Тиери Хенри приказна за детството плус нераскажаните факти за биографијата

Тиери Хенри приказна за детството плус нераскажаните факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец, најпознат под прекарот; „Ел Мимо“. Our Thierry Henry Childhood Story plus Untold Biography Facts brings to you a full account of notable events from his childhood time till date.

The analysis of the French, Premier League and Arsenal Football Legend involves his life story before fame, family life and many OFF and ON-Pitch little known facts about him. Lets Begin.

Thierry Henry Childhood Story – Early Years and Family Background:

Хенри е роден на роден 17 август 1977 во Лес Улис, Есон, предградие на Париз од неговиот татко, Антоан Анри и мајката Мериз Хенри.

ПРОЧИТАЈ
Пацо Алкасер Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Двајцата родители биле мигранти. Неговиот татко Антоан е од Гваделупе (островот Ла Дезираде), а неговата мајка Мериз е од Мартиник. Двајцата дојдоа во Франција за да си го подобрат животот.

Henry’s family lived in a small apartment and the living conditions were not very supportive but Antoine encouraged Henry to play sports and invest his energy into athletics.

He used to take Henry to local soccer matches. Thierry Henry soon became bonded with other immigrant children of his district through constant participating and improvement in soccer games.

ПРОЧИТАЈ
Бенџамин Менди приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Наскоро беше сосема очигледно дека Хенри беше подобар фудбалер од другите деца од неговата возраст. Почна да игра за јуниорската екипа на Лес Улис и Палезо. На возраст од 13, Хенри почна да игра за екипата на Вири-Шамилон под-15.

Неговите способности беа доволно импресивни за да го освојат местото на младинскиот клуб "CO Ul Les".

ПРОЧИТАЈ
Хектор Белерин за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Thierry Henry Biography – Separation of his Parents:

Само за времето кога на Тјери Хенри му се потребни најмногу родители, се случи несреќното. Двајцата родител се разделија. Тоа беше неговата мајка која победи во потрагата по старателство над нивно, по многу битки за старателство над деца.

Неговата мајка го одвела од татко му и неговиот прекрасен фудбалски град во Орсеј, каде го примила во школата Александар Флеминг за да се фокусира на академици. Знаејќи дека тоа не е негов повик, Нири Хенри подоцна се забрави. Тој се префрли на фудбал.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Киеран Тиерни Плус Недолгарни факти за биографија

Во 14, тој беше избран во Академијата за фудбалска федерација на Француската фудбалска федерација.

Thierry Henry Facts – Career Summary:

На академијата, Хенри потпиша договор за чирак со менаџерот на тимот на Монако, Арсен Венгер. Тој го направи својот прв професионален настап во фудбалот во 1994 во загуба на 2-0 против Ница. Тој беше ставен на левото крило од Венгер.

Во 1996, Хенри стана млад фудбалер на годината на Франција под водство и тренинг на Асен Венгер. Тој го предводеше францускиот тим Under-18 на Европското првенство и постигна цели 7 во натпреварот

ПРОЧИТАЈ
Затворена приказна за детството Златан Ибрахимовиќ Плус Неоптоварени факти за биографијата

Како резултат на неговите прекрасни настапи на други турнири, тој стана дел од францускиот ФИФА Светски Куп 1998 тим. Тој продолжи да игра за Монако и ги импресионира сите со својот брилијантен настап. Тој постигна цели 20 во натпреварите на 105.

Во 1999, Хенри го напушти Монако и стана дел од италијанскиот серија А клуб Јувентус. Тој беше платен збир од милион фунти за да се приклучи на тимот. Во истата година, тој го постигна својот прв гол за тимот, два во 10.5-3 поразот на лидерите во лигата, Лацио.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Ерик Гарсија Плус Унтолд факти за биографија

По некое време, тој беше префрлен во Арсенал за сума од милион фунти и таму беше одврзан со неговиот стар ментор Арсен Венгер. Остатокот што го велат е историја.

Thierry Henry Claire Merry Story:

Тјери Хенри се сретнал со англискиот модел Клер Мери додека снимал реклами на Рено Клио во 2001. Двајцата се заљубија на прв поглед. На јули 5th 2003, тие се венчаа во замокот Highclere.

ПРОЧИТАЈ
Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Тие го имаат своето прво дете, Чај, на мај 27th 2005. Таа сега е возрасен.

Thierry Henry Divorce Story:

Според Хенри, „Разводот никогаш не е лесен, уште повеќе со ќерка во средина“. Екс Арсенал играч, исто така, зборува за неговата љубов кон неговата ќерка Чај и вели дека станува татко помогна да го промени.

Thierry Henry Biography – Finding Love Again:

По неуредниот развод, Тиери Анри повторно пронајде вистинска loveубов. Тој брзо се пресели во нова врска за која денес се вели дека траеше подолго од неговата последна.

ПРОЧИТАЈ
Илајкс Мориба Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тиери Анри повторно пронајде loveубов кај босанскиот модел Андреа Рајачиќ. Тие се запознаа во 2008 година и беа забележани на разни одмори и излегувања заедно.

They certainly match for a stunning couple and there seems to be no trouble in paradise. One wonders why the two aren’t married yet or if the subject has ever arisen between them.

Granted, nowadays there’s no particular need to put a ring on it and why ruin a perfectly good relationship with a wedding? Plenty of celebrity couples remain unmarried and have been happily together for many years.

ПРОЧИТАЈ
Педро Родригез детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Со оглед дека Тјери е таму и го стори тоа и се претвори во неред, се чини разбирливо дека тој не би сакал да го стори тоа повторно.

Thierry Henry Football Idol:

НБА еднаш организираше специјално едно интервју помеѓу Хјури Хенри и Коби Брајант, каде што двајцата играчи разговараа за нивните фудбалски идоли.

ПРОЧИТАЈ
Пацо Алкасер Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

На сите изненадување и двајцата играчи го споменаа името на холандската ѕвезда и легендата на Милан, Марко ван Бастен, кој се смета за еден од најголемите играчи на неговото време.

„Марко ван Бастен беше мојот омилен играч“, рече Анри. „[Тој] е еден од најдобрите напаѓачи во историјата. Го видов кога бев дете и неверојатно беше како тој ја погоди топката. Се обидов да го имитирам секој негов потег “.

Thierry Henry Biography Facts – His Favorite Goal:

Анри постигна неколку вистински осакатувања во своето време во Арсенал. Французинот постигна 228 голови за „топџиите“ и продолжува да биде највисок стрелец во историјата на лондонскиот клуб за 130 непарни години.

ПРОЧИТАЈ
Илајкс Мориба Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Сепак, неговиот омилен гол не беше еден, каде што тој постигна сензација за одбојка или dribbled преку голем број на играчи. Тоа беше наместо оној што го постигна против Лидс Јунајтед во својот прв натпревар назад во кошарка на Арсенал.

“That one was personal. It won’t go down in FA Cup history but it was the first time I scored as a fan.”You know, I wasn’t meant to come back and I came back.

I wasn’t meant to play, I played. I wasn’t meant to score, I scored. It was so emotional. It wasn’t about technique or about the score, it was what it meant to me.”

Thierry Henry Biography Facts – His Favorite Premier League Player:

Ова дефинитивно ќе ги израдува навивачите на Манчестер Јунајтед. Во ексклузивна со Скај Спорт, Хенри откри дека најдобриот играч со кој играл и го видел во Премиер Лигата е никој друг освен легендата на Јунајтед, Пол Скоулс.

ПРОЧИТАЈ
Затворена приказна за детството Златан Ибрахимовиќ Плус Неоптоварени факти за биографијата

Анри изјави дека Сколс никогаш не добил заслуга што ја заслужува и централниот играч за врска е апсолутно клучен за успехот на Манчестер Јунајтед во ерата на Фергусон. Французинот додаде дека ако треба да избере тим, тоа би се вртело околу Сколс.

ПРОЧИТАЈ
Арда Туран детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

“(He’s) one of the best, if not the best, I’ve played against, he could do anything.”If I had a Paul Scholes in my team, everything would be around him.

At Manchester United, they saw it like that, but I think Paul Scholes is one of the best I’ve played against in this league, and seen anywhere.”

Loves Food:

И покрај инсистирањето на Арсен Венгер за урамнотежена, обична диета, Хенри ќе го исчисти својот пат низ половина пакет од Желе бебиња пред секоја игра. Тој прво ја одвлекува главата.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Киеран Тиерни Плус Недолгарни факти за биографија

И покрај тоа што е строг за неговата фитнес, Французинот сака да го проголта пилешкото, грашокот, оризот и карипската храна.

Thierry Henry Bio – His Mentor:

Thierry Henry did not end up at Arsenal the usual way. The transfer actually happened after a chance meeting between Wenger and Henry.

ПРОЧИТАЈ
Хектор Белерин за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

The striker revealed in an Arsenal Legends documentary, that he accidentally met Wenger aboard a flight to Paris and expressed his desire to join him at Arsenal.

Директорот на Арсенал се спушти на работа и Хенри беше играч на Арсенал во август 1999.

After moving to Juventus, Henry was having a hard time adjusting to Italian football. Four months into his tenure there he met Arsene Wenger on a flight to Paris and told his former Monaco boss he’d love to join him at the Gunners.

ПРОЧИТАЈ
Дени Велбек за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

When Nicolas Anelka was sold to Real Madrid in the summer of 1999, Wenger remembered that conversation and paid the Italian side £10m for his protege. It worked out quite well.

Thierry Henry Untold Biography Facts – Pre Match Ritual:

Легендата, во ексклузивно интервју со Четири Четири две, откри дека тој немал многу ритуали пред натпреварот и дека слушал само високо рап музика или музика на Зук за да го наведе во зоната пред некој натпревар. Некои од неговите омилени уметници се Д-р Дре, Снуп Дог, Кзибит, Ву-Танг Клан и Тупак.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Ерик Гарсија Плус Унтолд факти за биографија

Музиката отсекогаш била голем дел од плановите на Хенри пред натпреварот и играчот е среќен што тренерите и менаџерите се полиберални со неговата употреба во денешно време.

"Работи поинаку за мене, бидејќи музиката е секогаш во мојот живот - што и да правам. Кога сум во мојата куќа, во автомобилот, надвор и околу. Музиката ме враќа на различни места. Ако сакам да се вратам кога бев млад и да се видам како си играм со татко ми, точно знам каква музика да слушам. И знам каква музика да игра за да ме стави во расположение за игра ".

Thierry Henry Facts – Favorite Song:

Henry has always stressed that music was his way of getting in the zone. But the song that was always on his playlist was Queen’s ‘We are the Champions’.

ПРОЧИТАЈ
Педро Родригез детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

The Frenchman revealed that he would always listen to the song and say ‘I’m not’, but once France won the World Cup, he actually started connecting with the song.

"Секогаш ќе се сетам на освојувањето на Светското првенство и слушањето на таа песна - тие се поврзани за мене".

Thierry Henry Tattoo:

Thierry Henry is definitely a marked man who is also known for his love of tatoos. He has once unveiled a stunning full sleeve tattoo on his right arm, adding to his already elaborate body art. 

ПРОЧИТАЈ
Бенџамин Менди приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

The tattoo is sported proudly on the left arm of a ginger-bearded man clad in what appears to be a black vest and with a gold chain around his neck.

Новата тетоважа се додава во театарскиот театар во Њујорк на неговата лева рака.

ПРОЧИТАЈ
Хектор Белерин за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тетоважата на левата рака на Хенри има Статуа на слободата и она што се чини дека е мост Бруклин.

A Big Fan of Basket Ball:

Ако верувате дека Анри бил само голем fanубител на фудбалот, се лажете. Напаѓачот има, од сите очигледни причини, силна омраза кон Спарс кога е во прашање фудбалот, но е голем навивач на Сан Антонио Спарс кога станува збор за кошарката.

ПРОЧИТАЈ
Приказна за детството на Ерик Гарсија Плус Унтолд факти за биографија

Всушност, тој беше забележан во прилики како носи шапка и дрес од Сан Антонио Спарс.

Коби Брајант од ЛА Лејкерс (сега пензиониран) и Тони Паркер од Сан Антонио се двајца играчи со кои Анри често се дружи. Французинот дури го посетил својот сонародник Паркер за време на неговите тренинг сесии.

ПРОЧИТАЈ
Дени Велбек за детска приказна Плус Неизвалкани факти за биографијата

Thierry Henry Movies:

Интересот на Хенри за филмови не е ограничен само на гледањето на големиот екран. Францускиот фудбалер, исто така, глумеше во неколку филмови. Освен Цел филмски серии, Французинот, исто така, се вклучи во Придружба, филмската верзија на познатата ТВ-емисија.

Хенри исто така бил дел од документарни филмови како Судијата, заменик и 1: 1 Тјери Хенри, сите се базираат на фудбалот на еден или друг начин.

ПРОЧИТАЈ
Бенџамин Менди приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Loves Dancing:

Хенри е добар со нозете, не само кога станува збор за фудбал, туку и на подиумот. Играчот честопати ги покажува своите потези на фудбалското игралиште на разни забавни начини. Хенри целосно се вклопува во карибскиот стереотип и апсолутно сака танцување.

Во неговата биографија, Lonely at the Top, Французинот откри дека по победата на Светското првенство во 1998, тој и другите француски играчи танцувале преку ноќ на импровизираниот подиум со трофеј од Светскиот куп, додека импровизирал некоја голема руска танц чекори.

ПРОЧИТАЈ
Илајкс Мориба Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Thierry Henry Biography – His Stature:

Арсенал Фудбалски клуб денеска им оддаде признание на триото на легендите на Клубот, откривајќи три статуи надвор од стадионот Емирати.

Оној на Тиери Анри беше одбележан во бронза. Ова беше направено на прославата на 125-годишнината на Арсенал.

Thierry Henry Biography – LifeBogger Rankings:

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари