Канадски фудбалери

Секој фудбалер (фудбал) во Канада има приказна за детството. LifeBogger ги доловува најтесните, изненадувачки и фасцинантни факти за биографијата за овие фудбалски везди од Велики Белиот Север.

Нашата категорија „Играчи на канадски фудбал“ (фудбал) прикажува колекција на приказни за детството Плус Унтолд Биографија Факти за значајни фудбалски личности од земјата.

Во оваа категорија, започнавме со пишување на Детската приказна и биографија на Алфонсо Дејвис. За многумина тој се смета за трагичар за растечката генерација на млади канадски фудбалери.

По крилото, отидовме понатаму со друга risingвезда во подем која не е никој друг Џонатан Дејвид. Заедно, двајцата играчи се рангираат високо меѓу повеќето познати фудбалери од Канада.

10 факти за канадски фудбал:

  1. Првиот натпревар во канадскиот фудбал се случи во Торонто токму во октомври 1876 година.
  2. Во времето на пишувањето, Двејн Де Росарио има освоено најмногу награди за канадскиот играч на годината. Тој го освои рекордно четирикратно (2005, 2006, 2007 и 2011 година).
  3. Двејн Де Росарио, кој има вкупно 81 капи за Канада, е означен како водечки стрелец на сите времиња во Канада со 22 погодоци.
  4. Она што некогаш се сметаше дека е сон подоцна стана реалност за Canadianубителите на канадскиот фудбал. Северноамериканската земја ја доби кандидатурата за домаќин на Светскиот куп на ФИФА во 2026 година. Турнирот треба да се дели меѓу нив, САД и Мексико.
  5. Од 2020 година, канадскиот систем на лига се состои од неколку исклучени лиги, кои не се ниту промовирани и испаѓаат.
  6. Канадската Премиер лига е најпрепознатливата професионална лига во земјата.
  7. Канадската фудбалска лига генерира приход од околу 200 милиони евра со многу ниски во споредба со 6.5 милијарди евра што ги прави Премиер Лигата.
  8. Канада се појави само еднаш на Светскиот куп на ФИФА. Тоа беше во 1986 година.
  9. Канадската фудбалска пирамида е друго име за системот на канадска фудбалска лига.
  10. Зборот „фудбал“, а не „фудбал“ се користи само во Канада и САД. Секоја друга земја во светот ја нарекува играта „фудбал“ или „футбол“.
грешка: