Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски менаџер кој е најпознат по прекарот „аншоа".

Нашата приказна за детството Масимилијано Алегри, Плус Неоптоварени факти за биографијата, ви донесуваат целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес. Анализата вклучува неговиот ран живот, семејно потекло, животна приказна пред слава, приказна за слава, врска и личен живот итн.

Видете исто така
Ернесто Валверде за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Да, секој знае дека тој е еден од најдобрите тренери во Серија А. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Масимилијано Алегри, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Масимилијано Алегри Приказна за детството - Почеток на животот и семејството:

Почнувајќи, Масимилијано Алегри е роден на 11th ден од август 1967 во градот Ливорно во Италија. Тој беше прв од две деца родени на неговата мајка, Карла Аллегри и неговиот татко Августо Алегри.

Видете исто така
Крис Вајлдер Приказна за детството Плус Untold Биографија факти
Мајката на Алегри, Карла. Кредити: Твитер.
Мајката на Алегри, Карла. Кредити: Твитер.

Младиот Алегри е израснат во областа Котето, во Ливорно, каде што израснал заедно со неговата помлада сестра Микела.

Растејќи во областа, Алегри беше спортско убител на дете, кој жонглираше со спортски интереси помеѓу коњските трки и фудбалот. Сепак, тој повеќе го привлекуваше трки со коњи, спорт во кој се в loveуби откако неговиот дедо го однесе на тркачка патека кога имал само 5 години.

Видете исто така
Приказна за детството Маурисио Покетино Плус Неоптоварени факти за биографијата
Интересот на Алегри за коњски трки започнал кога тој имал 5 години. Кредити: Нивниот свет.
Интересот на Алегри за коњски трки започнал кога тој имал 5 години.

Младиот остана страстен за коњски трки и сето она што повлече, вклучително и поставување на облози што тој понекогаш ги освои или загуби. Алегри наскоро стана сопственик на коњи за да ја направи неговата страст за спортот целосна. Таков беше животот за среќното дете.

Масимилијано Алегри Детска приказна - Образование и градење кариера:

Страста на Алегри за коњско возење забележа огромен пад по присилното школување и тешкото родителство го постави на патот за градење кариера во фудбалот. Тинејџерот никогаш не сакал да учи и родителите да го принудуваат редовно да посетуваат часови додавале масло на неговата омраза.

Видете исто така
Ханси-Дитер Флик Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

"Маси, не можете да го прескокнете училиштето! Треба да ги земете овие испити! Треба да седите мирно и да научите за Наполеон! ". Потсетува на Алегри за обидот на неговиот родител да ја надмине неговата омраза кон школувањето.

Додека Алегри го трпеше присилното школување, сфати дека не треба да биде добар ученик, но може да помине добро во други напори и, исто така, може да стане администратор на училиштето.

Видете исто така
Јоахим Ниска детска приказна Плус Неразделени факти за биографијата

„Се сеќавам дека еден ден седев на час, а наставникот беше лут на мене за нешто, и јас го сфатив тоа. Се сеќавам дека си реков: „Не треба да бидам добар студент. Но, јас би можел да бидам добар директор '”. Тој мислеше.

Во исто светло, натпреварувачките фудбалски натпревари што ги играше како тинејџер за клубот во неговиот роден град Ливорно, ја потврди неговата аверзија кон следбениците и ги водат за водство.

Видете исто така
Унаи Емери детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

„Дури и кога бев на фудбалски терен како тинејџер, сакав да бидам учител. Имав неколку страствени дискусии со моите тренери, но тоа не беше за поголема минутажа или нешто слично. Тоа беше затоа што, дури и тогаш, сакав да го водам тимот на свој начин “. Тој се сеќава на играчите Трибјун.

Како тинејџер, Алегри (втор од десно во свиткана позиција) играше за неговиот роден клуб Ливорно и други тимови во пониските лиги. Кредити: Република.
Како тинејџер, Алегри (втор од десно во свиткана позиција) играше за неговиот роден клуб Ливорно и други тимови во пониските лиги.

Масимилијано Алегри Биографија за детството - ран живот во кариера:

На тренерот чудо испадна надвор од училиште, кога тој беше на возраст 16 да се фокусира на фудбалот. Тој ги поминал 8 години играјќи за првиот тим од италијански клубови, меѓу кои: Куоио Пели Јувентус, Ливорно, Пиза и Павија, пред да се приклучи на Пескара во 1991.

Видете исто така
Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола

Додека беше во Пескара, Алегри се воспостави како играч за врска и разви блиски односи со неговиот тренер, ментор turnedовани Галеоне. Вреди да се напомене дека Галеоне беше импресивен тренер чија менаџерска моќ го правеше „потрагата по контрола“ и тврдоглавиот Алегри со години скромен.

„Поминав седум години со него, Галеоне беше многу имагинативен и имаше иновативни концепти“ признава Алегри.

Пескара играше важна улога во развојот на Алегри како играч. Кредити: Скај Спорт.
Пескара играше важна улога во развојот на Алегри како играч.

Биографија на Масимилијано Алегри - Патот до славата:

По 19 години играјќи професионален фудбал, Алегри го прифатил пензионирањето со Аглианезе како последен клуб за кој играл. Потоа ја започна својата кариера во кариерата со екипата на Аглианец во Серија C2 и имаше импресивна сезона со нив.

Видете исто така
Луд ван Гаал за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последователните тренерски работи видеа дека Аллегри ја евидентира неуспешната менаџерска кариера со тимот на Серија C1 Гросето. Меѓутоа, тој се откупил себеси во Сасуоло, Каљари и Милано.

Масимилијано Алегри Био - Прикажи се за слава:

2014 година беше година во која Алегри стана нов главен тренер на Јувентус. Иако назначувањето на Алегри не беше поздравено од многумина кои сметаа дека е несоодветен за преземање од него Антонио Конте, тој досега се покажа како прва класа тренер од водечки Јувентус на четири последователни титули во Купот на Италија, две финалиња на шампионската лига меѓу другите достигнувања.

Видете исто така
Андре Виљас-Боас детска приказна Плус Неотвредени факти за биографијата

Остатокот, како што велат, е историја.

Massивотен однос во врска со Масимилијано Алегри:

Масимилиано Алегри е еднаш во брак. Ние ви нудиме информации за неговата историја на датира, брак и последователните врски.

Прво беше неговата врска со убавицата наречена Ерика во 1992 година. Bубовните птици датираат до свршувачка и им беа наплаќани да се венчаат. Сепак, Алегри пријателски ја прекина врската и ја прекина нивната планирана свадбена церемонија 24 часа до настанот. Ерика, која тогаш беше студент на колеџ, ја поддржа одлуката на Алегри и двајцата тргнаа на одделен пат.

Видете исто така
Диего Симеоне Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последователните врски видоа дека Алегри се ожени со Глорија Патризи во 1994 година. Нивниот брак беше благословен со ќерката Валентина Алегри (родена 1995 година). Сепак, сојузот не траеше долго бидејќи тие се разделија по 4 години брак.

Алегри и Глорија беа во брак само 4 години пред да тргнат на одделен пат. Кредити: Блиц Котидиано.
Алегри и Глорија беа во брак само 4 години пред да тргнат на одделен пат.

Преместувајќи се на Алегри започна да се забавува со Клаудија. Се чини добро за двоецот кој одеднаш се раздели додека Клаудија беше бремена со првиот син на Алегри ioорџо. Момчето се роди во 2012 година неколку месеци откако неговите родители повикаа да се откаже.

Видете исто така
Јоахим Ниска детска приказна Плус Неразделени факти за биографијата

Алегри од 2019 година моментално излегува со актерката Амбра Ангиолини. Двајцата живеат заедно со извештаи кои сугерираат дека наскоро би можеле да направат тајна венчавка.

Алегри моментално се забавува со актерката Амбра Ангиолини. Кредити: Вести за Фиделити.
Алегри во моментов се забавува со актерката Амбра Ангиолини.

Семеен живот на Масимилијано Алегри:

Алегри е роден во семејство на 4. Ние ви даваме фактички детали за членовите на неговото семејство.

За таткото на Алегри:

Таткото на Алегри е Аугусто Алегри. Августо е одговорен татко кој се грижел за својата сопруга и децата работејќи силни работи на морско пристаниште, вклучително и кревање кутии со голи раце. Тој несомнено е близок до Алегри, кој зборува добро за него во секоја дадена можност.

Видете исто така
Андре Виљас-Боас детска приказна Плус Неотвредени факти за биографијата

За мајката на Алегри:

Мајката на Масимилијано Алегри е Карла Алегри. Таа порано работеше како медицинска сестра пред да се вработи во компанија за чистење за да собере повеќе пари за одржување на семејството. Таа за жал почина во мај 2018 година на 74-годишна возраст.

Мајката на Алегри, Карла почина во 2018 година на 74-годишна возраст. Кредити: Твитер.
Мајката на Алегри, Карла почина во 2018 година на 74-годишна возраст.

За браќата и браќата на Алегри: Алегри нема ниту еден брат, но ужива во друштво на неговата помлада сестра по име Микела. За разлика од нејзиниот постар брат, Микела има привлечни квалитети како нејзина заслуга, вклучително и да биде мирна и излезна.

Видете исто така
Луд ван Гаал за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Личен живот на Масимилијано Алегри:

Многумина во текот на годините сметале дека Алегри е ладна и ненадејна личност. Малку ли тие знаат дека тој одлучно се одлучил за одред, бидејќи му помагал да биде подобар менаџер.

Неговата одлука да живее приватен живот можеби нема да биде поврзана со налетот на критики на кои се навикна. Зборувајќи за магазинот GQ во 2016 година, Алегри го призна популарниот пакет критики што го обиколија следниов начин.

Видете исто така
Приказна за детството Маурисио Покетино Плус Неоптоварени факти за биографијата

„Алегри е кретен“, рекоа тие. „Игра во казино, се обложува на коњи, остава невеста на олтарот, тој е само луд во главата“.

Алегри се смета за непристрасен од многумина. Кредити: Pinterest.
За многумина Алегри се смета дека е настрана.

Под прекарот „сидро“ за неговата тенка рамка, Алегри има сигурна личност и е славен по својата способност да набудува и флексибилноста при решавање на проблемите од различни гледишта.

Масимилијано Алегри нераскажани факти:

Дали знаеш?

  • Алегри заедно со другите шест италијански фудбалери беше во 2001 година, издаде едногодишна забрана за фудбал поради наводите за местење на натпревари. Тој, сепак, тврди дека немал никакво учество во местењето.
  • Говорејќи за време на брифинг со новинарите на 5 јуни 2012 година, Алегри (сега 51-годишен) рече дека планира да се повлече од тренерската активност на возраст од 55 години, нагласувајќи дека работата се карактеризира со стрес и вознемиреност на високо ниво.
  • Во годината 2008, Аллегри ја победи конкуренцијата од тренерот на Серија А Жозе Мурињо да ја освои Панчина д’Оро (Златна клупа), награда што му се доделува на најдобриот фудбалски менаџер во Серија А според гласовите на другите менаџери.
Видете исто така
Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата Масимилијано Алегри приказна за детството, плус Неоптоварени факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари