѓанин на Замбија:

Според Пајскале, обичниот граѓанин на Лусака (главниот град на Замбија) заработува околу 38,000 41 ЗМК годишно. Оттука, ќе требаше XNUMX години за просечен граѓанин на Замбија да ја направи неделната плата на Патсон Дака со Лестер.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ајоше Перез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Бидејќи започнавте да го гледате Патсон ДакаБио, ова е она што го заработи со Лисиците.

0 замбиски квава (ЗМК)
ТЕНАРИ / ЗАБАВИПатсон Дака Плата на Лестер Сити во Замбија Квача (ЗМК)
Годишно:81,200,688 Замбија Квача (ЗМК)
Месечно:6,766,724 Замбија Квача (ЗМК)
Неделно:1,559,153 Замбија Квача (ЗМК)
Дневно:222,736 Замбија Квача (ЗМК)
На час:9,280 Замбија Квача (ЗМК)
На минута:154 Замбија Квача (ЗМК)
Секоја секунда:2.5 Замбија Квача (ЗМК)
ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Бен Чилвел за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Факт # 2 - Профил на ФИФА:

За споредба, Патсон Дака е многу сличен Виктор Осимен. Тој е идеален човек за купување ако барате комплетен напаѓач (во режим на кариера во ФИФА). Особено оној со милост, пристојна висина, добра завршна обработка и способности за заглавување. Еве доказ (статистика од 2021 година)

Факт # 3 - Религија на Патсон Дака:

Замбискиот напаѓач е посветен христијанин кој нема проблем да зборува за својата вера и исто така да ја покажува пред јавноста.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Јаник Вестергард Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како начин да ја објави својата loveубов кон својот Спасител, тој ги става зборовите # НаправетеЈесусВашата цел на крајот од сите негови објави на Инстаграм. Еве доказ за тоа. Овој пост дојде по една од рутините за тренингот на Патсон Дака.

Резиме на биографијата:

Табелата подолу открива концизни информации за Патсон Дака. Willе ви помогне да прелистате преку неговиот профил за да добиете брзи и реномирани информации.

ПРАШАА ЗА ВИКИБИОГРАФИЈА ОДГОВОРИ
Целосно име:Патсон дака
Податоци за раѓање:9 октомври 1998 година
Место на раѓање:Кафуе, Замбија
Години:Стари 22 години и 11 месеци.
Националност:Замбија
Родители:Натали Дака (татко) и Josephозефина Дака (мајка)
Девојка / сопруга / overубовник:Благодатта Чилуфија
Религија:Христијанството
Висина:1.85 метри или 6 стапки 1 инчи
Хороскопски знак:Libra
Агент:12 Управување
Нето вредност:2.5 милиони фунти (2021 статистика)
Образованието:Кафуе Селтик (фудбал)
спонзор:Најк
ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Ајоше Перез за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Заклучок:

За fansубителите на фудбалот во Замбија, англиската Премиер лига на Велика Британија е крал. Сигурно е дека еден од нивните сопствени - брат и син (Патсон Дака) - сигурно ќе ја направи горда неговата земја и цела Африка. Судбината го донесе во Лестер како што се случи во вистинско време.

Биографијата на Патсон Дака е за сите трпеливост и истрајност. Замбискиот напаѓач применуваше многу толеранција и издржливост за време на тешките ситуации низ кои поминуваше во младоста. Тој се трудеше да ја постигне својата цел - што сега го привлекува во Англија.

ПРОЧИТАЈТЕ ЦЕЛА ПРИКАЗНА:
Весли Фофана Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Од Lifeивотителот треба да ги цени родителите на Патсон Дака, кои го научија на вредностите и му дадоа рана насока во животот.

Неговиот покоен татко (Натали Дака) засекогаш ќе остане запаметен по поставувањето на темелите на неговата кариера. Повеќе неговата мајка, Josephозефин, за одржувањето на семејството по смртта на нејзиниот сопруг.

Ви благодариме што потрошивте многу време на читање приказна за еден човек, сметан за иднината на африканскиот фудбал. На Lifebogger, ние се грижиме за правичност и точност при доставување приказни Африкански фудбалери.

Reachубезно обратете се до нас (преку коментар или контакт) ако забележите нешто што не изгледа како што треба во нашата Биографија за Патсон Дака. Во спротивно, можете да ставите коментар за тоа што мислите за Брзиот Замбијан Напред.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари