Приказна за детството на Муса Дембеле Плус Недолгарни факти за биографија

Приказна за детството на Муса Дембеле Плус Недолгарни факти за биографија

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец, најпознат по името; „Фудбалскиот уметник“. Нашата приказна за детството на Муса Дембеле плус Недолгираните факти за биографија ви дава целосен извештај за значајните настани од неговото детство до денес. Анализата вклучува негова животна приказна пред славата, семејниот живот и многу ОСНОВНИ малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговите способности од среден ред меѓу кутија до кутија, но малкумина ја сметаат биографијата на нашата Муса Дембеле која е доста интересна. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Почнувајќи, неговите целосни имиња се Муса Сиди Јаја Дембеле. Роден е на 16-ти јули 1987 година во Вилрајк, Белгија од мајка Белгијка, Тили Хајгенс (професионален сликар) и неговиот татко Малија, Јаја Дембеле.

Муса ги наследи карактерите на неговата мама, родена во Флама, Тили - "Таа е мирна, многу релаксирана" - наместо неговиот татко Маја, Јаја кој има малку повеќе оган во него и покрај тоа, подинамичен по природа.

Расте во Антверпен, кој е исто родно место Ромелу Лукаку, Муса не поддржуваше тим, ниту пак гледаше фудбал на ТВ. Како и да е, тој нашол многу радосни жонглирање фудбал на улицата, што стана таа непосредна контрола што ја користеше подоцна за да го украси англискиот фудбал.

Сепак, со неговата мајка не е среќна што тој игра на улица. Во обид да ги намали активностите на нејзиниот син, таа одлучи да создаде простор за него во куќата. Муса ја шутира топката бескрајно во пределот на дневната соба што ја остави настрана тој да вежба. „Скршив сè што е внатре во куќата. Мајка ми секогаш беше многу пријатна, ми велеше: „Добро, добро, сега можете слободно да играте на улица“.

Муса продолжи да го игра својот фудбал на улиците сè до неговите средни тинејџерски години пред да реши да го направи професионален. Дембеле започнува доцна младинска кариера во белгискиот тим на Про Лигата, Germерминал Бершот во 2003 година. Додека секоја младинска starвезда го доби својот херој, младиот Дембеле го избра Патрик Клујверт како херој од детството кој го следеше неговиот стил на игра. По една година со младинскиот тим, тој се промовираше во својот највисок состав.

Муса подоцна имаше магии на страните на Ередивизие Вилем Втори и АЗ во Холандија каде ја освои титулата во лигата и Јохан Кројф Шилд. Дембеле премина во екипата на Премиер Лигата, Фулам во 2010 година, пред да му се приклучи на Тотенхем. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Постои поговорка дека на секое убаво дело му треба вистинската личност на вистинското место во вистинско време. Сигурно, фудбалската уметност на Муса Дембеле е надополнета со убава и прекрасна дама. Никој друг, освен холандската манекенка, Наоми Соланж Сингелс, theубовта на неговиот живот.

Дембеле се сретнал со својата холандска девојка во 2012 кратко време откако го продаде АЗ за Спарс. Наоми беше модел до тогаш, но одлучи да ја напушти својата кариера да патуваат во Лондон со нејзиниот белгиски парче. Таа, сепак, сè уште е брилијантен изглед со нејзиното тенок тело и прекрасна долга кафеава коса.

Среќната и прекрасна двојка некогаш ги очекуваат прво дете во септември 2014. Тие го именуваа својот син Малек, кој е име на арапско потекло и значи "цар" or 'господар'.

Нивното семејство било изненадено кога ја слушнале веста за бебето. По раѓањето на бебето, Муса откри дека мек и нежен дел од него што никогаш не е видено. Тој дел од него беше толку емотивен кон децата. Сигурно, тој е супер татко на свој начин.

Наоми Соланж исто така се занимава со малиот Малеец како што го нарекуваат. На својот Инстаграм профил, таа само сака да споделува слики од нивното loveубовно дете.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Муса Дембеле се поздравува од афроамериканско семејство со исламска припадност. Неговиот татко Јаја е од Мали во Западна Африка. Јаја Дембеле живееше во Мали до крајот на 1970-тите каде бараше нов живот во Европа и на крајот постави извозен бизнис меѓу Белгија и Мали.

Муса чувствува длабока врска со Африка и вели дека по завршувањето на неговата кариера размислува да постави фудбалски проект за деца во Мали. Според неговите зборови "Јас сум пет пати во Мали и кога си таму, тоа те прави да се чувствуваш поинаку како тебеalise сте a многу во животот да бидеме благодарни и треба да му дадете нешто назад ".

Мајката на Муса Дембеле, Тили Хајгенс, е Белгијка од фламанска етничка припадност. Муса има и сестра по име Асита Дембеле, која некогаш го опиша својот брат како многу тивка, која сака да остане дома и избегнува забави и дискотеки.

Баба: Муса Дембеле има баба по име Марија Хајгенс која е fanубител на фудбалот и еднаш и самата фудбалер. Марија која е во раните 80-ти години живее во нејзиниот дом во Антверпен. Таа е парализирана од мултиплекс склерозата и покрај тоа, ќе се закачи на телевизијата за да го гледа својот внук Муса. "Таа играше фудбал пред да стане популарна за жените" Дембеле вели во ТотенхемЕнфилд комплекс за обука.

Тој продолжи со неа„Ако ги слушам нејзините приказни, таа беше доста добра! Таа страдаше од МС и беше во инвалидска количка уште од бебе, но го гледа секој натпревар и ги знае сите имиња на сите играчи во фудбалот “.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Личен живот

Муса Дембеле ги има следниве атрибути на неговата личност.

Предности: Муса е Танзивна, многу имагинативна, лојална, многу емотивна кон Наоми Соланж, симпатична и многу убедлива.

Слабости / стравови: Тој можеше да се чувствува несигурно, да ги мрази летечките, мудро, песимистички, сомнителни, манипулативни.

Она што тој го сака: Тој сака уметност исто како и неговата мајка. Уште повеќе, тој ги сака домашните хоби, се релаксира близу или во вода, им помага на своите најблиски, добар оброк со пријателите и велеше дека нема да расизам, како што некогаш го поддржувал Дани Алвеш.

Она што не му се допаѓа на Муса: Странци, секоја критика на неговата мајка и откривање премногу од неговиот личен живот.

Накратко, Муса е длабоко интуитивен и сентиментален. Тој е многу емотивен и чувствителен и длабоко се грижи за работите на неговото семејство или дом.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Популарност ранг

Ги составивме следните статистички податоци за рангот на популарност за Муса Дембеле. Пронајдете подолу;

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Правопис на неговото име

Дембеле користи правописот „Муса“ за неговото прво име, на пример, на неговата сметка на Твитер, и така го прави неговиот клуб, национален тим и повеќето новинарски статии за него. Сепак, во 2016 интервју, тој рече дека правилното правопис треба да биде „Муса“. Името „Муса“ веќе има сопственост на францускиот фудбалер и напаѓачот на Селтик - Муса Дембеле - на сликата подолу.

Муса Дембеле Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Стил на игра

Муса првично започна како крилен играч и играше во таа игра до 2011 година, пред да се префрли во улогата на централниот играч од средниот ред. Денес, тој може, сепак, да работи како напаѓач од средниот ред. Тој е опишан како фудбалер кој е „Голем, моќен, технички надарен“ и кој е одличен „Дриблинг и способности за минување“.

Поранешен соиграч Џермејн Џенас го пофали неговиот „Способност за поминување“, забележувајќи дека белгискиот е „Многу добро технички“, истовремено споредувајќи го со правосмукалка колку што е тој „Го цица целиот притисок и потоа ја ослободува топката во совршено време“. Ако се обидете да се стегнете со него, тој е доволно силен за да ве одложи и има способност да ве погледне и да помине покрај вас во трепкање на око. Муса има можност да седи длабоко пред задните четворица и да го диктира темпото на игра. Тој беше рангиран 91 Гардијан"листата на најдобрите 100 најдобри тековни фудбалери во 2012.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Муса Дембеле, плус нераскажани факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или Контактирајте не!. 

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари