Приказна за детството Thibaut Courtois Plus Нерасположена биографија факти

Приказна за детството Thibaut Courtois Plus Нерасположена биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски стопер, кој е најдобро познат по прекарот; „Октопод“. Нашата приказна за детството Тибо Куртоа плус Биографски факт ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот, животот во врската и многу малку познати факти за него надвор од теренот.

Да, секој знае за неговите голмански способности, но малкумина го сметаат Био на Тибо Куртоа што е доста интересно. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Тибут Никола Марк Куртоа е роден на 11th ден од мај 1992 во Бри, Белгија. Роден е кај неговата мајка, Гите Куртоис и татко, Тјери Куртоа.

Courtios не беше роден за да биде фудбалер; тој е роден за да биде одбојкарски играч. Како младо момче тој беше несмасен, а понекогаш и отсутен. Тој еднаш призна дека размислувал "премногу" за време на напредокот на гимнастиката и завршил целосно да го извади својот учител. "Никогаш не сум бил херој во гимнастика", рече тој.

Несреќите беа честа тема за време на неговото детство. Повеќе од еднаш неговата мајка, Гите Ламбрехтс, кој бил физиотерапевт, мораше да го одведе во болница: скршена коска на глуждот, заглавен прст, кормило во препоните, голема рана во главата откако се судри со стол и така натаму. Животот никогаш не беше досаден.

Кога Куртоа беше роден на 11 Мај 1992 во болницата Маас ен Кемпен во Бри, Белгија, неговите родители, Ламбрехтс и Тјери Куртоа, двајцата полу-професионални одбојкари, веќе одлучија дека ќе му дозволат на својот млад син да одлучи кој спорт ќе игра. Го однесоа во одбојкарски игри, се разбира, но тоа не траеше долго пред младите Куртоа да им кажа на своите родители дека сака да се фокусира на фудбалот. Тој имал пет години.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Кариера во резиме

Во Белгија, не можете да се приклучите во клуб за да играте организирано фудбал, додека не сте на шест години, но откако Тибо Куртоа направи доволно плачење и досаѓање, претседателот на локалниот клуб, Билзен, му дозволи на младоста да се приклучи во неговиот младински клуб.

Куртоа ја започна својата кариера со локалниот тим Билзен ВВ, не како голман, туку како лев бек. Иако 18 месеци помлад од неговите соиграчи, Куртоа изгледаше силно и моќно. "Тој беше робусно мало дете" вели неговиот прв тренер, Барт Тенисен. "Тивок дечко, но во тоа време веќе нема глупост. Ние немавме вистински голман, бидејќи ги ротиравме нашите играчи, што е вообичаено на таа возраст. Но, веќе видете дека имал добри рефлекси. "

Не помина многу време кога скаутите на Расинг Генк, локалниот прволигаш, започнаа да го забележуваат неговиот талент. На осум години, тие го поканија на еден од нивните пробни денови и наскоро потоа тој им се придружи во 1999 година. Тогаш тој беше претворен во голман.

Куртоа дипломираше на младинскиот систем на Генк и на 18-годишна возраст, тој играше клучна улога во победата на тимот во белгиската Про-лига. Во јули 2011 година тој се приклучи на Челси за пријавени 8 милиони фунти и веднаш беше позајмен во Атлетико Мадрид. Останатото, како што велат, сега е историја.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Да, тој е романтичен, но многу нестабилен во неговите односи. Ви ги претставуваме, деталите за животот на Тибау Куртоа.

Познато е дека Тибау потекнува од Шпанецот Марта Домингез, прикажан погоре и подолу. Тие беа заедно веќе неколку години кога се запознаа кога тој беше на позајмица во Атлетико Мадрид. И двајцата уживале рано среќни времиња заедно.

На 26 Мај 2015, неговата шпанска девојка Марта Домингес ја родила својата ќерка, Адријана.

Во април 2017 година беше потврдено дека Куртоа и Домингез ја завршија својата врска. Истата година, Тибо исто така го доби синот Никола, со Домингез, роден во 2017 година. Таа беше бремена кога двајцата решија да одат по пат. Тибо е единствениот познат голман кој се разделил од бремена сопруга.

По разделбата со Марта, Тибо рече „Јас и мојата девојка Марта веќе не сме заедно. Од почетокот на септември, решивме да ја прекинеме нашата врска, со пријателски услови. '

Марта обвинета за афера со манекенката Емили Ванхоуте, Мисица на Белгија, Емили Ванхоуте. Г-ѓа Ванхоут изјави дека била шокирана кога подоцна открила дека Куртоа е веќе одведен. Таа рече: „Никогаш не би сторил нешто за да започнам врска со човек кој ја изневерува својата девојка. Не знаев дека има девојка и води двоен живот. '

Откако се раздели од бремената девојка, не требаше многу време пред Тибо Куртоа да биде забележан како ужива во Холидеј со мистериозна жена. И двајцата уживаа во друштво, додека таа се држеше до него додека се возеше со џет-ски.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Однос Feud wiта, Кевин Де Брујн

Kevin некогаш беше за loveубена во Каролин Лијнен. Тие биле во врска 3 години пред нивната врска да биде нарушена од Тибо Куртоа кој некогаш важеше за доверлив пријател на Kevin. Тибу Куртоа, спиејќи со својата девојка, го запали почетокот на нивната расправија. Кевин де БрунПоранешната девојка Каролин Лијнан открива дека продолжила да го изневерува со неговиот најдобар пријател Тибо Куртоа откако самиот Кевин имал афера со нејзиниот поранешен најдобар пријател.

Таа, исто така призна дека Куртоа си го даде најдобриот емотивен третман досега, од типот што не можеше да го добие од Брун.

Според нејзиниот збор до Кевин „Тибо Куртоа ми го даде за една ноќ она што не можеше за 3 години“ 

Таа тврдеше дека Кевин ја измамил прво и и вратила. Таа исто така тврди дека родителите на Кевин биле свесни за неговите измами, но не можеле да сторат или да кажат ништо. Наместо тоа, тие го поддржаа нивниот син веројатно затоа што тој е aвезда.

Според Лијнан во нејзините зборови за белгиското издание Story Magazine… таа рече„Не зборував ништо со месеци, бидејќи не можев да кажам ништо, бидејќи родителите на Кевин рекоа дека ќе преземат правни активности ако ја дадам мојата приказна. Кевин беше горд да ми каже дека имал афера со мојот стар пријател. Му дадов избор: неа или мене. Бев подготвен да му дадам уште една шанса, но нашиот однос никогаш не беше ист подоцна. Бев под притисок. Почувствував дека сум бил послушен. Решив да не молчам повеќе. Ова беше причината зошто отидов кај неговиот најдобар пријател Тибо за да побарам засолниште и совет. Тибо ме тешеше и ја искористи можноста да ги покаже своите емоции што ми ги криеше. Тој ми го понуди она што не сум го добил за време на тригодишната врска со Кевин. Тој ме натера да се чувствувам како вистинска жена. Со Тибо можев да зборувам за сè и за сè. Дури ми подготвуваше и вкусни јадења. Кевин никогаш не го стори тоа за мене “. 

Во меѓувреме, Куртоа и де Брујн никогаш не ги разменувале разликите од инцидентот. Ова беше причината зошто Кевин ја изгуби својата форма Челзи. Де Брујн се почувствувал опустошен поради тоа што го направил неговиот најдобар пријател, Тибау. Тој можеше да остане во Челзи да се бори за своето место, но неговите емоции не можеа да му дозволат. Ова беше причината зошто го напушти клубот и зошто се врати како ривал.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Отпочнувајќи, ви го претставуваме фотографијата на семејството Тибу Куртоа. Thibaut, како што е прикажано подолу, има многу блиска сличност со неговиот татко, Тјери Куртоа, кој е пензиониран полу-професионален одбојкар.

МАЈКА: Ламбрехт исто така позната како Гит Куртоа е мајка на прославениот голман, Тибо. Исто како и нејзиниот сопруг, Тиери, Гит е исто така белгиска легенда за одбојка. Токму одбојката ги обедини родителите на Тибо Куртоа.

СЕСТЕР: Тибо има прекрасна сестра слична на изгледот, која го носи името Валери Куртоа. Валери е професионална одбојкарка, која игра како либеро за својот тим, Будолади Лоѓ и за одбојкарската репрезентација на Белгија.

Во 2013 година беше прогласена за Најдобра Либеро на Европските шампионати. Валери е две години постара од нејзиниот брат. Подолу е на дело Валери Куртоа (со прекар „Yellowолт тигар“).

БРАТ: Гаетан Куртоа е дете-брат на Тибо Куртоа. Тој е голем поддржувач на неговиот постар брат.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Gif факти

  • Ева Карнеиро посетувајќи го, за разлика од кој било спортски лекар.

Ева е британски специјалист за спортска медицина родена во Гибралтар, која е најпозната по тоа што служеше како лекар од првиот тим на Челзи, која се приклучила во 2009.

Жозе Мурињо јавно понижен поранешен Челзи тим-доктор Ева Карнеиро, откако таа еднаш трчаше на теренот за да го лекува повредениот Едем Хазард. Ова го направи првиот Челзи лекар, Ева Карнеиро ја поднесе оставката од клубот по избувнувањето на теренот од Мурињо, 53, за кого тврдеше дека ја нарекува „Ќерка на курва“ на португалски.

  • Thibaut сака водата предизвик.

  • Thibaut има свој дел од болки.

  • Thibaut почитува Дејвид де Gea.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Личност

Тибо Куртоа го има следново значење за неговата личност.

Тибу Курто Силни страни: Тој е многу практичен и сигурен само на професионално ниво.

Thibaut Courtois Слабости: Тој може да биде тврдоглав, посесивен, бескомпромисен и несигурен однос мудар.

Она што го сака Тибо Куртоа: Градинарство, готвење, музика и романса.

Тибу Куртоа не му се допаѓа: Ненадејни промени во однесувањето на дами, компликации и несигурност од секаков вид.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Прашај со Симон Мигнолет

Во февруари 2014, Куртоа предизвика вознемиреност во националниот тим, велејќи дека Симон Mignolet, неговиот ривал за старт на голманот, „Треба да знаете како да останете скромни и почитувани, и тој треба да го запомни тоа“.

 Ова беше и покрај фактот дека во претходните интервјуа, Мигноле само рече дека неговата амбиција е да продолжат да работат и да се обидат да го вратат своето место во националниот тим.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Thibauting

Инспириран од позицијата на Куртоа од одредена одбрана во јануари 2013 година, еден колумбиски навивач создаде нов широко распространет мем на социјалните мрежи наречен "Thibauting" да му оддадат почит на белгискиот голман.

Во ноември 2013 година, зборот беше вклучен во потесниот список составен од водечкиот холандски речник Ван Дејл, за да се гласа за да се утврди најдобриот нов спортски / забавен збор на годината во Белгија и заврши во секунда. Подолу е слика на обожаватели, "Thibauting" да слава.

Терминот се заснова на и се изговара на ист начин како што е „Tebowing“, и исто така е слична со светот "талог" мем кој беше популарен во 2011.

Тибо Куртоа Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Тој падна за Антонио Конте љубовна игра

Антонио Конте има начин да покаже љубов кон неговиот Челзи играчи кои му се закануваат на неговиот лондонски клуб во врска со заминувањето во позелените пасишта.

Тибаут еднаш се закани дека ќе замине за Реал Мадрид. Антонио Конте ја дифутираше ситуацијата со постојано вршење љубовни игри со него, во обид да го добие своето преиспитување. Тибаут падна за тоа.                                                                                                                ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте приказната за детството на Тибо Куртоа, плус нераскажаните факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или Контактирајте не!. 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари