Марк Видука за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Марк Видука за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалскиот генијалец, најпознат под прекарот; „V-Bomber“. Нашата приказна за детството Марк Видука, плус Неоптоварени факти за биографијата ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Сега без понатамошно додавање, да започнеме.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Раниот живот

Марк Ентони Viduka е роден во октомври 9, 1975 во Мелбурн, Викторија, Австралија од страна на Џо Viduka (татко) и Роуз Viduka (мајка). Тој е од хрватското наследство и има силни корени во земјата на потекло. И покрај силните врски со него домашна земја (денешна Хрватска), неговите родители се осигураа дека Марко остана и растат во Мелбурн, Австралија.

Josephозеф и Ана Роуз побегнаа од комунистичка Југославија на почетокот на 1960-тите години на минатиот век, пред да се состанат и да се венчаат во Австралија. Поранешниот фудбалер (eо Видука) се врати назад за да ги оствари своите политички соништа. Таткото на Марк беше поранешен фудбалер кој имаше силно политичко влијание во владата на Југославија. Така, миграцијата и градењето семејство во Австралија требаше да ги исфрли од политички лов на вештерки. Подоцна се врати во Југославија.

Неговиот син Марк Видука е роден во Австралија само една година откако југословенската влада започна со нивниот процес на распаѓање. Повремено, неговиот татко патувал наваму не за да го види неговиот син во Австралија, туку за да ги научи на потребните лудории во фудбалот. Како дете, младиот Марк чекаше татко му да се врати од Хрватска. По враќањето, тој играше фудбал со неговиот син. Како мало дебело момче, тој беше срамежлив и не зборуваше многу, но тој слушаше. Неговиот татко му раскажа парчиња за неговата вистинска татковина, Хрватска.

Марк Видука пораснал живеејќи и учејќи фудбал од неговиот татко. Тој ги исполнуваше своите цели за исполнување на соништата на неговиот татко. Во одреден момент, тој мораше да се бори помеѓу изборот да игра за Австралија или Хрватска.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Хрватска или австралиски тим

на хрватскиот Војна на Независност од Југославија се бореше од 1991 до 1995. Марк Видука, тинејџер беше на врвот на својата игра во овој период. По војната, новата земја сè уште не можеше да застане на свои нозе. Луѓето сè уште го поврзувале со Југославија. Нивниот нов претседател сакаше да го направи името на Хрватска одвоено и рече дека е можно преку фудбалот. Ова беше почеток на тежок лов за тинејџерски фудбалери и дома и во странство.

 

За среќа, сите извештаи што дојдоа на масата на претседателот спомнаа едно име- "Марк Видука". На новиот претседател му беше кажано колку е добар Марк Видука, знаеше за неговото хрватско потекло и сакаше да дојде да му помогне на новата земја да го реализира својот сон.

„Вие ќе бидете симбол за сите Хрвати“, тој за Марк, „Вие сте еден од нашите сопствени луѓе, кои се надеваме дека ќе се вратат за да ја обноват нашата земја“.

Што можеше да каже тинејџерот? Иако порасна во Сент Албанс, непосредно пред Мелбурн, Хрватска беше во крвта на Видука. , но Хрватска им беше татковина. Првиот јазик на Марко бил хрватски затоа што тоа го зборувале неговите родители во нивниот дом, а Ана Роуз готвела само хрватска храна додека била во Австралија.

За жал, Марк го избра својот втор дом, Австралија. Помеѓу 1993 - 1995 година, тој забележа 20 настапи за нивната репрезентација до 20 години и постигна 37 погодоци. Хрватска сепак ги доби потребните играчи за да бидат популарни. Неговиот единствен однос со неговата поранешна татковина беше влегувањето во Куќата на славните на Хрватскиот фудбалски сојуз на Австралија

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Тивок и смирен начин на живот

Viduka сака тивка глетка. Имајќи мир на умот и тивок квалитет секогаш се гледа како витален дел од неговиот живот.

Секој ден кога може од пензија, Марк Видука ја носи Тара, неговиот ротвајлер, на прошетка по ридовите околу неговиот австралиски дом. Тој е нежно говорен до денес.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Семеен живот

Во раните 1970-ти, неговата мајка Роуз, украинско-хрватска мигрантка, се сретна со својот татко eо, хрватски лут по фудбал, во Мелбурн. Неговиот татко eо бил од Хрватска, од каде емигрирал во Австралија во 1960-тите години на минатиот век.
Таткото на Марк во моментов е жив додека неговата мајка Роуз Видука почина во јули 2014 година. Марк Видука е постар брат на Дајан Видука е роден на 27 април 1983 година во Мелбурн, Викторија, Австралија.
Таа е актерка, позната по Барајќи го Алибранди (2000), Потомство (2010) и Соседи (1985).

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Животен однос

Тој е оженет со Ивана Хусидиќ (неговата долгогодишна девојка) на тајна свадба што ја организираше во 2002 додека се уште е во Лидс Јунајтед. Видука го избра Дубровник, древен град во Јужна Коротија за местото на свадбата. Се оженил со поранешниот хрватски модел.

И двајцата имаат три сина заедно: Јосиф (роден на ноември 2002), Лукас (роден септември 2006) и Оливер (роден мај 2008).

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Неговата личност

Ова е она што тој го кажа Марк Видука за неговата личност - „Во поголемиот дел од мојата кариера имав многу среќа што избегнав големи повреди. Цел живот приоритет ми беше фудбалот, фудбалот, фудбалот. Јас бев целосно фокусиран на тоа и кога се родија моите деца, тој фокус се менуваше постепено. Имав нешто во мојот живот што ми ја смени перспективата.
Доживувате нешто што е поважно од победа, пораз или реми. Јас навистина не сакам да бидам емотивен. Јавни прикази на емоции, јас навистина не правам такви работи. Не знам зошто. Би сакал да бидам тип што не се грижи за тоа. Јас сум Вага затоа морам да ги балансирам работите. Да ја водам мојата земја на Светското првенство беше нешто што никогаш нема да го заборавам.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Кариера во резиме

Viduka се распрснуваше на сцената со 18 и доминираше, освојувајќи го медалот за златен медал и Џони Ворен за две години пред да се пресели во Динамо Загреб.

Тој е капитен на австралиската репрезентација на Светскиот куп 2006 во ФИФА во Германија.

Марк Ентони Видука е поранешен австралиски фудбалер кој играше како центар напред. Тој беше капитен на австралиската репрезентација на Светскиот куп 2006 на Светското првенство во Германија до последниот 16. Тој го држи рекордот за повеќето голови постигнати од австралиски во престижниот натпревар на Лигата на шампионите со четири.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Хари Кевел и Тим Кахил партнерство

Тие се најдобриот австралиски фудбалер на 3 со Видука на врвот на листата. Марк Видука и Хари Кевел направи глобални наслови како напаѓачки партнери за Лидс Јунајтед и има малку разделување.

Нивните соодветни патеки кон врвот беа контрастни, со Viduka да се произнесе себе си дома, пред да замине за Европа, додека Kewell замина како тинејџер во потрага по про-договор.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Меѓу ФИФА 15 Австралискиот краен тим легенди

Тие се најголемите австралиски играчи во историјата на фудбалот во земјата. Понекогаш е тешко да се спомене најдоброто меѓу трите. Статистиката на ФИФА 15 покажува толку блиски маргини. Хари Кевел доминира овде.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Песна

Видука имаше песна напишана за него од англискиот пејач / текстописец и навивач на Мидлзборо, Алистер Грифин (кој исто така претходно беше ко-автор на фудбалската песна снимена од Тери Венеблс). Текстот на песната е напишан според мелодијата на „Алелуја“ на Леонард Коен.
Менаџерот на Мидлсборо, Герет Саутгейт, ја прифати мелодијата како начин за собирање пари за неговата избрана добротворна организација, Поддршка за рак на Мекмилан. Леонард Коен даде дозвола за песната да биде објавена како добротворна симнувачка сингл. Viduka е член на Мелбурн Сити од неговата инаугуративна сезона.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Роднина на Лука Модриќ

Видука, поранешен играч на Лидс Јунајтед е братучед на сегашниот stвезда на средниот ред на Мадрид, Лука Модриќ. Иако, можеби ќе се запрашате како се поврзани двајцата, имајќи предвид дека Видука е Австралиец, но факт е дека играчот е со хрватско потекло, а неговото семејство се преселило во Австралија во 60-тите.
Viduka играше како центар напред и ја водеше Австралија на Светското првенство 2006 што се одржа во Германија. Модриќ, од друга страна, никогаш не бил сосема лидер, но е доста лесно еден од најдобрите играчи од средниот ред на неговата генерација. Од двете, Модриќ е, секако, подобар играч, но во исто време Видука е еден од најголемите австралиски фудбалери.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Го мрази публицитетот

Од 2009 година, енигматичната поранешна Englishвезда на англиската Премиер лига и капитен на Вокероос ги избегна рефлекторите. Тој ретко коментира за А-лигата или за фудбалските терени. Тој дури и не се потруди да објави пензија од играта. Тој тврди дека сите негови такси за трансфер останале неоткриени. Сè што сака е неговата сопруга и децата.

Марк Видука Детска приказна Плус Неоптоварена биографија Факти-Тренирање на неговите синови

Како што неговиот татко направи за него, сега Видука ги обучува своите синови во Витезите.

„Знаете, Мелбурн е мојот дом“, тој рече дека откако бил примен во хрватската фудбалска асоцијација на холот на славните во Австралија. „Поголемиот дел од мојот возрасен живот го живеам далеку од мојот дом и секогаш кога ќе се вратам, се вклопувам директно.“

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари