Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски менаџер кој е најдобро познат по прекарот "аншоа". Нашата Масимилијано Аллегри приказна за детството плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата го опфаќа неговиот рано живеење, семејното потекло, животна приказна пред славата, да се појави на слава, врска и личен живот итн.

Да, секој знае дека е еден од најдобрите тренери во Серија А. Сепак, само неколкумина ја сметаат Биографијата на Масимилиано Алегри, што е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Раниот живот

Почнувајќи, Масимилијано Алегри е роден на 11th ден од август 1967 во градот Ливорно во Италија. Тој беше прв од две деца родени на неговата мајка, Карла Аллегри и неговиот татко Августо Алегри.

Мајка на Алегри Карла. Кредити: Твитер.

Младиот Алегри беше одгледан во областа на Котето во Ливорно, каде што порасна заедно со неговата помлада сестра Михела. Растејќи се во округот, Алегри беше дете кое сака да биде спортско, кое ги застапува спортски интереси меѓу трките за коњи и фудбалот. Тој сепак беше повеќе подготвен за коњски трки, спорт во кој тој се вљубил, откако неговиот дедо го одведоа на трска кога тој беше само стар 5.

Интересот на Аллегри кон коњски трки започнал кога бил на возраст 5. Кредити: Тheirishworld.

Младиот остана страстен за коњски трки и сето она што повлече, вклучително и поставување на облози што тој понекогаш ги освои или загуби. Алегри наскоро стана сопственик на коњи за да ја направи неговата страст за спортот целосна. Таков беше животот за среќното дете.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Образование и градење кариера

Страста на Allegri за horseracing регистрираше остар пад по принудното школување и тешко родителство го постави на патот на градење на кариера во фудбал. Тинејџерот никогаш не сакал да се школува и бил принуден од неговите родители редовно да посетува настава додавајќи гориво на неговата омраза.

"Маси, не можете да го прескокнете училиштето! Треба да ги земете овие испити! Треба да седите мирно и да научите за Наполеон! ". Потсетува Алегри за обидот на неговите родители да ја надминат својата омраза за школување.

Додека Аллегри го поминал принудното школување, тој сфатил дека не бил наменет да биде добар ученик, но би можел да биде добро во другите напори и би можел да стане и администратор на училиштето.

"Се сеќавам дека еден ден седев на класа, а учителот ме лути за нешто, и ја имав оваа реализација. Се сеќавам на самиот себеси: "Не сум наменет да бидам добар ученик. Но, би можел да бидам добар директор "". Тој мислеше.

Во исто светло, натпреварувачките фудбалски натпревари што ги играше како тинејџер за клубот во неговиот роден град Ливорно, ја потврди неговата аверзија кон следбениците и ги водат за водство.

"Дури и кога бев на фудбалски терен како тинејџер, сакав да бидам учител. Имав неколку страсни дискусии со моите сопствени тренери, но тоа не беше за повеќе време за играње или нешто слично. Тоа беше затоа што, дури и тогаш, сакав да го водам тимот на свој начин ". Тој се сеќава на играчите Трибјун.

Како тинејџер, Алегри (втор од десната страна во клочка) играше за својот роден град Ливорно и другите тимови во пониските лиги. Кредити: Repubblica.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Рано кариерен живот

На тренерот чудо испадна надвор од училиште, кога тој беше на возраст 16 да се фокусира на фудбалот. Тој ги поминал 8 години играјќи за првиот тим од италијански клубови, меѓу кои: Куоио Пели Јувентус, Ливорно, Пиза и Павија, пред да се приклучи на Пескара во 1991.

Додека во Пескара, Алегри се етаблирал како играч од средниот ред и се развил близок однос со неговиот ментор, Џовани Галеоне. Вредно е да се напомене дека Галеон бил импресивен тренер чија менаџерска способност со години ја направила "контролата" и тврдоглавиот Алегри.

"Поминав седум години со него, Галеоне беше многу имагинативен и имаше иновативни концепти" признава Алегри.

Пескара одигра важна улога во развојот на Алегри како играч. Кредити: Скај Спорт.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Патот до слава

По 19 години играјќи професионален фудбал, Алегри го прифатил пензионирањето со Аглианезе како последен клуб за кој играл. Потоа ја започна својата кариера во кариерата со екипата на Аглианец во Серија C2 и имаше импресивна сезона со нив.

Последователните тренерски работи видеа дека Аллегри ја евидентира неуспешната менаџерска кариера со тимот на Серија C1 Гросето. Меѓутоа, тој се откупил себеси во Сасуоло, Каљари и Милано.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Стани за слава

2014 беше година кога Алегри стана нов тренер на Јувентус. Иако назначувањето на Алегри не беше добредојдено од страна на многумина кои сметаат дека е непогоден да го преземе Антонио Конте, тој досега се покажа како прва класа тренер од водечки Јувентус на четири последователни титули во Купот на Италија, две финалиња на шампионската лига меѓу другите достигнувања.

Алегри ги замолчи критичарите со тоа што го предводеше Јувентус на бројни победи и клучни финалиња. Кредити: ABC.

Остатокот, како што велат, е историја.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Животен однос

Масимилиано Алегри е еднаш во брак. Ние ви нудиме информации за неговата историја на датира, брак и последователните врски.

Прво беше неговиот однос со убавината наречена Ерика во 1992. На љубовници датираат до точка на ангажирање и биле наплатени за да стапат во брак. Сепак, Allegri спокојно ја прекина врската и ја откажа планираната свадбена церемонија 24 часа на настанот. Ерика, која беше студент во тоа време, ја поддржа одлуката на Алегри и двајцата одеа на одделни начини.

Последователните односи ги виделе Алегри да се венчаат со Глорија Патризи во 1994. Нивниот брак беше благословен со ќерката Валентина Аллегри (родена 1995). Сепак, синдикатот не траеше долго додека се разделија по 4 години на бракот.

Алегри и Глорија беа само мажени за 4 години пред да одат на посебни начини. Кредити: Блиц Quotidiano.

Поместување на Алегри започна да се запознава со Клаудија. Сите изгледаат добро за дуото што одеднаш се раздели, додека Клаудија беше бремена со првиот син на Алегри, Џорџо. Момчето било раѓано во 2012 месеци откако неговите родители го повикале да се повлече. Алегри во моментот е датира актерка Амбра Ангиолини. И двајцата живеат заедно со извештаи што сугерираат дека наскоро наскоро може да се откажат од тајна свадба.

Алегри во моментот е датира актерка Амбра Ангиолини. Кредити: Фиделити вести.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Семеен живот

Алегри е роден во семејство на 4. Ние ви даваме фактички детали за членовите на неговото семејство.

За таткото на Алегри: Таткото на Алегри е Августо Алегри. Августо е одговорен татко којшто се грижеше за неговата сопруга и децата, работејќи со работни работи во пристаништето, вклучувајќи и подигање на кутии со голи раце. Тој не се сомнева во близина на Алегри кои добро зборуваат за него во секоја дадена можност.

За Мајката на Алегри: Мајката на Масимилијано Аллегри е Карла Алегри. Таа работела како медицинска сестра пред да заземе работа во компанија за чистење за да привлече повеќе пари за одржување на семејството. Таа за жал почина во мај 2018 на возраст од 74.

Мајката на Алегри Карла починала во 2018 на возраст од 74. Кредити: Твитер.

За браќата на Аллегри: Алегри нема ни еден брат, туку ужива во друштвото на неговата помлада сестра по име Михела. За разлика од нејзиниот постар брат, Михела има прекрасни квалитети на нејзиниот кредит, вклучувајќи и смиреност и заминување.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Лични факти

Многумина во текот на годините сметале дека Алегри е ладна и ненадејна личност. Малку ли тие знаат дека тој одлучно се одлучил за одред, бидејќи му помагал да биде подобар менаџер.

Неговата одлука да живее приватен живот не може да биде неповрзана со барањата на критиките за кои се навикнал. Говорејќи со магазинот GQ во 2016, Алегри го призна популарниот збир на критики што го направија кругот на следниов начин.

"" Алегри е непредвидлив ", велат тие. "Тој игра во казиното, се обложува на коњи, остава невеста на жртвеникот, тој е луд во главата". "

Алегри се смета за непристрасен од многумина. Кредити: Pinterest.

Алегри има преувеличена личност и е познат по својата способност да ги набљудува и флексибилно да се справи со проблемите од различни гледни точки.

Масимилијано Аллегри приказна за детството Плус Неоптоварени факти за животот - Нераскажани факти за кариера

Дали знаеш?

  • Аллегри заедно со другите шест италијански фудбалери беа во 2001, издадоа едногодишна фудбалска забрана во врска со наводите за местење натпревари. Тој, сепак, тврди дека тој немал никакво учество во решавањето.
  • Говорејќи на прес-брифингот за 5th од јуни 2012, Аллегри (сега 51-годишниот) рече дека планира да се повлече од тренинг на возраст од 55, нагласувајќи дека Job се карактеризира со стрес и анксиозност на високо ниво.
  • Во годината 2008, Аллегри ја победи конкуренцијата од тренерот на Серија А Жозе Мурињо за да ја освои Пантина д'Оро (Златна клупа), награда доделена на најдобриот фудбалски менаџер на Серија А. според гласовите на другите менаџери.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Масимилиано Алегри плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде