Меди Бенатија за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Меди Бенатија за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за еден фудбалски генијалец кој е едноставно познат по прекарот „Бени“.

Нашата приказна за детството во Меди Бенатија плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство од денес до денес.

Анализата на мароканската фудбалска легенда вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врската и многу други факти надвор од теренот (малку познати) за него.

Видете исто така
Хаким Зиех за детска приказна Плус Неразделени факти за биографијата

Да, секој знае за неговите точни решенија и воздушни способности, но само неколкумина го сметаат Био на Медхи Бенатија, што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да почнеме.

Меди Бенатија Приказна за детството - Почеток на животот и семејството:

Почнувајќи, Меџи Амин Ел Моутаки Бенатија е роден на 17-ти ден во април 1987 година во Куркурон, Франција.

Роден е кај неговиот татко Ахмед Бенатија (Мороканец) и од мајка Алжирка за која малку се знае.

Видете исто така
Емануел Адебајор за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Растејќи се на Courcouronnes во Франција, младата Бенатија развила рано интересирање во фудбалот и како и повеќето фудбалски prodigies на своето време, почна да игра за младински клубови, кога тој беше на возраст 13.

Првата посета на неговото запишување во младинските клубови беше Национален фудбалски институт (ИНФ) на Клеррефонајн каде што имаше проблеми со следењето на академските барања, бидејќи INF ги запишува учесниците во конвенционалните училишта за да им овозможи да напредуваат по академската скалила додека се обучуваат.

Видете исто така
Мохамед Салах за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Развојот ја викна Бенатија да биде испратен дома, искуство што ќе го повтори подоцна, признавајќи дека:

„Не сакав училиште и бев бурен ученик“

Напуштањето на INF беше слично на ставање крај на соништата за играње фудбал на професионално ниво.

Сепак, младиот Бенатија се смисли повторно во младинскиот клуб на ЕА Гингамп за збунетост на тогашниот директор на ИНФ, Клод Дусо, кој години подоцна, ќе даде интервју со напомена дека:

„Нормално, играчите испратени дома за ИНФ од Клерефонтен никогаш не минуваат добро во иднина или не играат фудбал на професионално ниво, но Бенатија се покажа како исклучок напредувајќи го својот курс за професионализам во ЕА Гингамп“.

Биографија на Меди Бенатија - Патот до славата:

Следните младински фудбалски напори го видоа Бенатија за напредокот во Олимпик Марсеј, каде што тој беше омаловажуван и позајмен во ФК Лориен само за да се здогледа со повреди.

Видете исто така
Приказна за детството на Ахраф Хакими Плус Untold Biography факти

Работите, сепак, се свртеа за добро кога тој обезбеди преселба во Клермон-Феран, издигнувајќи импресивни перформанси кои го привлекоа вниманието на разузнавачот од Удинезе.

Во сите, Бенатија забележува дека предизвиците што ги доживеал го натерале да стане оној кој е денес.

„Сите овие авантури ме научија денес да ценам каде сум. Од моментот кога сме сериозни, сè е можно “.

Меди Бенатија Био - Подигни се за слава:

Беше во Удинезе дека Бенатија ја доби својата прва фанови и го привлече вниманието од печатот што доведе до негов избор како најдобар бранител на серијата А од страна на посетителите на официјалниот сајт на италијанскиот шампионат.

Неговата кариера отиде никаде, но бидејќи неговите дефанзивни способности беа признати од играчи и менаџери, вклучувајќи Миралем Пјаниќ кој го имаше ова да каже за неговиот тогашен колега додека беше во Рома:

„Што можеме да кажеме за него, освен дека тој е најдобриот бранител на серијата А“.

Остатокот, како што велат, е историја.

Видете исто така
Кристијан Бентек за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Сопругата на Меди Бенатија - Сесил Бенатија:

Мехди Бенатија е среќно оженет со неговата сопруга, прекрасната Сесила Бенатија (на сликата подолу).

Нивната заедница е благословена со две деца, син, Кејс Бенатија и ќерка Лина Бенатија.

Бенатија често се среќава на забави со неговата сопруга, а исто така сака да помине квалитетно време со своето семејство, посета на прекрасни места, како и на одмор.

Видете исто така
Неби Киита детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Биографија на Меди Бенатија - Обвинување на таткото:

Некаде во март 2016 година, таткото на Бенатија, Ахмед Бенатија, даде интервју за еден локален медиум во Мороко, во кој детално се наведува како неговиот син, наводно, одбил да се грижи за своите родители неколку месеци по неговата слава.

Сепак, мајката на Мехди побрза да ги побие тврдењата кога даде контра интервју нагласувајќи дека нејзиниот син ги исполнувал своите одговорности:

Видете исто така
Аксел Туанзебе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

„Мехди беше ладен со својот татко повеќе од две години поради лични причини. Сепак, сето она што неговиот татко го кажа е лага.

Не можам да замислам како татко може да дава омаловажувачки коментари за неговиот син во земја (Мороко) чија репрезентација Бенатија игра на меѓународно ниво “.

Коментарот на мајката на Мехди не беше само шалтер, туку откриваше сознанија за воспитувањето на нејзиниот син, религиозното расположение, борбите во животот и како тој се грижи за своето семејство во поширок контекст:

„Мехди апсолутно не се смени по трансферот во Баерн, наместо тоа, тој се држеше до своите детски вредности.

Тој е практикуван муслиман кој ја знае важноста на семејството. Всушност, тој има баба во Мороко, на која и помага исто како и неговата баба по мајка.

Ние исто така знаеме за различните донации што тој ги дава за Мороко, вклучително и џамиите и сите други. Доволно е да кажам дека Мехди е жртва во овој случај и жално е што неправедно го обвини неговиот татко “.

Расна злоупотреба:

Во мај 2017, Бенатија беше расно злоупотребувана при давањето интервју за италијанската телевизија, Раи. Мароканскиот дефанзивец застана во средината на патот во своето интервју по сослушувањето расистички забелешка за него во неговата слушалка.

Видете исто така
Ласина Траоре Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Реагирајќи налудно на расната забелешка (која не беше емитувана на јавноста како што беше слушнато само во позадина, преку неговата радио врска), Бенатија побара да знае кој ја даде изјавата прашувајќи:

"Кој рече дека во позадина? Слушнав дека некој зборува во позадина. Кој го направи тоа расистички коментар. "

Телевизиската компанија се вклучила, се извини на Бенатија, ветувајќи дека ќе ја испита расизмот од него.

Видете исто така
Виктор Вањама за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

„На Раи искрено му е жал за несреќниот инцидент на расизам што го вклучи играчот на Јувентус Бенатија за време на нашата програма„ Калчо шампањ “и кој, за среќа, не го слушнаа гледачите, бидејќи не се појави во етерот.

Раи ги стави во движење сите обиди да утврди кој е одговорен за она што се случи и во моментот техничката анализа исклучува дека неприфатливите фрази биле изговорени од зависник на нашата компанија. “

Личен живот Меди Бенатија:

Со висина од околу 6 стапки, 2 инчи или 1.89 метри може да се опише Бенатија како висок, што секако им помага на неговите бранителни способности.

Тој е брз да преземе акција без разлика дали е рационален или ирационален и е познато дека прави тешки грешки што понекогаш резултираат со негово исфрлање од натпреварите.

Видете исто така
Аксел Туанзебе Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

За Бенатија не е познато дека е пушач и нема тетоважа на неговото тело. Ова многу зборува за тоа колку вредно го цени своето здравје.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Мехди Бенатија, Плус Неоптоварени факти за биографијата. Во LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа како што треба во овој напис, ве молиме ставете го вашиот коментар или контактирајте не!

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари