Месут Озил Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј најпознат по прекарот; "Германскиот Зидан". Нашата Месут Озил приказна за детството плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна слика за значајни настани од неговото детство до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него.

Да, сите знаат за евиденцијата за помош на Месут Озил и играат способности, но малкумина го сметаат неговиот живот надвор од теренот, што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, да почнеме.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Раниот живот

Mesut Özil е роден во октомври 15, 1988, во Гелзенкирхен, Германија до Мустафа Озил (татко) и Гулизар Озил (мајка). Тој е роден како последно дете меѓу четири деца. Уште поважно, тој е роден муслиман со турско потекло. Во суштина, тој е муслимански Германец, чии родители се имигранти. Големите родители на Месут се преселиле низ земји и мориња од Турција до Германија за да добијат подобар живот во германската индустриска централа Рур.

Месут Озил го започна својот живот како дете од многу сиромашен дом. Тој е роден во периодот на германскиот индустриски пад, каде стапката на невработеност кај мигрантите е над 70%. Затоа неговите родители се бореа од една работа со ниска плата до друга, во обид да го задржат семејството да се движи. Неговата населба мигранти се карактеризираше со ограничена социјална мобилност и неколку напуштени станбени блокови, што беше показател за сиромаштијата.

И покрај овие предизвици, Месут беше решен да успее. Сето она што тој го положи раката на отиде добро .. Почнувајќи од неговите академици во неговата потрага да започнете да играте фудбал. Буквално, Месут го искористил фудбалот како бегство од сиромаштија.

Неговата љубов кон фудбалот започна кога почна да го игра на омилено игралиште во близина на неговиот дом. Месут Озил на рана возраст стана толку опседнат со удирање топка. Кога се обиде, тој ќе го однесе дома и ќе спие со него на креветот. Тој, исто така, помина многу време гледајќи дека неговиот постар брат изведува дрибла за него.

Месут Озил

Растејќи се, тој зема многу лекции за контрола на топката од неговиот постар брат Мутлу, кој само го сакаше фудбалот за забава да ја игра. Mutlu никогаш не веруваат дека некој од неговиот миграциски статус би можел да го направи во фудбалот. Идеално, соседството на Месут Озил (населено место на околу 16,000 жители) никогаш не било видено како место за талентирани фудбалери.

Неговата определба за успех доведе до успешна приказна што ја инспирираше германската нација. Тој се смета за прв национален играч од имигрантска позадина што го направил на меѓународно ниво.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Започнете со фудбал

Месут Озил одлучил да му даде фудбал веднаш штом тој забележал дека е сигурен начин да се излезе од сиромаштија. Тој започна со учество во фудбалот во неговото училиште, проследено со развивање на неговите фудбалски вештини заедно со пријателите "Мајмун Кејџ", " (локален терен опкружен со огради) лоциран во соседството со мигранти.

Тоа беше "мајмун кафез" дека првите развиени радарни вештини на Озил биле развиени. Ова се случи во германската област Бизмарк во Гелзенкирхен. Mesut Ozil ќе биде на теренот "секој ден дали е сонце, снег или дожд", според неговиот постар брат Мутлу.

Искуство стекнато од "Мајмун Кејџ фудбал" ги зголеми шансите за успешни судења за поголем тим надвор од неговата мигрантска населба. Прво, тој официјално се запишува во основниот фудбалски тим на училиштето.

Месут Озил Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Месут напредуваше од нивото на младоста до полу возрасни, што го означува нивото на колеџ фудбал. Неговото средно училиште беше најголемо во Германија со повеќе ученици од 1,400. Тој беше многу фаворизиран и се уште беше избран да го претставува училиштето.

Јоахен Херман, заменик-директор на средното училиште Озил, ја опишува фасцинацијата на младо момче со фудбалот "малку аутизам", додавајќи: "Секогаш имав чувство дека дури и ја зеде топката во кревет."

Од неговиот прозорец во училницата, Озил можеше да го види Велтинс-Арена, домашен стадион на Шалке. Тинејџер од соништата имал причина да му дозволи да умре. Како и неговиот прецизен талент, училиштето има блиски врски со страната на Бундеслигата.

Училишниот Озил бил опседнат со фудбал. И покрај тоа, тој исто така беше интелигентен во училиштето. Мануел Нојер, голманот на Баерн Минхен, исто така, беше во училиштето. Тој беше неколку години над Озил, додека Џулијан Дракслер беше помал. Бенедикт Хаудес и Џоел Матип исто така се дипломирани студенти на училиштето. Училиштето беше напред во смисла на фудбалски термини. Имаа многу тренинг активности, три сесии наутро, три вечер и пет пати за време на викендите.

Озил бил познат како заштитен студент, но во обуката и во деновите на совпаѓање неговата личност се променила. "Кога го видов Месут за прв пат, морав да ја проверам неговата возраст", вели Краббе, наставник по училиште. "тој беше многу мал, тивок, интровертен надвор од теренот. Но, на фудбалскиот терен тој беше екстроверт, најголемиот играч. Тој ги исфрла градите за ефект. "Тој беше суперѕвезда на нашиот тим". "

На колеџот Гелзенкирхен беше познато дека Озил ќе биде успешен преку фудбалот. Тој се бореше со многу прашања за личноста веднаш штом почна да добива многу признание. Тој беше познат да биде многу срамежлив дете надвор од теренот.

Неговиот учител еднаш го стави "Месут не беше ученик што може да се соочи со толпата. Тој секогаш беше многу срамежлив. Но, ако го видете на теренот, тој беше друга личност, бидејќи таму експлодира. Дај му топче, и тој ќе биде некој друг. "

"Тој беше срамежлива слаба мала работа, но можеше да пука 25 метри, работи многу брзо и влезе во секој натпревар за топката", рече тренерот на училишниот клуб Ралф Мараун. Продолжи ... "Тој беше вистински уличен фудбалер. Се сеќавам кога ќе ја освоиме играта 12 цели до нула. Месут постигна 10. Тренерот на друг тим ме одведе настрана и рече: "Следниот пат, ве молиме, оставете го детето мигранти дома"".

На колеџ, мигрантот од Бизмарк стана најпопуларен фудбалер. Тоа не траеше долго пред тој да се регистрирал во германското фудбалско тело за училишта каде што добил лична карта. Ова го квалификуваше да учествува во поголема конкуренција.

Месут посветува секој резервен час за да ја доживее амбицијата на својот живот. По успехот, тој стори едно нешто што сè уште се сеќава на него до датум. Тоа е; да учествува во неговиот успех со своите најблиски.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Семеен живот

Семејството Месут Озил го започна животот во областа Бизмарк, Германија. Ова е соседство во Германија населено претежно од Турски мигрант.

Неговото семејство мигрирало од Турција во Германија за да стане работник во годината 1967. Низ годините живееле во сиромаштија. Месут го користеше фудбалот за промена на судбината на неговото семејство. Тој беше единствениот турски мигрант кој го направи своето семејство да има неверојатен пораст од сиромаштијата до незамисливо богатство.

Татко: Мустафа Озил е татко на Озил. Тој е втора генерација турски мигрант кој со својот татко мигрирал во Германија, кога бил стар 6.

Пред да премине на работа откако неговиот син го направил тоа во фудбал, тој порано бил метален работник. Тој започна како продавач (пилешки производи) за време на неговата младост.

Месут Озил му дозволил на неговиот татко Мустафа да стане негов менаџер откако го постигнал во фудбал. Ова, секако, го натерало да заборави на својата стара работа и да се концентрира целосно во фудбалскиот бизнис. Тој направи неверојатен износ од кариерата на неговиот син.

МАЈКА: Г-ѓа Гулизар Озил е мајка на Месут Озил. Таа започна како сопруга на домаќинот чија примарна одговорност беше да се грижат за своите деца. Таа е опишана како среќна мигрантска мајка од нејзините парови кои некогаш биле заедно со неа во нивната мигрантска населба во Германија. Постои силна поврзаност меѓу мајката и синот меѓу Месут и Гулизар.

СИБЛИНГ: Месут Озил има три браќа и сестри; имено Mutlu Özil, Nese Özil и Dugyu Özil.

Неговиот постар брат, Мутлу Озил. Тој некогаш бил фудбалер кој играл фудбал за да не продолжи кариера, туку да ги забавува луѓето кои биле заинтересирани да ги следат неговите смирувачки вештини. Тој имал можност да ја продолжи својата кариера, но никогаш не верувал дека турски мигрант ќе направи фудбал. Денес, тој е заслужен за порастот на Месут Озил на статус на ѕвезда. Месут научи многу фудбал од него. Дриблинг, поминување, и играње вештини за вежбање сите потекнуваат од Mutlu.

Месут Озил има две постари сестри имено; Несе Озил (десно) и Дагју Озил (лево). И двајцата го привлекоа вниманието поради нивното присуство на Месут Озил. Посебно, Несе (екстремната десница) некогаш беше опишан како клонирање на Месут. Ти, неговата непосредна и пократка постара сестра Dugyu е многу поблиска. Постигнувањето на нивниот брат до статус на ѕвезда обезбеди многу финансиска поддршка за неговите прекрасни сестри. Денес, нивните животни соништа се исполнети.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Реагирање живот

Прво, Mesut Ozil датира живот е комплицирано. Тој се наоѓа себеси најмногу привлечен од немуслимански дами кои не би сакале да се преобратат во својата религија, што ќе доведе до растурање.

Почнувајќи, Месут Озил некогаш ја дал Ана Марија, кој е германски модел и кој претходно бил во брак со фински фудбалер, Пека Лагерблом.

По раскинувањето со Озил, таа сега датира со германски рапер по име Бушидо.

Месут, исто така, датира од Аида Јешипи, прекрасна кралица, која стана машка Венецуела во 2002.

Озил почна да се забавува со Манди Каристо, пејачка по професија, од 2013, но нивната врска заврши во 2014 откако беше објавено дека гледа друга жена.

Подоцна се вратил во својата врска со својата поранешна девојка и добро познат пејач Манди Капристо. Сојузот повторно започна во ноември, 2015. По нивното разделување тие сфатија дека се наменети едни за други и повторно се враќаат заедно.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Федор со татко

Мустафа (таткото на Озил) е познат по својата цврстина. Тој стана агент на неговиот син во јули 2011. Мустафа неодамна се откажа од улогата по одлуката на Озил да го назначи својот брат Мутлу наместо тоа. Ова го забележа почетокот на напнатоста помеѓу таткото и синот. Мустафа тврди дека девојката на Месут, Менди Капристо, е единствената одговорна за одлуката на неговиот син да го фрли како негов агент.

Ова доведе до она што многумина го сметаат за шокантно. Неговиот татко, Мустафа, го тужел својот син откако го отпуштил.

Според извештајот; "Мустафа Озил не е лесен човек со кој може да се справи. Тој беше многу фокусиран на Месут и знаеше дека има голем талент. Тој оди на секоја од неговите обуки, секој натпревар. Таа стана центар на неговиот живот по намалувањето на своите нископлатени руднички дела за да ја следи кариерата на неговиот син ".

Неговиот татко од фрустрација да биде изоставен го зеде маркетинг компанијата Мезут Озил на суд. Тој побара компензација од £ 495,000 во неговата загуба. Месут Озил не зборувал со својот татко уште од неговите постапки. Врската помеѓу таткото и синот, за која се вели дека е некогаш силна, е уништена од правната битка.

По набљудувањето на неговите барања, адвокатот на Месут Озил, исто така, побарал враќање на £ 800,000, таткото го зел од својот син за ништо. Случајот е конечно разрешен надвор од судот. Ова прашање ги роди родителите на Месут Озил за да се подели со мајката по насоката на синот.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Сериозен муслиман, но ...

Месут Озил е муслиман. Поточно, тој е побожен муслиман, кој го повторува Светиот Куран пред секој натпревар што треба да го игра. Зборувајќи со берлинскиот весник "Дер Tagesspiegel", рече Месут, "Јас секогаш рецитирам од Куранот пред да излезам (на теренот). Ова навистина ми помага да останам фокусиран. Се молам и моите соиграчи знаат дека не можат да разговараат со мене за време на моите молитви ".

И покрај тоа што му служи на муслиман, Месут Озил смета дека е тешко да се зацврсти во текот на летото. Ова е поради неговата работа како фудбалер.

Покрај тоа, тој ги чита стиховите од куранот за време на германската национална химна. Тоа е затоа што тој не може да ја пее националната химна.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Играше шах како дете

Месут Озил научи како да игра шах додека растат во мигрантската населба во Гелзенкирхен, Германија. Исто како фудбал, тој исто така се прилагодуваше на шахот како дете.

Тој беше член на фудбалскиот тим на неговото училиште и шаховскиот клуб. Заинтересиран е Месут математика на училиште. Неговата љубов кон шахот и математиката го отворил патот за неговото локално размислување и играјќи ги способностите во полето на игра.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Бесмртност

Многу фанови го поставија прашањето; Дали Mesut Özil IMMORTAL ?. Многу обожаватели добија колапс поради сличноста на Арсенал на легендарната легенда ФХНУМКС, Енцо Ферари.

Дури и неговите Луѓе мислат дека Месут Озил е реинкарнација на Енцо Ферари. Италијанскиот моторџиски возач и претприемач почина на 14 август, 1988 - давајќи доволно време за процесот на реинкарнација да се случи пред Озил да биде роден на 15 Октомври, 1988. Оваа теорија е поддржана во будистичките и таоистичките учења, кои велат дека човечката душа го напушта момчето и се прероди по смртта. Ова е причината зошто многу луѓе од Њу Ејџ веруваат дека Енцо Ферари, основачот на Ферари, се преокупирал како Месут Озил.

Теориите за реинкарнација и патување за време на славните не се ништо ново.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Тој не е човек

Неговата помош нема граници. Затоа многумина веруваат дека тој не е човек. Месут Озил гледа што е тешко да се види за луѓето. Сликата подолу го докажува тоа.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: добротворна

Месут е исто така познат по својот филантропски наклон на умот, донирајќи големи суми на бројни добротворни организации. Тој придонесе за целата своја награда на 2014 Светскиот куп (за USD 5, 00, 000) кон третман на приближно 23 бразилски деца.

Нивниот хируршки и медицински третман успеа. Тој го стори тоа како знак на благодарност на топлото гостопримство на бразилскиот народ. Ова беше дел од неговиот проект BigShoe. Проектот заврши со тендерот на чевли како подарок на едно од третираните бразилски деца, кој се случува да биде претстоен фудбалер.
Во мај на 2016, Месут го посети и бегалскиот камп Заатари во Јордан и потпиша автограми за неговите обожаватели кои се состоеја од раселени сириски бегалци од ХНУМХ.

Тој се грижеше за децата раселени како резултат на сириската граѓанска војна. Озил го посетуваше кампот, играше со деца, потпишуваше автограми и делеше фудбалски кошули.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:За Неговите очи

Ако ја погледнете сликата на очите на Месут Озил, може да направите слика слика на некој што страда од болест на гробовите (акутна болест на тироидната жлезда). Но, тој не страда од било каква состојба од таква природа.

Трите точки што нè наведуваат да мислиме дека Özil не е болен страдалник од Гравс, се:

Прво, неговите очи не ги претставуваат го потпише на црвенило или други симптомитипична за состојбата.

Второ, болеста на Грејвс е состојба во која физичките ефекти често доаѓаат или одат, или се нишаат во сериозноста. Очите на Озил останаа прилично конзистентни.

Конечно, состојба како Грейвс болест би имала несакани ефекти како оштетен вид, болки и болки, или губење на видот. Ова би го направило професионалниот спортист да игра на највисоко ниво доста невозможно.

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти:Неговите книги

Книга му е посветена. Тоа е насловено "Месут Озил суперѕвезда". Ова го стори страстен навивач кој инсистираше дека неговото име останува анонимен.

Месут го засакал и му наложил да напише уште еден од него кој има голтка "Ганнинг за Голема".

Месут Озил за детска приказна Плус Неоптоварени биографија Факти: Листа на достигнувања и достигнувања

(1) Со Арсенал ФК триумфираше на FA CUP (2013-14, 2014-15, 2016-17) и FA заедничкиот штит во 2014,2015 и 2017.

(2) Со Реал Мадрид, тој ја освои Ла Лига (2011-12), Копа дел Реј (2010-11) и Суперкупот на Еспања во 2012.

(3) Со Вердер Бремен, го освоил DFB-Pokal (2008-09).

(ХНУМКС) Со Германија, тој го освои Светското првенство во ФИФА (ХНУМКС) и Европското првенство во низа ХНУМКС на УЕФА (4).

ВКЛУЧУВА ДРУГИ НАГРАДИ

  • 2009-2010 Најдобрата помош на Бундеслигата
  • 2010 ФИФА помогна на Светското првенство
  • 2011, 2012, 2013 и 2015 наградата Германски играч на годината
  • 2010 ФИФА Светско првенство Човекот на натпреварот (против Гана)
  • 2010-2011 Топ Лигата на Шампионите Помош за Жозе Мурињо и Реал Мадрид
  • 2011-2012 Ла Лига Најдобрата помош за ЏОсум Мурињо и Реал Мадрид
  • 2015-2016 Топ Премиер Лигата помага за Арсен Венгер и Асрнал
  • 2015-2016 Играч на сезоната од Арсенал
  • 2012 УЕФА најдобар играч во Европа награда (10 место)
Се вчитува ...

3 КОМЕНТАРИ

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде